Domů
Jaderné elektrárny
V Černobylu probíhají závěrečné testy dočasného skladu použitého jaderného paliva
Jaderná elektrárna Černobyl v roce 2011. Autor: Bkv7601 @WikimediaCommons

V Černobylu probíhají závěrečné testy dočasného skladu použitého jaderného paliva

Na začátku týdne byly v areálu jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny zahájeny systémové testy dočasného suchého skladu použitého jaderného paliva. V nejbližších měsících by si tak zařízení měla převzít státem vlastněná elektrárna, která je v současné době vyřazována z provozu. V novém skladu bude palivo uloženo více než 100 let.

Výstavbu dočasného skladu použitého paliva ISF2 má na starost americká společnost Holtec International, hlavními dodavateli projektu jsou podle serveru World Nuclear News ukrajinská UTEM, německá BNG a italská Maloni. Projekt, který je součástí procesu trvalého vyřazení elektrárny z provozu, má zajistit kapacity pro zpracování a dočasné uložení použitého paliva z bloků 1, 2 a 3. Holtec očekává, že dokončení všech testů si vyžádá dva měsíce.

„Tyto testy funkčnosti přichází po dlouhé sérii vyčerpávajících testů jednotlivých systémů, budov a komponentů v komplexu pro zpracování a uložení použitého jaderného paliva s názvem ISF2,“ uvedla společnost Holtec.

Projekt ISF2 byl zahájen již na konci 90. let, nicméně byl později pozastaven, jelikož podle Holtecu technologie původního dodavatele nedokázala splnit požadavky elektrárny a ukrajinského regulátora. Projekt tak v roce 2011 převzal americký Holtec.

„Bylo nám předáno zařízení plné defektního vybavení, jehož stav se vzhledem k absenci jakékoliv údržby po dobu téměř jednoho desetiletí zhoršoval,“ řekl projektový manažer společnosti Holtec Michael Pence.

Černobylský sklad použitého jaderného paliva ISF2. Zdroj: chnpp.gov.ua

Jaderná elektrárna Černobyl se nechvalně proslavila havárií 4. výrobního bloku, ke které došlo 26. dubna 1986. Zbývající tři bloky nicméně po havárii i nadále vyráběly elektrickou energii, jejich provoz byl postupně ukončován mezi lety 1991, kdy byl uzavřen 2. výrobní blok, a rokem 2000, kdy ukončil provoz poslední, 3. blok.

Proces konečného vyřazení elektrárny z provozu byl po schválení ukrajinským jaderným dozorem oficiálně zahájen teprve loni v dubnu. Palivové soubory z bloků 1 až 3 jsou nyní uloženy v mokrém skladu ISF1, následně budou přesunuty do suchého skladu ISF2. V něm by měly být uloženy po dobu minimálně 100 let.

V Černobylu má skončit většina použitého paliva z Ukrajiny

Provozovatel ukrajinských jaderných elektráren Energoatom zahájil na konci roku 2017 ve spolupráci s Holtecem v areálu jaderné elektrárny Černobyl výstavbu centrálního skladu použitého paliva.

V tomto zařízení by mělo být uskladněno palivo z 9 z celkem 15 ukrajinských jaderných bloků. Záporožská jaderná elektrárna se šesti bloky má svůj vlastní dočasný sklad, který byl uveden do provozu v roce 2001.

Centrální sklad bude zařízení suchého typu, ve kterém bude palivo uloženo ve dvouplášťových ocelových kontejnerech. Jeho plné uvedení do provozu se plánuje na rok 2020.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ, Westinghouse a Framatome uzavřely smlouvy na dodávky paliva pro Temelín
28. červen 2022, 07:40
ČEZ chce 15 nových jaderných bloků do 30 let, říká místopředseda představenstva Cyrani
27. červen 2022, 09:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vladimir Wagner
10. květen 2019, 12:59

Podrobnější popis tohoto přechodného úložiště s více fotkami z něj je z tři roky starého článku: http://www.osel.cz/8816-cernobyl-tricet-let-pote.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se