Domů
Jaderné elektrárny
Indie plánuje dále rozvíjet svou jadernou energetiku
Výstavba nových indických reaktorů JE Kudankulam. Zdroj: wikimedia.org
Zdroj: IAEA

Indie plánuje dále rozvíjet svou jadernou energetiku

Podle předsedy indického Úřadu pro jadernou energii, Kamleshe Vyase, přechází Indie do „módu výstavby“ v oblasti budoucích projektů jaderných elektráren s cílem snížit náklady a dobu potřebnou k výstavbě. Ve svém projevu na Indickém energetickém fóru (11th Nuclear Energy Conclave) v Novém Dílí 18. října uvedl, že k současně budovaným reaktorům je plánováno postavit dalších 17 jaderných energetických reaktorů. 

Smlouva o nešíření jaderných zbraní

Využívání jaderné energie pro civilní účely je v Indii již dlouhá léta dobře zavedené. Od vybudování dvou malých varných reaktorů v Tarapuru během šedesátých let minulého století, je nezbytnou strategií civilního využití jaderné energie v Indii dokončit nezávislý uzavřený palivový cyklus, kvůli Smlouvě o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, kterou kvůli svému jadernému programu Indie nepodepsala. Důsledkem toho se musel Indický jaderný program obejít bez jaderného paliva a technologické pomoci jiných zemí. 

Kaskáda plynových odstředivek pro obohacování uranu; Autor: US Department of Energy

„Naše zkušenostní křivka jaderné technologie směřovala strmě nahoru a díky tomu jsme dokázali za posledních několik dekád postavit 22 reaktorů a proto disponujeme sedmou největší flotilou jaderných reaktorů na světě,“ odpověděl Vyas na otázku pro Press Trust of India.

Pouze 3% indické výroby elektřiny z jaderných elektráren

Vyas také poznamenal, že 22 provozovaných indických reaktorů do národní elektrické sítě dodává relativně malý podíl indické produkce, a to zhruba 3 %. Důvodem je menší jednotkový výkon původních reaktorů, postavených za účelem získání zkušeností s jadernou technologií. 

Indický rychlý množivý reaktor PFBR, Zdroj iaea.org

Indická vláda je odhodlána navýšit instalovaný výkon v jaderných elektrárnách jako součást programu budování infrastruktury. Dokládá to i v současnosti sedm jaderných reaktorů ve výstavbě.

Jedná se o čtyři tlakovodní těžkovodní reaktory domácího designu, dva v elektrárně Kakraparu a dva na elektrárně  Rádžasthán, dále dva ruské tlakovodní reaktory VVER v JE Kudankulam a jeden domácí prototyp rychlého množivého reaktoru Kalpakkam. 

Provozované bloky indické JE Kudankulam 1 a 2; Zdroj: Atomstroyexport

Indie plánuje vybudovat dalších 21 jaderných reaktorů, které budou zahrnovat 10 reaktorů domácího designu tlakovodního těžkovodního reaktoru (PHWR) s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 15 700 MWe do roku 2031, oznámil v lednu Úřad pro jadernou energii. 

Nuclear Suppliers Group (NSG)

Na stejné události vystoupil i bývalý předseda Atomic Energ Commission, Anil Kakodkar, který uvedl, že přístup k dovozu uranu může urychlit velikost jaderného programu stejně jako velikost ložisek thoria.

Přestože Indie není součástí Skupiny jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group – NSG), v roce 2008 rozhodli v hlasování členové NSG o povolení dovozu jaderných technologií a paliva do Indie, díky čemuž má Indie mnohem menší omezení. Indie oficiálně požádala o vstup do NSG v květnu 2016 a její vstup podporují mimo jiné i USA, Francie a Rusko. Na svém zasedání v červnu 2018 NSG uvedla, že stále zvažuje všechny aspekty přijetí Indie do skupiny.

Indický premiér Narendra Modi a americký prezident Barack Obama. Zdroj: Diplomacyindia

NSG je společenství zemí, dodavatelů jaderných materiálů, které přispívá k nešíření jaderných zbraní kontrolou exportu materiálů, vybavení a technologií, které mohou potenciálně sloužit pro jejich výrobu.

Všichni členové, na rozdíl od Indie, jsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970. Opatření zahrnující dohodu o zvláštních zárukách s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, výjimka z pravidel NSG a bilaterální dohody umožňují Indii hrát mnohem větší roli na mezinárodním jaderném trhu. 

Zdroj úvodní fotografie: MAAE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik II
24. říjen 2019, 11:34

Indie má velké problémy s budováním nových reaktorů. Například svůj rychlý množivý reaktor o 0,5 GW staví již 15 let, ruský VVER reaktor Kudankulam - 2 stavěla také 15 let a nyní má rozestavěné čtyři své vlastní reaktory po 0,7 GW , kde po problémech se subdodavateli to vypadá na dobu stavby min. 11 let. /2022/. K dispozici je málo peněz a termíny staveb jsou ohromné. To, co se v Číně staví 5 let, tak Indie staví 11 let. Současný podíl jádra na výrobě elektřiny - 3 % se jen tak nepodaří navýšit. Instalovaný výkon OZE, hlavně soláru i větru roste mnohem rychleji jak jádra.

Josef
24. říjen 2019, 17:03

Indie bude mít jednou poměrně slušný podíl jaderné energetiky. Protože v Indie je energeticky poměrně chudá na fosilní zdroje - proti počtu obyvatel a má 3x vyšší počet obyvatel na /km2 čímž jsou omezeny možnosti uplatnění OZE.

energetik II
24. říjen 2019, 23:05

TO : Josef

Ano, pro Indii je jádro ideální zdroj elektřiny z mnoha důvodů. Za 2 roky Indie v počtu obyvatel předhoní Čínu, každý rok tam přibude 16 mil. obyvatel a už nyní je v Indii hustota obyvatel 430 na kilometr, což je jako v přelidněném Nizozemí. Indie má sice veliké zásoby uhlí, ovšem z hlediska ochrany životního prostředí je nebude moci plně užívat. Hydropotenciál řek je tam 4 krát menší jak v Číně a díky přelidnění tam bude méně ploch i pro stavbu OZE , snad jen na západě v oblasti pouští má ideální podmínky pro rozvoj soláru. Pokud Indie splní svůj plán postavit za 12 let nově 15,7 GW v jádru do r.2031 , tak to moc podíl jádra nezvýší. Celkový výkon 22 GW by vyráběl asi 150 TWh ročně a už dnes je tam roční celková výroba 1500 TWh. A za 12 let to bude nejspíše blízko 3000 TWh , takže těch 150 TWh bude asi jen 5 % = sice růst ze dnešních 3 %, ale velmi malý.

Josef
25. říjen 2019, 08:57

(3x více než Čína...)

energetik II
25. říjen 2019, 10:14

TO : Josef

Historické podíly jádra na výrobě :

Rok 2005 - Indie - 2, 8 % , Čína - 2,0 %

Rok 2018 - Indie - 3,1 % , Čína - 4,2 %

V uplynulých 14 letech Čína Indii předběhla a podíl jádra na výrobě zdvojnásobila. Indický podíl už zhruba 10 let stále osciluje kolem čísla - 3 %. Čína má nyní rozestavěno 11,1 GW nového výkonu, Indie jen polovinu 5,4 GW a navíc proti Číně staví želvím tempem. Za zbytek letošního + příští rok Čína připojí v jádru nově 7, 2 GW , což je více, než má Indie kompletně rozestavěno. Do roku 2031 tedy Indii čeká v jádru jen další "pokulhávání".

energetik II
25. říjen 2019, 10:44

TO : Josef

Ještě nejčerstvější údaje z Číny. Letos je tam přírůstek výroby z jádra vůbec nejrychlejší ze všech zdrojů, tedy rychlejší i než solár nebo vítr. Za 3/4 roku tam dosáhla celková výroba elektřiny 5.297 TWh, celková výroba tam stoupla o 3 % a výroba z jádra o 21,1 % !!, takže letos se tam loňský podíl jádra už zvedl ze 4,2 % na 4,8 % a příští rok už překročí 5 %. Postupně bude na síť připojeno asi 6 nových reaktorů. Čína je ze všech států světa velkou výjimkou, kde se podíl jádra trvale navyšuje.

Jimi
25. říjen 2019, 11:09

TO: energetik II

Kde se prosím dají tyto údaje sledovat?

energetik II
25. říjen 2019, 11:57

TO : Jimi

Výborné přehledy o světové jaderné energetice jsou na : www .World-nuclear.org a tam si pak třeba kliknout : World nuclear power reactors .

Pro Čínu samotnou jsou to údaje čínského statistického úřadu na : www. stats. gov. cn a zadat si třeba měsíční data = Monthly data.

energetik II
25. říjen 2019, 12:30

Ještě si dovoluji trochu mimo téma jeden doklad o zcela mimořádném "čínském tempu práce". Dne 7. ledna 2019 přiletěl Elon Musk do Šanghaje, aby tam na pozemku velkém 860 hektarů slavnostně zahájil výstavu fabriky Gigafactory- 3 na výrobu elektroaut Tesla - 3. Fabriku za 2 miliardy Dolarů. Včera, ve čtvrtek 24.října 2019 se výrobní pásy rozeběhly a byla zahájena zkušební výroba. Doba stavby velké 860 hektarů za 2 miliardy Dolarů od prvního kopnutí do základů po rozběh výroby je tedy jen 9 měsíců a 18 dní !!! Fenomenální, neuvěřitelné tempo práce !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se