Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech zahájil provoz
Jaderná elektrárna Barakah
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

Druhý blok jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech zahájil provoz

Druhý blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech (SAE) zahájil provoz. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Baráka, která stojí v emirátu Abú Zabí, je první jadernou elektrárnou v arabském světě. Její první blok zahájil komerční provoz letos v dubnu. Po dokončení bude mít elektrárna čtyři jaderné reaktory s celkovou kapacitou 5600 megawattů.

„Je to nový úspěch v energetickém sektoru, který odráží schopnost Spojených arabských emirátů budovat strategické megaprojekty i jejich odhodlání zajistit udržitelnost vývoje a hospodářský růst,“ napsal na twitteru šajch Hamdán bin Zajd Nahaján, který je zástupcem vládce v západní části Abú Zabí.

Výstavba elektrárny začala v roce 2012 a staví ji společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) z Jižní Koreje. Katar předloni podal stížnost k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) z obav o vlastní bezpečnost a nedostatek spolupráce v regionu. Emiráty ale tvrdí, že elektrárna je naprosto bezpečná a vybudovaná s nejvyššími bezpečnostními standardy.

SAE jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milka
27. srpen 2021, 15:40

Tak snad světlo pro Dukovany.

energetik II
27. srpen 2021, 17:19

A opět je o jeden nově stavěný reaktor západními firmami méně. Brzy přijde den, kdy západní firmy /Francie, USA,Korea/ budou stavět NULA !! nových reaktorů. Tedy pardon !, s jedinou výjimkou - Británie - Hinkley Point - C, kde ale stavbu ze 30 % financuje Čína. Jedinými staviteli nových reaktorů zůstanou Čína, Rusko, Indie. A ty jsme z tendru Dukovan už vyřadili.

petr
27. srpen 2021, 21:19

Vážený pane energetik II, vůbec jsem nepochopil smysl vašeho sdělení.

Jen si dovolím říci, že technologie je z Jižní Koreje tedy z našeho globálního pohledu, kdy Japonsko a Koreu považujeme za západní demokratické země, pak naši arabští spoluobčané (z pohledu matičky země) si nechali postavit dnes 2 jaderné bloky á 1 400 MW od Korejců...

A to je západ, byť jsou od Ruska geograficky na východ...

energetik II
28. srpen 2021, 18:53

TO : Petr

Pokud jste dobře četl, tak jsem "Západ" definoval = Francie, USA, Korea,/ Japonsko už nic stavět nebude/. Abych vám to tedy napsal do detailu, tak Korea dokončí zbylé 2 bloky Barakh do 3 let , svoje zatím doma stavěné reaktory také do 3 let, USA dokončí a spustí stavěné 2 bloky Vogtle do 2 let, Francie a Finsko Famanville a Olkiluoto také do 2 let. Výjimku, tedy Británii, která staví ze 30 % za peníze Pekingu Hinkley Point - C nepočítám, jsou to peníze na stavbu od komunistů. Takže mi jmenujte počet reaktorů stavěných "na Západě" , uvedenou Británii nepočítám, tu financují komunisté , na konci roku 2024, tedy za 3 roky. Nevím o jediném nově stavěném reaktoru na Západě počínaje lednem 2025. Bude to NULA.

petr
29. srpen 2021, 00:44

Energetická potřeba nebo lépe spotřeba je mimo naše emotivní přání. To že některé země např. naši sousedé se tak trochu pomátli (politicky pro získání podpory od zelených)do OZE a utratili nesmysl (snad již 800 mld euro) jen dokazuje co umí fanatická politika ( a to již po několikáté v této zemi). Okamžik, kdy zhasne celá země, pak tito bojovníci budou ukamenováni obyčejnými lidmi a vrátíme se k budování JE a dalších možná daleko vyspělejších technologiích, než dnes jsou nám dostupné...

Jak se říká, nikdy neříkej nikdy pak váš názor 2025 - Nula možná bude naopak rokem velkého restartu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se