EDF rozšířila nabídku jaderných zdrojů pro Polsko o technologii malých modulárních reaktorů NUWARD
Během slavnostního setkání na francouzské ambasádě v Polsku, jehož se zúčastnil také francouzský velvyslanec v Polsku Jeho Excelence Fréderic Billet, oznámily společnosti EDF a Respect Energy podpis smlouvy o spolupráci, na jejímž základě budou v konkrétních lokalitách v Polsku rozvíjet jaderné projekty s využitím technologie malých modulárních reaktorů NUWARD.
Smlouva potvrzuje záměr EDF a Respect Energy spolupracovat na dalším rozvoji SMR projektů v Polsku a intenzivní zájem o technologii NUWARD, kterou si společnost Respect Energy vybrala pro další rozvoj svých aktivit v oblasti jaderné energetiky. EDF a Respect Energy nyní společně zahájí proces hodnocení vybraných lokalit pro stavbu tzv. na zelené louce za účelem exkluzivní spolupráce. Následovat bude vyjasnění podrobností podnikatelských a finančních plánů pro tyto projekty.
Navázání partnerství mezi EDF, největším světovým provozovatelem jaderných zařízení a autorem technologie malých modulárních reaktorů NUWARD, a polskou Respect Energy, předním evropským provozovatelem a obchodníkem v oblasti obnovitelných zdrojů energie, je důkazem toho, že EDF plní svůj závazek rozvoje nové evropské jaderné strategie, v rámci níž budou klasické EPR reaktory doplňovat SMR reaktory využívající technologii NUWARD.
Technologie reaktoru NUWARD, zdroj: EDF
EDF nedávno potvrdila svou nabídku dodávek EPR technologií, díky níž bude naplněn cíl Programu polské jaderné energetiky dosáhnout do roku 2043 instalovaného výkonu 9 GW z jaderných zdrojů. Společnost EDF je díky svému portfoliu EPR reaktorů (zahrnující velké a střední reaktory) doplněného technologií NUWARD (malé modulární reaktory) schopná nabídnout a dodat komplexní evropské řešení, které přispěje k dekarbonizaci polské ekonomiky a zvýší energetickou bezpečnost země.
Vakisasai Ramany, vice-prezident společnosti EDF zodpovědný za oblast rozvoje nové jaderné energetiky, k tomu říká:
„Společnosti EDF je ctí spojit síly s Respect Energy, evropským hráčem na trhu s energiemi se sídlem v Polsku, který se specializuje na obnovitelné projekty. Díky smlouvě o spolupráci můžeme zahájit první SMR projekt v Evropě, který přispěje k energetické nezávislosti Polska a k přechodu na nízkouhlíkovou udržitelnou výrobu elektrické energie. Jsme připraveni nabídnout naše portfolio velkých i malých jaderných reaktorů, a naplnit tak plány polské vlády v oblasti rozvoje civilní jaderné energetiky.“
Generální manažer Respect Energy Sebastian Jabłoński dodává: „Velmi nás v Respect Energy těší, že se budeme moci podílet na rozvoji SMR projektů v Polsku. Díky spolupráci s největším provozovatelem jaderných zařízení, společností EDF, podpoříme přechod na nové zdroje energie v Polsku a přispějeme ke splnění nároků na bezpečnou a uhlíkově neutrální výrobu elektrické energie. Podpis smlouvy o výhradní spolupráci znamená začátek ambiciózního projektu výstavby prvních SMR reaktorů v Polsku, který přispěje k dekarbonizaci polské ekonomiky a dalšímu rozvoji bezemisních zdrojů.“
Mohlo by vás zajímat:
modulární reaktory to je snaha jak zahojit investory v horizontu blížícím se investováním do jiných zdrojů, ve finále je to ale ekonomicky horší než reaktory s výkonem 1GW, museli by to frkat jak baťa cvičky a do elektrárny místo 4 velkých reaktorů instalovat 20 modulárních
No ale o tom to je, zmenšit jednotkový náklad a výkon, aby se jednorázová investice neprojevila tolik v ceně půjčky. Reaktor o výkonu 50-100MW si tím snadněji bude moct dovolit pořídit i kraj , metropolitní město nebo firma menší ČEZu. A např. Brno by mohlo mít časem vedle dálkového jaderného tepla i jaderné teplo vlastní a zemní plyn mít jen na vykrývání mrazů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se