Francouzsko-německo-ruská spolupráce na jaderné elektrárně Paks II

DomůJaderné elektrárnyFrancouzsko-německo-ruská spolupráce na jaderné elektrárně Paks II

Rusatom Automated Control Systems (RASU), dceřiná společnost ruské státní jaderné společnosti Rosatom, a francouzsko-německé konsorcium Framatome-Siemens podepsaly dohodu na realizaci zakázky pro jadernou elektrárnu Paks II. Dohoda zahrnuje výrobu, dodávku a uvedení do provozu automatizovaných systémů řízení procesů pro 5. a 6. blok jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. 

Dokument v Moskvě podepsali Andrey Butko, generální ředitel RASU, Carsten Haferkamp, generální ředitel Framatome, Jens König a Jens Bostelmann, víceprezident a obchodní ředitel pro obchod s přístroji a řízením (I&C – Instrumentation & Control) pro jadernou energetiku v Siemens.

Konsorcium Framatome-Siemens bude vyrábět a dodávat zařízení pro automatizované systémy řízení procesů. Dále bude provádět certifikace a kvalifikace, včetně dodržování požadavků na informační bezpečnost.

„Naši pracovníci uvádějí do provozu automatizační systémy do jaderných elektráren v Rusku již mnoho let. Jsme potěšeni, že můžeme naše znalosti v oblasti I&C pro reaktory VVER v Evropě zužitkovat a tím získat na náš seznam další úspěch s Rosatomem,“ uvedl Frédéric Leliévre, výkonný viceprezident odpovědný za prodej v oddělení I&C ve Framatome.

RASU zodpovídá za technické řešení a integraci práce ve všech fázích projektu Paks II. Dále zodpovídá za dozor nad zařízeními a systémy řízení procesů.

„Všechno, co děláme společně s Framatome a Siemens v oblasti průmyslových řídících systémů, je zaměřeno na zajištění vysokých požadavků evropských zákazníků. Velmi si vážíme úrovně důvěry mezi našemi organizacemi a jsme si jisti, že se naše spolupráce dále prohloubí,“ uvedl Butko.

Stávající jaderná elektrárna Paks se nachází 100 km jižně od maďarského hlavního města Budapešť. Sestává ze čtyř bloků s jadernými reaktory VVER-440. Jaderné reaktory byly spuštěny mezi roky 1982 a 1987. Každý blok má instalovaný elektrický výkon 440 MWe. Jaderná elektrárna pokrývá přibližně 40 % celkové výroby elektrické energie v zemi.

Rusko a Maďarsko podepsaly mezivládní dohodu na začátku roku 2014 na rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva bloky. V plánu je výstavba dvou jaderných reaktorů VVER-1200 o instalovaném výkonu 1200 MWe. Maďarsko se dohodlo s Ruskem na ruské státní půjčce až do výše 10 miliard eur (256 miliard korun). Tato půjčka má pokrýt až 80 % všech nákladů na výstavbu dalších dvou bloků. Projekt má označení Paks II.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...