Domů
Jaderné elektrárny
Fortum zvažuje nové jaderné projekty ve Finsku a Švédsku
Zdroj: Fortum
Zdroj: Fortum

Fortum zvažuje nové jaderné projekty ve Finsku a Švédsku

Finská energetická společnost Fortum zahájila dvouletou studii proveditelnosti, která prověří předpoklady pro novou výstavbu jaderných elektráren ve Finsku a Švédsku. Studie bude uvažovat jak možnosti nasazení malých modulárních reaktorů (SMR), tak konvenčních velkých reaktorů.

V rámci studie bude společnost Fortum zkoumat komerční, technologické. společenské, politické, právní a regulační podmínky pro výstavbu nových reaktorů.

Finská JE Loviisa 1 a 2. Zdroj: Fortum

Studie proveditelnosti se bude zabývat také procesem výstavby nového reaktoru, včetně postupu plánování, umístění stavby a získání licence. Společnost Fortum uvedla, že záměrem pracovní skupiny je zapojit do aktivního dialogu důležité externí zapojené strany, jako jsou političtí činitelé, státní úředníci a úřady pro jadernou bezpečnost ve Finsku a Švédsku.

Současná situace nahrává spolupráci

"Vzhledem k současné nejistotě na trhu s energiemi budou společnosti v jaderném průmyslu s největší pravděpodobností zahrnovat partnerské konstelace," uvedla společnost Fortum.

"Cíle energetické nezávislosti, bezpečnosti dodávek a uhlíkové neutrality jsou výzvami, kterým čelí celá naše společnost," řekl Simon-Erik Ollus, výkonný viceprezident divize výroba společnosti Fortum. "Chceme zjistit, za jakých podmínek bychom je mohli naplnit pomocí jaderné energetiky, která je známá svou spolehlivostí a nulovými emisemi CO2."

Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 dosáhla na konci září poprvé nominálního výkonu. Zdroj: TVO

"Výzvy spojené s novou jadernou energetikou jsou dobře známé. Dosažení konkurenceschopné doby výstavby a nákladů je pro náš průmysl bitvou, kterou musíme vyhrát," řekl Laurent Leveugle, který studii vede. "V této studii proveditelnosti se snažíme prozkoumat nová partnerství, nové obchodní modely a technologie, jako jsou malé modulární reaktory, které jsou z hlediska posunu jaderné energetiky vpřed pro budoucí generace slibné."

Stávající jaderné portfolio společnosti stárne

Společnost Fortum provozuje elektrárnu Loviisa, kterou tvoří dva tlakovodní reaktory typu VVER-440, která byla první jadernou elektrárnou ve Finsku a v současnosti zajišťuje více než 10 % vyrobené elektřiny v zemi. První blok elektrárny Loviisa zahájil komerční provoz v roce 1977, druhý blok následoval v roce 1981. V březnu společnost požádala o povolení provozovat oba bloky elektrárny až do konce roku 2050. Současné provozní licence vyprší na konci let 2027 a 2030.

Fortum vlastní také podíly v blocích 1 a 2 finské jaderné elektrárny Olkiluoto a dále švédských reaktorových blocích JE Forsmark 1-3 a ve 3.bloku JE Oskarshamn.

Prioritu mají bezemisní zdroje

V dubnovém příspěvku na blogu uvedl Matti Kattainen, vedoucí oddělení pro budoucnost jaderné energetiky společnosti Fortum, že jaderná energie je ve společnosti Fortum spolu s vodní a větrnou energií hlavním pilířem bezuhlíkové výroby elektřiny.

"Jedním z klíčových strategických cílů společnosti Fortum je posilovat a růst v oblasti výroby elektřiny bez emisí CO2. Pokud jde o jadernou energii, spuštění třetího bloku elektrárny Olkiluoto a prodloužení životnosti jaderné elektrárny Loviisa jsou součástí realizace naší strategie. Společnost Fortum zkoumá možnosti růstu také v oblasti malých jaderných reaktorů," uvedl Kattainen.

Koncept malého modulárního reaktoru od Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce SMR

V lednu 2020 se společnosti Fortum, estonská Fermi Energia a belgická inženýrská společnost Tractebel dohodly na zahájení posílené spolupráce při studiu projektu nasazení SMR v Estonsku. Výzkum se zaměří na licenční model vhodný pro SMR a předběžnou studii umístění pro nasazení lehkovodních SMR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
22. říjen 2022, 11:02

povazovat politika a statneho uradnika za dolezitu stranu vyzaduje znacny pokles v narokoch na kvalitu studie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516