Demontáž francouzského výzkumného reaktoru byla dokončena

DomůJaderné elektrárnyDemontáž francouzského výzkumného reaktoru byla dokončena

Experimentální reaktor Ulysse společnosti French Alternative Energies a Komise pro atomovou energii (CEA) umístěný v univerzitním areálu Saclay poblíž Paříže byl kompletně rozebrán. Reaktor s nízkým neutronovým výkonem byl odstaven v roce 2007 a do té doby byl provozován především pro účely výuky a dalšího vzdělávání v Národním ústavem jaderné vědy a technologií.

Ulysse byl reaktorem třídy Argonaut, modelem výzkumného typu vyvinutý Národní laboratoří Argonne v USA. V areálu Saclay jej provozovaly týmy CEA mezi lety 1961 až 2007. STMI, původně dceřiná společnost EDF a CEA, nyní dceřiná společnost Orano DS, získala zakázku na trvalé vyřazení a demontáž reaktoru v roce 2014.

Výzkumný reaktor Ulysse před samotnou demontáží; Zdroj: Orano

Tři fáze vyřazování z provozu

Rozsah prací pokrýval celou strukturu zařízení od stavebních úkonů, přes odpojení vedlejších systémů až po rozebrání aktivní zóny reaktoru. Během demontáže vzniklo 512 tun běžného odpadu a 226 tun nízkoaktivního odpadu, který byl zaslán do schválených skladovacích zařízení.

Postup prací při demontáži reaktoru Ulysse; Zdroj: Orano

Konvenční práce na rozebrání reaktoru, zahrnující vzduchotechnické a vodovodní sítě stejně jako demontáž obestavby reaktorové nádoby, probíhaly v období let 2014-2016. Následně v letech 2016 až 2019 byly prováděny práce na jaderné části zařízení, včetně rozřezání zařízení a odstranění betonových stínících bloků v aktivní zóně reaktoru. Závěrečná fáze projektu obsahovala dekontaminaci, úklid a kontrolu radiologickým měřením a proběhla v období 2019-2020.

Dokončení v souladu s harmonogramem

„Dokončení demontáže bylo v souladu s původním harmonogramem stanoveným v roce 2014 Francouzským úřadem pro jadernou bezpečnost a nyní připravujeme kroky pro administrativní vyřazení zařízení z provozu,“ sdělilo Orano.

„Včasné dokončení tohoto projektu podtrhuje nejen odhodlání pracovních týmů na staveništi plnit zadané úkoly, ale také dobrou koordinaci činností s CEA,“ uvedl Alain Vandercruyssen, vrchní výkonný viceprezident pro demontáž a údržbu společnosti Orano. „Gratuluji všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a tím rozšířili zkušenosti naší skupiny při demontáži zařízení tohoto typu.“

Zdroj úvodní fotografie (budova výzkumného reaktoru Ulysse v průběhu demontáže): Orano