Domů
Jaderné elektrárny
Čína letos zahájí výstavbu až osmi dalších bloků jaderných elektráren
Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Čína letos zahájí výstavbu až osmi dalších bloků jaderných elektráren

Čína bude i nadále podporovat rozvoj svojí jaderné energetiky. Plnění čínské jaderné pětiletky potvrdila čínská National Energy Administration (NEA). Nastavený plán požaduje, aby bylo v roce 2018 uvedeno do provozu pět nových bloků jaderných elektráren. Dále plán požaduje zahájení výstavby dalších šesti až osmi bloků.

Čínská National Energy Administration vydala svojí každoroční zprávu Energy Work Guidance Opinion. Ve zprávě se uvádí, že instalovaný výkon jaderných elektráren v Číně opět vzroste. Do čínské přenosové soustavy bude letos připojeno celkem 6 GWe nového výkonu.

Budou připojeny první bloky jaderných elektráren San-men (Sanmen) a Chaj-jang (Haiyang). Oba mají reaktory typu AP-1000. Dále bude připojen 1. blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (Taishan) s jaderným reaktorem EPR. Do soustavy bude připojen i reaktor typu VVER-1000, který je budován v jaderné elektrárně Tchien-wan (Tianwan). Jedná se o její 3. blok. Jako poslední má být v tomto roce připojen 5. blok jaderné elektrárny Jang-ťiang (Yangjiang). Zde se buduje jaderný reaktor typu CPR-1000.

Čína v letošním roce podpoří výstavbu dalších šesti až osmi jaderných bloků. Projekty ke všem jaderným blokům jsou již se zapracovanými připomínkami schváleny. Projekty ovšem neuvádí jaké typy reaktorů budou použity. Plány z roku 2017 uváděly přípravné práce na celkem osmi jednotkách, u kterých mají letos být zahájeny stavební práce. Jedná se o 3. a 4. blok jaderné elektrárny San-men, 5. a 6. blok jaderné elektrárny Ning-te (Ningde), dva bloky v nové jaderné elektrárně Čang-čou (Zhangzhou) a dva bloky v nové jaderné elektrárně Chuej-čou (Huizhou).

Podle pětiletého plánu, který byl zveřejněn v březnu 2016, by měla mít Čína v roce 2020 zhruba 58 GWe instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách. Zároveň by mělo být v roce 2020 dalších 30 GWe instalovaného výkonu ve výstavbě. V současnosti má Čína 35 GWe instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách.

Autor úvodní fotografie: Joe Hunt

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
10. březen 2018, 12:12

Mají nejvyšší čas začít ty stavby více standardizovat. To není normální stavět ty reaktory stylem "každý pes jiná ves".

Petr
10. březen 2018, 14:00

Není potřeba.

Když mají v plánu stavět minimálně 8 nových velkých reaktorů ročně po 15-20 let, tak můžou klidně dělat 4 různé typy naráz.

Ale je pravda, že se asi vykašlou na Francouzské a Americké nepodarky, a další typy budou nové s jiným než primárním vodním chlazením a možnostmi na různorodější paliva.

Josef
10. březen 2018, 23:13

Pokud vím , pak dnes má Čína už svoje vlastní reaktory, doby kdy tam mohl někdo dodávat jsou pryč. Navíc Čína má i program rychlých reaktorů bohužel ne v takovém stádiu jako Rusko. V každém případě jaderná energetika bude v Číně významná jen lokálně. Jaderný program je z našeho pohledu velmi rozsáhlý jenže v Číně žije 130x více obyvatel než u nás a i každoroční dokončení 8 reaktorů v jejich podmínkách neznamená žádný přechod k jádru, ale pouze omezení počtu nových fosilních zdrojů. Pokud by měl jaderný program změnit Čínskou energetiku musely by každý rok začít stavět zhruba 20 reaktorů a tak po 3 desítky let - pak by měli podobný podíl jaderné energetiky na výrobě jako my dnes. Čína ovšem nemá nic takového v plánu. Hlavním zdrojem energie pro Čínu zůstane uhlí , OZE a jádro pouze zajistí energii pro další růst hospodářství, ale nenahradí stávající uhelné zdroje. Pro Čínu je taková energetika nejvýhodnější i kdyby zastavili veškerý a geologický průzkum současná těžba uhlí jim nebude klesat příštích 40-50 let.

Petr
10. březen 2018, 23:27

Čínu podceňujete.

Má plány do deseti let stavět kromě elektráren i jaderné teplárny, hutě a výrobny vodíku pro chemický průmysl a příměstskou dopravu.

Petr
10. březen 2018, 23:38

Čína totiž už pod současným prezidentem dosáhla politické singularity, a k technologické se dostane zhruba mezi lety 2025-30.

Martin Hájek
12. březen 2018, 17:54

Má to i svoje výhody. Čína jednak není závislá na jednom dodavateli (a udržuje tím konkurenci) a jednak si mohla osahat veškeré know-how, které existuje, vybrat si to nejlepší a to časem zkopírovat. A pak je tu otázka kapacit. Když chcete ročně udělat 6 GW v jádru, tak při dnešní bídě na to prostě nenajdete jednoho dodavatele, který by měl potřebné kapacity. S výjimkou samozřejmě toho čínského, až se rozjede :-).

energetik
11. březen 2018, 13:04

A současného prezidenta už budou mít na doživotí. Nějak tam začínají Kimovatět a al-Asadovatět, takže další jaderné zbraně budou také potřeba.

Vinkler
14. březen 2018, 10:20

Nejlepší vláda je osvícený diktátor. Celý problém je jak zajistit osvícenost.

Jan Veselý
14. březen 2018, 11:55

A aby mu ta osvícenost vydržela. Přece jen vláda, pokud se nefláká, je stresující fyzicky a duševně náročná činnost. Po čase se člověk unaví a věk taky nezastavíš.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se