Domů
Jaderné elektrárny
FirstEnergy zastaví kvůli špatné provozní ekonomice provoz svých 4 jaderných bloků
Beaver Valley NPP, United States Nuclear Regulatory Commission, https://www.nrc.gov/reactors/operating/licensing/renewal/applications/bvalley/bvalley_station.jpg

FirstEnergy zastaví kvůli špatné provozní ekonomice provoz svých 4 jaderných bloků

Americká energetická společnost FirstEnergy Solutions v tomto týdnu informovala o svém záměru pozastavit provoz svých 4 jaderných bloků. Důvodem k rozhodnutí jsou špatné ekonomické výsledky těchto zdrojů na trhu.

Ve středu 28. 3. americká energetická společnost FirstEnergy Solutions oficiálně informovala tamního provozovatele přenosové soustavy PJM Interconnection o svém záměru do 3 let pozastavit provoz svých třech jaderných elektráren v Ohiu a Pensylvánii.

Konkrétně se jedná o jeden tlakovodní blok elektrárny Davis-Besse v Ohiu. Ve stejném státu by měl být dále odstaven varný reaktor elektrárny Perry. Společně se podílí přibližně 14 % na pokrytí spotřeby tohoto státu. Ve státě Pensylvánie je zamýšleno odstavení dvou tlakovodních reaktorů v JE Beaver Valley. Celkově se tak jedná o více než 4 GWe instalovaného výkonu.

Uvedené jaderné elektrárny mají v posledních letech problémy uplatnit se na trhu. Cena elektřiny na trhu je totiž z důvodu levné výroby z břidlicového zemního plynu a podporovaných obnovitelných zdrojů poměrně nízká. V takovémto tržním prostředí nejsou údajně jaderné elektrárny schopny generovat dostatečné výnosy k pokrytí svých provozních nákladů.

Společnost FirstEnergy se proto rozhodla veřejně oznámit svůj záměr do 3 let ukončit provoz v těchto zdrojích. Z prohlášení společnosti je současně zřejmé, že se tímto krokem snaží přimět tamní zákonodárce k přijetí legislativní podpory. Legislativa uznávající jaderné elektrárny jako čisté zdroje, bez emisí skleníkových plynů, byla již dříve zavedena ve státě New York a Illinois. Současně se společnost ve čtvrtek se stejnou prosbou obrátila i na ministra energetiky Spojených států.

„Žádáme zákonodárce v Ohiu a Pensylvánii, aby zvážili zavedení legislativy, která respektuje důležitost těchto zařízení. Konkrétně jejich význam pro místní ekonomiku a zaměstnanost, a také jejich jedinečnou roli v poskytování spolehlivé a bez uhlíkaté energie pro občany obou států. Jsme připraveni vyhrnout si rukávy a spolupracovat se zákonodárci při hledání řešení, které umožní provozovat tyto elektrárny i v budoucnu,“ Don Moul, prezident FirstEnergy Solutions.

Zdroj úvodní fotografie: US Nuclear Regulatory Commision

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Petr
30. březen 2018, 11:44

No jo, když do nějakého odvětví vtrhnou tak masivní dotace jako před pár lety do energetiky, potom je tam za chvíli musí začít požadovat každý, kdo ví, že jeho konec by neustáli.

No a pak příjde někdo z ciziny, kdo v odvětví neutápěl roky hloupě dotace, ale naopak dlouhodobě vydělává jako Saudská Arábie, a skoupí na léta skoro veškeré panely na trhu pro skutečně efektivní nasazení ve správných přírodních a tržních podmínkách.

energetik
30. březen 2018, 12:01

Nedávno jsme "oslavili" 60 let dotovaného jakože "komerčního" průmyslu se spoustou nenapravitelných škod a zničených životů, to není jen pár let.

energetik
30. březen 2018, 12:23

„komerčního“ jaderného průmyslu

Petr
31. březen 2018, 11:42

Proto bude pro USA určitě velmi výhodné, aby začali znovu masivně dotovat tentokrát OZE jak napálená EU s jednou z nejdražších elektřin, a historické dotace kdy tam rozvýjeli kvůli velmocenským záměrům draze jádro teď ještě ztrátověji odepsali, protože tamní zcela soukromé společnosti klidně zbankrotují i v jen polovině životnosti reaktorů a náklady na zavírání hodí na stát.

energetik
31. březen 2018, 12:50

Hold už i nejen Němci si to spočítali že jádro dále dotovat, prosazovat a tolerovat škody nemá význam.

C
30. březen 2018, 12:18

Ale víte co to znamená? Že by to mohlo pomoci výrobě v EU, třeba ve Valmezu by měli být nějaké vyrábět, pan Vaněček jistě ví více.

Rozhodně je to ale dobře že se pustí do tohoto. Ale to že to sežere panely zbytku světa je trochu problém. 200GW, nebo kolik to chtějí je priveľa, něco kují. Pokud to nasadí a umáznou dost své spotřeby ropy a plynu, nebo ten svedou trubkou do terminálu, tak to může podrýt ekonomiku JE v dalších zemích. pokud se jim podaří plyn exportovat.

Milan Vaněček
30. březen 2018, 21:39

Hromadná výroba solárních panelů vyžaduje obrovské investice, které byla ochotna zatím investovat pouze Čína. I když u nás v Rožnově a okolí je velká koncentrace kvalifikovaných lidí, zcela chybí investice (a důvod proč by někdo cizí měl zrovna zde investovat).

Obrovské množství peněz jsme zatím investovali do jaderné energetiky ale ta je v krizi a to že je moc drahá ve srovnání s fotovoltaikou i větrem je už (téměř) každému zřejmé.

Josef
31. březen 2018, 00:28

Drahá jaderná energetika. No to určitě bez provozních dotací do OZE by byl instalovaný výkon FV panelů v EU minimální. V normálním tržním prostředí se jaderná energetika u nás vyplatí pro celé pásmo letního základního zatížení + 1GW. Ekonomicky výhodnější než jádro je jen uhlí. Pokud si myslíte že nemám pravdu pak se podívejte kolik FV panelů se u nás instalovalo, když nebyly žádné dotace. A představa že bude výhodné , aby se jednotlivé domácnosti vyráběli el. energii doma měli akumulátorovnu , měnírnu všechno to udržovali a ještě investovali do řízení spotřeby podle počasí je naprostý nesmysl ekonomicky je to prostě nerentabilní. Navíc přetechnizovaný dům je jeden velký problém.

nemo
3. duben 2018, 10:40

Cena FV bola privysoka, ale postupne klasa, a v Nemecku uz ziadne dotacie na FV nie su, a instaluju dalej....

C
31. březen 2018, 01:40

Chcete odkaz na cenu z HPC? Chcete odkaz na tzb info kde je krom dat o fosilních zdrojích zmíněná částka do JE? Lazardovské reporty? Chcete snad ještě připomenout to že JE neručí za škody do plné výše a podobně? No jestli toto nevadí a u OZE se budeme hádat o 40-60€/MWh tak už nevím co, to už se fakt raději vraťme k městským a závodním elektrárnám, tam to bude alespoň všechno vidět v účetních uzávěrkách.

No tak 4GW, to máme, to je letní minimální odběr +1GW, jenom si nevzpomínám jestli s, nebo bez, navyšování pomocí PVE, myslím že bez, tedy 5GW JE. Co v zimě? Rádo se vyčítá OZEnergetice že v zimě bude pálit paliva, jak to máte namyšlené u Vaší jaderné cesty? Co, odkud a v jakém objemu chcete pálit? Nedopadne to tak že ta jaderná cesta bude ve finále nějaká jiná a JE jenom přicmrndávat asi polovinou?

Zatímco u OZE scénáře se dá zahrnout i to že se paliva mohou dělat i z přebytku proudu, u JE to půjde těžko, jednak cena, jednak výkon atd. Jsme navíc omezení množstvím vody, které klesá, FVE se chladí vzduchem, JE jsou přece jenom parní stroje takže potřebují vodu a chladí se pro výkon také vodou, nevím, neumím si představit chlazení 3GWt reaktoru suchu cestou. Tedy ano, ale musíte na to mít sakra velký komín.

Ještě k té výhodnosti, uhlí je výhodné jenom protože jsou tolerovány celkem značné škody asi 40€/MWh, tedy z těch třeba 30€ je rázem cena proudu kolem 70€, JE zase lítají a mají obrovskou míru nejistoty ceny, sám víte že to může být 50-100€/MWh. Do toho je tady plyn, který by mohl mít tak 60-80€/MWh. (kapalná paliva nepočítám, byť po elektrifikaci dopravy, třeba jen části, jsou také možná, nebo jako nouzovka či mírné naředění na plynu založené energetiky, švédové do nedávna drželi jednu olejovou elektrárnu jako zálohu) Ten je sice importní, ale zase se tváří jako nejlepší poměr škody-cena-rizika.

Jinak pár let stará novinka z klubu 110V, domácí stejnosměrné rozvody, pro to stačí jako měnič poměrně jednodušší zařízení s jedním spínaným zdrojem a trochou bižuterie. Odpadá Vám dalších X parametrů na sledování, k veřejné síti se můžete připojit leda přes nějaký meziobvod, na baterie celkem ale zase jednoduše. Je to na úrovni diskusí v anarchistických kroužcích, ale to před dvaceti lety byly i FVE. Už jsme v nabídce géemka viděl napáječ laptopu pracující asi od 120V DC, jak se trafa nahradila spínanými zdroji je všežravost elektroniky dost velká na to aby si to anarchistické kroužky mohli lajsnout vykřikovat veřejně.

Petr
31. březen 2018, 11:54

Souhlasím Česko musí začít dotovat na svém území výstavbu obřího pobřeží a slunečních poušt :-)

Pak tu budou soláry a větrníky velmi výhodné.

Do té doby zůstává u nás nejlevnější celoročně dostupnou elektřinou po uhelné právě ta jaderná.

A nemá cenu tu přejímat cizí placenými humanitními novináři šířené globální ideologie, vypracované pro úplně jiné podmínky než je naše zimní vnitrozemí.

Milan Vaněček
31. březen 2018, 12:31

V USA trh a ekonomické uvažování funguje, proto se tam z těchto důvodů zavírají JE a budují nové FVE a VtE. Žádné ideologické kecy, například pana Petra to neovlivní,

Jan Veselý
30. březen 2018, 21:18

Saudská Arábie vykoupí co? Podle posledních zpráv jen v posledním kvartálu roku 2017 bylo oznámeno rozšíření výrobních kapacit FV o 40 GW/rok.

Petr
31. březen 2018, 12:00

Když Saudská Arábi ohlásí 200 GW, tak Indie by velmi rychle zvládla upotřebit minimálně 10x tolik.

Jižní globální trh se v tuto chvíli stal pro soláry v podstatě nekonečným na takových 30 let.

C
31. březen 2018, 12:05

Limit v podobě akumulace a dostupnosti FVE pro lidi, Zatímco tady je možné si pořídit za normální peníze třeba 10kW FVE, tak pro afričany to bude třeba jenom 200W, s tím je třeba také počítat.

Petr
31. březen 2018, 12:28

Jistě baterie by byly fajn, ale takovému typickému Afričanovi i Indovi bude doma stačit solární panel pro pořízení si klimatizace, elektrické varné desky a pak si nabít mobil, na to velké baterie nepotřebuje i kdyby chodil spát až v 22hod, večeři si udělá trochu dopředu a zábavu bude do usnutí mít s tím mobilem.

C
31. březen 2018, 12:42

Trochu jsme se nepochopili, narážím na to že může být třeba trh na globálním jihu úplně mimo naše odhady.

Nevím jestli má průměrný afričan vůbec peníze na pořízení si klimy a varné desky, možná tak plotýnky, mobily ale v Africe, stejně jako bezhotovostní platby telefonem, frčí celkem dost, což je zajímavé. Takže by jim stačil třeba jeden Ni-Fe akumulátor, ale pořád jde hlavně o to že potřebný výkon je menší.

Bude záležet na tom o jakém konkrétním místě se bavíme, ale civilizováním se už nadělalo dost problémů.

Jan Veselý
31. březen 2018, 13:16

Super, naflákají se další desítky/stovky továren na FV panely. Surovin je dostatek, jejich výstavba je rutinní záležitost. Mám radost z toho jak se přidáváte k nám.

C
31. březen 2018, 13:50

Továrny jsou super, jenom se musí zajistit aby se k FVE dodávaly i potřebné akumulační kapacity a zde mám strach, hodně velký, že to na tom zkolabuje. Hlavně protože se pustí asi možná do baterií a to je problém. Tady by bylo velmi velmi vhodné aby se začaly předělávat hydroelektrárny na větší a přečerpávací. V Severní Africe se dají snadno postavit na některých proláklinách, ale vidím to s tím poněkud černě.

Musí dojít první k přesvědčení příslušných vlád, to bude těžké, no možná zase jsou to obulosokracie, že je třeba aby změnily koncepci své hydroenergetiky.

Je třeba rozhodně aby co nejdříve došlo na jihu k maximální dealokaci fosilních zdrojů, jejich vyhnání z energetiky a dopravy , dráhy mají, tak zadrátovat (a bude kam exportovat náš šrot když se konečně koupí Vectrony, Messerschmitty, čili vlnitý plech a pod.), tím budeme mít volnost pro jejich dočasnou další spotřebu.

Jan Veselý
31. březen 2018, 08:44

Já bych ten článek trochu doplnil. First Energy krachuje, jejich elektrárny generují obrovské ztráty (-6.2 mld. USD v roce 2016). Proto chtějí zavřít nejen 4GW jaderných, ale taky okolo 6GW uhelných elektráren. Nenašli pro ně kupce jako se jim to povedlo pro poslední 3GW elektráren, které jim patří. Jejich plán, jak přežít, je zbavit se výroby elektřiny nebo si ji nechat štědře dotovat a podržet si jen síťovou infrastrukturu, kde mají zaručený zisk.

Jan Veselý
6. duben 2018, 08:09

S velmi zajímavým detailem ohledně krachu First Energy přišel Jigar Shah v Energy Gangu. Říkal, že v New Yorku a v Illinois dostaly JE provozní dotace, protože jejich majitelé se byly ochotní domluvit s byznysem okolo OZE, který je podpořil výměnou za ústupky v jeho prospěch. Problém s First Energy je v tom, že fakticky OZE už před několika lety vyhlásili válku, v Ohiu protlačili faktický zákaz výstavby OZE a nejsou se ochotní na ničem domlouvat. To se pak těžko něčeho dosáhne.

Jan Veselý
6. duben 2018, 08:10

Chyba v odkazu, tady je lepší.

C
6. duben 2018, 08:54

Díky, podcast si pustím. Zajímavý je už ten text před ním.

Mimochodem, všiml jste si dvou textů co se zjevily ve feedu? První o tom jak je prý německá Energiewende podvod a druhý, trochu podivný že chudé země požadují, opět, geoengeneering aby s zastavilo globální oteplování.

Jan Veselý
6. duben 2018, 09:41

Všiml. Ten o tom Německu jsou normální řeči, které se v jistých kruzích vedou min. posledních 5 let. Celý problém je v tom, že německé vládní špičky (zatím?) nemají odvahu "skočit do studené vody" a pozavírat velký kus hnědouhelné výroby elektřiny a otevřít svůj trh elektřině z Nordpoolu. Prostor na to mají, škoda, že to nedopadlo s "Jamajkou". Druhý problém mají v tom, že podcenili to, jak se daří německému průmyslu, obzvláště tomu energeticky náročnému.

Geoengineering (obzvláště ten s tím SO2) je jako tlusťochovi dávat prášky na tlak a cholesterol, když by měl v prvé řadě zhubnout. Je to projev hybris části vědců, kteří si myslí, že všechno chápou a všemu rozumí. Už staří Řekové věděli, že tohle je akorát cesta ke katastrofě.

Jediný geoenginnering, který uznávám jsou vhodné postupy péče o krajinu, které vážou uhlík v půdě a zvyšují záchyt vody. Pouhou drobnou úpravou zemědělských technik lze docílit úžasných výsledků. Obzvláště tropické a subtropické zemědělství mají gigantický potenciál.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se