Na čínském demonstračním bloku s reaktory HTR-PM začaly horké funkční testy

DomůJaderné elektrárnyNa čínském demonstračním bloku s reaktory HTR-PM začaly horké funkční testy

Na demonstračním bloku vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru Jaderné elektrárny Shidao Bay v čínské provincii Šan-tung začaly testy, které simulují teploty a tlaky v průběhu běžného provozu. Koncem tohoto roku mají být na elektrárně oficiálně spuštěny dva bloky designu HTR-PM. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Studené testy dokončeny pomocí stlačeného vzduchu

Studené funkční testy, které jsou zaměřeny na ověření systémů a vybavení primárního okruhu, stejně jako pevnost a těsnost potrubí při tlaku vyšším, než je nominální, byly na obou reaktorech dokončeny 19. října a 3. listopadu. Klasické typy reaktorů využívají při studených funkčních testech jako médium vodu, zatímco HTR-PM reaktory využívají pro zkoušky stlačený vzduch s malým množstvím hélia.

Princip fungování HTR; Zdroj: CNEC

Horké funkční testy zahrnují zvýšení teploty v chladícím systému reaktoru a provedení komplexních testů. Cílem zkoušek je ověřit správnou funkci chladícího okruhu a bezpečnostních systémů. Testy jsou prováděny před zavezením paliva do aktivní zóny reaktoru a simulují teploty za běžného provozu bloku. Prováděné zkoušky potvrzují, že jaderný blok, jeho vybavení a systémy odpovídají požadavkům designu.

Tři fáze horkého testování

Realizace horkých testů by měla trvat přibližně dva měsíce a je rozdělena do tří fází. V první fázi dojde k vakuovému vysoušení, ve druhé k náhřevu a vysoušení primárního okruhu a v poslední fázi k samotným funkčním testům.

Při provádění horkých funkčních testů dochází k chodu a prověření funkce heliového ventilátoru, systému manipulace s jaderným palivem, regulačních tyčí a jejich řídícího mechanismu, systému čištění hélia a absorpčního systému.

Hlavním účelem je v héliové atmosféře zbavit vlhkosti všechny keramické komponenty a připravené grafitové kuličky v reaktoru. Zároveň bude, v souladu se skutečnými provozními parametry zařízení, ověřena shoda různých funkcí a výkonových ukazatelů systému s konstrukčními předpisy.

Jaderná elektrárna Shidao bay; Zdroj: CNNC

Dva reaktory pohání jeden turbogenerátor

Fáze vakuového vysoušení horkého testování začala na obou reaktorech 25. listopadu a 14. prosince. Náhřev a vysoušení byl dokončen na obou blocích 30. prosince. Parametry primárního okruhu obou reaktorů byly stabilizovány na teplotě 250 °C a tlaku 7 MPa. Nyní bude prováděna závěrečná fáze horkých testů, horké funkční testy, obou reaktorů současně, nikoli jednotlivě.

Bloková dozorna HTR-PM; Zdroj: China Huaneng

China National Nuclear Corp (CNNC) uvedla, že horké testy „položí pevný základy pro kompletní ověření funkčnosti systému, spolehlivost, následné zavezení paliva, připojení bloků k elektrické síti a další technické cíle.“

Design reaktoru HTR-PM600; Zdroj: IAEA

Demonstrační jaderná elektrárna designu HTR-PM zahrnuje dva malé reaktory, které pohání jeden 210MWe turbogenerátor. Výstavba byla zahájena v prosinci 2012. Chladivem v primárním okruhu je hélium. Vedoucí společností v konsorciu, které stojí za tímto projektem, je China Huaneng s podílem 47,5 %. Další firmou je China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), dceřiná společnost CNNC, která disponuje 32,5 % a Tsinghua University’s Institute of Nuclear and New Energy Technology, která má 20 % podílu a figuruje jako leader projektu v oblasti výzkumu a vývoje. Chinergy, společná firma Tsinghua a CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova.

Plány na výstavbu více než 18 dalších reaktorů HTR-PM

V budoucnu je v areálu JE Shidao Bay plánována výstavba dalších 18 reaktorů tohoto typu. Kromě HTR-PM Čína navrhla zvětšenou verzi s názvem HTR-PM600, která má disponovat jedním turbogenerátorem o výkonu 650 MWe, který bude poháněn šesti reaktory HTR-PM.

Studie proveditelnosti designu HTR-PM600 nyní probíhá pro oblasti Sanmen, Ruijin, Xiapu, Wan’an a Bai’an.

Zdroj úvodní fotografie: MAAE