Domů
Jaderné elektrárny
Fico: Slovensko dál připravuje elektrárnu s ČR, možná ale využije malé reaktory
Jaderná elektrárna Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Fico: Slovensko dál připravuje elektrárnu s ČR, možná ale využije malé reaktory

Bratislava 16. listopadu (zpravodaj ČTK) – Slovensko pokračuje ve spolupráci s Českou republikou na přípravě projektu výstavby nového velkého jaderného zdroje na západním Slovensku, v úvahu přichází také alternativa využití malých modulárních reaktorů. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica.

„Je možnost jít do výstavby nového velkého bloku nebo druhá možnost je pokračovat takzvanými malými reaktory. Nadále funguje harmonogram prací ve spolupráci s Českou republikou, kde připravujeme výstavbu dalšího bloku atomové elektrárny v Jaslovských Bohunicích,“ řekl novinářům Fico, který se řadí k zastáncům výroby elektřiny z jádra.

Projekt nového jaderného zdroje na Slovensku připravuje polostátní slovenská firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ve které drží 49 procent akcií česká elektrárenská skupina ČEZ. JESS vznikla v roce 2009 a původně se počítalo s tím, že výstavba nového jaderného zdroje začne v roce 2014. Elektrárna by měla být umístěna v lokalitě Jaslovské Bohunice, kde největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), provozuje vlastní jadernou elektrárnu. V letech 2006 a 2008 tam Slovensko kvůli závazkům vůči EU odstavilo dva bloky starší atomové elektrárny V1.

Hlavní podíl na výrobě elektrické energie mají na Slovensku jaderné elektrárny. Jejich význam pro slovenskou energetiku ještě stoupl po letošním spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce, kde SE pracují také na dokončení čtvrtého bloku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Pravoslav Motyčka
16. listopad 2023, 18:42

Slováci si zvolili na rozdíl od nás státníka , který hájí zájmy své země a chápe že pro budoucnost musí mít Slovensko dostatek elektřiny. Po dostavbě dalšího bloku bude Slovenská výroba z JE zajišťovat 90% roční spotřeby země. Slovensko tak bude mít dost energie pro plnou elektromobilitu i rozvoj tepelných čerpadel. Už příští rok bude mít Slovensko podíl výroby z JE na úrovni cca 65% celkové spotřeby el. energie a v roce 2025 tento podíl dále poroste na 78%. Naproti tomu ČR v příštích 10 letech nepostaví nic a je zcela jisté , že výroba el. energie se bude propadat.

Adélka Nováková
19. listopad 2023, 22:56

ČR=ČEZ by mohl začít stavět již příští rok sám sobě vlastními silami I.O. Vlastní PD ETE12 +výrobce reaktoru Škodu JS dodá I.O. a zbytek by si nasmlouval II.O. + zkušenosti z provozu identického ETE12 + předpisy + spouštění + servis jsou nedocenitelné laiky, co rozhodují o energetice ČR. Proto nechme rozhodovat o JE pouze odborníky (bez ideologického zaslepení) s jasným státním zadání: co nejdříve uvedete do provozu 4200 MWe neemisní 32 GWh/ročně spolehlivé (jaderné) zdroje s maximálním zapojení českého energetického průmyslu,....základové desky jsou na Temelíně zakryté a hotové na bloky jako ETE12!!! Příprava na 1. beton + 48 měsíců= 1. proud == v roce 2028 ETE3.blok do zkušebního provozu a ETE4. 2029 fyzikálně spuštěn synergické efekty a vše hovoří pro vlastní stavbu 100% dcery NJZ ETE34 a stavebníci již v r.2025 zahajují Kopeček u Nechranic EKO12 identickou technologií zprovozněno dříve (okolo r. 2030) než se zahájí stavba EDU5, zprovoznění nejdříve v r. 2036

Chce to vyloučit politické laiky a nové NÁRODOHOSPODÁŘSKÉ myšlení k rozhodování O ENERGETICE ČR, OBNOVIT SCHOPNOSTI ČESKÉHO PRŮMYSLU + odmítnout zaprodance cizáků.

Dpetr
20. listopad 2023, 08:28

Adélka je alter ego Jaroslava?

oenergetice.cz

prenos-elektriny/budoucnost-elektroenergetickych-soustav-aneb-se-pripravit

Karásek
17. listopad 2023, 10:03

V radiací zamořené lokalitě z havárií reaktoru A1 chtějí v Jaslovských Bohunicích stavět další blok(y). U velkých bloků trvá doba výstavby dlouho a mnohonásobně se prodraží a modulární se ukazují na příkladu NuScale jako ještě větší propadák. Je na čase aby na Slovensku přestali bránit výstavbě OZE a to především v případě větrných elektráren. Podmínky jsou dobré.

Pravoslav Motyčka
17. listopad 2023, 21:58

Pane Karásku , Slováci žádné OZE nepotřebují , mají jich už dost , teď dostaví další jaderný blok , tím budou mít bezemisní výrobu el. energie. Pro budoucnost postaví další blok , tak k čemu si ničit krajinu VTE. Co se týče JE A1 jednalo se o malý pokusný reaktor fungoval asi 2 roky, který je v současné době v likvidaci. Ano A1 měla havárii , ale byla bez vážnějšího vlivu na okolí , takže o nějakém zamoření nemůže být ani řeči. JE A1 bude postupně rozebrána a zlikvidována jak už jsem řekl jedná se o malý pokusný reaktor s aktivní zónou 3,6 x 4 metry. V současnosti probíhá postupné rozebírání elektrárny , samotný reaktor by měl být zlikvidován v roce 2030.

Karásek
18. listopad 2023, 00:40

Pane Motyčko, z OZE mají Slováci relativně dost pouze VE. Fotovoltaika skoro nic a vítr ke kterému jsou dobré podmínky skoro 0. Váš subjektivní pocit o ničení krajiny přejdu. JE A1 byla v provozu 6 let. Mají ji problém zlikvidovat a i postup likvidace je víceméně tajný. Je fakt, že tam vypouštěli radioaktivní vodu do potoka, který byl silně kontaminován. Na západním Slovensku, které je nejbohatší a kde si občané mohou dovolit lepší zdravotní péči je nejvyšší výskyt rakoviny. Tolik fakta. Důvod ať si každý najde sám.

Emil
18. listopad 2023, 08:48

"Silně kontaminován" je podle vás konkrétně kolik, Karásku? Jak jste přišel na to, že byl "silně kontaminován"? Korelace (pokud vůbec existuje) neznamená kauzalitu.

Proč by Slováci měli stavět větrné elektrárny, které se bez dotací neobejdou, a které vyrábějí elektřinu na náhodném principu, když svoji spotřebu bez dotací pohodlně pokryjí jinými čistými zdroji, které navíc vyrábějí podle potřeby a ne podle počasí?

Karásek
19. listopad 2023, 01:03

Emile, které jsou to podle Vás ty čisté zdroje, které vyrábějí podle potřeby? Voda dělá cca 15 % EE, trošku biomasa, ale do 100 % ještě hodně zbývá.

Emil
19. listopad 2023, 09:32

1) Já jsem se ptal první, Karásku.

2) Na odborovém energetickém serveru bych očekával aspoň minimální úroveň znalostí...

Pravoslav Motyčka
19. listopad 2023, 12:51

Slovensko vyrábí cca 27TWh (2022) el. energie , jádro dávalo před spouštěním Mochovců asi 16TWh , voda 4 TWh , další OZE asi 2TWh takže na fosilní paliva zbývalo 5TWh , dovoz 3TWh, Mochovce 2 bloky dají asi 8TWh takže po spuštění budou Slováci mít prakticky bezemisní výrobu el. energie. Přitom plánují další blok, který budou potřebovat kvůli růstu spotřeby el. energie , dále se u nich

bude rozvíjet domácí fotovoltaika. Současné emise CO2 na Slovensku , jsou cca o 1/3 nižší na obyvatele než Německé budou, v letošním a příštím roce dál prudce klesat. Přitom Německo nemá žádnou šanci mít střednědobě nižní emise CO2 než Slovenko ty biliony Eur co nesmyslně promrhaly podle zelené ideologie do OZE, byly naprosto k ničemu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se