Domů
Jaderné elektrárny
Čtvrtý čínský jaderný blok AP-1000 byl připojen k síti

Čtvrtý čínský jaderný blok AP-1000 byl připojen k síti

Reaktor čínské jaderné elektrárny Haiyang (Chaj-jang) 2 designu AP-1000 byl připojen k síti. Mezitím v reaktoru Sanmen 1, který minulý měsíc jako první reaktor typu AP-1000 vstoupil do komerčního provozu, byl zahájen garanční provoz.

V září 2007 Westinghouse a jeho partner Shaw Group získali povolení k výstavbě čtyř reaktorových bloků AP-1000 na čínském území. Dva bloky v oblasti Sanmen, provincie Če-ťiang, a dva bloky v oblasti Haiyang, provincie Šan-tung. Výstavba elektrárny Sanmen 1 začala v dubnu 2009, zatímco první betonáž Sanmen 2 proběhla v prosinci 2009. Výstavba bloků Haiyang 1 a 2 začala v září 2009, respektive červnu 2010.

Výstavba jaderné elektrárny Sanmen v listopadu 2013

Sanmen 1 byl celosvětově prvním spuštěným blokem typu AP-1000 a 22. června dosáhl kritického stavu. K síti byl blok připojen 2. července. Plného provozního výkonu dosáhl Sanmen 1 poprvé 14. srpna a demonstrační test na maximálním výkonu dokončil 21. září. Sanmen 2 dosáhl kritického stavu 17. srpna a k elektrické síti byl připojen o týden později. Provozovatel předpokládá, že blok vstoupí do komerčního provozu koncem tohoto roku.

První blok elektrárny Haiyang dosáhl poprvé kritického stavu 8. srpna a k síti byl připojen 17. srpna tohoto roku. Vstup do komerčního provozu je očekáván na konci tohoto roku.

Jaderné bloky elektrárny Haiyang 1 a 2; Zdroj: SNPTC

Společnost State Power Investment informovala o tom, že 13. října v 9:51 došlo k připojení bloku Haiyang 2 k elektrizační soustavě. Vstup reaktorového bloku do komerčního provozu je plánován na počátek roku 2019.

„Všechny technické ukazatele splňují veškeré požadavky daného designu a blok je v dobré kondici.“ uvedla State Power Investment Company.

Osvědčení o přijetí

Dne 11. října 2018 podepsala společnost Sanmen Nuclear Power Company, dceřinná společnost China National Nuclear Corporation, s dodavateli potvrzení o předběžné přejímce jaderného zařízení Sanmen 1. Mezi zmíněné dodavatele patří firmy Westinghouse Electric, China National Nuclear Engineering, Harbin Electric, Mitsubishi a Zhejiang Thermal Power Corporation.

Podpis dokumentů proběhl po dokončení 700 hodinového demonstračního provozu a výkonového testu, jak bylo uvedeno ve smlouvě o dodávce zařízení. Reaktorový blok nyní vstupuje do fáze garančního provozu, po které dojde k finální přejímce bloku.

Design jaderné elektrárny AP-1000 od Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

Prezident a výkonný ředitel společnosti Westinghouse, José Gutiérrez uvedl: „Mnoho let se věnujeme úspěšnému přivedení první jednotky AP-1000 k životu. Design a technologie od společnosti Westinghouse jsou nyní na světě a připraveny dodávat bezpečnou a čistou energii.“

Celkem čtyři reaktory AP-1000 byly budovány v USA. Vždy po dvou blocích na elektrárnách Vogtle a Summer. Výstavba dvou reaktorových bloků jaderné elektrárny Summer však byla v srpnu 2017 zastavena.

Zdroj úvodní fotografie: SNPTC

Komentáře

(1)

AP

19. říjen 2018, 20:26

Článek je zajímavý tím, že etapa aktivního vyzkoušení jim šla jako po másle. To je dobrá reference. Horší je to s výstavbou, ta se protáhla o 5 let, ale aktivní spouštění je dobré.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.