Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech zahájil provoz
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

Druhý blok jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech zahájil provoz

Druhý blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech (SAE) zahájil provoz. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Baráka, která stojí v emirátu Abú Zabí, je první jadernou elektrárnou v arabském světě. Její první blok zahájil komerční provoz letos v dubnu. Po dokončení bude mít elektrárna čtyři jaderné reaktory s celkovou kapacitou 5600 megawattů.

„Je to nový úspěch v energetickém sektoru, který odráží schopnost Spojených arabských emirátů budovat strategické megaprojekty i jejich odhodlání zajistit udržitelnost vývoje a hospodářský růst,“ napsal na twitteru šajch Hamdán bin Zajd Nahaján, který je zástupcem vládce v západní části Abú Zabí.

Výstavba elektrárny začala v roce 2012 a staví ji společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) z Jižní Koreje. Katar předloni podal stížnost k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) z obav o vlastní bezpečnost a nedostatek spolupráce v regionu. Emiráty ale tvrdí, že elektrárna je naprosto bezpečná a vybudovaná s nejvyššími bezpečnostními standardy.

SAE jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz.

Komentáře

(5)

Milka

27. srpen 2021, 15:40

Tak snad světlo pro Dukovany.

energetik II

27. srpen 2021, 17:19

A opět je o jeden nově stavěný reaktor západními firmami méně. Brzy přijde den, kdy západní firmy /Francie, USA,Korea/ budou stavět NULA !! nových reaktorů. Tedy pardon !, s jedinou výjimkou - Británie - Hinkley Point - C, kde ale stavbu ze 30 % financuje Čína. Jedinými staviteli nových reaktorů zůstanou Čína, Rusko, Indie. A ty jsme z tendru Dukovan už vyřadili.

petr

27. srpen 2021, 21:19

Vážený pane energetik II, vůbec jsem nepochopil smysl vašeho sdělení.

Jen si dovolím říci, že technologie je z Jižní Koreje tedy z našeho globálního pohledu, kdy Japonsko a Koreu považujeme za západní demokratické země, pak naši arabští spoluobčané (z pohledu matičky země) si nechali postavit dnes 2 jaderné bloky á 1 400 MW od Korejců...

A to je západ, byť jsou od Ruska geograficky na východ...

energetik II

28. srpen 2021, 18:53

TO : Petr

Pokud jste dobře četl, tak jsem "Západ" definoval = Francie, USA, Korea,/ Japonsko už nic stavět nebude/. Abych vám to tedy napsal do detailu, tak Korea dokončí zbylé 2 bloky Barakh do 3 let , svoje zatím doma stavěné reaktory také do 3 let, USA dokončí a spustí stavěné 2 bloky Vogtle do 2 let, Francie a Finsko Famanville a Olkiluoto také do 2 let. Výjimku, tedy Británii, která staví ze 30 % za peníze Pekingu Hinkley Point - C nepočítám, jsou to peníze na stavbu od komunistů. Takže mi jmenujte počet reaktorů stavěných "na Západě" , uvedenou Británii nepočítám, tu financují komunisté , na konci roku 2024, tedy za 3 roky. Nevím o jediném nově stavěném reaktoru na Západě počínaje lednem 2025. Bude to NULA.

petr

29. srpen 2021, 00:44

Energetická potřeba nebo lépe spotřeba je mimo naše emotivní přání. To že některé země např. naši sousedé se tak trochu pomátli (politicky pro získání podpory od zelených)do OZE a utratili nesmysl (snad již 800 mld euro) jen dokazuje co umí fanatická politika ( a to již po několikáté v této zemi). Okamžik, kdy zhasne celá země, pak tito bojovníci budou ukamenováni obyčejnými lidmi a vrátíme se k budování JE a dalších možná daleko vyspělejších technologiích, než dnes jsou nám dostupné...

Jak se říká, nikdy neříkej nikdy pak váš názor 2025 - Nula možná bude naopak rokem velkého restartu...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.