Domů
Jaderné elektrárny
Enusa a Westinghouse budou vyrábět palivo pro jaderné reaktory VVER-440
Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Enusa a Westinghouse budou vyrábět palivo pro jaderné reaktory VVER-440

Společnosti Enusa a Westinghouse oznámily dohodu o spolupráci při výrobě paliva pro rektory VVER-440. Tento krok může výrazně pomoci při diverzifikaci dodavatele paliva pro několik evropských bloků.

Společnost Enusa plánuje dokončení nové výrobní linky paliva ve fabrikačním závodě Juzbado do konce tohoto roku. První palivo by mohlo být dodáváno již v roce 2024.

Dohoda zahrnuje výrobu paliva ve výrobních závodech společností Westinghouse (Västerås, Švédsko)Enusa (Juzbado, Španělsko).

Fabrikační závod společnosti Enusa ve španělském Jazbado Zdroj: Enusa

Dohoda otevírá dveře spolupráci při návrhu a licencování stejně jako při údržbě paliva na elektrárnách, která bude záviset na konkrétních požadavcích daného provozovatele,“ dodala společnost Enusa.

Nyní je v Evropě celkem 16 provozovaných reaktorů VVER-440 a provozovatelé se snaží najít alternativu k ruskému dodavateli paliva. Společnost Westinghouse již nyní dodává jaderné palivo pro několik elektráren na Ukrajiněmimo ni.

Dohoda mezi společnostmi Enusa a Westinghouse byla poprvé oznámena v září minulého roku na symposiu v Londýně. Obě společnosti v minulosti spolupracovaly na vývoji paliva pro standardní lehkovodní reaktory a předání zkušeností do Španělska, Belgie a Francie. Společnost Westinghouse podporovala finskou jadernou elektrárnu Loviisa mezi lety 2002 a 2007 díky dodávce přibližně 750 palivových souborů.

Máme společný zájem o partnerství při výrobě paliva pro reaktory VVER-440 a potenciálně v dalších souvisejících oblastech. S našimi osvědčenými dodávkami paliva reaktorů VVER jsme připraveni podporovat větší energetickou bezpečnost našich zákazníků a evropských zemí,“ sdělil Tarik Choho, prezident divize jaderného paliva ve společnosti Westinghouse.

Dlouhodobě je jediným globálním dodavatelem paliva pro reaktory VVER-440 ruská společnost TVEL. Vzhledem k válečnému konfliktu a možnosti komplikovaných dodávek paliva je však snaha najít i jiné dodavatele těchto palivových souborů. Tento problém se týká i České Republiky, která v lokalitě Dukovany provozuje čtyři bloky reaktorů VVER-440/213.

Odlišnosti paliva VVER-440

Jaderné palivo reaktorů VVER-440 je odlišné od paliva pro reaktory VVER-1000 či jiné západní koncepce tlakovodních reaktorů. Významný rozdíl se netýká pouze geometrie paliva, distančních mřížek či počtu palivových proutků. Reaktory VVER-440 nedisponují takzvanou klastrovou regulací výkonu, ale obsahují speciální kazety HRK (Havarijní, Regulační Kazeta).

U klastrové regulace se do vybraných pozic (vodicích trubek) palivového souboru zasouvá absorbátor. U řízení reaktorů VVER-440 je však tandemová geometrie paliva, na kterou navazuje absorbátor. Při zasouvání absorbátoru do aktivní zóny tak dochází k vysouvání paliva z aktivní zóny a jeho záměně za absorbující materiál.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Richard Vacek
28. leden 2023, 08:54

Článek zapadá do kontextu, který ukazuje jiný článek z tohoto serveru z roku 2016 o snahách Ameriky vytlačit Rusko jako klíčového dodavatele energetických surovin z Evropy. Článek tu vyšel pod názvem Souboj USA s Ruskem o energetickou nadvládu v Evropě.

Emil
28. leden 2023, 09:09

Nikdo v těchto snahách neodvedl takový kus práce jako Rusko samotné...

Ivan Švančara
28. leden 2023, 09:15

pleties si pricinu a nasledok

Emil
28. leden 2023, 20:03

Nepletu.

Ivan Švančara
29. leden 2023, 19:49

tak sa toho drz.

Petr
28. leden 2023, 10:52

Rusko si samo způsobilo, že už není považované za spolehlivého partnera. Když byli schopní vydírat Evropu plynem, stejně se mohou zachovat i u jaderného paliva.

Emil
28. leden 2023, 11:18

Vydírací potenciál jaderného paliva je nesrovnatelně menší než plynu, což je také důvod, proč nebylo k vydírání použito.

Richard Vacek
28. leden 2023, 19:17

Popravdě se Rusku divím, že tak dlouho dodávalo suroviny do zemí, které z nich vyráběly zbraně proti němu. Možná nechtělo, aby konflikt dál eskaloval.

Miloslav Černý
28. leden 2023, 11:36

Pro současné naše JE zajistit palivo do max. potřebné doby provozování, což v případě Temelína je při jeho prodloužení hodně vzdálená doba. S postupným progresivním rozvojem v celém spektru OZ už nové velké plánované JE budou akorát na obtíž ekonomicky. O tuto energii moc zájem nebude. Podobné větší technologie i u nás nově postavené, i když v jiném odvětví se následně nedostaly ani do provozu právě z důvodu ekonomického. Takže plánovat něco co by mělo smysl provozovat dlouhodobě ekonomicky od počátku za 40 let je střílení na letícího holuba bez předsazení se smutným výsledkem.To dokáže potvrdit a to nemusí být nějak vysoce vzdělaný každý myslivec. Takto by se nezachoval žádný rozumný podnikatel. Na cizím se dobře hospodaří.

Vladimír Šťastný
28. leden 2023, 14:42

Od roku 2025 se má stát ČR dovozcem elektrické energie. Jsem fakt zvědavý, odkud jí budeme dovážet.

Pravoslav Motyčka
28. leden 2023, 17:14

Dnes dávaly FVE přes poledne 3,% svého instalovaného výkonu. I kdyby se tady postavilo 10GW výkonu tak dnes přes poledne dají 3% spotřeby el. energie , která má v zimě podíl tak 10% celkové spotřeby. Takže 0,3% přes poledne a takové počasí jako je ted´ může klidně trvat 2 měsíce. Energie větru a slunce může ušetřit hodně paliva , ale jinak jsou to nestabilní zdroje pro trvalé dodávky energie jsou prakticky nepoužitelné.

TechnikTom
28. leden 2023, 17:51

Můžete nějak blíž rozvést ten progresivní rozvoj OZE, aby zajistily dostatek výkonu třeba právě v takové dny jako byla tato volební sobota?

Nebo progresivní znamená, že musíme mít všechny zdroje dvakrát?

Jednou pro větrné červencové poledne a ještě jednou pro bezvětrnou prosincovou noc?

Miloslav Černý
28. leden 2023, 20:53

Bez osobního hlubšího zájmu o vývoji OZ v celém svém spektru, nelze jednoduše stanovit co kde bude převládat. Bude to právě souhrn všech ekonomických schůdných opatření včetně propojeností soustav na Evropském trhu. Doufám, že současná energetická situace nás naučí trvalému využívání rezerv, které začínáme vidět všude kolem sebe (pro ty co chtějí). Nejlevnější energie je ta, kterou vyrobit nemusíme.

Jan Stehlik
28. leden 2023, 22:08

Nejlevnější energie je ta kterou vyrobit nemusíme . To je sice hezká mantra , ale rozvinutá společnost je známá tím , že roste její spotřeba . A aby mohla rust spotřeba , musí být energie levná . Pokuď bude drahá , staneme se skanzenem kde stagnuje životní uroveň . A jak se říká kdo zustal stát , stojí opodál . Krásným příkladem je Velká Británie , která byla hegemonem a dnes je to stát v upadku , kde nefungují základní fundamenty jako je zdravotnictví atd. (stát jen pro vrchnost) . Uplným výsměchem jsou včerejší zprávy , kdy Londýn se ponořil do smogu (lidé spalují co se dá) .

www .idnes.cz/ekonomika/zahranicni/velka-britanie-kamna-tuha-paliva-drevo-uhli-emise-pevne-castice-znecisteni.A230127_111115_eko-zahranicni_jadv

Jirka94535
29. leden 2023, 09:40

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Odpověď jak ze závěrů sjezdu KSČ z doby normalizace. Snad jen ta poslední věta, jenže hledání úspor je proces se stále větším odporem. 10% jsem ušetřil několika základními opatřeními s relativně malými náklady, trochu nás to omezuje, ale dá se. Další snadnou úsporu nevidím, pouze s náklady vyššími než dlouhodobá úspora. Uznávám, že uspořit v celostátním měřítku 10% by bylo super. Píšu pouze o elektřině.
.

TechnikTom
28. leden 2023, 17:51

Můžete nějak blíž rozvést ten progresivní rozvoj OZE, aby zajistily dostatek výkonu třeba právě v takové dny jako byla tato volební sobota?

Nebo progresivní znamená, že musíme mít všechny zdroje dvakrát?

Jednou pro větrné červencové poledne a ještě jednou pro bezvětrnou prosincovou noc?

Baton David
28. leden 2023, 18:13

techniktom: je to ještě horší, můžete instalovaný výkon předimenzovat xkrát, ale pokud nebudou podmínky tak x krát nula je furt nula, a v podmínkách příznivých pak nedokážete energii spotřebovat ani akumulovat

Miloslav Černý
29. leden 2023, 11:17

Čím více energetických zdrojů v OZ, tím právě více přebytků pro její akumulaci. Co se týká akumulace tak to není jenom H2 a jeho akumulace do různých podob. Nemusíme ani opomíjet uskladnění tepelné energie, v kterém jsme oproti jiným zemím ani nezačali. CNG nepoužívat jenom pro pouhé spalování. Pro překlenutí nepříznivých krajních podmínek vyjde výstavba paroplynu o stejném výkonu min. 10 krát míň oproti JE. Na účinnosti všech technologií se navíc usilovně pracuje. Jenom fotovoltaika za 10 let je někde jinde jak cenově tak účinností. Když to bude takhle pokračovat, všechno tomu nasvědčuje, nemůžeme mít ani pozitivní potuchu, v jaké fázy budeme s energetikou za 20 let při plánovaném odstavení nejstarší první JE. A co je nejdůležitější staneme se energeticky nezávislý.

energetik
28. leden 2023, 12:03

Podpora terorizmu a zločinců měla už dávno skončit, v roce 2015 už bylo pozdě.

Zdeves Pavel
28. leden 2023, 17:53

Asi to palivo nebude žádná výhra ve srovnání s palivem Tvel, když se Finové rychle vrátili k ruskému dodavateli a navíc s ním podepsali dodávky do konce životnosti JE. USA kupují ruský obohacený uran i naftu a vzali EU za žábry a ekonomicky ji rujnuji. Proč mít něco levně, když se dá kupovat jako u plynu několikanásobně dráž. On to někdo svou životní úrovní zaplatí.

Jirka94535
29. leden 2023, 09:49

To je také pravda, ale Rusko si naběhlo na vidle samo. USA dostaly Rusko kam chtěly, je to boj o vliv, moc, zisky, pro USA za ideálních podmínek při současném oslabení Evropy i Ruska bez ohledu jak to skončí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se