Domů
Jaderné elektrárny
Čína zahájila výstavbu demonstračního malého modulárního reaktoru ACP100
<p>Zdroj: NuScale Power</p>
Zdroj: NuScale Power

Čína zahájila výstavbu demonstračního malého modulárního reaktoru ACP100

V polovině července proběhlo v čínské provincii Hǎi-nán oficiální zahájení výstavby reaktoru ACP100. Zařízení bude prvním komerčním malým modulárním reaktorem postaveným na zemi. Komerční provoz elektrárny je očekáván do 5 let.

Zařízení je stavěno severozápadně od stávající elektrárny Chāng-jiāng. Kromě dvou stávajících reaktorů bude nyní lokalita hostit i víceúčelový tlakovodní reaktor s výkonem 125 MWe. Ten je také jinak nazýván Linglong One a kromě elektřiny by měl reaktor dodávat teplo, procesní páru a odsolenou mořskou vodu.

Dva stávající reaktory CNP600 v lokalitě Chāng-jiāng nyní vyrábí přibližně 1300 MWe. Do konce roku 2026 mají být uvedeny do provozu další dva bloky standardizovaného konceptu Hualong One, které budou dodávat dalších přibližně 2340 MWe.

Vývoj malého modulárního reaktoru (SMR) ACP100 začal v roce 2010. V roce 2014 vznikl předběžný návrh integrálního tlakovodního reaktoru malého výkonu. Podobně jako u reaktoru NuScale, či Westinghouse SMR, má i ACP100 koncipovány hlavní prvky primárního okruhu v jedné tlakové nádobě. V roce 2016 prošel reaktorový návrh bezpečnostním hodnocením mezinárodní agentury pro atomovou energii.

První lití betonových základů reaktoru ACP100 v elektrárně Chāng Jiāng První lití betonových základů reaktoru ACP100 v elektrárně Chāng-jiāng Zdroj: CNNC

Po úspěšném schválení předběžné bezpečnostní analýzy z dubna 2020 bylo na začátku června tohoto roku uděleno povolení k výstavbě elektrárny. Do projektu výstavby jsou zahrnuty tři hlavní společnosti: China National Nuclear Power (vlastník projektu a provozovatel elektrárny), Nuclear Power Institute of China (vývojář reaktoru) a China Nuclear Power Engineering Group (společnost zodpovědná za výstavbu). Celá elektrárna by neměla být stavěna déle než 58 měsíců.

Klíčový projekt

Model elektrárny s reaktorem ACP100 byl identifikován jako klíčový projekt čínského dvanáctého pětiletého plánu. Vývoj malého modulárního reaktoru je odvozen z většího projektu tlakovodního reaktoru ACP1000. Aktivní zóna malého reaktoru obsahuje pouze 57 palivových souborů a parogenerátory v jedné nádobě. Společně s pasivními bezpečnostními prvky bude reaktor uložen pod zemí.

Řez modelem elektrárny se dvěma reaktory ACP100 Řez modelem elektrárny se dvěma reaktory ACP100 Zdroj: CNNC

Jeden reaktor by měl každoročně vyrobit přibližně 1 TWh elektřiny. Toto množství elektřiny je dostatečné pro zásobování 526 000 domácností.

"Výstavba zařízení umožní komplexní zapojení a ověření technologie malých modulárních reaktorů. To umožní urychlení a nezávislost čínských inovativních schopností v této oblasti," informovala společnost CNNC.

Budoucí plány

Jaderná elektrárna s reaktory ACP100 je nabízena se dvěma až šesti reaktorovými bloky. Životnost každého bloku je uvažována na 60 let a palivová kampaň je navržena jako 24měsíční.

Již nyní jsou podepsány další dvě dohody o výstavbě elektrárny v provincii Jiāng-xī. Výrobní bloky jsou plánovány i v provinciích Hú-nán a Jí-lín. Vývoji reaktorů se věnují také experti z čínských provincií Zhè-jiāng a Hēi-lóng-jiāng. Průmyslová výroba hlavních reaktorových částí by měla probíhat v provincii Jí-lín.

V říjnu 2015 byla podepsána dohoda s britskou společností Lloyd's Register definující podporu vývoje plovoucí jaderné elektrárny s modifikovaným reaktorem ACP100S. Tato dohoda je zahrnuta i do dalšího čínského pětiletého plánu a čínská společnost CNNC již podepsala dohodu s vývojářem lodí China Shipbuilding Industry Corporation. Společně budou pracovat na přípravě projektu výstavby plovoucí elektrárny s reaktorem ACP100S.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
energetik II
14. červenec 2021, 16:24

Tak to je dobrá práce energetiků v Číně. První pozemní malý modulární rektor staví Čína. A také ho první uvede do provozu. Po ruském plovoucím bloku Akademik Lomonosov , který je už v provozu , tak Čína sebrala vítr z plachet různým těm "koumalům" za Západě, kteří sice stále usilovně "koumají", ovšem Čína už rovnou staví. Blahopřání do Číny.

Emil
14. červenec 2021, 16:59

Čína nestaví první pozemní malý modulární reaktor, rozhodně dříve začala stavět malý modulární reaktor Argentina - CAREM (Central Argentina de Elementos Modulares).

Karásek
14. červenec 2021, 18:55

Celosvětový praktický význam to samozřejmě mít nebude. Takový modulární reaktor nemůže cenově konkurovat obnovitelným zdrojům. O ekologii a bezpečnosti se netřeba zmiňovat.

Pavel
14. červenec 2021, 19:01

víte pane on život totiž není o ekologii ale o žití a jestli chcete ekologii tak laskavě zahodte vše co vzniká průmyslovou výrobou vemte pak svou holou zadnici a hurá do lesa sbírat kořínky at v jeskyni máte zásoby na zimu

energetik II
14. červenec 2021, 22:24

Rozhodně bude mít tento zdroj nulové emise CO2. A pokud má pan Karásek auto na benzín, tak je sám špinavější , jak celý tento 125 MW reaktor.

Karásek
14. červenec 2021, 23:09

Pavle, nepište takové nesmysly. To je jako kdyby to psal ten pán, co tvrdil, že ekologie je jen třešnička na dortu a že planeta je modrá. Životní púrostředí je to stěžejní a ani ti miliardiví byznysmeni bez něj nebudou moci existovat.

Josef
14. červenec 2021, 22:46

Modulární reaktory a OZE si moc nekonkurují, protože MMR jsou určeny především k vytápění měst, kdežto OZE k výrobě el. energie. Čína investuje ohromné částky do OZE a vyrábí z OZE nejvíce energie na světě jenže, stavět obří vodní elektrárny, které jsou páteří OZE v Číně nelze donekonečna. Míst ubývá a potřeba el. energie neustále roste, přitom už v roce 2035 nebude v Číně žádná jiná hromadná doprava než elektrifikovaná a el. vozy budou standardem. Každoroční růst spotřeby el. energie v celém tomto období je nevyhnutelný. Za této situace , představa že el. energie ještě zajistí vytápění jejich měst kde žijí stovky milionů Číňanů není reálná. MMR reaktory jsou z tohoto pohledu dobrou alternativou, přitom omezení spotřeby uhlí nelze v období silného růstu spotřeby el. energie očekávat a teprve za 10 let až Čína dosáhne naší dnešní ekonomické úrovně lze očekávat pokles spotřeby fosilních paliv. Ono i když se Čína jeví jako relativně vyspělý stát její HDP na obyvatele je proti nám poloviční proti roku 2019

Josef Mašek
14. červenec 2021, 19:22

ČLR má stabilní vlasteneckou, nerozhádanou vládu se stabilními pevnými ekonomickými názory a nemění ji po kontroverzních snadno ovlivnitelných a zfalšovaných volbách každé 4 roky jako v kapitalistických společnostech a jejich vládě nejde o to aby si ministři namastili kapsu, ale aby rostla ekonomika jejich státu a občanů...na rozdíl od západních společností, kde se vše po volbách názorově mění

Carlos
14. červenec 2021, 23:41

Tak se to té vaší krásné stabilní ČLR odstěhujte a neadorujte tu vrácený režim.

Josef
15. červenec 2021, 01:28

No ale podívejte se jejich HDP je proti nám poloviční, takže být Vámi zatím bych se zatím ještě zdržel celkového hodnocení, se jejich ekonomický systém zdá lepší než ten náš zatím to ještě nevíme. V každém případě korupce v Číně je větším problémem než u nás. Ostatně je to právě výměna garnitury, která rozbíjí korupční sítě v tom mají demokratické státy výhodu. Jinak co se týče přestěhování do Číny jde spíše o kulturní šok, než že by byl člověk omezen na svých právech, další problém v Číně je konkurence, protože upřímně řešeno v Číně je mnohem více lidí než u nás co jsou ochotni tvrdě pracovat o své místo na slunci a prosadit se tam je mnohem těžší než tady a z tohoto pohledu příliš nehrozí, že by mladí lidé od nás utíkali za lepší budoucností do Číny. Pro nás je lepší spíše Kanada. Jinak obecně nesouhlasím, že Čínský režim je zvrácený. Nebo je správné podporovat ty složky společnosti, které společnosti nic nepřinášejí na a progresivně zdaňovat ty, co se snaží a na kterých společnost stojí ? Jak se to děje ve Francii nebo Německu a jak to bylo i u nás ? není toto zvrácené. Je demokracie to , když lidem co se snaží stát vezme většinu toho co vytvoří a dá tyto hodnoty rodinám co už generace nepracují, aby mohli v tomto svém životním stylu pokračovat ? a další část peněz pošle zájmovým skupinám , které si vynutili takovou legislativu, která jim zajišťuje téměř bezpracný jistý příjem , myslím tím samozřejmě všude přítomnou byrokracii, není zvrácené spíše toto ?

hellokitty
17. červenec 2021, 12:46

hm pod pojmom "maly" modularny reaktor som si predstavoval ozaj nieco male zhruba velkosti izby 3x3 metre ale toto je celkom macek, rozlohou je to odhadom zhruba tak 4x vacsie nez teplarna u nas na sidlisku a v tej je kopu nevyuziteho miesta

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se