EDF plánuje ve Francii postavit dva nové jaderné bloky typu EPR 2
Společnost EDF vypsala výběrové řízení na stavbu dvou jaderných bloků typu EPR 2. V zatím neupřesněné lokalitě chce začít s výstavbou ve dvacátých letech s délkou trvání téměř deset let. V současné době je ve Francii ve výstavbě jaderná elektrárna typu EPR Flamanville 3, jejíž zprovoznění se kvůli problémům se svary protáhne oproti původnímu plánu nejméně o deset let. Informoval o tom zahraniční server S&P Global Platts.
Francouzská energetická společnost EDF uveřejnila ve Úředním věstníku EU výzvu k podání nabídek na stavební práce na dvou jaderných blocích typu EPR-2 ve Francii. Součástí kontraktu, který chce EDF uzavřít, jsou zemní práce, demolice stávajících budov a výstavba nových budov podle plánů EDF na zatím neupřesněném místě.
„Vážně zvažujeme možnost zahájení nových jaderných projektů ve Francii v příštím desetiletí,“ uvedla minulý rok v září pro Platts Cecile Laugier, viceprezidentka EDF pro strategii a životní prostředí.
Nové jaderné bloky by se měly nacházet v blízkosti některé z již provozovaných jaderných elektráren v zemi, a pokud by byla vybrána některá z pobřežních lokalit, budou součástí tunely pro odvod a přívod chladicí vody. V souvislosti s tím rozhlasová stanice France 3 upozornila na nákup pozemků v Belleville a Chinon, které by k účelu výstavby nových bloků mohly posloužit.
EDF předpokládá dobu trvání kontraktu 110 měsíců s tím, že nabídky očekává do 18. října, hodnotu kontraktu ovšem společnost nezveřejnila. Objem betonářských prací EDF odhaduje na 800 tisíc metrů krychlových.
Vylepšený design EPR
Jaderný blok typu EPR 2, který EDF vyvíjí se společností Fromatome, by měl být nástupcem typu EPR. Bloky typu EPR s instalovaným výkonem 1 650 MW jsou přitom zatím v provozu pouze v Číně v Taishan 1 a 2.
Díky zjednodušenému a vylepšenému designu by měly odpadnout problémy, které zdržely výstavbu evropských bloků typu EPR v Olkiluoto 3 ve Finsku a Flamanville 3 ve Francii. Další blok typu EPR ve výstavbě je Hinkley Point C ve Velké Británii.
Zdroj úvodní fotografie: EDF
Mohlo by vás zajímat:
A kde sú teraz rakúšania a ich strana zelených? Kde sú nemci a ich nátlak na odstup od jadra??
To som zvedavý či sa teraz ti zelení fanatici ozvu, či francúzi to je niečo iné?
Tiež sa pokladám za zeleného, budúcnosť je slnko, vietor, voda, biomasa a geotermalna energia tam kde to ide ale bez toho jadra to nepôjde.
No to jsem zvědav. Zatím nemají : místo, cenu, typ je nový, zahájení - "někdy ve 20 letech", doba stavby asi 10 let. Je to poměrně schizofrenní situace, Francie už totiž ohlásila odklon od jádra postupným snížením jeho podílu na výrobě elektřiny ze 75 na 50 %, tedy bude se zavírat a to dost. Francouzské jádro je přestárlé, náklady stoupají.
Asi si myslí, že
a) je zdravé být nezávislý,
b) stojí za pokus využít draze zaplacené čerstvé zkušenosti a obnovené kapacity,
c) nejstarší typová série jejich flotily JE v relevantních letech dožije spolupůsobením ekonomických a bezpečnostních hledisek (tempo odstavování bude rychlejší než tempo nové výstavby, tím dojde k tomu "odklonu od jádra"),
d) cena elektřiny v EU (úplné náklady na provoz a rozvoj elektroenergetického systému) poroste.
Poslední vývoj u Hinkley Point C je zklamání, ale možná šlo o PR úvahu: EdF nehodlá vykazovat, jak na ceně sjednané v CfD vydělá.
Ona EDF zároveň oznámila, že vnitřní výnosové procento tím klesne pouze o 0,3%.
"EDF Energy said, adding that under this assumption the IRR for EDF would be lower by 0.3%. Its project rate of return for HPC is now estimated between 7.6% and 7.8%."
Někteří to tady sice prezentují jako totální katastrofu, ale sám vidíte, že nějaké peří v polštáři ještě pořád zbývá.
Ale tak to není podíl JE bude klesat ,ale počet JE klesat nebude , protože se zvedne spotřeba el. energie o 1/3 Francie musí fakticky celou výrobu JE obnovit , ale si udržely poloviční podíl takže o žádný útlum nejde , ale o zachování stávajícího stavu.
TO : Josef
Zatím oznámené plány nového jádra ve Francii = 2022 přidat Flamanville 3 = 1,6 GW a pak v období 2025-30 zahájit stavbu 2 x 1,6 GW a dokončit do 2040. Tedy v příštích 20 letech přidat jen 4,8 GW. Vzhledem ke stáří francouzských atomovek to nezabrání velkému poklesu výkonu. Jen pro zajímavost, z 58 současných francouzských reaktorů jich bylo 48 připojeno k síti před r.1990 , je jim tedy dnes 30 a více, r. 2040 jim bude už 50 a více. Pokud se jim neprodlouží životnost nad 60 let, tak roku 2050 bude 48 za současných 58 reaktorů vyřazeno ,přibudou jen 3 nové, takže po roce 2050 poběží ve Francii nejspíše 13 reaktorů ze dnešních 58.
A já plánují zažehnou jadernou fúzi na měsíci aby měla Země dvě hvězdy. Jedna bude svítit ve dne a druhá v "noci". Solární zdroje tak budou vyrábět nepřetržitě dokud se Země zase neroztaví. To mi přijde reálnější.
Snad byste nechtěl produkovat to samé tritium, které jste tu ještě nedávno chtěl filtrovat přes ledviny jaderníkům? Zrovna Vy, takový radiofob...
Drtivá většina (44) francouzských jaderných reaktorů je ve věku 31-40 let. Fenennhaim se začne likvidovat 2020, těch 44 již za 10-20 let (zatím každý Jaderný reaktor na světě ukončil svou životnost dříve než dosáhl 50 let).
Takže v roce 2039 bude mít Francie velkou většinu svých reaktorů nahraženu jedním EPR reaktorem ve Flamanville, který se určitě? dostaví v příští dekádě a dalšími dvema EPR reaktory ktere se dostaví do 20 let-2039??? (to je velký otazník zda se jim to podaří, když budou úspěšní jak ve Flamanville, tak to bude tak na hraně-možná ano, možná ne.
Závěr: Francie zredukuje do roku 2040 svoji jadernou flotilu na cca 1/3 výkonově.
Takže soudruzi z ČR, odkojení RVHP, skončí "jak kůl v plotě" s jejich "vizí" více než 50% elektřiny z jádra.
Tenhle argument o RVHP je hodně levný. Titíž "soudruzi" mimochodem rozhodli o dostavbě Temelína s Westinghousem, stejně tak nákupu paliva z USA. A připomínám, že kandidáty na dostavbu jsou i Korejci - obyvatelé jedné z nejúspěšnějších kapitalistických ekonomik východní Asie. Co tam máte dál?
To není argument, to moje "RVHP". To je jen osobní pocit, že stále jedeme v energetice směrem, který byl vytyčen v době RVHP v době normalizace. Souhlasíte?
Tady jde hlavně o to, že investiční rozhodnutí nemá co dělat nějaký ten státní "Centroplan". Stát má řešit pravidla fungování trhu a přístup na něj.
opravuji: Fessenheim, ale to vše ostatní platí, vidím že to příznivci jádra nemohou vyvrátit.
Co a jak chcete vyvracet na nějakých Vašich věštbách, co se určitě za 20 let stane? Ale když už jste si o to vyvracení řekl, tak Vám znovu opakuji, že jaderný reaktor Beznau letos prvního září oslavil 50 let od spuštění, takže Váš výrok "zatím každý Jaderný reaktor na světě ukončil svou životnost dříve než dosáhl 50 let" není pravdivý.
Vy to dobře víte Emile, že byl pár let odstavený a neběžel z důvodů kontroly bezpečnosti.
Vám nejde o fakta.
A Vy dobře víte, že ten reaktor dosáhl 50 let, i když byl pár let odstavený. Vy když spíte tak nestárnete?
Taková práce jaderného reaktoru, když nepracuje jako v Beznau nebo když nic ještě nevyrábí už přes 30 let jako v Mochovcích, tak to je to nejlepší.
Nic nevyrábí, nemusíme se bát dalšího Černobylu, a Emil si to počítá do života jáderného reaktoru. To jsou ty správné počty. Nemá to smysl s Vami diskutovat.
1) A Vy když už jste v důchodu a nic nevyrábíte (když nepočítám tyto nesmyslné příspěvky), si to už tedy také nepočítáte?
2) Hlavní ale je, že to tak jako já počítají všichni ostatní. Jen tak namátkou pár citací: "On the occasion of the 50th anniversary of the Beznau nuclear power plant", "Beznau nuclear power plant celebrates 50 years under fire", "This includes 50-year-old Beznau I in northern Switzerland, the oldest nuclear reactor in the world". Stačí, nebo mám pokračovat?
3) Proč tedy se mnou diskutujete, když to nemá smysl?
V této souvislosti ještě nemohu panu Vaněčkovi zatajit jednu dnešní zprávičku, aby viděl, že jeho oblíbení Švýcaři si na rozdíl od něj nemyslí, že to néééjde.
"The Swiss energy ministry is currently reviewing its energy strategy until 2050 and may extend the lifespan of its nuclear reactors by 10 years to 60 years, Swiss daily NZZ reported on Wednesday."
"may extend or not, this is a question"
Každopádně nové nechtějí stavět (referendum) a nahradí je OZE.
Je to jen otázka času kdy Švýcarsko bude pouze OZE.
Švýcaři jsou solidní, nepospíchají.
Mám je rád.
Poselství ale nespočívá v tom, kdo je solidní nebo není, kdo pospíchá nebo nepospíchá, kdo chce stavět nové reaktory a kdo nechce, ale o tom, že životnost reaktorů ve Francii bude vyšší, než jste tvrdil, a že s tím zavíráním reaktorů ve Francii to nebude tak horké, jak byste si nejspíš přál.
Ono to jde s Evropou z kopce ve více oblastech. A máte pravdu, že už pomalu není schopna zopakovat to, co dovedla před padesáti lety. Centrum inovací v jaderné energetice zůstává v Rusku a přesouvá se do Číny. Třeba pro nás někdo vymyslí levnou denní, nebo optimálně sezónní akumulaci.
Ano, bohužel v Evropě a tedy i u nás vítězí : "Nerozhodnost, nepálit si prsty, ono se to vyřeší samo, to ještě počká,...atd. atd. A nakonec tento stav už považujeme za normální. Příklad : Před chvílí jsem se na ČT - 1 díval na Reportéry ČT. Řešil se tam případ černé stavby jakéhosi podnikatele v chráněné krajinné oblasti . Když ho reportéři vypátrali, tak říkal, že černých staveb je všude spousty, tak proč lezou za ním ,že nic bourat nebude. A státní úředníci , ti krčili jen rameny a říkali, no když by se nějak změnila legislativa, tak možná tomu pánovi stavební povolení vydáme, ale kdo ví ?? Prostě černá stavba stojí a nikdo si s tím neví rady. Pro mne neuvěřitelné. Já bych tomu pánovi dal 30 dní na uvedení místa do původního stavu a po těch 30 dnech by tam v doprovodu policie přijel buldozer, bagr a 10 náklaďáků a do 24 hodin by tam nebylo po černé stavbě památky. A pan podnikatel by si mohl jít stěžovat někam na lampárnu. A pokud to takto neumožnují naše zákony, tak jsou špatné. A měly by se předělat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se