Čína spouští vlajkovou loď své jaderné energetiky, reaktor CAP1400
První z dvojice demonstračních reaktorů Guohe One společnosti Huaneng Group v čínské provincii Shandong byl připojen k síti. Tento tlakovodní reaktor CAP1400 o výkonu 1400 MWe má být vlajkovou lodí čínské jaderné energetiky pro domácí využití i export.
Na tiskové konferenci 31. října oznámil Dong Wancheng, náměstek ředitele Odboru rozvoje a plánování při Národní energetické správě (NEA), že první blok CAP1400 v Shidaowan byl úspěšně připojen k energetické síti. Reaktor nyní projde postupným testováním navyšování výkonu a několika fázemi ověřování, než bude oficiálně uveden do komerčního provozu.
Ekologické a energetické přínosy
Po dosažení nominálního výkonu má reaktor ročně vyprodukovat 11,4 miliardy kilowatthodin elektřiny, což pokryje spotřebu více než 11 milionů obyvatel a sníží emise skleníkových plynů o více než 9 milionů tun ročně.
„Od roku 2022 bylo schváleno zahájení výstavby několika dalších jednotek třetí generace reaktorů série CAP pod záštitou State Power Investment Corporation. Tento typ jaderných reaktorů má v příštích letech vstoupit do vrcholné fáze výstavby,“ uvedla NEA.
Vývoj reaktoru CAP1400
Reaktor CAP1400 představuje zvětšenou verzi reaktoru CAP1000, která byla vyvinuta na základě původního designu reaktoru AP1000 od společnosti Westinghouse, s konzultační podporou této americké firmy.Elektrárna San-men se dvěma bloky AP1000. Zdroj: SNPTC
Výzkum a vývoj reaktoru Guohe One začal v roce 2008. V prosinci 2009 byla založena společnost State Nuclear Plant Demonstration Company – společný podnik s 55% podílem State Power Investment Corp (SPIC) a 45% podílem China Huaneng Group, zaměřený na výstavbu a provoz dvou demonstračních bloků CAP1400 v lokalitě Shidaowan ve městě Rongcheng. SPIC oficiálně zahájila projekt reaktoru CAP1400 v září 2020.
Harmonogram výstavby a provozu
Výstavba prvního bloku začala v červnu 2019 následována druhým blokem v dubnu 2020. Předpokládaná doba výstavby jednoho reaktoru je 56 měsíců, přičemž u dalších jednotek se očekává zkrácení na 50 měsíců.
Národní úřad pro jadernou bezpečnost vydal provozní licenci pro první demonstrační reaktor Guohe One koncem července tohoto roku.
Mezinárodní bezpečnostní certifikace
V květnu 2016 design CAP1400 úspěšně prošel Obecnou bezpečnostní kontrolou reaktorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Tato kontrola není schvalovacím procesem, ale hodnotí kvalitu bezpečnostní dokumentace a identifikuje silné stránky, slabiny a nedostatky.
Mezinárodní využití reaktoru CAP1400 nadále závisí na splnění specifických standardů a požadavků jednotlivých zemí, avšak absolvování bezpečnostního hodnocení IAEA tento proces usnadní.
Mohlo by vás zajímat:
Čína investuje racionálně doefektivního zdroje energie , který jí zajistí světovoudominanci. Čína je už dnes dílnou světa jako byla Británie za dob Viktorie. A ted chce být i světovým hegemonem. Zaostávající Evropa sází bohužel z důvodů ideologie Mycle Schneiderismu na OZE a tím si způsobuje rychle deindustrializaci. Přitom Čína dodává do Evropy své solární panely jako svého času Východoindická společnost opium Čínanům. Soláry tyto podřadné zdroje neumožnují efektivní existenci průmyslu. Stejné je to i s druhým Zelenými aktivisty propagovaným zdrojem, větrníky. Ani větrné elektrárny nejsou schopny podporovat průmysl.
To je ideologický blábol. Ve skutečnosti Čína nejvíce vyrábí elektřiny (když si odmyslíme současnou velkou dominanci uhlí) z OZE.
Z vodních elektráren vyrábí více než z jaderných elektráren.
Z větrných elektráren vyrábí více elektřiny než z jaderných elektráren.
Z fotovoltaických elektráren vyrábí více než z jaderných elektráren.
To je čínská realita, vyjádřená heslem: je jedno jestli je kočka černá či bílá, jen když chytá myši.
Takže ano, jaderná energetika se v Číně rozvíjí, ale nestačí rozvoji ostatních OZE zdrojů, především fotovoltaiky se rozvíjí největším tempem a taky je významným exportním artiklem Číny.
Tak to jenom pro uvědomění si souvislostí....
A tady máte odkaz na ty ohromující výrobní kapacity fotovoltaiky v Číně
pv-magazine.com/2024/11/04/solar-manufacturing-facing-substantial-pressures-says-iea-pvps
Přečtěte si to ať si uvědomíte jak ve fotovoltaice utekla Čína celému světu (ve výrobě fotovoltaických panelů i v instalacích FVE).
Čína utíká světu už i v té jaderné energetice. Z fotovoltaiky vyrábí cca 1,5x tolik než z jádra, ale to je jen proto, že v Číně je po elektřině poptávka a fotovoltaické elektrárny se dají postavit přece jen rychleji než jaderné elektrárny. Jakmile se i tam narazí na strop, kdy o solární elektřinu nebude zájem (nulové ceny elektřiny), tak očekávám, že další fv nevzniknou, protože takový ekonomický nesmysl by v Číně neprošel.
Jste přišel na to, že Čína chce být světovým hegemonem? Má to v nějaké své oficiální doktríně, podobně jako USA? Nebo je to jen tvrzení západních komentátorů? Čína je společnost spolupráce a nikoli dobývání cizích území.
"Předpokládaná doba výstavby jednoho reaktoru je 56 měsíců".
V Cesku bude trvat minimalne 60 mesicu, nez se sejde ta banda, co se necha filmovat jak slavnostne tukaji kladivky do kameňa.
Tak to jim fandíte. V našich končinách budeme rádi, že za 60 měsíců bude na projektu stavby jaderky jedno razítko...z bambilionu dalších.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se