Domů
Jaderné elektrárny
Na čínském demonstračním bloku s reaktory HTR-PM začaly horké funkční testy
Výstavba čínského reaktoru HTR v oblasti Shidowan; Zdroj: MAAE
Zdroj: MAAE

Na čínském demonstračním bloku s reaktory HTR-PM začaly horké funkční testy

Na demonstračním bloku vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru Jaderné elektrárny Shidao Bay v čínské provincii Šan-tung začaly testy, které simulují teploty a tlaky v průběhu běžného provozu. Koncem tohoto roku mají být na elektrárně oficiálně spuštěny dva bloky designu HTR-PM. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Studené testy dokončeny pomocí stlačeného vzduchu

Studené funkční testy, které jsou zaměřeny na ověření systémů a vybavení primárního okruhu, stejně jako pevnost a těsnost potrubí při tlaku vyšším, než je nominální, byly na obou reaktorech dokončeny 19. října a 3. listopadu. Klasické typy reaktorů využívají při studených funkčních testech jako médium vodu, zatímco HTR-PM reaktory využívají pro zkoušky stlačený vzduch s malým množstvím hélia.

Princip fungování HTR; Zdroj: CNEC

Horké funkční testy zahrnují zvýšení teploty v chladícím systému reaktoru a provedení komplexních testů. Cílem zkoušek je ověřit správnou funkci chladícího okruhu a bezpečnostních systémů. Testy jsou prováděny před zavezením paliva do aktivní zóny reaktoru a simulují teploty za běžného provozu bloku. Prováděné zkoušky potvrzují, že jaderný blok, jeho vybavení a systémy odpovídají požadavkům designu.

Tři fáze horkého testování

Realizace horkých testů by měla trvat přibližně dva měsíce a je rozdělena do tří fází. V první fázi dojde k vakuovému vysoušení, ve druhé k náhřevu a vysoušení primárního okruhu a v poslední fázi k samotným funkčním testům.

Při provádění horkých funkčních testů dochází k chodu a prověření funkce heliového ventilátoru, systému manipulace s jaderným palivem, regulačních tyčí a jejich řídícího mechanismu, systému čištění hélia a absorpčního systému.

Hlavním účelem je v héliové atmosféře zbavit vlhkosti všechny keramické komponenty a připravené grafitové kuličky v reaktoru. Zároveň bude, v souladu se skutečnými provozními parametry zařízení, ověřena shoda různých funkcí a výkonových ukazatelů systému s konstrukčními předpisy.

Jaderná elektrárna Shidao bay; Zdroj: CNNC

Dva reaktory pohání jeden turbogenerátor

Fáze vakuového vysoušení horkého testování začala na obou reaktorech 25. listopadu a 14. prosince. Náhřev a vysoušení byl dokončen na obou blocích 30. prosince. Parametry primárního okruhu obou reaktorů byly stabilizovány na teplotě 250 °C a tlaku 7 MPa. Nyní bude prováděna závěrečná fáze horkých testů, horké funkční testy, obou reaktorů současně, nikoli jednotlivě.

Bloková dozorna HTR-PM; Zdroj: China Huaneng

China National Nuclear Corp (CNNC) uvedla, že horké testy „položí pevný základy pro kompletní ověření funkčnosti systému, spolehlivost, následné zavezení paliva, připojení bloků k elektrické síti a další technické cíle.“

Design reaktoru HTR-PM600; Zdroj: IAEA

Demonstrační jaderná elektrárna designu HTR-PM zahrnuje dva malé reaktory, které pohání jeden 210MWe turbogenerátor. Výstavba byla zahájena v prosinci 2012. Chladivem v primárním okruhu je hélium. Vedoucí společností v konsorciu, které stojí za tímto projektem, je China Huaneng s podílem 47,5 %. Další firmou je China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), dceřiná společnost CNNC, která disponuje 32,5 % a Tsinghua University’s Institute of Nuclear and New Energy Technology, která má 20 % podílu a figuruje jako leader projektu v oblasti výzkumu a vývoje. Chinergy, společná firma Tsinghua a CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova.

Plány na výstavbu více než 18 dalších reaktorů HTR-PM

V budoucnu je v areálu JE Shidao Bay plánována výstavba dalších 18 reaktorů tohoto typu. Kromě HTR-PM Čína navrhla zvětšenou verzi s názvem HTR-PM600, která má disponovat jedním turbogenerátorem o výkonu 650 MWe, který bude poháněn šesti reaktory HTR-PM.

Studie proveditelnosti designu HTR-PM600 nyní probíhá pro oblasti Sanmen, Ruijin, Xiapu, Wan’an a Bai’an.

Zdroj úvodní fotografie: MAAE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
blaha.p
8. leden 2021, 11:04

Očekávaná, špatná zpráva pro všechny místní Atomové Svědky, dle ministra Havlíčka už vůbec není na stole varianta, že by Rusko nebo Čína stavěli v ČR nový blok JE samostatně viz článek níže. Za mě OK.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rusove-a-cinane-dukovany-sami-stavet-nebudou-je-to-politicky-nepruchodne-rika-havlicek-1376818

Jaroslav Studnička
8. leden 2021, 11:28

Ale, pane Blaho, klídek...

Pokud má být projekt výstavby JE politicky životaschopný i po letošních volbách, bylo zcela jasné, že tato varianta padne jako první.

blaha.p
8. leden 2021, 11:37

já jsem úplně happy, jen místí rusofiní atomsvědci budou ronit krokodýlí slzy, protože se rozplynul jejich vlhký sen o dostavbě Rosatonem. A hlavně, po této zprávě nestačí plenkoserovi z Hradu měnit pleny. Jupí, když se daří, tak se daří...

fdgesdfg
8. leden 2021, 20:40

Co je horší, mít tu JE postavenou Rosatomem nebo řadu paroplynek napájených plynem od Gazpromu?

A bohužel kromě Číny a Rosatomu nikdo JE skoro nestaví a když nestaví nemá zkušenosti a když nemá zkušenosti tak se stavba extrémně prodražuje a protahuje.

blaha.p
8. leden 2021, 11:43

Rusáci tímto rozhodnutím jsou vlastně zcela mimo hru, spolupráce s USA rozhodně ne, spolupráce s Francií rozhodně ne, s J. Koreou těžko představitelné. Tak nám zůstává několik možností USA, Francie, J.Korea samostatně, a pak kombinace Francie + Čína, a J.Korea a Čína

Jaroslav Studnička
8. leden 2021, 12:33

Rosatom s Framatome spolupracuje na několika realizacích JE, tak že kombinace Rusko a Francie :-)

blaha.p
8. leden 2021, 16:53

Bejvávalo, po pokusu o vraždu Navalného ani náhodou, Macron je naštvanej na Půťu jak nikdo

Ivan Novák
8. leden 2021, 20:48

Předevčírem se podepsala fr-ru spolupráce na Hanhikivi.

Jaroslav Novák
8. leden 2021, 13:37

a tak nám zbyde si jadro postavit sami, ETE34=ETE12 už konečně moudré řešení, začneme po volbách stavět a néééé jenom šmelit se zakázkou EDU5, když nám chybí 10 000MWe nahradit uhelky a z nasazené elektromobility další 5 000MWe, tak to máme 15 bloků po 1000MWe, slušná porce pro čeký energetický průmysl!!!!!!!!!!!!!

blaha.p
8. leden 2021, 16:55

jasně to zvládneme, Best in Covid - Motýle

Veselkapb
8. leden 2021, 11:10

Čína se posouvá na absolutní špici v aplikovaných jaderných technologiích. Komerční PWR, testovací HTR a FBR ji staví na absolutní pozici ve světě. USA řeší lži presidenta Bidena a bude určitě na špici Green dealu.

Heap
8. leden 2021, 13:14

Někdo znalejší než já, povíte mi prosím, proč testují na 250 °C, když výstupní teplota z reaktoru by měla být 750 °C? Nebo bude vyšší teplota další fáze testování?

Emil
8. leden 2021, 13:24

Nejsem sice asi znalejší, ale chápu to tak, že teplota 250 °C byla při druhé fázi (náhřevu a vysoušení). Samotné horké funkční testy (třetí fáze) budou při vyšší teplotě.

Petr
8. leden 2021, 14:05

250 °C se dalo zkoušet se vzduchem, na 750 °C tam už bude muset být to drahé hélium.

Petr
8. leden 2021, 14:12

Tak a Čína právě vystřídala na trůnu nejmocnější země světa upadající USA. Jestli nastane nová studená válka, tak bych se nedivil, kdyby USA kopírovali a patentovali si čínská řešení pro tu část světa, kterou donutí být jejich zbývajícími služebníčky poslouchající jakékoliv rozkazy.

Pavel Lukavský
8. leden 2021, 15:13

To jste vy ten Petr co se mě v jiné diskuzi ptal, zda jsem odborník nebo hospodský křikloun? Nebo se tady na webu pohybuje takových Petrů více? Dohnat a předehnat, to už jsem někde slyšel. Vy zníte jako odborník, ale spíš na komunistickou propagandu. Že by Petr Fojtík? Ne to byl vlastně Honza. Nechcete se mi představit?

Carlos
8. leden 2021, 15:51

Petru je tu opravdu vicero.

Bizon
8. leden 2021, 17:55

Já Čínu obhajuju nerad, ale ten názor že Číňani umí jen kopírovat opravdu je každým rokem více zastaralý. Některé věci se mimo Čínu a okolí dnes ani nevyrábí, tam je logické že jakýkoliv nováček na trhu bude kopírovat Čínu.

US taky nerad obhajuju, ale je to trochu upadající super-velmoc, mají spoustu svojich problémů, většina posledních snah srovnat svoje vazaly do latě jsou spíš směšné. Všechny velmoci jsou prostě podobní bastardi, upřímně doufám že se obě země nějak rozumně stabilizují tak aby si navzájem tvořily protiváhu. Když žádná země nebude mít výrazně navrch tak nebude blbnout s exportem demokracie, ekonomicky se stejně potřebujeme všichni navzájem, většina soupeření zůstane v zákulisí a u klasické debilní propagandičky hodní vs zlí :D

chemik
8. leden 2021, 16:37

Příznivci VJE si jsou jistý, že již nemůže nastat velká havárie jako v minulosti. Bohužel historie podobně velkých projektů nám napovídá něco jiného a to by měl být velice důležitý argument, proč neztrácet čas a zaměřit se na jinou cestou, zvláště když se jich nabízí vícero.

Bizon
8. leden 2021, 17:23

Příznivci JE ví že i se všema nehodama zabije JE zdaleka nejnémě lidí ze všech zdrojů EE na vyrobenou MWh. Chápu že lidi se bojí věcí kterým nerozumí, ale i ta největší jaderná nehoda v dějinách zabila a zkriplila méně lidí než emise uhelných elektráren každý rok.

Ivan Novák
8. leden 2021, 18:28

Je to neintuitivní srovnáváni. A taky jde o to, k čemu média přitáhnou své spotřebitele reklamy. Ucpaný komín karmy obvykle dostane dvě věty v černé kronice, dopravní nehoda jednu, a druhý den už jako by to nebylo

Bizon
8. leden 2021, 18:39

Tak to je jasné, u nevzdělaných lidí to chápu, ale myslel jsem že toto je odborná diskuze kde fakta mají přednost před emocema. Stejně je ale podpora jádra u nás překvapivě vysoká, sice uplně nechápu proč, ale jsu rád že aspoň v něčem můžu být na náš národ hrdý!

energetik
8. leden 2021, 18:29

Mrtvé a postižené sčítáte ještě moc brzo. Ještě se nerozpadla ani polovina toxických a rakovinotvorných emisí vypuštěných jadernou energetikou. Jen na ty dvě neutajené (i když několik dnů se to tajit dařilo docela dobře) havárie se bude umírat ještě hodně dlouho a po celém světe.

Mimochodem nejen Japonci měli obrovské štěstí, protože dosud nezjistili proč nevybuchl i reaktor, protože podle naměřených hodnot byl už hodně za hranou výbuchu. Na druhou stanu i škoda, protože už jsme to trápení s jadernou energetikou mohli mít za sebou a všichni by už měli jasno v tom, že tudy cesta nevede.

Vinkler
8. leden 2021, 19:05

Těžké kovy a emise všeho ostatního včetně OZE se nepočítají. A nejnebezpečnější je se narodit, pak nutně umřete.

Vinkler
8. leden 2021, 19:07

Délka dožití se zatím prodlužuje. Pokud se bude zkracovat na tapetě je zejména nyní KOVID.

Bizon
8. leden 2021, 19:09

Radiace je všude kolem nás přirozeně, LNT (bezprahová) hypotéza se používá ke tvorbě limitů pro jistotu, ale ve skutečnosti je určitý práh dávkového ekvivalentu do kterého radiace neškodí (Enzymy každou sekundu opravují přes 1000 přirozeně chybných přepisů DNA, pár oprav navíc vyvolaných zářením nic nezmění.) V lokalitách s vyšším radiačním pozadím jako ČR má většina jedinců tento práh navíc ještě zvýšený. Takže množstí radioizotopů nekoreluje s mrtvýma, pokud jsou dostatečně zředěny tak můžou mít dokonce lehce pozitivní vliv (radiační lázně).

Máte něco víc k tomu Japonského reaktoru? Fakt mně to zajímá, jaderné nehody a zbraně mám v oboru nejradši, výbuch myslíte tlakem plynu, exploze vodíku, nebo opravdu exkurze kritikality jádra? Ale i nejhorší možnost je pořád jen nějaké tritium co se zředí v oceánu a možná nějaké rozházené nebo roztavené palivové tyče, ne? To je pořád docela slabota, jsou i horší věci.

Chemik
9. leden 2021, 07:59

S tím by se dalo i souhlasit. Ale co takhle nucená evakuace s ohroženého území. To už by jsme na tom byli s naším územím někde jinde v porovnání s velkými státy.

energetik II
8. leden 2021, 19:12

Je to první elektrárna generace 4, zatím třeba Rosatom má VVER-1200 gen. III +. Takže světové prvenství pro Čínu. Letos bude Čína vůbec docela "šturmovat".

1. Někdy v dubnu vysadí na Marsu svůj menší "automobil" -"Marsochod".

2. Do června vypustí 20 tunový základní modul své vlastní 80 tunové obydlené orbitální stanice.

3. Během roku spustí na vodu svou největší letadlovou loď o výtlaku 80 000 tun vybavenou elektromagnetickým katapultem.

4. Během roku uvede do provozu svůj první "Exascale supercomputer" , kterým opět zaujme první místo na světě v nejrychlejším superpočítači světa.

5. Do konce roku zprovozní uvedený první reaktor IV. generace na světě.

atd, atd. USA pod čínským tlakem slábnou jako čajíček. Nyní tam třeba řeší, zda odvolají svého prezidenta, který vydal pokyn k útoku na Kapitol, kde pak zahynulo 5 osob a desítky policistů byly zraněny. Trump je psychicky nemocný člověk, měl by skončit v blázinci.

Bizon
8. leden 2021, 20:29

Do pekla, zase ty bastardy musím ocenit i když hrozí že budu označen za čínského agenta.. I kdyby polovina z toho byly nepraktické ptákometrické blbosti, tak získávají know-how a technologickou i výrobní bázi. Číslům z Číny prakticky nevěřím, ale toto jsou kvalitativní věci které se nedají moc našvindlovat.

Než se naučí efektivně provozovat letadlovou loď může trvat 20-30 let, ale cizí letadlovky si už teď (údajně=) drží od těla spešl verzí balistických raket DF-21. No, jak jsem psal výše, doufejme že obě země budou stabilní a vzájemně ve vojenské i politické rovnováze. Kolaps jaderné velmoci si nepřeje myslím nikdo, a já si nepřeju ani žádnou přehnaně dominantní velmoc.

To dění v USA věru není optimální, Trump je pako, ale pro mně není příčinou problémů, myslím že je spíš symptom dlouhodobých často ignorovaných problémů. Kdyby byli lidi spokojení s dosavadními politiky tak by ho nikdy nezvolili! Doteď má podporu velké části populace. Já ho subjektivně taky docela žeru, a 90% mojí motivace je vzdor/protestní hlas za to že je (někdy) upřímný, šel (trochu) proti deep-state, a nezačal další válku co by zabila půl milionu lidí jako všichni 3 prezidenti před ním. Na celém Západě je zjevně docela problém vyprodukovat kompetentní vůdce kteří by nebyli sociopati... Moje pointa je, že místo hledání ruského trolla nebo čínského hackera za každým rohem bychom mohli zkusit upgradovat firmware v naší vlastní společnosti, ať nám nemusí věčně vládnout starci nad hrobem, oligarchové nebo jiní sociopatičtí mimoni.

energetik II
8. leden 2021, 23:50

Ano, Trumpa - "vyprodukoval systém", který ho - "musel vyprodukovat". Asi jako kdysi shoda daných okolností, nebudu je jmenovat, je jich více, vyprodukovala v Německu Hitlera. USA se totiž dostávají do fáze bývalého SSSR v období 1982 - 86 , kdy kapali starci Brežněv, Andropov, Černěnko a když pak konečně zvolili někoho mladého, = Gorbačov, tak jen nakonec SSSR "dorazil" až na dno. Prostě nemocný systém do svého čela nutně musí produkovat nemocné jedince tak dlouho, až skončí a prohraje. Vedoucí role USA je přežilá, je to anachronismus , který vystavuje zdejší vůdce neřešitelným situacím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se