Domů
Jaderné elektrárny
Francouzsko-německo-ruská spolupráce na jaderné elektrárně Paks II

Francouzsko-německo-ruská spolupráce na jaderné elektrárně Paks II

Rusatom Automated Control Systems (RASU), dceřiná společnost ruské státní jaderné společnosti Rosatom, a francouzsko-německé konsorcium Framatome-Siemens podepsaly dohodu na realizaci zakázky pro jadernou elektrárnu Paks II. Dohoda zahrnuje výrobu, dodávku a uvedení do provozu automatizovaných systémů řízení procesů pro 5. a 6. blok jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. 

Dokument v Moskvě podepsali Andrey Butko, generální ředitel RASU, Carsten Haferkamp, generální ředitel Framatome, Jens König a Jens Bostelmann, víceprezident a obchodní ředitel pro obchod s přístroji a řízením (I&C – Instrumentation & Control) pro jadernou energetiku v Siemens.

Konsorcium Framatome-Siemens bude vyrábět a dodávat zařízení pro automatizované systémy řízení procesů. Dále bude provádět certifikace a kvalifikace, včetně dodržování požadavků na informační bezpečnost.

„Naši pracovníci uvádějí do provozu automatizační systémy do jaderných elektráren v Rusku již mnoho let. Jsme potěšeni, že můžeme naše znalosti v oblasti I&C pro reaktory VVER v Evropě zužitkovat a tím získat na náš seznam další úspěch s Rosatomem,“ uvedl Frédéric Leliévre, výkonný viceprezident odpovědný za prodej v oddělení I&C ve Framatome.

RASU zodpovídá za technické řešení a integraci práce ve všech fázích projektu Paks II. Dále zodpovídá za dozor nad zařízeními a systémy řízení procesů.

„Všechno, co děláme společně s Framatome a Siemens v oblasti průmyslových řídících systémů, je zaměřeno na zajištění vysokých požadavků evropských zákazníků. Velmi si vážíme úrovně důvěry mezi našemi organizacemi a jsme si jisti, že se naše spolupráce dále prohloubí,“ uvedl Butko.

Stávající jaderná elektrárna Paks se nachází 100 km jižně od maďarského hlavního města Budapešť. Sestává ze čtyř bloků s jadernými reaktory VVER-440. Jaderné reaktory byly spuštěny mezi roky 1982 a 1987. Každý blok má instalovaný elektrický výkon 440 MWe. Jaderná elektrárna pokrývá přibližně 40 % celkové výroby elektrické energie v zemi.

Rusko a Maďarsko podepsaly mezivládní dohodu na začátku roku 2014 na rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva bloky. V plánu je výstavba dvou jaderných reaktorů VVER-1200 o instalovaném výkonu 1200 MWe. Maďarsko se dohodlo s Ruskem na ruské státní půjčce až do výše 10 miliard eur (256 miliard korun). Tato půjčka má pokrýt až 80 % všech nákladů na výstavbu dalších dvou bloků. Projekt má označení Paks II.

Komentáře

(3)

energetik II

27. říjen 2019, 20:28

Takto si představuji mezinárodní spolupráci. Rusko + Německo + Francie společně zajistí zprovoznění dvou nových reaktorů v Maďarsku. Výsledek ?? Prospěch pro všechny. Pan Trump razí opačný názor. S Ruskem a Čínou nijak nespolupracovat, izolovat se , zakuklit na vlastním dvorečku a pak čekat, jak všechno dopadne. Evropské řešení považuji za lepší.

Stín

28. říjen 2019, 10:51

Jediným výsledkem je, že pět let uběhlo a kde nic tu nic. Jen z Maďarů jsou znovu vazalové Ruska. Pokud se tu bude vůbec něco stavět, tak doufám, že výše zmíněné Číně a Rusku se ve vlastním zájmu vyhneme obloukem...

energetik II

28. říjen 2019, 12:39

TO : Stín

1. Je zvláštní, že by snad členský stát NATO byl vazalem Ruska. On totiž pouze vymění 4 dosluhující malé ruské bloky za 2 větší ruské bloky. Nic víc v tom nevidím.

2. Pokud budou z dostavby Dukovan i Temelína už dopředu vyřazeny Rusko s Čínou, pak je to zbytečný hon na čarodějnice. A uškodí to hlavně nám samotným. Je to totiž velmi podobné problému Huawei, který má jednak nejlacinější, ale také technicky nejpokročilejší mobilní sítě 5 generace. Když my vyřadíme Huawei, tak třeba Egypt si koupí 5 generaci za 100 mil. USD a bude mít technickou špičku, my dáme někomu "bezpečnému" dvojnásobek a ještě za pěkný šmejd. Tak pracují v oblasti ekonomiky jen hlupáci ,kteří se postupně stanou - "technickým skanzenem

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.