EDF po slabém roku 2019 snížila letošní odhad výroby francouzských jaderných elektráren
Provozovatel francouzských jaderných elektráren EDF snížil odhad výroby elektřiny z těchto zdrojů v roce 2020 na 375-390 TWh poté, co výroba vlivem dlouhých odstávek v roce 2019 klesla meziročně o 13,7 TWh na 379,5 TWh. Před rokem odhadovala EDF výrobu z francouzských jaderných elektráren v letech 2019 a 2020 na úrovni 395 TWh.
Podle zveřejněné tiskové zprávy k výsledkům hospodaření EDF v roce 2019 dosáhla loni výroba elektřiny ve francouzských jaderných elektrárnách 379,5 TWh, což znamená meziroční pokles o 3,5 %. EDF uvedla, že pokles výroby byl zapříčiněn zejména nízkou dostupností jaderné flotily v důsledku neplánovaného prodloužení odstávek spojených s desetiletými inspekcemi.
„Pro rok 2020 a další roky bude doba plánovaných odstávek upravena tak, aby odrážela zkušenosti z předchozího roku a úroveň nejistoty při provádění obzvláště robustní a komplexní údržby,“ uvedla podle zahraničního serveru Platts společnost EDF.
Společnost dále uvedla, že dostupnost francouzské jaderné flotily klesla loni na rekordně nízkou hodnotu 68,6 % z loňských 71,1 %, a to zejména vlivem významného překročení doby plánovaných odstávek ve čtvrtém čtvrtletí. V současné době je stále v odstávce pět reaktorů z loňského roku a navíc již probíhají nové odstávky plánované pro rok 2020.
EDF v roce 2019 provedla podle Platts celkem 7 desetiletých inspekcí, 15 pravidelných ročních odstávek pro výměnu paliva a 22 pravidelných ročních odstávek zaměřených na údržbu. V letošním roce je naplánováno 7 desetiletých inspekcí, 19 pravidelných ročních odstávek pro výměnu paliva a 20 pravidelných ročních odstávek zaměřených na údržbu.
Vliv na očekávaný pokles výroby francouzských jaderných elektráren má také plánované uzavření nejstarších francouzských jaderných bloků v elektrárně Fessenheim (celkem 1,8 GW), kdy první blok má být odstaven již 22. února a druhý následně 30. června. Očekávané spuštění prvního nového EPR bloku o instalovaném výkonu 1,6 GW v jaderné elektrárně Flamanville bylo přitom odloženo až na rok 2023.
Mohlo by vás zajímat:
Jo stárnutí, to je prevít. Trvá to déle a déle než se člověk (nebo francouzská jaderná energetika) vyhrabe z problémů. A když se jim nedaří stavět elektrárny nové, tak na těch 50% elekřiny z jádra ( i pod) klesnou automaticky, ani si to nemuseli plánovat.
Navzdory těm "problémům" je francouzská energetika pořád s přehledem největším exportérem elektřiny v Evropě, a to s emisemi, jaké jí mohou všechny "moderní" energetiky jen tiše závidět.
Nevím, jestli je to nějaký Váš zvláštní fetiš, kdykoliv se někde nedaří technologii jaderných elektráren, tak tady skáčete radostí. Přitom se to dá interpretovat naopak. 50%ní podíl jádra v mixu je pořád parádní hodnota, Francouzi klesají z nadprůměrných hodnot výroby z JE. A de facto od 70. let šetří emise všeho možného i za ty dnes tak zelené Němce.
V sedmdesátých letech jsme nebojovali s oteplováním ale s ochlazováním. Deštivá a chladná léta, mé děti mrzly v letních táborech, Jizerky zamořené takovými divnými "pavučinami", ...
Málo pamatujete nebo jste ještě nebyl na světě.
Velký podíl jádra je podobné "neštěstí" jako intermittentní zdroje. Musíte v létě a v noci exportovat, levně exportovat, ... a to mají Francouzi hodně svých přečerpávaček v Alpách.
Jo OZE plus pružná výroba (plyn) = ideální kombinace.
OZE a pružná výroba - plyn je ideálni kombinaci pro Putina a jeho polokrachující ekonomiku, ktera je založená jen na prodeji plynu a ropy...
Tedy to co vy neustále navrhujete je z díkny buď blázna a nebo ruského trolla.
Je to ideální kombinace pro moje oblíbené USA a prezidenta Trumpa. Tak to funguje v USA, ne v Rusku. Nepleťte si pojmy a dojmy. Probuďte se...
Trump ale nikdy nebude profitovat v plynu jak Putin.
Jednak zde nemá 5 kolonu jako Putin a předně a LNG je významně dražši než
plyn z trubek postavených z bolševika a dnes partou šílenců v konsrociu ropných a plynařských společností.
A zcela na závěr rozdíl mezi Putinem a Trumpem je asi jako jeden za 18 a druhý bez dvou za dvacet...
TO : petr
Vůbec se mi nezdá, že by Rusko mělo "polokrachující ekonomiku". Během několika posledních let přesunulo do svých zlatých rezerv 2000 tun zlata a cena zlata stoupla za poslední rok na 1644 USD/unce = o 25 %.Takže lepší než držet US státní dluhopisy, kterých se tak šikovně zbavilo.Poslední dva roky mělo Rusko přebytkový státní rozpočet, to má na světě opravdu málokdo ! Loni posílil kurz Rublu k Dolaru o 11 %. Roku 2000 mělo Rusko hrubý státní dluh 60 % HDP, dnes 15 %. USA mají hrubý státní dluh 107 % HDP, my v ČR - 29 % HDP. Ten, kdo na světě žije nejvíce na dluh jsou dle mého Američané. Každý rok zkonzumují věci v hodnotě o 1 bilion Dolarů větší, než dokáží vyprodukovat. To je zhruba pět našich ročních HDP.
Ruská ekonomika je opravdu a agonii. Kdysi Rumunsko mělo na hlavu největší zlaté rezervy nezadlužené vnější cash-flow a lidi tam žebrali u vlaků o cigarety, tatranky apod.
V Rusku je to dnes obdobné, střední třída velice chudne, důchodci jsou bez pomoci dětí bez prostředků a většina lidí přemýšlí jak z té země zdrhnout, byť jsou pod silnou masáží nacionalistických propagátorů. Nechtěl bych tam žít ani minutu a byl jsem rád za rychlý návrat do toho našeho babišovského chaosu...
TO : petr
Ohledně toho "zdrhání" obyvatelstva" z Ruska je zajímavé to, že v Rusku počet obyvatel zhruba dlouhodobě stagnuje, ovšem třeba Pobaltské státy EU a NATO,Litva, Lotyšsko ,Estonsko, + Bulharsko, Maďarsko,....se skutečně vylidˇnují. Zdá se tedy, že je tam horší ekonomická situace jak v Rusku, když lidé někam mizí a doma nevidí perspektivu.
Tomuhle se říká "vy zase bijete černochy" argument. Ti lidi odcházejí za lepším platem, za lepšími příležitostmi. Jejich cílem ovšem není Rusko, ani pro etnické Rusy z Pobaltí.
USA by velice pomohlo, kdyby stáhli výdaje na obranu. Jejich zbrojní průmysl by měl náhradu v zakázkách v evropské části NATO, protože např. takové Česko si už dávno neumí vyrobit vlastní stíhačku (nemyslím podzvukový bitevník). Nebo by mohli zdanit spotřebu energií na vytápění a dopravu, aby se s nimi začalo šetřit, ne pouštět přebytky těžby do vzduchu.
Naopak Rusko má polovinu HDP založenou na těžbě surovin a to s jejich tradičním nešetrným způsobem (netěsné ropovody).
Kdyby v USA snížili výdaje na obranu o polovinu, měli by pořád dost peněz na dvě nejsilnější armády světa. Zároveň by jim zbylo dost peněz na reinvestice do lidí a do infrastruktury. Obojí zoufale potřebují.
Tohle asi by bylo jedno z prvních opatření potenciálního prezidenta Sanderse. Po včerejších primárkách v Nevadě je tenhle scénář zase o kousek pravděpodobnější.
USA loni zvedly výdaje na zbrojení o 6,6 % na 684,6 mld. USD. Je to 40 % !! z globálních výdajů. Zároveň USA mají 4,4 % světových obyvatel , podílejí se 15 % na světovém HDP dle PPP a 24 % na světovém nominálním HDP. Zbrojní výdaje USA jsou jednoznačně "naddimenzované" z celosvětového náhledu.
Dansky predpoklad na rok 2020:
Vietor 45 %
Biomasa 13 %
Uhlie 12 %
Voda 10 %
Gas 7 %
Atom 5 %
Slnko 4 %
Odpad 3 %
Olej 1 %
CO2-na 1 kWh :
CO2-udledningen i 2019 var 150 g pr kWh
CO2-udledningen i 2010 var 426 g pr kWh
Máte nějaké zprávy o tom jak se hýbe ten dánský plán na ~10 GW offshore VtE s vlastním servisním ostrovem? Přece jen je to bilančně více než je dánská spotřeba elektřiny, proto je to zajímavé.
Planuje sa to postavit do 2030. ale to je iba studia.
Právě dnes v sobotu odpojili ve Francii nejstarší jaderný reaktor Fessenheim. Ještě celkem 10 dalších reaktorů mají starých 40 let a více. Takže opojení celkem 15 reaktorů do roku 2035 je velmi reálné , přidán bude jen jeden, Flamanville - 3. Nic to ale nemění na skutečnosti, že pokud jde o výrobu elektřiny bez emisí CO2 například roku 2018 z celkové výroby 540 TWh vyrobily čisté zdroje neuvěřitelných téměř 500 TWh /jádro, voda, vítr, slunce/ , z toho samo jádro vyrobilo 73 % celku. K výrobě 90 % elektřiny z bezeemisních zdrojů se Němci budou jen pracně blížit v budoucnu. Podíl uhlí na výrobě elektřiny v Německu r. 2018 byl 39 %.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se