Podle předsedy indického Úřadu pro jadernou energii, Kamleshe Vyase, přechází Indie do „módu výstavby“ v oblasti budoucích projektů jaderných elektráren s cílem snížit náklady a dobu potřebnou k výstavbě. Ve svém projevu na Indickém energetickém fóru (11th Nuclear Energy Conclave) v Novém Dílí 18. října uvedl, že k současně budovaným reaktorům je plánováno postavit dalších 17 jaderných energetických reaktorů. 

Smlouva o nešíření jaderných zbraní

Využívání jaderné energie pro civilní účely je v Indii již dlouhá léta dobře zavedené. Od vybudování dvou malých varných reaktorů v Tarapuru během šedesátých let minulého století, je nezbytnou strategií civilního využití jaderné energie v Indii dokončit nezávislý uzavřený palivový cyklus, kvůli Smlouvě o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, kterou kvůli svému jadernému programu Indie nepodepsala. Důsledkem toho se musel Indický jaderný program obejít bez jaderného paliva a technologické pomoci jiných zemí. 

Kaskáda plynových odstředivek pro obohacování uranu; Autor: US Department of Energy

„Naše zkušenostní křivka jaderné technologie směřovala strmě nahoru a díky tomu jsme dokázali za posledních několik dekád postavit 22 reaktorů a proto disponujeme sedmou největší flotilou jaderných reaktorů na světě,“ odpověděl Vyas na otázku pro Press Trust of India.

Pouze 3% indické výroby elektřiny z jaderných elektráren

Vyas také poznamenal, že 22 provozovaných indických reaktorů do národní elektrické sítě dodává relativně malý podíl indické produkce, a to zhruba 3 %. Důvodem je menší jednotkový výkon původních reaktorů, postavených za účelem získání zkušeností s jadernou technologií. 

Indický rychlý množivý reaktor PFBR, Zdroj iaea.org

Indická vláda je odhodlána navýšit instalovaný výkon v jaderných elektrárnách jako součást programu budování infrastruktury. Dokládá to i v současnosti sedm jaderných reaktorů ve výstavbě.

Jedná se o čtyři tlakovodní těžkovodní reaktory domácího designu, dva v elektrárně Kakraparu a dva na elektrárně  Rádžasthán, dále dva ruské tlakovodní reaktory VVER v JE Kudankulam a jeden domácí prototyp rychlého množivého reaktoru Kalpakkam. 

Provozované bloky indické JE Kudankulam 1 a 2; Zdroj: Atomstroyexport

Indie plánuje vybudovat dalších 21 jaderných reaktorů, které budou zahrnovat 10 reaktorů domácího designu tlakovodního těžkovodního reaktoru (PHWR) s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 15 700 MWe do roku 2031, oznámil v lednu Úřad pro jadernou energii. 

Nuclear Suppliers Group (NSG)

Na stejné události vystoupil i bývalý předseda Atomic Energ Commission, Anil Kakodkar, který uvedl, že přístup k dovozu uranu může urychlit velikost jaderného programu stejně jako velikost ložisek thoria.

Přestože Indie není součástí Skupiny jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group – NSG), v roce 2008 rozhodli v hlasování členové NSG o povolení dovozu jaderných technologií a paliva do Indie, díky čemuž má Indie mnohem menší omezení. Indie oficiálně požádala o vstup do NSG v květnu 2016 a její vstup podporují mimo jiné i USA, Francie a Rusko. Na svém zasedání v červnu 2018 NSG uvedla, že stále zvažuje všechny aspekty přijetí Indie do skupiny.

Indický premiér Narendra Modi a americký prezident Barack Obama. Zdroj: Diplomacyindia

NSG je společenství zemí, dodavatelů jaderných materiálů, které přispívá k nešíření jaderných zbraní kontrolou exportu materiálů, vybavení a technologií, které mohou potenciálně sloužit pro jejich výrobu.

Všichni členové, na rozdíl od Indie, jsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970. Opatření zahrnující dohodu o zvláštních zárukách s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, výjimka z pravidel NSG a bilaterální dohody umožňují Indii hrát mnohem větší roli na mezinárodním jaderném trhu. 

Zdroj úvodní fotografie: MAAE

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *