Domů
Jaderné elektrárny
Čínský blok Hongyanhe 6 začal dodávat elektřinu do přenosové sítě
Výstavba jaderného reaktoru Hongyanhe 6, Zdroj: CGN
Zdroj: CGN

Čínský blok Hongyanhe 6 začal dodávat elektřinu do přenosové sítě

Společnost China General Nuclear (CGN) oznámila, že šestý blok jaderné elektrárny Hongyanhe v čínské provincii Liaoning byl v pondělí připojen k elektrizační soustavě. Druhý reaktor designu ACPR-1000 postavený v rámci druhé fáze dostavby elektrárny by měl být uveden do komerčního provozu ještě v tomto roce. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Elektrárna Jang-ťiang, jejíž poslední bloky jsou typu ACPR-1000 (zdroj CGN). Elektrárna Jang-ťiang, jejíž poslední bloky jsou také typu ACPR-1000 (zdroj CGN).

"Dne 2. května ve 13:42 byl vydán příkaz k připojení reaktorového bloku Hongyanhe 6 k elektrické síti, které proběhlo úspěšně," uvedla společnost CGN.

První fáze výstavby JE Hongyanhe začala před téměř 13 lety

Výstavba první fáze (reaktory č. 1-4) elektrárny, kterou tvoří čtyři tlakovodní reaktory CPR-1000, byla zahájena v srpnu 2009. První a druhý blok jsou v komerčním provozu od června 2013, resp. května 2014, třetí blok byl uveden do komerčního provozu v srpnu 2015 a čtvrtý blok v září 2016.

Jaderná elektrárna Hongyanhe, Zdroj: Dalian

Druhá fáze elektrárny Hongyanhe (reaktory č. 5 a 6) zahrnuje dva reaktory čínského designu ACPR-1000 o jednotkovém výkonu 1080 MWe. Výstavba pátého bloku byla zahájena v březnu 2015 a výstavba šestého bloku v červenci téhož roku. Pátý blok dosáhl poprvé kritického stavu v červnu loňského roku a 31. července byl uveden do komerčního provozu.

CGN provozuje už 26 reaktorů

Zavážka paliva do reaktoru 6. bloku byla zahájeno 25. března letošního roku a trvala čtyři dny. Kritického výkonu dosáhl reaktor 21. dubna. Šestý blok bude uveden do komerčního provozu po dokončení řady spouštěcích testů, včetně zkušebního nepřetržitého provozu trvajícího 168 hodin.

Bloková dozorna a pracovníci po připojení reaktorového bloku Hongyanhe 5 k elektrizační soustavě, Zdroj: CGN

Elektrárnu Hongyanhe vlastní a provozuje společnost Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Company, společný podnik CGN a State Power Investment Corporation, z nichž každá drží 45 % podíl. Zbývajících 10 % vlastní společnost Dalian Municipal Construction Investment Co.

Společnost CGN uvedla, že po připojení elektrárny Hongyanhe 6 k síti má nyní k dispozici 26 reaktorů vyrábějících elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Richard Vacek
7. květen 2022, 14:03

V Evropě jim můžeme jenom závidět. Zatímco tady s jadernou energií končíme, tam zažívá rozvoj.

Vojvodik Petr
7. květen 2022, 15:38

EU budou dřít bídu.

Jimi
7. květen 2022, 22:28

Nez se Cina v jadru dostane na evropskou produkci (25%) tak Evropa uz zadne jadro potrebovat nebude :) tohle krasne ukazuje ze na jednu stranu je cinska energetika v 21. stoleti (OZE), v necem v 70. letech 20. stoleti (jadro) a v necem ve stoleti 19. (uhli)

Richard Vacek
8. květen 2022, 07:11

Když se podívám na stránky IEA, tak vidím, že ve spotřebě energií na osobu je na tom Čína a my prakticky stejně. Trend ukazuje, že my stagnujeme, zatímco v Číně spotřeba dál roste.

Někdo by z toho udělal závěr, že jsme na tom lépe, protože nepotřebujeme více energie, ale bylo by to snad poprvé v lidské historii, kdy by se pokrok projevoval tím, že nerostou nároky na energie.

Mirek
8. květen 2022, 07:55

Čína je ale také naprostou světovou jedničkou v budování OZE, takže podíl jádra příliš neporoste, i když Čína (CGN, CNNC a Rosatom) staví asi 17 reaktorů najednou. Ano, staví zatím také uhelné elektrárny, ale znečištění těch nových je asi mnohem menší než těch starých.

Kolik bude mít elektřiny Evropa za pár let? Vidím to dost pesimisticky. Zatím buduje jádro v Evropě jen EdF. Tato francouzská společnost je ale spíše odstrašující příklad. Německo spoléhalo na plynové elektrárny fungující na plyn z Ruska. Teď bude situace v Německu asi dost jiná. OZE to nevytrhne. Není to stabilní zdroj a skladování energie z OZE v masovém měřítku je zatím jen utopie.

Jsem zvědavý, kdy dobuduje Rosatom JE Paks-2 v Maďarsku. Stavební povolení má dostat letos. Ale Západ se jistě vynasnaží, aby se projekt nedařil.

Jan Veselý
8. květen 2022, 09:16

Je fascinující jak česká politická reprezentace dobře odhadla nepřípustnost ruského dodavatele nové JE.

A Maďaři se teď budou muset rozhodnout s kým chtějí být kamarádi. Volba to není příjemná, ale za mě zcela jasná.

Mirek
8. květen 2022, 09:50

Jistě jste zaregistroval, že Maďaři budou pokračovat ve stavbě JE Paks-2 s Rosatomem. Závidím jim jejich nezávislost. Politická gesta nikomu dostatek energie nezajistí.

Jan Veselý
8. květen 2022, 12:42

Tak se s nimi nebude kamarádit zbytek EU. Ale když to tak Orbán chce ...

Za týden to může být jinak. Jen co si někdo spočítá i důsledky. Jejich boj.

Zdeves Pavel
8. květen 2022, 14:48

Maďarsko z RF bude mít levný plyn, vedle Paks 1 i novou JE a k tomu kvalitní palivo. Co naopak z EU, zákazy, nařízení, LGBT a další buzerace. EU už k ničemu jinému nesměřuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se