Žádost o povolení zavést palivo do reaktoru Olkiluoto 3 byla podána. Kvůli koronaviru lze očekávat zpozdění

DomůRychlé zprávyŽádost o povolení zavést palivo do reaktoru Olkiluoto 3 byla podána. Kvůli koronaviru lze očekávat zpozdění

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) ve středu podala žádost  finskému Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost o povolení zavezení paliva do stavěného reaktoru Olkiluoto 3. TVO očekává, že získání tohoto povolení bude trvat několik měsíců. Žádost obsahuje popis připravenosti na zahájení zavážení paliva do reaktoru, jakož i prací, které je zapotřebí před začátkem zavážení paliva provést.

Před tím, než úřad bude moci udělit povolení pro zavezení jaderného paliva do reaktoru, musí dojít k dokončení a analýze zbývajících potřebných testů pro uvedení do provozu. V momentu udělení tohoto povolení mohou začít práce na spuštění reaktoru – zavezení paliva do reaktoru a uzavření tlakové nádoby.

Práce na elektrárně ale stále nepostupují podle plánů. Z důvodu šíření onemocnění COVID-19 bylo přijato značné množství opatření, které mají za cíl minimalizovat vliv problémů způsobených touto pandemií. Podle TVO ale pandemie koronaviru mohla významně zvýšit nejistotu postupu projektu, a podle informací poskytnutých dodavateli nebude palivo do reaktoru zavezeno v červnu, jak bylo plánováno. Je tak možné, že zahájení výroby elektrické energie reaktoru bude rovněž opožděno.

O kolik bude dokončení projektu opožděno zatím není známo

Podle TVO konsorcium dodavatelů projektu vytvoří aktualizovaný harmonogram pro elektrárnu ihned jak bude k dispozici více informací o šíření a dopadech současné pandemie. Areva s podporou všech zúčastněných stran v současné době pracuje na plánu zajištění financování projektu až do jeho úplného konce.

Podle posledního (prosincového) harmonogramu mělo zavážení paliva započít v červnu letošního roku a výroba elektrické energie měla začít v listopadu. Do komerčního provozu měl blok vstoupit v březnu 2021.

Zdroj úvodního obrázku: TVO