Domů
Jaderné elektrárny
Do reaktoru 1. bloku JE Temelín bylo zavezeno palivo

Do reaktoru 1. bloku JE Temelín bylo zavezeno palivo

V jaderné elektrárně Temelín zavezli palivo do reaktoru prvního bloku, který je plánovaně odstavený. Zavážení trvalo necelé čtyři dny, energetici umístili do reaktoru 163 palivových souborů. Teď se připravuje zpětná montáž reaktoru, která zabere několik dní. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Zavážení paliva, které skončilo v neděli odpoledne, trvalo téměř čtyři dny nepřetržitě 24 hodin denně. Technici umisťovali palivové soubory pomocí zavážecího stroje na přesně stanovené pozice. „Ty určili reaktoroví fyzici na základě výsledků složitých výpočtů. Čtvrtinu aktivní zóny reaktoru tvoří nové soubory, naopak nejstarší (soubory) budou v reaktoru pracovat už čtvrtým rokem. Proto odborníci palivo umisťovali tak, aby zajistili rovnoměrný vývin tepla a zároveň omezili vliv neutronů na nádobu reaktoru,“ řekl Sviták.

Mezi 163 palivovými soubory je 42 nových, zbylých 121 už v reaktoru byly jeden až tři roky. Výměna paliva i jeho skladování se kamerami přenášejí i do vídeňského sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Ilustrační foto

Při přesunu paliva z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj přibližně pět kilometrů. Každý jeho pohyb sleduje obsluha pomocí kamery. Vše se děje pod vodou.

Elektrárna je v druhé polovině plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,9 TWh.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se