Domů
Jaderné elektrárny
Finské Olkiluoto 3 obdrželo povolení pro zavezení paliva do reaktoru
OL3 v roce 2016
Zdroj: TVO

Finské Olkiluoto 3 obdrželo povolení pro zavezení paliva do reaktoru

Finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) v pátek vydal povolení pro zavezení paliva do reaktoru JE Olkiluoto 3. Reaktor, jehož výstavba začala v roce 2005, má začít s komerčním provozem na začátku příštího roku.

Ve vydaném povolení STUK uvádí, že OL3 splňuje všechny bezpečnostní požadavky a jeho bezpečnostní a další nouzová opatření a postupy jsou dostatečné pro zavezení paliva do rektoru. Žádost o povolení zavést jaderné palivo do reaktoru podala společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) v dubnu minulého roku.

Podle TVO, majitele a provozovatele OL3, je udělení povolení pro zavezení paliva do reaktoru doposud tím nejvýznamnějším krokem na cestě k uvedení elektrárny do provozu. Zavezením paliva do reaktoru se blok oficiálně stane jadernou elektrárnou. Po zavezení paliva bude následovat další několikaměsíční fáze projektu, během které bude TVO provádět další testy reaktoru a jeho zařízení. Provedení mnohých testů je možné teprve po zavážce paliva, jejich provedení je zapotřebí ještě před dosažením první kritikality.

Palivo pro reaktor dorazilo do lokality už v roce 2018. Během zavážení paliva je zapotřebí přesunout celkem 128 tun uranu v 241 palivových kazetách ze zásobníků do reaktorové nádoby. Výroba elektrické energie má začít v říjnu, podle současného plánu má blok přejít do běžného komerčního provozu v únoru příštího roku. Podle připraveného programu uvádění bloku do provozu má elektrárna v přechodném období mezi připojením do elektrické sítě a začátkem běžného provozu vyrobit přibližně 1-3 TWh. Provoz elektrárny při jejím instalovaném výkonu má dle plánů pokrývat přibližně 14 % finské spotřeby elektrické energie.

„Toto je doposud tím nejvýznamnějším krokem na cestě k uvedení elektrárny do provozu. OL3 je jednou z největších a nejmodernějších jaderných elektráren na světě. Systémy podstoupili přísné testy a brzy budeme schopní začít se zavážením paliva.“ – Jouni Silvennoinen, vedoucí projektu OL3 za TVO


Video z příprav na zavážení paliva do reaktoru OL3, zdroj TVO

Dlouhé průtahy a komplikace reaktorů EPR

Jaderná elektrárna OL3 se skládá z jednoho reakotru typu EPR, který byl navržen francouzskými společnostmi Framatome a EDF a německou společností Siemens. První spuštěnou elektrárnou s tímto reaktorem s v roce 2018 stala čínská JE Taishan 1,  a to i přesto, že se nejednalo o první blok ve výstavbě. O rok později jej následoval druhý blok – Taishan 2.

Zatímco výstavba reaktorů v Číně zabrala přibližně 9 let, reaktory EPR ve Francii (Flamanville 3) a Finsku (OL3) se během výstavby potkaly s mnoha různými problémy a stále nebyly uvedeny do provozu. Na začátku března například EDF informovala francouzský jaderný dozor o dalších změnách v konstrukci JE Flamanville 3.

Zdroj úvodního obrázku: TVO

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Karásek
27. březen 2021, 14:31

Vždyť to staví teprve 16 let a už budou zavážet palivo. Kdo by to byl řekl. To se při výstavbě OZE nestane.

Vladimír Šťastný
27. březen 2021, 14:58

Hm, ale pak to 80 let pojede, to se u OZE také nestane.

Karásek
27. březen 2021, 16:53

Vodní elektrárna na Vranovské přehradě jede už 87 let a žádný raktor 80 let nepojede. Dosavadní rekord v délce provozu reaktoru je něco přes 50 let. A nějaké kdyby neplatí.

Vladimír Šťastný
27. březen 2021, 18:03

Doba provozování reaktorů neustále roste. Dokud je v pořádku reaktorová nádoba, tak v podstatě není důvod jaderný blok rušit. Na všem ostatním lze provést upgrade.

Rosatomne
28. březen 2021, 01:10

Dobo provozu se bude prodlužovat, případně se bude zvyšovat výkon, až dokud to reaktor vydrží. Až to pak reaktor nevydrží, tak to bude další výjímka, která už se nebude nikdy opakovat.

Vladimír Šťastný
28. březen 2021, 07:00

Výkony jaderných bloků nejsou navyšovány na principu zvýšení výkonu samotného reaktoru, ale lepšího a efektivnějšího využití jeho stávajícího výkonu. Nádoba reaktoru je pravidelně prověřována na celistvost. Řekl bych, že v žádném jiném odvětví nejsou kontroly tak časté, a důsledné, ačkoli potencionální nebezpečí(třeba chemičky) je výrazně vyšší.

Eda
27. březen 2021, 21:50

A pak se to bude 20 let bourat a tisíce let skladovat.

Rosatomne
28. březen 2021, 01:12

Bourat se to bude sto let a skladovat sto tisíc let. Po nás potopa.

St
27. březen 2021, 19:00

Pokud by se při výstavbě OZE měnily podmínky jako při výstavbě JE, tak by se stavěly stejně dlouho. A některé zdroje by se dnes prakticky nemohli postavit. Např. velká vodní díla, které se k OZE počítají.

Jak už jsem dříve řekl srovnávat JE se solárem je jako srovnávat chatrč s katedrálou.

A.O
27. březen 2021, 21:09

Krásné přirovnání na konci... budu ho asi používat :-)

St
28. březen 2021, 06:58

Klidně můžete :-) Jen jsem chtěl říci, že JE je složité zařízení se všemi důsledky. O co je složitější o to déle a spolehlivěji slouží.

St
2. duben 2021, 09:01

Jak definuji spolehlivý zdroj EE. Takový, který nezávisí na vnějších povětrnostních podmínkách a je schopen pracovat v řežimu 24/7. Takový zdroj jehož výkon mohu spolehlivě predikovat.

Jinak pane Edo máte pravdu JE je složitá stavba, na druhé straně dlouho a bez problémů slouží a děkujme bohu za to že vůbec máme nějaké JE a je více než smutné, že jsme svého času nenašli dost odvahy na jejich dostavbu. Nyní bychom mohli prakticky všechny své uhelné elektrárny začít pomalu vypínat a ani by to zas tak moc nebolelo.

Eda
28. březen 2021, 10:27

O co je složitější o to je spolehlivější.= dokonalý protimluv.

St
28. březen 2021, 17:58

Není pane Edo. I když je po technické stránce JE mnohem složitější než solár je to rozhodně spolehlivější zdroj EE.

Carlos
28. březen 2021, 18:09

Jak definujete spolehlivost?

Eda
28. březen 2021, 20:59

Nepsal jste nic o spolehlivosti dodávek.

JE je jedna z nejdražších staveb na světě. K jejímu provozu je potřeba dalších x nákladných staveb a její odpad je neodstranitelný několik tisíců let.

Jan Veselý
27. březen 2021, 22:26

Jo, (atomová) katedrála má pochybné ekonomické využití a staví se příšerně dlouho, svatý Vít se v Praze stavěl skoro 600 let. To i chatrč z toho srovnání vychází dobře.

St
27. březen 2021, 18:57

Dobrá zpráva pro Finsko i pro přírodu. Tak ať ta elektrárna dlouho a dobře slouží.

Rosatomne
28. březen 2021, 01:14

Špatná zpráva pro Finsko. Zablokovalo to peníze, které by šlo v případě OZE využít efektivněji.

St
28. březen 2021, 07:02

Doufám, že si tuto informaci nenecháte jen pro sebe, že jste již o tomto skvělém nápadu informoval Finy. Ti jistě prohlédnou a pochopí, že než utrácet za JE, tak je lepší čekat na vítr, na slunce a ještě nejlepší je spálit všechno co roste jen, aby bylo teplo a dostatek EE.

Pokud mohu, tak bych někoho podstatně chytřejšího a erudovanějšího poprosil, aby nejen pro Vás spočítal kolik takové elektrárna ušetří dřeva. Pokud bychom chtěli takovou elektrárnu provozovat jako Dánové na biomasu.

Předem moc děkuji.

Vinkler
28. březen 2021, 08:18

Už jsem tady několikrát uváděl. Teplárna - elektrárna 5 MW je zhruba 100 tisíc tun štěpky za rok.

St
28. březen 2021, 09:58

Děkuji moc pane Vinklere za upřesnění. Nedalo mi to a začal jsem počítal a přišel jsem k tomu, že díky té JE poté co budou v provozu všechny tři bloky tak ušetří 66 400 000 tun dřevní štěpky ročně, což ně nějakých 131 mil. kubíků dřeva. Pro představu v ČR máme roční přírůstech nějakých 18 mil. kub. dřeva. To jen, kdyby nějakou "chytrou" hlavu napadlo nahrazovat JE biomasou.

Pokud by Finové chtěli použít veškerý svůj lesní potenciál (celkový roční přírůstek) tak jsou schopni vyrobit 5 280 MW. Což by ovšem jejich celkovou roční spotřebu EE nevyřešilo neb ta činí cca 85 TWh. Takže se těm Finům opravdu nedivím, že budují JE.

Rosatomne
28. březen 2021, 08:54

Finové už vědí, jakou udělali svým plánem stavět další jaderné reaktory chybu. To jim nikdo říkat nemusí. A tam, kde se dali cesttou OZE, např v Dánsku, nebo Portugalsku s tím žádné velké problémy nemají.

PetrD
28. březen 2021, 09:16

V Dánsku problémy nemají? :D ale mohou být. Stačí aby neměli komu elektřinu prodávat když fouká(menší problém) a zároveň aby neměli možnost nakoupit elektřinu když nefouká a jsou v háji.

St
28. březen 2021, 10:00

chybu? Naopak. Finové jsou známí svým velice kladným přístupem k životnímu prostředí i k ekologii. Proto staví JE. Pokud by se vydali cestou Dánska a jejich úchvatnému spalování biomasy, tak jim nebudou stačit veškeré jejich lesy, které jsou mimochodem jedny z největších v Evropě.

St
28. březen 2021, 10:02

Pane Petře ještě doplním, že Dánové ve velkém nakupují dřevní štěpku jak ze severní Ameriky, tak i z Ruska a mají po Němcích druhou nejdražší EE. Proč asi?

A.O
28. březen 2021, 13:55

Vážně si myslíte, že váš názor sdílí i Finové?

Nikoliv, rozhodli se pro stavbu dalšího bloku, ale po zkušenosti s EDF (Arrevou) tuto stavbu svěřili Rosatomu...

Vladimír Šťastný
28. březen 2021, 07:02

To by docela určitě nešlo.

Milka
29. březen 2021, 09:41

Čemu říkáte efektivněji? OZE vyrábí levněji (jak kde), pokud nepočítáte náklady na zálohování. To jde nejlevněji pomocí paroplynu, jenže to zas není bezemisní zdroj narozdíl od JE. Současná JE má svoje nevýhody, ale to OZE rovněž a JE nás nenutí "zalesňovat" naší krajinu větrnými elektrárnami, ani zaplavovat naše údolí vodou. Mi už přehrad máme dost.

Ivan Novák
28. březen 2021, 09:29

Nejenže dostali povolení, ale už i začali zavážet palivo do reaktoru. Taky podle té tiskové zprávy TVO stále platí, že výrobu v rámci spouštění chtějí zahájit v říjnu t.r.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se