Domů
Jaderné elektrárny
Čeští dodavatelé budou hrát při dostavbě Dukovan klíčovou roli, říká Westinghouse
Ad
Zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Čeští dodavatelé budou hrát při dostavbě Dukovan klíčovou roli, říká Westinghouse

Společnost Westinghouse přivítala v Praze společně s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem více než 150 zástupců českých firem. Čeští dodavatelé se s představiteli americké firmy setkali na otevřeném fóru na přelomu února a března. Pro Westinghouse je spolupráce s českým průmyslem klíčová. Českým firmám chce nabídnout při dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech až 65% podíl. To potvrzují i čeští dodavatelé, které Westinghouse seznámil se svými plány na příští roky.

Podporu českým dodavatelům vyjádřil i nový americký velvyslanec Bijan Sabet, pro něhož to byla jedna z prvních oficiálních akcí v úřadě. „Společnosti Westinghouse a Bechtel mě ujistily, že Českou republiku berou velmi vážně. Uznávají vaši odbornost a zkušenosti a vědí, že pevné vztahy s vámi a vašimi společnostmi nejsou jen užitečné, ale nezbytné pro úspěch,“ zahájil velvyslanec pražský summit Supplier Day 2023.

Zdroj: Westinghouse Electric Company

Na akci pro dodavatele vystoupil, do funkce nově jmenovaný, Petr Brzezina, který řídí operace společnosti v Česku a na Slovensku. I on považuje dvoutřetinový podíl českých firem na zakázce za reálný i vzhledem ke zvýšenému zájmu o jadernou energetiku. Brzezinu na pódiu doplnil Miroslav Kowalik, Prezident společnosti Westinghouse v Polsku.

Polská vláda se na podzim dohodla s Westinghousem, a ten tak v zemi našich severních sousedů postaví vůbec první jadernou elektrárnu.

Energetická bezpečnost je národní bezpečnost. Proto je při výběru jaderné technologie zásadní spolehnout se na důvěryhodného a solidního partnera, který již prokázal, že plní své závazky, uvedl Kowalik.

Synergii v tomto partnerství vidí i Brzezina. Česko disponuje velmi kvalifikovaným dodavatelským řetězcem a české firmy budou mít příležitost podílet se nejen na výstavbě v Česku, ale i v regionu. To by znamenalo ekonomické výhody s dlouhodobou perspektivou.” Westinghouse se chce zaměřit na vytvoření jednoho dodavatelského řetězce, který by mohl fungovat napříč střední a východní Evropou.

Americké know-how

Díky dlouholetému působení společnosti v tuzemsku, především jako dodavatele pro jadernou elektrárnu Temelín, mají desítky českých firem s Westinghousem přímou zkušenost. „Donesli k nám západní kulturu, tím mám na mysli nové metody řízení, způsoby fungování projektového řízení. Těžíme z toho dodnes, snažíme se tento standard udržovat a to se nám dlouhodobě vyplácí.“ Vzpomínal na začátky spolupráce s Westinghousem v 90. letech ředitel divize Průmyslové služby třebíčské firmy I&C Energo Jan Krška.

Nabitý program symposia odlehčovaly krátké, ale o to důležitější pauzy na občerstvení. Přestávky byly plné diskusí hostů s desítkou reprezentantů americké firmy. Účastníci mezi sebou  probírali dojmy z přednášek, ale především zkušenosti se společností Westinghouse a pokračující tendr dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech.

Pozitivní zkušenosti má i firma Infer z Plzeňska, která se společností Westinghouse spolupracuje přes dva roky:

Ve Westinghousu je hodně kvalitních lidí, kteří jsou komunikativní a dá se s nimi vždy domluvit,“ dodal Lukáš Klepp, který v Inferu zodpovídá za obchod.

Zdroj: Westinghouse Electric Company

Otevřenost a přátelská atmosféra

To, že si Westinghouse zakládá na otevřeném a přátelském přístupu k obchodním partnerům potvrdila i manažerka prodeje společnosti TES Vsetín Andrea Marečková. „Měli jsme možnost se detailně seznámit s plány Westinghouse na další roky, víme co je jejich prioritou ve vztahu k dodavatelům, a že jako dodavatelé z České republiky máme velmi slušné šance participovat na jejich projektech. A za mne velké pozitivum, vše v maximálně přátelské a uvolněné atmosféře.” Uzavřela akci zkušená manažerka.

Společnost Westinghouse je pro české dodavatele atraktivní svou širokou nabídkou projektů a příležitostí, které českému průmyslu otevírá. Na dostavbě Dukovan by tomu nebylo jinak, společnost již dříve deklarovala, že je otevřená spolupracovat s českými dodavateli až z 65 %. To není málo.

Podrobnosti o společnosti Westinghouse naleznete na webových stránkáchTwitteru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pavel
14. březen 2023, 12:52

Velmi dobra zprava, ze by doslo k renesanci JE?

Pavel
14. březen 2023, 20:55

Westinghouse má slibnou pozici v Polsku, na Ukrajině i v Bulharsku. V tomto kontextu by byl ideální volbou i pro nás, hlavně s ohledem na zapojení našich subdodavatelů. Zajímavé, že z toho místní jaderní aktivisti nemají žádnou radost.

Petr Dolák
14. březen 2023, 22:36

Z toho, jak můžeme pozorovat neblahý vývoj výstavby JE posledních 30 let to vidím tak, že u nás nové bloky budou stavět buďto Asiati a nebo se už žádný další reaktor do sítě připojovat nebude. Westinghousové u sebe doma mátožně potácí při stavbě nadlouho posledního reaktoru ve Vogtle, Francouzi zas ve Flamanville. O jejich finančním i reputačním fiasku ve finském Olkiluoto ani nemluvě. Jaderná energetika je ve zbyrokratizované a deindustrializující se EU de facto odsouzena k postupnému zániku.

Pravoslav Motyčka
14. březen 2023, 23:26

Kolik JE postavil za posledních 20 let Westinghouse ? Kde má technologie a zástup odborníků ? Jestli to bude stavět tato firma , pak cena bude astronomická a délka výstavby bude 20 let.

Pavel
15. březen 2023, 00:17

V Číně 4 reaktory. To je dobrá reference, ne? Ale hlavně narozdíl od stepních hrdlořezů dodávají kompletní systémy řízení a Temelín je dobrá reference.

Pravoslav Motyčka
15. březen 2023, 00:31

Dobrá reference , jako že postavil místo 4 reaktorů 2 , z 5 letým zpožděním a pak firma Westinghause zkrachovala a výstavbu dalších musela převzít Čína to je opravu skvělá reference dodnes ty 2 reaktory nejsou v provozu. Zadržování Číny Američany v tomto případě zafungovalo na 100%.....

Zdeves Pavel
14. březen 2023, 22:28

Jako vtip je to dobré. Že by celá technologie primáru byla jen cca 35% dodávek? No mnoho tam dodávat nebudem, tak max trafa a dráty do rozvodny. A beton jen na zakladovou desku. Licencované je to NRC v provedení systémů na amerických 60 Hz. To bude asi dodávat kdo? Takže to bude viset na střídacich i od vlastní spotřeby. Nejzábavnější bude dodávka komponent hmotnosti přes 700 t z některého z Evropských přístavů, který to bude schopen vyložit z lodě, která to přiveze z Japonska (MHI) a Jižní Koreje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se