Domů
Jaderné elektrárny
Francouzsko-německo-ruská spolupráce na jaderné elektrárně Paks II

Francouzsko-německo-ruská spolupráce na jaderné elektrárně Paks II

Rusatom Automated Control Systems (RASU), dceřiná společnost ruské státní jaderné společnosti Rosatom, a francouzsko-německé konsorcium Framatome-Siemens podepsaly dohodu na realizaci zakázky pro jadernou elektrárnu Paks II. Dohoda zahrnuje výrobu, dodávku a uvedení do provozu automatizovaných systémů řízení procesů pro 5. a 6. blok jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. 

Dokument v Moskvě podepsali Andrey Butko, generální ředitel RASU, Carsten Haferkamp, generální ředitel Framatome, Jens König a Jens Bostelmann, víceprezident a obchodní ředitel pro obchod s přístroji a řízením (I&C – Instrumentation & Control) pro jadernou energetiku v Siemens.

Konsorcium Framatome-Siemens bude vyrábět a dodávat zařízení pro automatizované systémy řízení procesů. Dále bude provádět certifikace a kvalifikace, včetně dodržování požadavků na informační bezpečnost.

„Naši pracovníci uvádějí do provozu automatizační systémy do jaderných elektráren v Rusku již mnoho let. Jsme potěšeni, že můžeme naše znalosti v oblasti I&C pro reaktory VVER v Evropě zužitkovat a tím získat na náš seznam další úspěch s Rosatomem,“ uvedl Frédéric Leliévre, výkonný viceprezident odpovědný za prodej v oddělení I&C ve Framatome.

RASU zodpovídá za technické řešení a integraci práce ve všech fázích projektu Paks II. Dále zodpovídá za dozor nad zařízeními a systémy řízení procesů.

„Všechno, co děláme společně s Framatome a Siemens v oblasti průmyslových řídících systémů, je zaměřeno na zajištění vysokých požadavků evropských zákazníků. Velmi si vážíme úrovně důvěry mezi našemi organizacemi a jsme si jisti, že se naše spolupráce dále prohloubí,“ uvedl Butko.

Stávající jaderná elektrárna Paks se nachází 100 km jižně od maďarského hlavního města Budapešť. Sestává ze čtyř bloků s jadernými reaktory VVER-440. Jaderné reaktory byly spuštěny mezi roky 1982 a 1987. Každý blok má instalovaný elektrický výkon 440 MWe. Jaderná elektrárna pokrývá přibližně 40 % celkové výroby elektrické energie v zemi.

Rusko a Maďarsko podepsaly mezivládní dohodu na začátku roku 2014 na rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva bloky. V plánu je výstavba dvou jaderných reaktorů VVER-1200 o instalovaném výkonu 1200 MWe. Maďarsko se dohodlo s Ruskem na ruské státní půjčce až do výše 10 miliard eur (256 miliard korun). Tato půjčka má pokrýt až 80 % všech nákladů na výstavbu dalších dvou bloků. Projekt má označení Paks II.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik II
27. říjen 2019, 20:28

Takto si představuji mezinárodní spolupráci. Rusko + Německo + Francie společně zajistí zprovoznění dvou nových reaktorů v Maďarsku. Výsledek ?? Prospěch pro všechny. Pan Trump razí opačný názor. S Ruskem a Čínou nijak nespolupracovat, izolovat se , zakuklit na vlastním dvorečku a pak čekat, jak všechno dopadne. Evropské řešení považuji za lepší.

Stín
28. říjen 2019, 10:51

Jediným výsledkem je, že pět let uběhlo a kde nic tu nic. Jen z Maďarů jsou znovu vazalové Ruska. Pokud se tu bude vůbec něco stavět, tak doufám, že výše zmíněné Číně a Rusku se ve vlastním zájmu vyhneme obloukem...

energetik II
28. říjen 2019, 12:39

TO : Stín

1. Je zvláštní, že by snad členský stát NATO byl vazalem Ruska. On totiž pouze vymění 4 dosluhující malé ruské bloky za 2 větší ruské bloky. Nic víc v tom nevidím.

2. Pokud budou z dostavby Dukovan i Temelína už dopředu vyřazeny Rusko s Čínou, pak je to zbytečný hon na čarodějnice. A uškodí to hlavně nám samotným. Je to totiž velmi podobné problému Huawei, který má jednak nejlacinější, ale také technicky nejpokročilejší mobilní sítě 5 generace. Když my vyřadíme Huawei, tak třeba Egypt si koupí 5 generaci za 100 mil. USD a bude mít technickou špičku, my dáme někomu "bezpečnému" dvojnásobek a ještě za pěkný šmejd. Tak pracují v oblasti ekonomiky jen hlupáci ,kteří se postupně stanou - "technickým skanzenem

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se