Domů
Elektřina
EDF: Hinkley Point nebude bez záruk francouzské vlády

EDF: Hinkley Point nebude bez záruk francouzské vlády

Generální ředitel francouzské energetické společnosti EDF Jean-Bernard Lévy v dopise zaměstnancům uvedl, že společnost nehodlá učinit konečné finanční rozhodnutí ohledně výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C bez dalších finančních záruk ze strany francouzského státu. Uvedla to agentura Reuters. Ke konečnému rozhodnutí by mohlo dojít 30. března na zasedání správní rady.

Lévy v dopise prohlásil, že EDF vyjednává s francouzskou vládou s cílem získat záruky, které by společnosti umožnily zajistit svoji finanční situaci před zavázáním se k výstavbě dvou reaktorů projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Lévy už ovšem nespecifikoval, jaké konkrétní záruky očekává.

„Je jednoznačné, že nedám svolení k angažování se v tomto projektu, dokud nebudou tyto podmínky splněny,“ napsal Levy v dopise.

Odborový svaz EDF zaměstnancům oznámil, že vedení společnosti by mohlo finanční rozhodnutí učinit 30. března na zasedání správní rady.

Z důvodu přesvědčení o příliš velkém riziku pro společnost spojeném s tímto projektem opustil na začátku minulého týdne EDF finanční ředitel Thomas Piquemal.

Podle Lévyho byly veškeré aspekty týkající se energetického odvětví a smluvní aspekty projektu posouzeny nezávislými odborníky, což dává společnosti důvěru v učinění finálního rozhodnutí.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

9% ziskovost po dobu více než 60 let

Lévy zopakoval, že výstavba by měla začít v roce 2019 a projekt bude těžit ze zkušeností s EPR reaktory, které jsou v současnosti ve výstavbě ve Francii a Číně a měly by být do té doby hotovy. Ředitel EDF přiznal, že tyto projekty provází problémy, ale že návrh se již stabilizoval a pouze 20 % designu EPR reaktoru pro Hinkley Point bude nutné v porovnání s francouzským projektem Flamanville změnit.

Lévy rovněž prohlásil, že záruky britské vlády jsou obrovské a Hinkley Point C bude mít 9% ziskovost po dobu více než 60 let. Britská vláda se zavázala v rámci systému Contract for Difference po 35 let platit novým reaktorům v Hinkley 92,5 liber za vyrobenou megawatthodinu, což je trojnásobek současných cen elektřiny na britském trhu.

Online referendum pro zaměstnance

Odbory spustily online referendum, ve kterém zaměstnance žádají o vyjádření k otázce, zda by EDF měla rozhodnutí odložit. Ovšem i kdyby většina pracovníků hlasovala pro odložení, nemůže referendum zastavit EDF a francouzský stát, který má ve společnosti 85% podíl, v učinění finálního rozhodnutí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.