Domů
Jaderné elektrárny
Finský Fortum plánuje prodloužit provoz jaderné elektrárny Loviisa

Finský Fortum plánuje prodloužit provoz jaderné elektrárny Loviisa

Finská energetická společnost Fortum oznámila zahájení posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) pro pokračování provozu dvou reaktorů v lokalitě Loviisa nad rámec jejich stávajících provozních licencí. Proces, který se skládá ze dvou fází, má trvat 18 měsíců.

Blok 1 JE Loviisa vstoupil do komerčního provozu v roce 1977 a v současnosti má platnou provozní licenci do konce roku 2027. Komerční provoz druhého bloku začal v roce 1981 a má liceni pro provoz do konce roku 2030. Oba reaktory jsou typu VVER-440.

V rámci EIA mají být uvažovány dvě varianty. Pokračování provozu na dalších 20 let od konce platnosti stávajících licencí anebo vyřazení elektrárny na konci stávajících provozních licencí.

Samotného procesu se budou účastnit také dvě finská ministerstva. Ministerstvo pro ekonomické záležitosti a zaměstnanost bude koordinačním orgánem pro celý projekt. Ministerstvo životního prostředí naopak bude zodpovědné za mezinárodní konzultace.

„Z hlediska technologií je elektrárna Loviisa v dobrém stavu a splňuje stávající bezpečnostní požadavky. Posouzení vlivů na životní prostředí, které bude nyní provedeno, nám pomůže ziskat data pro případné podání žádosti o novou provozní licenci.“ – Thomas Buddas, zástupce ředitele v elektrárně Loviisa

Podle Fortumu bylo za posledních 5 let do JE Loviisa investováno 450 milionů EUR. Koeficient využití pro JE Loviisa činil v minulém roce 92,4 %. Minulý rok tak elektrárna vyrobila 8,2 TWh elektrické energie (netto), což činí více jak 10 % finské spotřeby elektrické energie.

Čtyři finské reaktory pokrývají přibližně 30 % finské výroby elektřiny

Podle společnosti Fortum je díky dvěma reaktorům v JE Olkiluoto a dalším dvěma v JE Loviisa podíl jaderné energie v energetickém mixu přibližně 30 %. Ve výstavbě se stále nachází 3 blok JE Olkiluoto. Další blok je plánován v JE Hanhikivi, podle stávajících plánů by měl vstoupit do komerčního provozu v roce 2028.

Finská vláda plánuje vyřadit uhelné elektrárny do roku 2029, minulý rok tamní vláda oznámila svůj úmysl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2035.

Zdroj úvodního obrázku: Fortum

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Milan Vaněček
16. srpen 2020, 09:03

To jsem zvědav jak dopadnou. Mohl by to být precedens pro naše Dukovany se stejnými ruskými reaktory. Ale osobně bych se bál je provozovat dalších 20 let, to spíš max. 10 let navíc.

Asi mají výhodu v lepším chlazení ve Finsku, všimněte si mnohem vyššího koeficientu využití než je průměr našich Dukovan.

St
16. srpen 2020, 10:05

Nebojte pane Vaněček. Oni Finové to budou v klidu provozovat i dalších 20 let, pokud se jim to vyplatí. Naštěstí to nejsou takový ekopošukové jako Němci.

Josef
16. srpen 2020, 21:20

No a čeho byste se bál, když Rusové repasují reaktorovou nádobu, která tím prakticky získá parametry blízké stavu po uvedení do provozu. Pokud dnes má WWER životnost asi 60 let, pak po repasu bude mít životnost dalších 30 let a je otázka jestli nebude možné repas za dalších 30 let ještě jednou zopakovat.

Martin Hájek
16. srpen 2020, 22:58

To víte, pane Vaněčku, to není jako fotovoltaika, kterou můžete za 20 let vyhodit. Tohle je fortelná práce, která vydrží.

Jan Veselý
17. srpen 2020, 06:53

A proč by se měla FVE za 20 let vyhodit?

Milan Vaněček
17. srpen 2020, 07:14

Protože tomu pan Hájek nerozumí a nezná realitu.

Martin Hájek
17. srpen 2020, 11:52

A vy už jste někdy viděl opravu fotovoltaických panelů?

Jan Veselý
17. srpen 2020, 12:15

Mám to chápat tak, že po 20 letech se ty panely neopravitelně pokazí, vyměnit nepůjdou a majiteli FVE nezbyde než ji celou demontovat?

St
16. srpen 2020, 10:04

Byli by hloupí a samy proti sobě, kdyby tu JE zavřeli. Za těch 20 let jim vyrobí mnoho EE a vydělá mraky peněz.

Ještě by mě docela zajímalo co dělají s odpadním teplem.

Milan Vaněček
16. srpen 2020, 10:49

Je vidět že jste ve Finsku v životě nebyl.

St
16. srpen 2020, 19:42

To máte pravdu pane Vaněček, že jsem ve Finsku nebyl. Ale jak to souvisí s tématem?

Předem děkuji za vysvětlení.

Jaroslav Novák
16. srpen 2020, 11:16

Prokáží-li, že materiál TN reaktoru VVER (díky dostatečnému vodnímu stínění) má stejné vlastnosti jako při uvedení do provozu, mohou provozovat JE 100 let i více, jako v USA. Opotřebené díly se vyměňují průběžně HCC LKP turbina generátor, a tak není důvod JE odstavovat. Vždyť naplňuje ZELENÝ ÚDĚL více než WE a FVE - tyto zdroje vysušují krajinu, a to zeleným nevadí?

Tom
16. srpen 2020, 12:02

Jakým způsobem fve vysuauji krajinu? Prijde mi, že naopak brání výparu.

Jaroslav Novak
16. srpen 2020, 16:03

stoupane teplé ovzduší strhává přízemní vlhké ovzduší a unáší do výšek zejména u šikmých ploch...!!!

Carlos
16. srpen 2020, 16:13

Až na to že FVE má ekvivalentní albedo srovnatelné, nebo i vyšší než obyčejný povrch, který tam byl, FVE by se pohybovala kolem těch 20 %

en. wikipedia. org/wiki/Albedo#/media/File:Albedo-e_hg. svg

V momentě kdy se dostaneme na účinnost 25-30 %, tak se spíš začne okolí FVE ochlazovat její přítomností.

P.S. Parní elektrárny na 1GWe "posunou" 200ha jakoby někam do oblasti subsaharské Afriky tím že do prostředí vypouští teplo, které by v něm jinak nebylo.

energetik II
16. srpen 2020, 11:34

Je zajímavé, že Finsko = stát EU, v pohodě už desítky let provozuje VVER- 440 a nyní má podepsanou s Ruskem výstavbu dalšího bloku VVER- 1200 v Hanhikivi. To my , kteří máme už desítky let v provozu 4 krát blok VVER v Dukovanech a 2 krát bloky VVER- 1000 v Temelíně prý dle pana Pompea z "ničehož nic" -"spadneme do sféry vlivu Ruska" a to kupodivu tím, že 4 ruské bloky v Dukovanech postupně vyřadíme a jeden nový postavíme. Tedy tímto "manévrem" snížíme případně výkon ruských bloků na území ČR z 2000 MW na 1100 MW, tedy zhruba na polovinu. Můj rozum mi říká, že se tím naše závislost na Rusku naopak sníží !!! Po "manévru Dukovany" = místo čtyř jen jeden, nám budou ruské zdroje dodávat do sítě výrazně méně elektřiny a rusofobové tak můžou být spokojeni.

Jaroslav Novak
16. srpen 2020, 16:11

pozor...v ČR by na EDU56 a ETE34 vyrobili z 90% všechny strojni a elektrotechnické díly vše by naši lidé smontovali a uvedli do provozu!!! to říci Pompeovi nikdo nedokázal, takové máme v politice zrádce našiho českého zájmu!! oni nechtějí svítit ale handlovat!!

Carlos
16. srpen 2020, 16:15

Váš zájem je možná fangličkářsky stavět JE s domácím průmyslem ať to stojí co to stojí. Můj osobní zájem je aby ekonomika fungovala co nejlépe a nejefektivněji a je mi jedno jestli elektřina bude z Dunaje, Severního moře, nebo ji vyrobí panely na střeše, což je pořád všechno levnější na MWh než ten Váš nápad s JE.

St
16. srpen 2020, 19:46

Pane Carlos. Zatím ty JE umí vyrábět v mnoha případe nejlevněji EE. A to, že pan Novák chce co největší zapojení našeho průmyslu do výstavby nových bloků JE je jen a jen dobře. Takže díky JE budeme mít stabilní zdroje levné EE. Nebudeme vystaveni napospas větru dešti a drahým dovozům. Nemluvě o masivních investicích do záloh a přenosové soustavy.

Carlos
16. srpen 2020, 20:38

Pane St,

pokud se musí, aby se JE mohla jenom trochu přiblížit nějaké snesitelné, ceně zneužívat stát a jeho rozpočet jako mezičlánek který mne odstíní od všech rizikových přirážek, pokud má po dobu stavby být u JE pardon na úroky, a pokud pak musí mít zaručenou cenu za MWh na dobu delší než měly OZE, tak ta elektrárna a elektřina levné nejsou. Tu elektřinu za stejnou či menší cenu zajistí kterýkoliv jiný subjekt, na to nepotřebuji stát, který by se měl věnovat věcem, které si zhabal pod sebe a které se zajišťují mnohem hůře než elektřina. Za těch 160-170 miliard se dá kompletně znovu postavit skoro 20 % železničních tratí, potřebujeme akutně postavit pár nízkých jednotek stovek kilometrů, aby se vyřešily nejhorší problémy.

Dá se za to postavit asi 80-100 kilometrů dálnic, což je taky tak na vyřešení toho nejhoršího problému co tu máme (severní dálnice).

Zatímco soukromé společnosti celkem umí stavět elektrárny, umí si v případě potřeby proud zajistit bez ohledu na elektrárenské společnosti, tak silnice a železnice ne-e. Stát se má věnovat stavbě infrastruktury kterou si ekonomika zajišťuje jinak špatně. Ne stavět hračky partě co tu posledních 10-15 let straší a fňuká.

St
17. srpen 2020, 15:10

Pane Carlos.

Pane St, JE bude mít pouze zajištěné lepší financování, kdežto OZE rovnou požadují dotace. Např. Jen u nás FVE dostala v letech 2013-2019 185 mld. Kč za které vyrobila pouhopouhých 15 130 GWh EE což je což vychází na nějakých cca 13 000 Kč neboli nějakých 500 € za 1 MWh. Což se opravdu vyplatí provozovatelům FVE. Jistě pro Vás i pro ostatní nebude problém si spočítat kolik bychom měli EE, kdybychom místo do slunce investovali do jádra.

Nemluvě o nutnosti záloh. Protože slunce ani vítr nejsou predikovatelné zdroje EE.

Dálnice, železnice nechme na jinou diskusi. U nás není problém něco postavit, ale vypořádat se s úřednickou hydrou. To je problém, který brzdí výstavu liniových staveb.

Martin Pácalt
17. srpen 2020, 12:28

Carlosi, zkuste trochu rozvinout myšlenku, proč by z téhle ekonomiky mělo (donekonečna?) odtékat do západních ekonomik desítky mld. Kč ročně. Samozřejmě, že nesmí to být tak, že si tady budeme financovat něco dvakrát dražšího a pro úzkou skupinu lidí. V tu ránu, jakmile byste zjistil, že podobné skupiny jsou i jinde v okolních zemích, pak raději ať to dělá domácí průmysl a peníze zůstanou tady .

Nevím jak vy, ale při "refinu" hypotéky u mě hrála roli i informace, že u jisté banky dividendy jdou na belgické důchody, tak jsem je vyřadil z výběru aniž bych si sám sobě uškodil...

Jaroslav Novák
17. srpen 2020, 12:58

ČR je předurčený krmelec Západu, až se to bude hodit, tak zde bude sběrný tábor muslimů, oploceno a nazdar, zrádců najdeme v každé vládě dostatek (i v médiích a trolů)

Carlos
17. srpen 2020, 13:19

Formuloval bych ten ekonomický problém trošku jinak. ČR nemá problém s odlivem dividend, ale s jejich nedostatečným přílivem. A to je bohužel dědictví myšlení z minulého režimu, nejhorší je to že se úspěch neodpouští (bohužel tento jed se rozlévá po celém světě v poslední době), mezi lidmi je příliš mnoho zla a nenávisti a závisti k penězům. Pokud už člověk má nějaké úspory, tak je velmi často investuje přes nějaký fond s výnosem blízkým inflaci... V lepším případě ve státních dluhopisech vedených přímo na něj, ale také to není co do výnosu moc terno. Problém není odtok jako takový, ale rozdíl mezi přítokem o odtokem. Otázka je jak posílit ten přítok. Holt asi jediné řešení toho problému bude omezit utrácení a krátkodobě (tak na 10-20 let) si dobrovolně snížit životní úroveň a za ty peníze začít skupovat akcie atd.

Jenže nám se tu pořád dokola objevuje snaha všechny odrbat a to dělají místní manažeři, jenom těžko budu věřit že některé "specifika" na které se s oblibou mobilní operátoři odvolávají pocházejí z centrály, to musí být výmysl tady, jinde to nemají.

Další věc, obecně v ekonomice, je problém s dluhy, o kterých mnohdy ani člověk neví že je má, to jsou různé pokuty za děcka bez lístku, popelnice, poplatek z poloviny 90. o který se ale věřitel 24 let nezajímal... Tváříme se že je morální hazard takový dluh zrušit zákonem, ale tváříme se že je OK nechat jej narůst do nesmyslné částky a pak jej ještě s požehnáním nechat vymáhat. Podle mne je větší morální hazard se tvářit že dlouhodobě nevymáhaný dluh s nesmyslnými úroky je možné naráz vymáhat a je to OK. Našlo by se dalších a dalších X podobných situací kdy se systém chová naprosto hloupě.

Další problém je že jsme si skrz závist a boj proti "zlým" developerům kompletně rozbili trh s nemovitostmi, ten tak nějak nefunguje. Města s rozvojem infrastruktury čekají na to až jim stát milostivě postaví kus silnice...

To jsou problémy tady u nás, v našem myšlení, ne ve "zlých" cizích firmách. Jestli si budeme pořád hrát na ublížené, tak se nikam neposuneme. Přijde mi že tu není snaha ty problémy řešit, ale jenom se chce nadávat.

Martin Prokš
17. srpen 2020, 12:48

Dobrý den,

k Vašemu tvrzení že vše je levnější než výroba z JE. Doporučil bych přečíst si názor, podle mě plně realistický, pana Cyraniho:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jaderne-dukovany-nestaci-prijde-era-plynu-a-elektrina-musi-zdrazit-115863

Jaroslav Novák
17. srpen 2020, 16:13

v r. 2030 cena EE pro domácnost 15,-Kč/kWh,..... jako vodné a stočné nyní 80,-Kč/m3 a ještě krmíme Francouze přes Veolii, ČR plní funkci krmelllllllcccccéééééééé EU, na OP pěstuje EE a ROPU.

Milan Vaněček
17. srpen 2020, 16:51

Pan Cyrani je jeden z projaderne generace. Co budou stále říkat "bez JÁDRA to neeejde", ať to stojí sebevíc

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se