Domů
Jaderné elektrárny
Česko bude v budoucnu potřebovat čtyři nové jaderné reaktory, řekl Hladík
Jaderná elektrárna Dukovany

Česko bude v budoucnu potřebovat čtyři nové jaderné reaktory, řekl Hladík

Česká republika bude v budoucnu potřebovat čtyři nové jaderné reaktory, otázkou je, v jakém čase je bude nutné a výhodné postavit. V pořadu České televize to dnes uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vláda by měla rozhodnout o nabídkách uchazečů o stavbu nových bloků v ČR do konce června. Podle ministra budou při rozhodování o počtu nyní vybraných bloků rozhodující ekonomické podmínky nabídek.

Vláda na konci ledna vyzvala společnosti EDF a KHNP, které se přihlásily do tuzemského jaderného tendru, k podání závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Termín pro podání nabídek mají obě společnosti do konce dubna. Vláda by měla v létě vybrat vítěze včetně počtu reaktorů, které bude chtít stavět.

Podle Hladíka je zřejmé, že Česko bude v budoucnu potřebovat všechny čtyři nové reaktory. Diskutovat se ovšem bude o tom, v jakém výhledu bude nutné je postavit. Podoba nabídek uchazečů rozhodne o tom, stavbu kolika bloků zadá vláda v aktuálním tendru. Podle Hladíka bude při výběru klíčové, aby stavby zajistily dlouhodobé nízké ceny elektřiny a zajištění energií v čase. Ukáže-li se, že je výhodné zadat všechny čtyři reaktory najednou, vláda tak podle něj rozhodne.

S potřebou výstavby více jaderných reaktorů souhlasil i místopředseda opoziční SPD Radim Fiala. Jadernou energetiku považuje Fiala za budoucnost Česka a státu vytkl, že má v rozvoji jaderných zdrojů až dvanáctileté zpoždění.

Projekt nových reaktorů by měl být největší investicí Česka v novodobé historii. Výstavba prvního má začít v roce 2029 a zkušební provoz v roce 2036. Podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Nabízené ceny v původních nabídkách na jeden blok zástupci vlády odmítli komentovat, nabídky však podle nich ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech, které budou nutné vzhledem k odstavování uhelných zdrojů a očekávanému nárůstu spotřeby elektřiny. Podle odhadů expertů by stavba čtyř nových reaktorů mohla vyjít přibližně na dva biliony korun.

Česko má šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(55)
Milan Vaněček
7. duben 2024, 15:35

IT odborník a zakladatel "Mladých lidovců" - to je ta nejlepší expertní zkušenost pro klíčové rozhodnutí v energetice, které nám vše vyřeší, zřejmě až do roku 2100. Prý "bude při výběru klíčové, aby stavby zajistily dlouhodobé nízké ceny elektřiny". A dále říká "Česko bude v budoucnu potřebovat všechny čtyři nové reaktory".

To je (viz současné zkušenosti z USA, VB a EU) naprostý protimluv, ty dvě věty si odporují.

Bob
7. duben 2024, 18:40

A zarytý odpůrce jádra pan Vaněček je zřejmě ten "nejpovolanější", aby nám radil zda to máme postavit....

Skoro by se mi chtělo říci, že když to jádro musí pan Vaněček tak hanit při každé vhodné i nevhodné příležitosti, tak postavit je je to správné rozhodnutí.

K té ceně elektřiny z JE: nedávno jste tu měl debatu s Emilem o dostavěné Finském jaderném bloku Olkiluoto 3. Tam měli dobře udělané financování stavby a přes velký časový skluz mají pěkné nízké ceny elektřiny z něho.

Jaroslav Studnička
7. duben 2024, 18:54

A není nad to připomenout, oproti věštění z koule, známé provozní dotace, viz poslední aukce na VtE.

Samozřejmě pokud se ty VtE postaví.

Pravoslav Motyčka
7. duben 2024, 19:28

Pane Vaněčku , Váš názor na Hladíka sdílím , ale jinak prostě nemáte pravdu jaderná energetika je sice drahá , ale v součtu všech nákladů je nejlevnějším řešením při náhradě fosilních paliv.

Petr prochaska
7. duben 2024, 16:39

Třeba dneska jedou JE v Francii jen na 21,5 GW, což je zhruba polovina toho co jelo ve Francii nedávno.

U nás jede nějaké minimální uhlí, co jet musí, jeden blok v Temelíně je na výměně paliva a další JE vyrábí méně než by měla, protože prostě není dostatečná poptávka. Soláry nyní dělají docela dost a hlavně v budoucnu budou dělat mnohonásobně více. Nikdo ze zastánců výstavby nových JE ještě neřekl, jak elektřinu vyrobenou z nových 4 bloků JE využít, tak aby se zaplatily splátky, tzn. prodat aspoň za 150 EUR/MWh. Pouze jsem slyšel názor, že emisní povolenka bude stát 1000 EUR/MWh, takže se JE zaplatí i v situaci, kdy poběží jen pár měsíců v roce. Jenže 1000 EUR/MWh je nesmysl, to už by bylo levnější předimenzovat OZE a baterie.

intfor
7. duben 2024, 18:55

Stavět jádro při dnešních cenách se pravděpodobně nevyplatí. Na druhou stranu nějaký stabilní zdroj na zimu (a bezvětří) potřebujeme a FVE to nejsou a to ani s bateriemi. Buď to tedy budou fosilní paliva, nebo jádro. Jaká bude cena emisní daně zvané povolenka bohužel nikdo neví. Kdyby to EU nemaskovala a přiznala, že jde o daň, tak by také mohla stanovit její výši na mnoho let dopředu a dát tím potřebnou informaci pro kalkulace výhodnosti. Když z toho vyjde plyn, tak může fungovat s velkým objemem FVE, kdyby z toho mělo vyjít jádro, tak by měla následovat úvaha o tom jak velký objem FVE dává ještě smysl. Bohužel politici to vedou jinak.

Baton David
8. duben 2024, 10:06

tesat do kamene! právě zvolit nejvýhodnější poměr zdrojů s největším zastoupením jádra + oze, o to tady jde, a nejde to optimalizovat dopředu pokud jsou politici (teď následuje několik neslušných slov) takoví jací jsou, prasátka u korýtek a po nás potopa. Je potřeba energie levná, čistá, disponabilní, a ten mix nepůjde postavit že 100% zdrojů jednoho druhu z ideologických důvodů úplně vyřadíme, to je cesta do pekel a bude patrnější s větším rozšířením elektromobility a vytápěním tepelnými čerpadly

Baton David
8. duben 2024, 10:06

tesat do kamene! právě zvolit nejvýhodnější poměr zdrojů s největším zastoupením jádra + oze, o to tady jde, a nejde to optimalizovat dopředu pokud jsou politici (teď následuje několik neslušných slov) takoví jací jsou, prasátka u korýtek a po nás potopa. Je potřeba energie levná, čistá, disponabilní, a ten mix nepůjde postavit že 100% zdrojů jednoho druhu z ideologických důvodů úplně vyřadíme, to je cesta do pekel a bude patrnější s větším rozšířením elektromobility a vytápěním tepelnými čerpadly

Milan Vaněček
8. duben 2024, 14:07

ad David: ano, je potřeba energie levná, čistá (to je jedině fotovoltaika, vítr a voda), disponabilní na povel, kdy třeba (to je plyn), jádro v ČR jede systémem furt naplno, pak 2 měsíce výměna paliva, je nejdražší a místo recyklace nebezpečný odpad).

A ten mix nepůjde ses tavit ze 100% jednoho druhu - naprostý souhlas, musí se vzájemně doplňovat jako slunce, vítr a voda ....

Jen je potřeba ujasnit si pojmy a nenalhávat si nesmysly.

richie
8. duben 2024, 14:52

Tak by ste mal prestat s lhanim aj vy .. ano, je potřeba energie levná, čistá (to je jedině fotovoltaika, vítr a voda), disponabilní na povel, je od vas uz nie nevedomost ale ucelova loz

fotovoltika ani vietor vobec nie je disponibilní na povel, - ci pri poziadavke na dodavku EE v noci na FVE zapnete reflektory, alebo za bezvetria budete vy fukat do VTE ? .. a pri zabezpeceni disponibility ( zapocitani regulacie/zaloh/akumulacie ) to nebude ani nahodov levna energie

a ze jadro je v CR najdrahsia energia? .. nie je trochu priskoro mat v sebe tolko panakov?

Milan Vaněček
8. duben 2024, 18:35

richie, prosím, vždyť to jasne říkám:

1)....potřeba energie levná, čistá (to je jedině fotovoltaika, vítr a voda),

2) disponabilní na povel, kdy třeba (to je plyn)

chápete to?

Jaroslav Studnička
9. duben 2024, 07:20

Pane Vaněčku,

1) VtE s referenční cenou 3469 Kč/MWh je ta vaše levná energie?

2) plyn není čistá ani levná energie.

Baton David
9. duben 2024, 07:25

pane Vaněčku,

- plyn je drahý a nečistý, těžba, únik, co2, a i oxidy dusíku se rádi přidají, a energetika závislá na plynu je i závislá na dovozu ze zemí s ne zrovna vyhovujícím politickým režimem, a pohádky o zeleném vodíku jsou zatím stále pohádkami

- jádro je možné regulovat v rozmezí 50..100% a ve Francii zkouší dokonce 35..100%

- množství jaderného odpadu je možné snížit o 2 řády nasazením reaktorů s rychlými neutrony a množivou zónou

- jaderný odpad bude v malé míře vznikat i bez jaderné energetiky

- v zimě kdy je potřeba nejvíce energie ji kombinací slunce+vítr+voda vyrobíte nejméně

- odpadní teplo z jaderných reaktorů je možné využít k vytápění bez emisí co2, a alternativa chybí, pro masové nasazení tepelných čerpadel není v zimě v síti dostatek výkonu

- do úvah o stabilizaci sítě nemůžete počítat dovoz protože situace v sítích bude v sousedních zemích prakticky stejná

Milan Vaněček
9. duben 2024, 10:40

Davide, plyn není drahý a je velmi mnoho různých zdrojů ve světě, kde ho lze nakoupit, plynovou infrastrukturu má ČR výborně vybudovanou a plyn je nejčistší ze všech fosilních zdrojů a lze z něj v praxi využít nejvíce energie v něm uložené, ve srovnání s ostatním fosilem (uhlí, ropa).

Samozřejmě, sluníčko po 8 měsíců a vítr po zbývající zimní měsíce jsou ještě lepší, ale jako u plynu trvalo cca 50 let u nás vybudovat dobrou infrastrukturu, tak to bude trvat i 40-50 let pro energii ze slunce a větru.

Co se týče odpadního tepla (jsou to 2/3 vyrobené energie v JE) to máte pravdu, to je obrovský neúspěch našich JE že se to nevyužívá a mohlo by se. Obrovská chyba, stejně jako byl třeba fotovoltaický tunel 2009-10.

Petr Hariprasad Hajič
7. duben 2024, 17:19

Bude to strašně drahé, bude to trvat dlouho a dokud to nebude dokončené, tak to nevyrobí ani jeden W, naopak to bude pořád jenom ukusovat. Nevidím nejmenší důvod, proč se stát chce uchylovat k tak rizikové investici, Když stačí udržovat stávající bloky a instalovat průběžně další OZE.

Bob
7. duben 2024, 19:02

Jenže u nás se staví a budou stavět z OZE především FVE.

K tomu by se muselo postavit hodně dlouhodobé akumulace přes vodík.

A teď budu parafrázovat předchozí příspěvek ke stavbě JE:

"Bude to strašně drahé, bude to trvat dlouho (účinné elektrolyzéry jsou drahé a teprve ve vývoji) a dokud to nebude dokončené, tak to nevyrobí ani jeden W, naopak to bude pořád jenom ukusovat energii a to po celou dobu činnosti, protože to má malou činnost. Nevidím nejmenší důvod, proč se někdo chce uchylovat k tak rizikové investici mimo případů, kde je potřeba samotný vodík (třeba chemický průmysl).

Petr Hariprasad Hajič
8. duben 2024, 04:08

Postavit elektrolyzér je sice pořád ještě drahé, ale je to pár unifikovaných kontejnerů. A bude to jako s bateriemi. Čím toho bude víc, tím to bude levnější. Vaše parafráze nesedí.

Bob
8. duben 2024, 18:26

Cena elektrolyzérů je jen jeden z problémů. Pro vyšší účinnosti potřebujete do elektrolyzérů drahé elektrody a speciální membrány, které musíte často měnit.

Celý řetězec akumulace elektřiny přes vodík rozhodně není jen pár obyčejných a levných

unifikovaných kontejnerů. Elektrolyzér, kompresory, speciální tlakové nádoby na velký objem, případně i s chlazením, pokud chcete skladovat kapalný, plynovou elektrárnu na vodík. To musí někdo zaplatit (v ceně elektřiny).

No a pak je tu ještě nízká účinnost (z toho vyplývá 3-4 násobek ceny původní elektřiny).

Fyzikální a chemické zákony neobejdete a každý proces má vždy v provozu horší, než teoretickou nejvyšší účinnost.

Najednou už to není ani levné, ani bezemisní (výroba a provoz zařízení se také počítají do emisí).

Uvažujte tedy všechny ekonomické a enviromentální náklady původního zdroje (třeba FVE) a toho všeho k akumulaci na dejme tomu 3 měsíce plného zimního příkonu a pak porovnejte s náklady na JE a stejnou výrobu.

A pak můžete porovnat zbytek roku, kde k FVE musíte přidat odpovídající akumulátory pro pokrytí denního odběru a ještě nějaký ten vodík pro špatné počasí.

Už jen to letní porovnání Vám vyjde pravděpodobně lépe z jádra. O tom zimním ani nemluvě.

A tak můžete porovnávat i jiné zdroje, vždy podle toho, jaké uvažujete jejich zastoupení v mixu. Ovšem u nás v podstatě nic, než FVE není.

Bob
7. duben 2024, 19:04

A zapomněl jsem: Nestačí udržovat staré bloky JE. V době dostavění nových bloku bude pomalu nutno odstavit stávající v Dukovanech.

Petr prochaska
7. duben 2024, 21:45

Dukovany by se měly odstavovat v letech 2045-2047 po 60 letech provozu. Nové JE by měly být od roku 2036. To je 10 let rozdíl a za těch 10 let zase vyroste obrovské množství OZE a akumulace.

Emil
7. duben 2024, 22:09

Počkat, zrovna vy si myslíte, že budou nové JE v provozu od roku 2036, nebo to píšete jen proto, že se vám to zrovna hodí?

Žádná odpověď na tuto otázku taky odpověď...

richie
7. duben 2024, 22:23

ad Petr prochaska 7. duben 2024, 21:45

.. a za těch 10 let zase vyroste obrovské množství OZE a akumulace

...

toto nie je uz nie je ani naivny optimizmus .. toto je uz vedomy trolling .. pretoze nic take aktualne neexistuje .. za tie roky tlacenia nahodnych zdrojov sa vybudovalo smiesne malo akumualacie a je potrebne ju zvacsit nie nasobne, ale radovo.. resp. o dva rady .. a na to nie su ani technologie, ani kapacity a o cene ani nehovorim .. proste cisty blud

Bob
7. duben 2024, 22:27

Aha. Takže máme zrušit (už podruhé) probíhající tendr na nové bloky a za cca 5 roků to zkusit znovu? Aby tam byla alespoň nějaká časová rezerva.

To na tom budeme stejně, jako teď.

Protože ani za 5 roků nebude postavena ani část potřebné dlouhodobé akumulace a ani dostatek výroby OZE (k akumulaci přes vodík jí musíte mít cca 4 násobek spotřeby).

O nákladech a ceně takto akumulované elektřiny nemluvě.

Petr prochaska
8. duben 2024, 10:24

Ne. Tendr zrušit a nový nevypisovat.

jiri sekerac
8. duben 2024, 21:54

ano to udelat. Zrusit tendr a vypsat novy za pet let, mame dost casu. Stat jako zadavatel a vetsinovy vlastnik Cezu neni schopen ufinancovat pres extremni zisky z Cezu zamyslenou stavbu JE. Neni v Evrope zadny mustr ceny za hotove dilo, a to co za nej muzeme pokladat je rozpoctova katastrofa. Levne ceny nemame ani ted, kdy produktivita energetiky je u nas skvela. Jako pionyri evropskych solaru jsme dopadli obrovskym tunelem. Muzeme a musime pockat co druzi. Ted jsou prioritni investice to chytrych siti a spotrebicu, ale opet jsme v legistative a technicky pozadu, zpatecnicky ve vleku pomatenych

richie
7. duben 2024, 22:34

ad Petr prochaska 7. duben 2024, 21:45

..za těch 10 let zase vyroste obrovské množství OZE a akumulace...

akej akumulacie bude obrovske mnozstvo ???.. skor bude bezne dostupna fuzia..

Petr Hariprasad Hajič
8. duben 2024, 04:12

To víte že bude dost akumulace. Baterie z elektroaut s kapacitou kolem 60% můžou sloužit ještě poměrně dlouho, než se zrecyklují. Zpožátku to budou jednotky a postupně desítky a stovky GWh.

Vítězslav Novák
8. duben 2024, 08:24

Človíčku Hariprasade, Dlouhé Stráně dokáží dodávat výkon 650 MW při kapacitě 3,7 GWh po dobu asi 5,5 hodiny. Kde je potřebný výkon pro Česko a kde je kapacita pro aspoň týden zimní inverze? Kde jste vy, se svými vytlučenými baterkami z elektromobilů?

To tak bývá, že ideje při srážce s čísly dopadávají neslavně...

Baton David
8. duben 2024, 10:15

a ta akumulace už je někde vidět aspoň nějaká malá když za 10 let má být obrovská? je vytipováno 7 míst pro stavbu přečerpávaček, existuje pár projektů na ohřívání písku, a objevují se bateriová uložiště, ale hodně malá, srovnatelná s dieselgenerátory, vodík je ekonomický nesmysl, gravitační uložiště je zas nesmysl z principu, tak kdy ty velká/obrovská uložiště budou? velké uložiště energie by se nechalo vybudovat na Labi - v Ústí to zvednou o pár set metrů

Petr prochaska
8. duben 2024, 10:26

Tu obrovskou akumulaci jsem myslel za více než 20 let, tzn. po plánovaném vypnutí Dukovan. Navíc Dukovany jsou jen 2GW, další 2GW je Temelín, který při životnosti 80 let může vypnout až za 60 let.

Jaroslav Studnička
8. duben 2024, 11:09

Petr prochaska: a ty věštecké koule s výhledem na 20 let a dále se dají kde koupit?

Milan Vaněček
8. duben 2024, 14:18

ad akumulace: stačí se o věc trochu zajímat, aby člověk viděl obrovský rozmach, v roce 2022 byla celosvětová výrobní kapacita Li bateriových Gigafactories cca 1 TWhodina, podle Bloomberg bude v 2027 okolo 9 Terawatthodin

linkedin.com/posts/batteriesnews_battery-manufacturing-capacity-by-country-activity-7117758237759746049-bCgM/.

Ve fotovoltaice i v bateriích se už ve světě bavíme jen o terawattech, terawathodinách, zkrátka velká energetika.

A teď naskakují nové výrobní linky sodíkových baterií,

rozvíjí se pro energetiku průtokové baterie

a brzy přijde i to nej, nej: solid state batteries.

To je ta moderní fyzika: všechno solid state, hýbají se jen elektrony nebo ionty. Žádné parní stroje či obrovské turbíny.

richie
8. duben 2024, 15:39

Milan Vaněček 8. duben 2024, 14:18

ad akumulace: stačí se o věc trochu zajímat, aby člověk viděl obrovský rozmach, v roce 2022 byla celosvětová výrobní kapacita Li bateriových Gigafactories cca 1 TWhodina, podle Bloomberg bude v 2027 okolo 9 Terawatthodin

1) je mi trapne vas ako vedca upozornovat na rozdiel vyrobna kapacita a realna produkcia - pretoze aj teraz je vyrobna kapacita vyrazne vyssia ako produkcia ..

2) ak si vezmeme len cisla kapacity, tak v roku 2027 bude mozne celosvetovo vyrobit za rok kapacitu na akumukaciu postacujucu na zalohovanie jednej hodiny spotreby EU .. teda na zabezpecenie potreby len EU na preklenutie aspon vikendu bude potrebna viac ako 20-rocna celosvetova vyroba na 100% tej kapacity - a kde je zvysok sveta? a kde su ine oblasti, ktore tieto baterky potrebuju?

nehovoriac o tom, ze nez sa priblizite nejakej pouzitelnej kapacite, uz musite zacat vymienat prve instalacie

Ve fotovoltaice i v bateriích se už ve světě bavíme jen o terawattech, terawathodinách, zkrátka velká energetika.

radovo TWh su cisla spotreby EU pocas radovo desiatky minut (a to este bez transformacie onlasti doteraz vyuzivajuce fosilne zdroje - typicky teplo, a bez masivneho narastu elektromobility a podobne)

A teď naskakují nové výrobní linky sodíkových baterií,

nenaskakuju .. toto sme si uz vysvetlili davnejsie, vyrobcovia ohlasili ze su uz vo faze, kedy by mohli spustit pilotnu prevadzku, ale tam to skoncilo, pretoze vdaka navratu ceny Li je to pre nich neefektivne prerabat vyrobne linky

rozvíjí se pro energetiku průtokové baterie

ta sa rozvija uz 70-rokov .. este stale nemame realne vystupy z jedineho vacsieho nasadenia v Cine

a brzy přijde i to nej, nej: solid state batteries.

ak to brzy su desiatky rokov, tak mozno ano

takze toto je demagogia, alebo vedomy trolling ala Vanecek

richie
8. duben 2024, 15:43

znova cakam na schvalenie, tak aspon kratko

ad Milan Vaněček 8. duben 2024, 14:18

ad akumulace: stačí se o věc trochu zajímat, aby člověk viděl obrovský rozmach, v roce 2022 byla celosvětová výrobní kapacita Li bateriových Gigafactories cca 1 TWhodina, podle Bloomberg bude v 2027 okolo 9 Terawatthodin

super, o par rokov celosvetova rocna vyrobna kapacita (teoreticka) by bola schopna zabezpecit vyrobu potrebnu pre zalohu jednej hodiny spotreby EU

s tym, ze vsetci ostatny utru

richie
8. duben 2024, 15:47

znova cakam na schvalenie, tak aspon kratko (2)

Milan Vaněček 8. duben 2024, 14:18

A teď naskakují nové výrobní linky sodíkových baterií,

to nie je pravda a vysvetlili sme si to uz davnejsie, firmy vydali len marketingove vyhlasenia, ze sa dostali do stavu, ze su schopny zacat vyrobu (na uvod samozrejme pilotna) a ze vedia upravit svoje linky na takuto produkciu .. a tam to skoncilo, pretoze vdaka poklesu cien Li sa im to neoplati (kedz ta vyroba nakoniec vobec nevychadzala dramaticky lacnejsie oproti Li)

richie
8. duben 2024, 15:52

znova cakam na schvalenie, tak aspon kratko (3)

ad Milan Vaněček 8. duben 2024, 14:18

rozvíjí se pro energetiku průtokové baterie

tie sa rozvijaju uz 70-rokov a zatial ziadna dramaticka zmena nenastala, snad nas coskoro oboznamia cinania - zatial jediny rozumny pilotny projekt nasadenia prietokovej baterky

a brzy přijde i to nej, nej: solid state batteries.

pokial to brzy, znamena ako pri ostatnych projektoch zazracnych bateriek za poslednych desat rokov, tak to bude v realnej produkcii az v dalsom storoci ..

richie
8. duben 2024, 16:12

oprava richie 8. duben 2024, 15:43

znova cakam na schvalenie, tak aspon kratko

ad Milan Vaněček 8. duben 2024, 14:18

ad akumulace: stačí se o věc trochu zajímat, aby člověk viděl obrovský rozmach, v roce 2022 byla celosvětová výrobní kapacita Li bateriových Gigafactories cca 1 TWhodina, podle Bloomberg bude v 2027 okolo 9 Terawatthodin

super, o par rokov celosvetova rocna vyrobna kapacita (teoreticka) by bola schopna zabezpecit vyrobu potrebnu pre zalohu jednej hodiny jedneho dna spotreby EU

s tym, ze vsetci ostatny utru (ci uz krajiny, alebo odvetvia)

Miloslav Černý
7. duben 2024, 17:45

Pán ministr je příznivec OZ, tak by pro něj nemělo být těžké si pro něj uvědomit a zároveň s tím začít argumentovat jak se bude vyvýjet vztah mezi OZ v celém svém spektru včetně nejmodernějších způsobů vývoje akumulace a jaderných nových mamutů. Ty stará můžeme v krajním případě prodloužit, navíc pro případ další nouze lze vzít na milost SMR.´ a paroplyn podstatně levnější. Chce to klidnou hlavu a vzít všechny dostupné informace, aby nám to budoucnost nemusela spočítat jako za ty fotovoltaické barony, odvážně poučit se máme z čeho. Jedině tak se dá udržet renomé ministerského křesla, nikoliv solidaritou s vládou. Lež má krátké nohy a za vývojem spravidla zaostávají, ikdyž to trvá někdy déle.

richie
7. duben 2024, 22:16

..nejmodernějších způsobů vývoje akumulace..

.. kecy v kleci .. tento tyzden uz niekolko krat ste sa tu snazil navodit dojem, ze viete o nejakej skutocne funkcnej a dostupnej akumulacii, ale na ziadny dodatocny dotaz o konkretnom rieseni ste nereagoval .. tak skuste aspon teraz .. inak su to skutocne len prazdne kecy ..

Miloslav Černý
8. duben 2024, 11:34

Já Vám tedy jenom naznačím, když jinak nedáte, jednu potencíonálně slibnou technologii, na které se začíná pracovat, pro dlouhodobější akumulaci. Využítí vhodnějších fyzikélních vlastností CO2 místo H2O při pohonu turbín. Kdo se v tom trochu odborněji pohybuje, tak mu bude jasné o čem to je teoreticky určitě, Bez prvotní myšlenky se nikdy nic neuzkutečnilo.

richie
8. duben 2024, 15:57

dufam ze nemyslite zachytavanie CO2, jeho ukladanie pod tlakom a nasledne pohon turbin/generatorov??

ci mate nieco od vestice? .. ani Nostradamus nic take nespominal ..

tak ako to myslite vazne, dajte realne informacie, alebo odkaz .. inak to ma mensiu vahu ako kecy u piva

Miloslav Černý
8. duben 2024, 18:05

Tam kde někdo končí ať je to z jakéhokoliv důvodu tam teprve někdo začíná. Nebylo by to poprvé ani naposled.

Miloslav Černý
9. duben 2024, 09:35

Vyjádřil jste se dost nepřesně z čehož vyplývá ne srozumitelnost, což jsou ty fyzikální vlastnosti, které můžou lec kovo zmást (jedna z nich je hmotnost) nechci se Vás dotknout, ale můžete to být i vy.

richie
9. duben 2024, 16:47

kde/v com som sa vyjadril nepresne? aka nezrozumitelnost? aka hmotnost?

Vítězslav Novák
8. duben 2024, 08:26

Tu akumulaci bych prosil... Pokud možno s čísly a jednotkami...

Miloslav Černý
8. duben 2024, 12:03

Doufám, že víte, jak je to s tou krávou a teletem, nechtěl bych se mylit.

Vítězslav Novák
11. duben 2024, 16:39

Myslíte to tele z jalové krávy?

Milan Vaněček
8. duben 2024, 14:26

Pane Nováku, už jsem Vám výše odpověděl. Stačí si jen progůglovat weby, baterie se už chrlí (stále levněji) v terawatthodinové škále každý rok, brzy to bude naskakovat celosvětové po 10 TWh ročně, cena stále klesá podle learning curve hromadné výroby, nehrozí, že třeba dojde Na do sodíkových baterií...

Je zapotřebí udržovat informovanost o takto prudce se rozvíjejícím oboru.

Jan Veselý
8. duben 2024, 15:19

maps . app . goo . gl / JbJTT4C4feQf9KX98

Tady v tomhle areálu se vyrábí aktuálně 86 GWh/rok bateriových článků. To je více než byla celková globální produkce před 10 lety. Zajeďte si tam, z Prahy je to tam 3.5 hodiny autem.

1 TWh kapacity, abyste jen těmi bateriemi utáhl ČR skoro na týden, ta továrna vyrobí za cca 12 let. Dlouhé Stráně s kapacitou okolo 4 GWh se stavěly 18 let.

richie
8. duben 2024, 16:04

1 TWh kapacity, abyste jen těmi bateriemi utáhl ČR skoro na týden, ta továrna vyrobí za cca 12 let.

ehm .. 1TWh baterka by utahla CR na par hodin (v spicke necele 4hodiny) a kde je ten tyzden? .. na to aby utiahli CR pocas dvojdnovej inverzie by museli vyrabat nonstop 80rokov (odhliadnuc od toho, ze v tom case by uz viac ako polovica instalovanych bateriek bola 2x po smrti)

richie
8. duben 2024, 16:07

ospravedlnujem sa, chyba je na mojej strane - zly prenos z tabuliek

tak este raz .. 1TWh baterka by potiahla spotrebu EE v CR mozno 4~5 dni inverzneho pocasia v zime .. tak ano je to skoro tyzden

Milan Vaněček
8. duben 2024, 16:22

To bude asi v Polsku, ti mají takovou výrobní kapacitu. I Maďaři se činí. Ale ČR vyčkává, to je jaderná zóna.

Pavel Svoboda
9. duben 2024, 10:28

Je nejvyšší čas akumulaci rozvíjet. Stále častěji je omezována výroba u čistých zdrojů energie, což je škoda. O víkendu díky příznivým podmínkám pro obnovitelné zdroje byla například utlumena výroba ve francouzských jaderných elektrárnách na polovinu, za celý víkend tak nevyrobily JE ve Francii kvůli omezení výrony více jak 1 TWh, kdyby již byly vybudované elektrolyzéry nemusely se jaderné zdroje omezovat a mohl se vyrobit vodík. To samé se dělo ve Španělsku, Švédsku a dokonce i v ČR, kde díky velké výrobě ze solárů byl omezen v sobotu i neděli od 11:00 do 17:00 výkon našich jaderných elektráren o 200 MW a to už byl plánovaně odstaven jeden blok v Temelíně. V dalších měsících se budou omezení nejen o víkendech stále více prohlubovat. Omezovaní JE či OZE je velká škoda, protože oba zdroje jsou čisté, a náklady na výrobu u OZE jsou nulové a u JE skoro nulové.

Richard Vacek
7. duben 2024, 18:52

Jaderné reaktory jako stabilní zdroj elektřiny budeme potřebovat. Bohužel je otázkou, jestli možní dodavatelé jsou ti, kteří něco takového zrealizují.

Vítězslav Novák
8. duben 2024, 08:28

Jestli dodavatelé, které jsme si nezakázali jsou ti, kteří to zrealizují - za jakou dobu a za jakou cenu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se