Domů
Jaderné elektrárny
Firma EDU II určitě podá kasační stížnost proti předběžnému opatření k Dukovanům
Jaderná elektrárna Dukovany. Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Firma EDU II určitě podá kasační stížnost proti předběžnému opatření k Dukovanům

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, se určitě bude bránit proti předběžnému opatření, kterým Krajský soud v Brně zablokoval podpis finální dohody k Dukovanům. Brzy proto podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Novinářům to dnes řekl šéf firmy Petr Závodský. Podnik věří, že NSS rozhodne ve prospěch firmy. Firma zároveň kvůli zdržení musí znovu požádat firmy KHNP a EDF o prodloužení jejich nabídek v tendru.

Brněnský soud rozhodl na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. Společnost EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, plánovala podpis smlouvy na dnešek. Úterní opatření soudu tak podpis dohody odkládá. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.

Krajský soud podle firmy nedostatečně zvážil veřejný zájem na budoucím zajištění dostatku elektřiny v zemi, který je s celou dukovanskou zakázkou spojený. "Naše zájmy, občanů ČR i akcionářů jsou tím poškozeny," řekl Závodský.

Jaderná elektrárna Dukovany, nuclearIlustrační foto

Firma je tak přesvědčena, že soud v úterý nerozhodl správně a Nejvyšší správní soud, ke kterému podá kasační stížnost, rozhodne v její prospěch v co nejrychlejším termínu. Stížnost musí podle správních lhůt podat do dvou týdnů, podle zástupců firmy by se tak mělo stát zřejmě během příštího týdne. Jak dlouho bude rozhodování NSS o stížnosti trvat, ale zatím není zřejmé.

Závodský zároveň zopakoval úterní výzvu společnosti k EDF, v níž francouzskou firmu vybídl ke zveřejnění její nabídky na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. Zároveň také varoval, že v případě, že soud vyhodnotí žalobu Francouzů jako bezdůvodnou, bude česká firma vymáhat po EDF škodu. Francouzská firma to nekomentovala.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se