Domů
Jaderné elektrárny
HN: Od vpádu na Ukrajinu do Česka přiletěly tři zásilky ruského jaderného paliva
JE Temelín

HN: Od vpádu na Ukrajinu do Česka přiletěly tři zásilky ruského jaderného paliva

Do Česka přiletělo ve čtvrtek potřetí od začátku války na Ukrajině letadlo s nákladem jaderného paliva z Ruska. Opět dostalo výjimku ze zákazu letů ruských letadel do vzdušného prostoru Evropské unie, který byl zaveden po vpádu ruské armády na Ukrajinu. Podle elektrárenské společnosti ČEZ, která provozuje obě tuzemské jaderné elektrárny, šlo o plánovanou dodávku. Napsal to dnes server Hospodářských novin (HN).

ČEZ palivo nechal přepravit do jaderné elektrárny Temelín. „Šlo nyní o poslední let,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Šlo o plánovanou dodávku důležitou pro udržení dostatečných jisticích zásob,“ dodal. Temelín má nyní palivo na více než dva roky, jaderná elektrárna Dukovany na tři roky.

Dodavatelem ruských palivových tyčí je firma TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. EU po ruském útoku na Ukrajinu sice uvalila sankce na další ruské představitele a některé ruské firmy, zatím žádné sankce se ale nevztahují na dodavatele paliv do EU, tedy ropy, plynu, uhlí ani jaderného paliva.

Na palivu od firmy TVEL jsou nyní obě české jaderné elektrárny stoprocentně závislé. V Dukovanech má TVEL uzavřenou smlouvu na palivo až do konce životnosti elektrárny. Pro tamní ruské reaktory typu VVER o velikosti 440 megawattů totiž zatím žádný jiný výrobce paliva není. Do novějších a větších temelínských reaktorů v minulosti vyvinul palivo i americký Westinghouse a nabízí ho také francouzský Framatom.

Kontrakt na dodávky paliva pro Temelín vyprší za dva roky, na období dalších deseti let nyní ČEZ dodavatele vybírá. Zájem o zakázku mají podle HN vedle firmy TVEL také právě Westinghouse a Framatom. „Nabídky vyhodnotíme v první polovině roku,“ uvedl k tomu Kříž. Podle serveru zatím není jasné, jak se polostátní ČEZ postaví k ruskému dodavateli, jehož mateřský Rosatom už dřív vláda jako bezpečnostní riziko vyloučila z tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
hellokitty
2. duben 2022, 20:11

tolko na tema "keby sme tu mali dostavane atomovky, tak znizime zavislost na rusku"

este ze fotony na strechu mi rusak dodavat nemusi

Emil
2. duben 2022, 23:14

"Keby sme tu mali dostavane atomovky", tak by je asi nestavěl Rosatom a tím pádem by pro ně palivo nedodával TVEL. A do zmiňovaného Temelína již toho paliva taky zřejmě moc nedodá.

energetik
3. duben 2022, 10:02

Zakázky připravené na míru Rosatomu by nestavěl Rosatom? Tak takové pohádky si nechcete pro MAAE nebo SÚJB. Jedno je jisté, jaderná energetika v ČR měla zase obrovské štětí že se podařilo na poslední chvíli částečně zbavit Rosatomu, tedy aspoň u těch plánovaných zdrojů.

Emil
3. duben 2022, 10:16

Pohádky tu vyprávíte spíš vy, rádobyenergetiku. Žádné zakázky připravené na míru Rosatomu tu nejsou.

energetik
3. duben 2022, 10:39

Ano naštěstí už ne, před pár měsíci tomu bylo ovšem jinak. Co zde ovšem atomteroristům ještě zůstalo jsou lži, lhát budou stejně jako předtím a stejně jako v největší projaderné baště - Rusku.

Emil
3. duben 2022, 11:26

Lžete tu zatím jedině vy sám, rádobyenergetiku. Ani před pár měsíci tomu jinak nebylo, původně měl být tendr vypsaný pro pět uchazečů, z nichž tři již mají několik bloků požadovaného výkonu v provozu. Zdaleka ne jen Rosatom, takže nic na míru Rosatomu šité nebylo.

Jenyk
3. duben 2022, 01:07

Fotony na střechu i veškerou elektroniku vám dodal Číňan, kterému jste přeposlal dotaci, o kterou jste okradl všechny ostatní. Blahopřeji.

Jan Veselý
3. duben 2022, 07:34

Číňané bojují tvrdou prací na rozvoji své ekonomiky. To mi osobně přijde mnohem lepší než jednat s tím imperialistickým trpajzlíkem z Kremlu.

Na čínských ambicích vydělá celý svět, výsledkem ruských ambicí jsou akorát zničené majetky a zabití lidé.

hellokitty
3. duben 2022, 10:18

fotony mi dodalo slnko, elektroniku cinan a panely nemec, ja som neokradol nikoho, okradli leda tak dodavatelske spolocnosti, ktore si umelo nafuknu ceny

Jirka94535
3. duben 2022, 14:31

To bylo trefné. V nákupu paliva do zásoby, pokud to (ještě) jde, nevidím nic špatného. To je proti CH4, atd. jen jednorázová nicka v celkové závislosti. 4GW by hodně chyběly. Kupoval bych dál.

Dotaz na pana Wágnera. Pokud mě paměť neklame, tak test jiného paliva v JETE nedopadl ideálně a přešlo se zpět. Je od té doby nějaká změna? Díky za odpověď.

Vladimír Wagner
3. duben 2022, 23:04

To vůbec není pravda, viz odkaz pana Nikdo níže. V Temelíně se od spuštění do roku 2011 využívalo palivo Westinghouse. Zpočátku se objevovaly problémy, ty však dodavatel vyřešil. Že se během roku 2011 přešlo k palivo TVEL bylo dáno vítězstvím Rosatomu ve výběru daným nižší cenou.

Vladimír Wagner
3. duben 2022, 23:04

To vůbec není pravda, viz odkaz pana Nikdo níže. V Temelíně se od spuštění do roku 2011 využívalo palivo Westinghouse. Zpočátku se objevovaly problémy, ty však dodavatel vyřešil. Že se během roku 2011 přešlo k palivo TVEL bylo dáno vítězstvím Rosatomu ve výběru daným nižší cenou.

Maly Jarda
4. duben 2022, 09:49

problémy s palivem westinghouse nikdy vyřešeny nebyly

Pavel
4. duben 2022, 21:36

Žvaníš nesmysly jardo. Teď se v temelíně používá palivo jak od Westinghousu tak od rosatomu. Přičemž s palivem od rosatomu byly podobné problémy jako s tím od westinghousu.

Vladimír Wagner
3. duben 2022, 10:10

Vzhledem k tomu, že palivo pro reaktory VVER1000 dodávají i západní dodavatelé, tak je možné k ním přejít. Současné zásoby paliva jsou na dva roky. Momentálně probíhá výběrové řízení na dodavatele pro příští období. Jsou tři uchazeči o zakázku. Předpokládám a velmi doporučuji, aby byl Rosatom vyřazen. V tom případě je situace řešena. V Dukovanech jsou zásoby na tři roky. Zde je s palivem situace problematičtější. Již kdysi bylo západní palivo pro tyto bloky připravováno (pro finské). Nyní však není. Nové se však již připravuje právě na žádost Ukrajiny. V tomto případě je třeba realizovat licencování i u nás. Doporučoval bych, aby se tomu kompetentní organizace intenzivně zabývaly. V potřebné době by se to pak mělo stihnout. Postupně tak bez problémů přejdeme na západní palivo pro tyto reaktory v Temelíně a Dukovanech. Srovnejme problémy s ruským plynem (dominantně vytvářené německou Energiewende) a problémy s palivem pro jaderky.

Zdeves Pavel
3. duben 2022, 18:36

Pane Wagner, byl jste brán jako odborník přes JE. Nicméně se zdá že i Vás uhranula žluto modrá . Bohužel zde nevíte která bije. Nechtěl bych být personálem JE až se zase bude tam strkat palivo konstrukčně 20-30 let zpátky, v některých případech i s bezpečnostními jevy na které jsme již dávno zapomněli. Chudák ředitel JE, který se pod to bude muset podepsat.

Vladimír Wagner
3. duben 2022, 18:58

Pane Pavle Zdevesi, v tom jste stejný jako Malý Jarda, jste obyčejní trollové, kteří dané oblasti vůbec nerozumí.

Zdeves Pavel
4. duben 2022, 14:40

Až na to že jsem se tím problemem zatím zabýval od roku 1974 dosud. Tak nevím kdo tu trolí.

Pavel
4. duben 2022, 21:39

To, že sis do deníčku maloval reaktory opravdu ale opravdu neznamená, že jsi se tím "zabýval", zděšená rusácká podržtaško .

nikdo
3. duben 2022, 20:18
Vladimír Wagner
3. duben 2022, 22:23

Díky za přidání tohoto odkazu. I z něho je vidět, že palivo Westingouse bylo na Temelíně používáno osm let a po počátečních problémech, které dodavatel vyřešil, bylo plně v pořádku. Z cenových důvodů (bylo levnější) se pak přešlo k palivu TVEL. Tam se také objevily drobné problémy, ale byly dodavatelem vyřešeny a i jeho palivo používané až doteď je plně v pořádku. Palivo Westinghouse se i na ukrajinských blocích plně osvědčilo a má odpovídající kvalitu. Pánové Malý Jarda a Zdeves Pavel opakují vytvořenou urban legendu, kterou trollové neustále opakují v internetových diskuzích.

Maly Jarda
3. duben 2022, 10:12

Ono je to spíš o tom že nikdo na Západě neumí vyrábět bezpečné palivové tyče do ruských elektráren , palivové tyče od Westinghouse jsou vyloženě nebezpečné.

Vladimír Wagner
3. duben 2022, 10:27

Pane Malý Jardo, prosím Vás, nehlásejte nesmysly. Západní palivo se řadu let využívá například v ukrajinských jaderných elektrárnách a žádné problémy s nim nejsou.

Maly Jarda
3. duben 2022, 13:14

ale jsou, to jen Ukrajina je zkorumpovaný loutkový stát USA takže ukrajinský režim bez mrknutí oka riskuje další černobyl hlavně aby se kupovalo od Westinghousu , zatímco u nás se dávají palivové tyče Westinghousu jen na okraj nádoby protože se kroutí a kdyby byly uprostřed tak by hrozil další černobyl

Vladimír Wagner
3. duben 2022, 18:22

Na trolly jako Vy nemá cenu reagovat. Už tuto chybu vícekrát neudělám.

Petr prochaska
3. duben 2022, 11:19

Stačí mít zásoby na delší dobu dopředu (třeba 10 let) a je problém vyřešen.

energetik
3. duben 2022, 10:04

Puťka bude mít na další tanky a bomby. Děkujeme atomteroristům.

Richard Vacek
3. duben 2022, 14:46

Tuším, že tanky a bomby vyrábí z vlastních zdrojů a nepotřebuje k tomu nic kupovat (stejně by to asi nenakoupil).

energetik
3. duben 2022, 17:28

To je nesmysl, žoldáci pro něj nepracují zadarmo a taktéž zbrojní průmysl. To nejsou výdělečné skupiny které by na sebe vydělali svou "prací" bez Puťky, zvláště když ani nic zbrojního nevyvážejí.

nikdo
3. duben 2022, 20:13

Zato FVE roste na poli? ne, fotovoltaika se vyrábí převážně v Číně která na jejich výrobu používá hojně suroviny i od Ruska.

A když FVE a VTE nevyrábí z čeho se v Německu vyrábí elektrická energie? Převážně z Ruského uhlí a plynu. FVE = peníze pro Putina.

hellokitty
4. duben 2022, 09:30

ano FVE roste i na poli bohuzial, lepsie by bolo keby rastlo na strechach a ako krytie velkych parkovist u nakupakov

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se