Domů
Rychlé zprávy
Žádost o povolení zavést palivo do reaktoru Olkiluoto 3 byla podána. Kvůli koronaviru lze očekávat zpozdění

Žádost o povolení zavést palivo do reaktoru Olkiluoto 3 byla podána. Kvůli koronaviru lze očekávat zpozdění

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) ve středu podala žádost  finskému Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost o povolení zavezení paliva do stavěného reaktoru Olkiluoto 3. TVO očekává, že získání tohoto povolení bude trvat několik měsíců. Žádost obsahuje popis připravenosti na zahájení zavážení paliva do reaktoru, jakož i prací, které je zapotřebí před začátkem zavážení paliva provést.

Před tím, než úřad bude moci udělit povolení pro zavezení jaderného paliva do reaktoru, musí dojít k dokončení a analýze zbývajících potřebných testů pro uvedení do provozu. V momentu udělení tohoto povolení mohou začít práce na spuštění reaktoru – zavezení paliva do reaktoru a uzavření tlakové nádoby.

Práce na elektrárně ale stále nepostupují podle plánů. Z důvodu šíření onemocnění COVID-19 bylo přijato značné množství opatření, které mají za cíl minimalizovat vliv problémů způsobených touto pandemií. Podle TVO ale pandemie koronaviru mohla významně zvýšit nejistotu postupu projektu, a podle informací poskytnutých dodavateli nebude palivo do reaktoru zavezeno v červnu, jak bylo plánováno. Je tak možné, že zahájení výroby elektrické energie reaktoru bude rovněž opožděno.

O kolik bude dokončení projektu opožděno zatím není známo

Podle TVO konsorcium dodavatelů projektu vytvoří aktualizovaný harmonogram pro elektrárnu ihned jak bude k dispozici více informací o šíření a dopadech současné pandemie. Areva s podporou všech zúčastněných stran v současné době pracuje na plánu zajištění financování projektu až do jeho úplného konce.

Podle posledního (prosincového) harmonogramu mělo zavážení paliva započít v červnu letošního roku a výroba elektrické energie měla začít v listopadu. Do komerčního provozu měl blok vstoupit v březnu 2021.

Zdroj úvodního obrázku: TVO

Komentáře

(2)

Radek Kaniok

14. duben 2020, 08:34

"... o povolení zavézt palivo..." , nikoliv zavést. Palivo bude zavezeno, ne zavedeno.

St

14. duben 2020, 14:13

Už aby tam bylo. Ať může ta elektrárna fungovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.