Domů
Jaderné elektrárny
Druhý čínský jaderný blok s reaktorem typu EPR byl připojen k síti
Jaderná elektrárna Taishan; Zdroj: Areva

Druhý čínský jaderný blok s reaktorem typu EPR byl připojen k síti

Druhý jaderný blok s reaktorem typu EPR byl připojen k elektrické síti. Tohoto milníku se povedlo dosáhnout v jaderné elektrárně Taishan v čínské provincii Kuang-tung (Guangdong). První blok s reaktorem EPR byl do komerčního provozu uveden v prosinci 2018. 

Jaderná elektrárna Taishan je vlastněna společností Guandong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited (TNPJVC). Jedná se společný podnik, který je vlastněn francouzskou společností EDF (30 %) , China General Nuclear Power Group CGN (51 %) a místním provozovatelem elektrické sitě Yuedian (19 %).

„Připojení Taishan 2 k elektrické síti počátkem tohoto týdne je uznáním naších technologických znalostí při uvádění reaktorů EPR do provozu. Taishan 2 bude brzy poskytovat elektrickou energii pro stovky tisíc čínských domácností,“ uvedl Framatome na Twitteru.

Výstavba prvního bloku s reaktorem EPR byla zahájena v roce 2009. Druhý blok následoval v roce 2010. Reaktor EPR disponuje tepelným výkonem 4590 MWt a elektrickým výkonem 1660 MWe a byl vyvinut firmou Framatome (od roku 2006 do roku 2018 nesoucí název Areva) a EDF ve spolupráci se společností Siemens.

Čínské reaktory typu EPR byly v pořadí třetím a čtvrtým reaktorem tohoto typu, které se začaly stavět. Prvními dvěma byly francouzský 3. blok jaderné elektrárny Flamanville a finský 3. blok jaderné elektrárny Olkiluoto.Oba tyto bloky se však potýkají s mnohými problémy oddalujícími spuštění.  Dle zprávy z minulého týdne by problémy se svary v elektrárně Flamanville mohly odsunout její spuštění až za rok 2022. Elektrárna Olkiluoto obdržela v březnu provozní licenci a její provoz by měl být zahájen začátkem příštího roku.

1. blok jaderné elektrárny Taishan dosáhl prvního kritického stavu 6. června roku 2018 a poprvé k síti byl připojen 29. června. Do komerčního provozu byl uveden 13. prosince.

Zavážení paliva do 2. bloku bylo zahájeno v květnu a prvního kritického stavu bylo dosaženo 28. května.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Loudil
2. červenec 2019, 09:19

Toto je velký úspěch čínské vědy a energetiky. Oba EPR jsou už na síti a přitom Finové začali stavět 2005 a Francouzi 2007. Tedy v Číně se EPR staví 9 let , jinde 15 let. Stavební náklady proto nevzrostly tak dramaticky jako ve Finsku či Francii. Ani tento úspěch ale nezvrátí fakt, že i v Číně dochází ke zpomalení jaderné výstavby. Počet tam rozestavěných reaktorů již klesl ze 29 na 12 a zřejmě bude dále klesat. I letos zatím v Číně nebyla zahájena stavba jediného nového reaktoru a půlrok máme právě pryč. Na celém světě byla v prvním pololetí zahájena stavba jediného nového reaktoru Kursk 2-2 . Druhé pololetí bude jistě lepší , ale trend to už nezvrátí. Dva své reaktory má zahájit Čína ,druhý reaktor VVER - 1200 se začne stavět v Turecku.

Andrea Borotea
2. červenec 2019, 09:59

Dukovany stavěli 7 let

Loudil
2. červenec 2019, 12:13

Ano - "Kdysi se skutečně dařilo". V Japonsku tehdá dokázali od prvního lití betonu po připojení na síť dělat časy kolem 3 let !! Dnes neuvěřitelné. I na Západě tehdá sekali reaktory velmi svižně. Rychleji jak dnes Čína. Ovšem pak přišel Černobyl 1986 a Fukušima 2011 a věci se zadrhly na neuvěřitelné byrokracii a a budování dalších bezpečnostních opatření. Doba stavby stoupla , cena taky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se