EDF plánuje ve Francii postavit dva nové jaderné bloky typu EPR 2

DomůJaderné elektrárnyEDF plánuje ve Francii postavit dva nové jaderné bloky typu EPR 2

Společnost EDF vypsala výběrové řízení na stavbu dvou jaderných bloků typu EPR 2. V zatím neupřesněné lokalitě chce začít s výstavbou ve dvacátých letech s délkou trvání téměř deset let. V současné době je ve Francii ve výstavbě jaderná elektrárna typu EPR Flamanville 3, jejíž zprovoznění se kvůli problémům se svary protáhne oproti původnímu plánu nejméně o deset let.  Informoval o tom zahraniční server S&P Global Platts.

Francouzská energetická společnost EDF uveřejnila ve Úředním věstníku EU výzvu k podání nabídek na stavební práce na dvou jaderných blocích typu EPR-2 ve Francii. Součástí kontraktu, který chce EDF uzavřít, jsou zemní práce, demolice stávajících budov a výstavba nových budov podle plánů EDF na zatím neupřesněném místě.

„Vážně zvažujeme možnost zahájení nových jaderných projektů ve Francii v příštím desetiletí,“ uvedla minulý rok v září pro Platts Cecile Laugier, viceprezidentka EDF pro strategii a životní prostředí.

Nové jaderné bloky by se měly nacházet v blízkosti některé z již provozovaných jaderných elektráren v zemi, a pokud by byla vybrána některá z pobřežních lokalit, budou součástí tunely pro odvod a přívod chladicí vody. V souvislosti s tím rozhlasová stanice France 3 upozornila na nákup pozemků v Belleville a Chinon, které by k účelu výstavby nových bloků mohly posloužit.

EDF předpokládá dobu trvání kontraktu 110 měsíců s tím, že nabídky očekává do 18. října, hodnotu kontraktu ovšem společnost nezveřejnila. Objem betonářských prací EDF odhaduje na 800 tisíc metrů krychlových.

Vylepšený design EPR

Jaderný blok typu EPR 2, který EDF vyvíjí se společností Fromatome, by měl být nástupcem typu EPR. Bloky typu EPR s instalovaným výkonem 1 650 MW jsou přitom zatím v provozu pouze v Číně v Taishan 1 a 2.

Díky zjednodušenému a vylepšenému designu by měly odpadnout problémy, které zdržely výstavbu evropských bloků typu EPR v Olkiluoto 3 ve Finsku a Flamanville 3 ve Francii. Další blok typu EPR ve výstavbě je Hinkley Point C ve Velké Británii.

Zdroj úvodní fotografie: EDF