Domů
Jaderné elektrárny
Engie plánuje zvýšit dostupnost svých belgických jaderných elektráren
Kapacitní trhy

Engie plánuje zvýšit dostupnost svých belgických jaderných elektráren

Francouzská energetická společnost Engie má v plánu zvýšit letos dostupnost svých belgických jaderných elektráren. Pro letošní rok je plánovaná dostupnost 78 % oproti loňským 52 %. Dostupnost má v následující letech narůstat až na 93 % v roce 2021.

Prostřednictvím své dceřiné společnosti Electrabel provozuje francouzská společnost Engie sedm jaderných bloků v Belgii. Jedná se o jaderné elektrárny Doel a Tihange. Jaderná elektrárna Doel má celkem 4 jaderné bloky (2×454 MWe, 1×1056 MWe, 1×1090 MWe) a jaderná elektrárna Tihange má celkem 3 jaderné bloky (1×1009 MWe, 1×1055 MWe, 1×1089 MWe). Celkový instalovaný výkon belgických jaderných elektráren je 6207 MWe.

„Podnikání v jaderné energetice zaznamenalo výrazný pokles kvůli neplánovaným výpadkům. Ty vedly k velmi nízké dostupnosti 52 % v roce 2018,“ stojí v prohlášení společnosti Engie v rámci finančního výkazu za rok 2018.

V lednu schválil belgický jaderný regulátor, Federal Agency for Nuclear Control, restart 2. bloku jaderné elektrárny Doel po opravách zkorodovaného potrubí v bezpečnostním chladícím okruhu jaderného reaktoru. Opravy stejného potrubí pokračují na 1. bloku jaderné elektrárny Doel. Provedené analýzy ukázaly, že degradace potrubí byla způsobena únavou materiálu.

Po provedení všech oprav na obou jaderných elektrárnách Doel a Tihange by se měla dostupnost postupně začít zvyšovat. V roce 2018 byla dostupnost pouhých 52 %. Pro letošek se plánuje dostupnost 78 %. Pro rok 2020 se dostupnost má navýšit na 79 % a pro rok 2021 se má zvýšit na 93 %.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
4. březen 2019, 10:31

Teda cituji zde jen pár vět z textu, je to k neuvěření kam se jaderná energetika v Evropě propadla:

"Pro letošní rok je plánovaná dostupnost 78 % oproti loňským 52 %." //pozn.Koeficient využití 52%, to je tedy darda. Ono u nás to o moc lepší v době "falešných kontrol svárů" nebylo.//

"po opravách zkorodovaného potrubí v bezpečnostním chladícím okruhu jaderného reaktoru."

"degradace potrubí byla způsobena únavou materiálu."

LZ
23. červenec 2020, 16:48

Když člověk kouká na úroveň toho překladu, dělá si jasný obrázek o hodnotě předkládaných informací.

Například:

Ředitel ITERu vyzdvihl mezinárodní spolupráci, protože zatím nic nezapojili a proto nic nefunguje.

Emil
4. březen 2019, 10:51

U nás to "v době falešných kontrol svárů" bylo stále kolem 70%. Jestli to podle Vás není o moc lepší než 52%, tak to o Vaší objektivitě hovoří dostatečně výmluvně.

Petr
4. březen 2019, 12:43

Protože uvěřili idiotům, co jim neustále za mediální podpory nakukávali, že v tuhle dobu už budou všechny jaderné elektrárny v Belgii zavřené. A využitelnost jádra i kolem těch 70% není až takový problém, když si ty odstávky a opravy naplánují na měsíce, kdy je v EU spotřeba elektřiny podstatně nižší než třeba v lednu a únoru.

Martin Pácalt
6. březen 2019, 07:56

Pane Vaněčku, "svary, svary". Svár = spor.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se