Domů
Jaderné elektrárny
CEO EDF: Datum rozhodnutí o realizaci Hinkley Point C nejsme schopni určit

CEO EDF: Datum rozhodnutí o realizaci Hinkley Point C nejsme schopni určit

Generální ředitel francouzské EDF Vincent de Rivaz řekl na úterním jednání britské parlamentní komisi, že společnost není schopna určit, kdy rozhodne o realizaci projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C. Osud elektrárny, jež byla představena v roce 2013 a její uvedení do provozu je plánováno na rok 2025, je zatím stále nejistý.

Podle de Rivaze EDF stále věří, že by elektrárna mohla začít dodávat elektřinu v roce 2025, nicméně přesnější informace o harmonogramu budou známy po přijetí investičního rozhodnutí. Již dříve EDF uvedla, že výstavba bude trvat 115 měsíců.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Před komisí rovněž vystoupila britská náměstkyně ministryně energetiky a klimatických změn Andrea Leadsomová, která poslance informovala, že britská vláda francouzské EDF zatím nestanovila žádný termín, do kdy by rozhodnutí měla přijmout. Rovněž uvedla, že vláda v realizaci projektu pevně věří.

Před dvěma týdny se pro uskutečnění projektu vyslovil i francouzský prezident François Hollande. Tamní vláda, která se v březnu zavázala EDF pomoci, je ale ohledně projektu nejednotná a jeho realizaci zpochybnila francouzská ministryně energetiky Ségolene Royalová.

Každé další zpoždění ohrožuje celý projekt

Odkládání finálního investičního rozhodnutí může ohrozit nejen plnění britských klimatických cílů, ale rovněž budoucí ekonomiku celého projektu v případě jeho realizace. Dostatek financí pro výstavbu elektrárny a její následný provoz má zajistit Contract for Difference (CfD), který bude provozovateli garantovat jistou výkupní cenu elektrické energie.

Výkupní cena má být pro oba bloky zajištěna na 35 let od roku 2025, který je cílovým datem pro jejich uvedení do provozu, nicméně pro případ „zásahu vyšší moci“ je však stanoven čtyřletý interval. Pokud by bloky nebyly uvedeny do provozu v průběhu těchto čtyř let (do roku 2029) bude CfD za každý den krácen. V případě, kdy by ani jeden z bloků nebyl spuštěn do čtyř let od posledního možného dne pro uvedení druhého bloku do provozu (listopad 2033), může provozovatel elektrárny o garantovanou výkupní cenu zcela přijít.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se