Domů
Jaderné elektrárny
Česko-francouzská akademie pomůže vytvořit novou generaci zaměstnanců pro jaderné ambice ČR
Ad
Zdroj: EDF Česká republika
Zdroj: EDF Česká republika

Česko-francouzská akademie pomůže vytvořit novou generaci zaměstnanců pro jaderné ambice ČR

Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s EDF oznamuje založení Česko-francouzské jaderné akademie, nové iniciativy, jejímž cílem je urychlit přípravu vysoce kvalifikovaných pracovníků pro výstavbu a provoz nových jaderných elektráren plánovaných v ČR.

"Česká republika a Francie jsou již nyní silnými partnery v jaderném výzkumu, například v rámci projektu ITER a reaktoru Jules Horowitz, dále se odehrává spolupráce mezi ÚJV Řež a francouzskou Komisí pro atomovou energii (CEA), mezi univerzitami a výzkumnými agenturami. Francouzské velvyslanectví dlouhodobě uděluje vědecké ceny českým výzkumným pracovníkům v této oblasti, které podporují jejich mobilitu a rozšiřování dovedností potřebných pro podporu současné jaderné renesance v Evropě," uvedl J. E. Alexis Dutertre – velvyslanec Francie v České republice.

Tato iniciativa bude hrát klíčovou roli nejen při dalším posilování vazeb mezi Českem a Francií, ale také pomůže uskutečnit konkrétní česko-francouzské aktivity v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, výzkumu a vývoje pro bezpečné a mírové využití jaderné energie.

"Česko a Francie představují pilíře Evropské jaderné aliance, která nyní sdružuje 14 členských států EU a jejímž cílem je uznání přínosu jaderné energie pro splnění klimatických cílů, jakož i pro naši energetickou suverenitu, bezpečnost dodávek a konkurenceschopnost průmyslu.  S cílem zefektivnit tuto dvoustrannou spolupráci s hrdostí oznamuji založení Česko-francouzské jaderné akademie, která bude hrát klíčovou roli při rozvoji lidských kapacit pro naše budoucí evropské projekty nových jaderných elektráren," uvedl J. E. Alexis Dutertre – velvyslanec Francie v České republice.

Spolupráce mezi Francií a Českem v oblasti jaderného vzdělávání a výzkumu má již bohatou historii. Česko-francouzská jaderná akademie na tuto zkušenost naváže tím, že významně rozšíří rozsah a ambice této spolupráce a připraví nové programy, které budou koncipovány tak, aby odpovídaly naléhavým potřebám českého průmyslu.

Česko-francouzská jaderná akademie je pro EDF a naše evropské průmyslové partnery skvělou příležitostí, jak maximalizovat výměnu zkušeností s českými kolegy v oblasti výstavby velkých elektráren. Výstavba jednoho reaktoru vyžaduje tisíce vysoce kvalifikovaných techniků a inženýrů. Aby bylo možné takového počtu dosáhnout, společnost EDF poskytne přístup ke vlastním školícím zdrojům pro odborné vzdělávání. S několika českými společnostmi jsme již začali upravovat a rozvíjet naše školící programy a jsme připraveni tento proces urychlit, pokud bude společnost EDF vybrána pro projekt Dukovany 5,“ uvedl v této souvislosti Roman Zdebor, ředitel EDF Nuclear Czechia.

Česko-francouzská jaderná akademie představuje komplexní vzdělávací platformu, která vytvoří společné česko-francouzské vzdělávací programy na úrovni vysokých a středních škol a výzkumných institucí. Francouzské organizace, jako je International Institute of Nuclear Energy (I2EN), již aktivně spolupracují s českými partnery na přípravě nových vzdělávacích kurzů a programů stáží pro české a francouzské studenty, jakož i pokročilých kurzů na univerzitní úrovni.

Úspěšný program budování lidských kapacit znamená, že máte k dispozici správné zdroje na správném místě a ve správný čas. I2EN poskytne svou podporu a zkušenosti, aby Česko-francouzská jaderná akademie pomohla oběma zemím úspěšně dosáhnout jejich cílů. Tato nová iniciativa vnese do našeho společného úsilí potřebnou strukturu,“ dodala Karen Daifuku – výkonná ředitelka International Institute of Nuclear Energy (I2EN).

Akademie se zaměří na zejména na odborné vzdělávání a kvalifikaci. Tato část nové iniciativy už má reálné obrysy, jelikož společnost EDF už sponzoruje a organizuje kurzy pro dodavatelské firmy, velké i malé české společnosti, které mají zájem stavět a dodávat zařízení a služby pro nový jaderný projekt Dukovany 5.

V této souvislosti také potvrzuji plnou podporu francouzské vlády nabídce EDF v tendru na Dukovany 5,“ uzavřel J. E. Alexis Dutertre – velvyslanec Francie v České republice.

Některé nedávné a nadcházející milníky Česko-francouzské jaderné akademie:

  • Dne 14. září podepsala společnost EDF a Západočeská univerzita v Plzni dohodu o spolupráci na rozvoji vzdělávání a výzkumu v oblasti jaderné energetiky.
  • V září podepsaly CEA Cadarache a Západočeská univerzita v Plzni memorandum o porozumění, které usnadňuje mobilitu studentů, společné výzkumné programy a výměnu akademických zdrojů.
  • Dne 24. října se uskuteční akce, která má přilákat studenty do jaderného průmyslu a kterou pořádá Francouzský institut v Praze a I2EN.
  • Ve dnech 8. a 9. listopadu pořádá společnost EDF v Praze další Dodavatelskou akademii - kurz, který pomáhá českým firmám stát se kvalifikovanými dodavateli pro reaktory typu EPR společnosti EDF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Mirek
9. říjen 2023, 10:07

Spolupráce našich organizací s Francouzi v jaderných oborech má dlouholetou tradici - na rozdíl od Westinghouse a KHNP. EDF si ale dost škodí velkými průtahy s uváděním svých reaktorů do provozu a se zvýšenými náklady.

Emil
9. říjen 2023, 10:12

S Westinghousem je ta spolupráce "jen" 30letá...

Mirek
9. říjen 2023, 10:51

To si dobře pamatuji, když jsem ještě pracoval v energetice. Ta "spolupráce" spočívala v dodání systému řízení, na kterém moji kolegové pracovali a byli před dokončením a najednou jejich práce byla anulována, přestože tuto problemastiku znali podrobně. A o "spolupráci" při dodávání závadných palivovch tyčí Westinghousem snad ani nebudeme mluvit. Ale politika je politika.

Dpetr
9. říjen 2023, 11:43

Pokud mluvíte o tomhle (viz wiki) - Na doporučení (mj.) Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se začaly přepracovávat projekty a původní (sovětský resp. ruský) řídicí a kontrolní systém byl nahrazen novým (kontrakt byl v roce 1993 udělen americké společnosti Westinghouse).

Tak to už tak chodí, že jeden systém je z nějakého důvodu nahrazen jiným. V tomhle případě to pomohlo uklidnit Rakousko a Německo.

Emil
9. říjen 2023, 11:50

Že vaši kolegové na něčem údajně pracovali, na té 30leté spolupráci vůbec nic nemění, stejně jako počáteční problémy s palivem.

Zdeves Pavel
9. říjen 2023, 11:59

S Westinghousem nikdy žádná spolupráce nebyla. Ten zakázal i naše alternativní výpočty. Pouze se jednalo o slepou aplikaci toho co dodal. Jen koukal vycucnout a využít nase znalosti, které nám pak prodal. Skutečná spolupráce na vývoji paliva , metodikách byla jedině mezi UJV, Škoda, ČEZ a Tvel. Dodnes z toho CVR Řez na výzkumu ozářených povlaků žije.

Emil
9. říjen 2023, 12:19

Názor na spolupráci s Westinghousem od někoho kdo tvrdí, že Záporožská jaderná elektrárna "je v rukou osvobozenecké armády" má nulovou hodnotu (aspoň pro mě).

Mirek
9. říjen 2023, 12:24

Moji spolupracovníci pracovali na problematice ne "údajně". ale skutečně. Je vidět, že tomu vůbec nerozumíte, ale snažíte se zpochybnit fakta a názory jiných, i když někdy máte pravdu.

Emil
9. říjen 2023, 12:34

To tvrdíte jen vy, že to byli vaši spolupracovníci, proto údajně. Takže spíš než své výmysly o tom kdo čemu rozumí nebo nerozumí vám doporučuji držet se těch faktů (doložitelných).

Mirek
9. říjen 2023, 12:56

Emile, znovu dokazujete, že zcela neodůvodněně zpochybňujete příspěvky jiných. Proč tvrdíte, že to tvrdím jen já? Mohu samozřejmě vyjmenovat jména těch spolupracovníků, ale koho by to zajímalo? Celý proces řídilo Ministerstvo paliv a energetiky (snad se v té době ještě tak jmenovalo), tam Vám jistě vydají z archivu potřebné informace.

Emil
9. říjen 2023, 13:10

Zpochybňování vašeho tvrzení "Spolupráce našich organizací s Francouzi v jaderných oborech má dlouholetou tradici - na rozdíl od Westinghouse..." vůbec není neodůvodněné, naopak ty důvody, proč je to vaše tvrzení nepravdivé, jsem uvedl. Vy k tomu zjevně žádné připomínky nemáte a jen se snažíte odvést řeč jinam. Tvrdí to snad ještě někdo jiný než vy? Pokud ne, tak to opravdu tvrdíte jen vy (ne že by to ve vztahu k tématu hrálo jakoukoliv roli).

Mirek
9. říjen 2023, 14:00

Emile, od tématu jste se odchýlil Vy, když jste začal psát o Westinghousu. Jak vypadala naše více než 30-letá "spolupráce" s Westinghousem jsem Vám snad objasnil. Měla a má víceméně politický charakter a šlo by se bez ní zcela obejít, Rusko i Čína jsou dále. Na kterých jaderných zařízeních Westinghouse se podílely naše firmy?

Oborů spolupráce s Francouzi v jaderné energetice je mnoho. Třeba na jaderných dodávkách pro Hinkley Point C se podílejí i naše firmy.Jen zcela na okraj bezvýznamný údaj: kdysi dávno jsem překládal nějaké materiály Francouzů týkající se chlazení v Temelíně.

Zdeves Pavel
9. říjen 2023, 14:11

Zdá se, že když nemáte argument, tak se uchylujete k podpasovkam. Co dodat, to obyčejně dělá jen nevyvážená osoba.

Emil
9. říjen 2023, 14:17

Mirku, já jsem se od tématu neodchýlil, o Westinghousu jste začal psát vy sám, tak si aspoň nevymýšlejte. O vaše "objasňování" 30-leté spolupráce se vás nikdo neprosil, ani o vaše názory jaká byla, jaký měla charakter, jestli se bez ní šlo obejít nebo kdo je dále a kdo je blíže apod. Podstatné je že ta spolupráce trvá už 30 let, což jste dříve popíral a teď to sám přiznáváte. Ta omáčka typu co jste kdysi dávno údajně překládal je úplně zbytečná.

Emil
9. říjen 2023, 14:51

Nejde o žádnou "podpásovku", vy jste to skutečně tvrdil a mohu to dokázat, pokud byste to chtěl zpochybňovat. Názory a nepodložená tvrzení od někoho takového pro mě mají skutečně nulovou hodnotu, rozhodně je nepovažuji za argument.

Michal K.
9. říjen 2023, 14:57

@Emile: jednou muzete uznat, ze nejste vlastnikem pravdy ani, ze mate patent na rozum.

Ja beru cloveka, co tam skutecne pracoval za slovo.

@Mirek: diky za info

Emil
9. říjen 2023, 15:07

Michale K: že jsem vlastníkem pravdy jsem nikde netvrdil, ani že mám patent na rozum, ale co se týká délky spolupráce s Westinghousem, tak Mirek rozhodně pravdu nemá, sám to nakonec uznal. Hodnocení té spolupráce je věcí názoru, já kvalitu té spolupráce nehodnotil a hodnotit nehodlám, tak nevím co bych podle vás měl "uznávat".

Ivan Novák
9. říjen 2023, 12:23

Automatizovaný systém řízení pro ETE domácího původu nikdy nebyl před dokončením, nýbrž byl pro provoz nevyužitelný, ve výzkumném rozvalu. A s ruskou aktivní zónou byly počátkem 90. let problémy taky, náchylná ke xenonovým oscilacím, návod k jejich zvládání chabý i v azbuce. Zlepšili se, leč pozdě.

Mirek
9. říjen 2023, 14:21

Jak jste na to přišel, že byl systém řízení v rozvalu? Spolupráce s Řeží, kde se tato problematika rovněž řešila, probíhala bez výjrad, včetně řešení xenonových oscilací. Kromě toho, problematika byla v gesci Ministerstva paliv a enewrgetiky - pokud vím, také bez výhrad. Ale během jednoho dne byly práce shora zcela zastaveny. Nechápu to politické rozhodnutí.

Ivan Novák
9. říjen 2023, 14:51

Už jste viděl nějaký výstup z ÚJV jiný než výzkumný? Já ne. Kdysi, jednou, učinili pro účely provozu pokus o kalcinátor radioaktivních odpadů... od té doby se bitumenuje. K ASŘ ETE: jeden ADT 4500 možná v Mělníce běhal, ale pokusný víceprvkový polygon v Charkově (nebo v Kyjevu, už si nepamatuju) ne. Pak se rozpadl SSSR, a bylo po ptákách.

Zdeves Pavel
9. říjen 2023, 18:35

Myslím, že hodnocení UJV není objektivní. Všechny verze bezpečnostních zpráv byly spočteny a vyhotoveny v UJV. Bez toho by žádná JE neměla provozní licenci.

Ivan Novák
9. říjen 2023, 18:59

Nepřu se. Dokud jsem to sledoval, výpočty uměli, též jiné věci. Dtto ŠJS. Asi mne mrzí, že palivo pro VVER 440 se tu vyrábět nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se