Domů
Jaderné elektrárny
Druhý jaderný blok typu EPR vstoupil v Číně do komerčního provozu

Druhý jaderný blok typu EPR vstoupil v Číně do komerčního provozu

Blok 2 čínské jaderné elektrárny Taishan vstoupil do komerčního provozu a stal se tak druhým reaktorem typu EPR na světě, který tohoto milníku dosáhl. První blok EPR v Taishan 1 byl do komerčního provozu uveden před devíti měsíci a právě díky zkušenostem z tohoto bloku bylo uvádění Taishan 2 do komerčního provozu o tři měsíce kratší. Na světě jsou v různých fázích výstavby další tři jaderné reaktory typu EPR.

Druhý blok jaderné elektrárny Taishan v čínské provincii Guangdong vstoupil do komerčního provozu a stal se druhým reaktorem EPR v provozu na světě. Milníku elektrárna dosáhla 7. září po testování nepřetržitého provozu na plný výkon po dobu 168 hodin, které začalo 30. srpna.

Zkušenosti získané zprovozněním prvního bloku koncem loňského roku umožnily společnostem zkrátit dobu mezi zavážkou paliva a uvedením elektrárny do komerčního provozu o tři měsíce. Toto dle EDF dokazuje potenciál pro optimalizaci budoucích stavenišť EPR. První reaktory, které tak budou moci těžit z těchto zkušeností, jsou dva bloky Hinkley Point C v anglickém Somersetu.

„Zprovoznění druhého EPR na světě v Taishan v kombinaci s vynikajícími provozními výkony dosaženými v 1. bloku svědčí o kvalitě tohoto typu reaktoru a potvrzují průmyslovou proveditelnost projektů ve výstavbě. Úspěch projektu Taishan je výsledkem dlouhé a plodné spolupráce mezi EDF a CGN a ve větším měřítku francouzského a čínského jaderného průmyslu. Bezpečná a konkurenceschopná technologie EPR je stále rostoucím přínosem pro  globální nízkouhlíkový energetický mix,“ uvedl Jean-Bernard Lévy, předseda představenstva a generální ředitel EDF.

Dva bloky jaderné elektrárny Taishan typu EPR s instalovaným výkonem 1750 MW mají vyrobit až 24 TWh bezemisní elektřiny ročně. Projekt Taishan je společným podnikem TNPJVC, který založily CGN (51%), EDF (30%) a čínská společnost Guangdong Energy Group (19%). Skupina EDF a její dceřiná společnost Framatome dodaly technologii EPR.

„Za 40 let jsme společně vytvořili příkladný model spolupráce, v tomto případě s EDF jako projektanti pro EPR v Taishan. Na tomto projektu jsme shromáždili naše technologické, lidské a průmyslové zkušenosti a využili naši schopnost spolupracovat na složitých problémech k dosažení tohoto úspěchu,“ uvedl v poděkování svým zaměstnancům Bernard Fontana, generální ředitel společnosti Framatome.

Ve světě jsou ve výstavbě další tři reaktory EPR, a to Flamanville 3 ve Francii, Olkiluoto 3 ve Finsku a již zmíněný Hinkley Point C ve Velké Británii.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Komentáře

(1)

energetik II

17. září 2019, 09:38

Čína postavila oba reaktory EPR za 9 let a 10 měsíců a to je velký úspěch. Stavět v Číně je pro firmy potěšení , velké stavby tam jedou většinou systémem 24/7 , tedy se pracuje nepřetržitě. Podobné neskutečné tempo stavby má i Muskova Gigafactory- 3 na elektroauta Tesla v Šanghaji. Musk slavnostně zahájil stavbu 7. ledna 2019 , nyní je hrubá stavba hotová a uvnitř se instalují výrobní linky. První Tesla sjede z výrobního pásu nejspíše v listopadu. Staveniště má plochu 860 hektarů , doba stavby do zahájení výroby 11 měsíců od prvního kopnutí. Neskutečné. První reaktor Taishanu za loňský rok dodal do sítě 3 TWh , protože celou druhou polovinu roku teprve nabíhal na plný výkon /13.12.18/.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.