Domů
Jaderné elektrárny
Demontáž francouzského výzkumného reaktoru byla dokončena

Demontáž francouzského výzkumného reaktoru byla dokončena

Experimentální reaktor Ulysse společnosti French Alternative Energies a Komise pro atomovou energii (CEA) umístěný v univerzitním areálu Saclay poblíž Paříže byl kompletně rozebrán. Reaktor s nízkým neutronovým výkonem byl odstaven v roce 2007 a do té doby byl provozován především pro účely výuky a dalšího vzdělávání v Národním ústavem jaderné vědy a technologií.

Ulysse byl reaktorem třídy Argonaut, modelem výzkumného typu vyvinutý Národní laboratoří Argonne v USA. V areálu Saclay jej provozovaly týmy CEA mezi lety 1961 až 2007. STMI, původně dceřiná společnost EDF a CEA, nyní dceřiná společnost Orano DS, získala zakázku na trvalé vyřazení a demontáž reaktoru v roce 2014.

Výzkumný reaktor Ulysse před samotnou demontáží; Zdroj: Orano

Tři fáze vyřazování z provozu

Rozsah prací pokrýval celou strukturu zařízení od stavebních úkonů, přes odpojení vedlejších systémů až po rozebrání aktivní zóny reaktoru. Během demontáže vzniklo 512 tun běžného odpadu a 226 tun nízkoaktivního odpadu, který byl zaslán do schválených skladovacích zařízení.

Postup prací při demontáži reaktoru Ulysse; Zdroj: Orano

Konvenční práce na rozebrání reaktoru, zahrnující vzduchotechnické a vodovodní sítě stejně jako demontáž obestavby reaktorové nádoby, probíhaly v období let 2014-2016. Následně v letech 2016 až 2019 byly prováděny práce na jaderné části zařízení, včetně rozřezání zařízení a odstranění betonových stínících bloků v aktivní zóně reaktoru. Závěrečná fáze projektu obsahovala dekontaminaci, úklid a kontrolu radiologickým měřením a proběhla v období 2019-2020.

Dokončení v souladu s harmonogramem

„Dokončení demontáže bylo v souladu s původním harmonogramem stanoveným v roce 2014 Francouzským úřadem pro jadernou bezpečnost a nyní připravujeme kroky pro administrativní vyřazení zařízení z provozu,“ sdělilo Orano.

„Včasné dokončení tohoto projektu podtrhuje nejen odhodlání pracovních týmů na staveništi plnit zadané úkoly, ale také dobrou koordinaci činností s CEA,“ uvedl Alain Vandercruyssen, vrchní výkonný viceprezident pro demontáž a údržbu společnosti Orano. „Gratuluji všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a tím rozšířili zkušenosti naší skupiny při demontáži zařízení tohoto typu.“

Zdroj úvodní fotografie (budova výzkumného reaktoru Ulysse v průběhu demontáže): Orano

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.