Domů
Jaderné elektrárny
Inspektoři MAAE v areálu Záporožské jaderné elektrárny našli miny
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Inspektoři MAAE v areálu Záporožské jaderné elektrárny našli miny

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v areálu ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou mají v držení ruské síly, našli v neděli protipěchotní miny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na pondělní prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho. Ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom kritizovala jako nebezpečnou takzvanou horkou odstávku jednoho z bloků elektrárny, o níž dnes ráno informovala ruská správa elektrárny.

Miny experti z MAAE objevili v pásmu mezi dvojicí bariér kolem areálu. „Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a s pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny,“ uvedl Grossi, podle něhož se miny v areálu našly už při předchozích kontrolách. Jejich případný výbuch by podle MAAE neměl mít dopady na jadernou bezpečnost a bezpečnostní systémy.

Ruská okupační správa dnes na sociální síti Telegram informovala, že převedla čtvrtý blok do režimu „horké odstávky“. Dosud byl v tomto režimu pátý blok, který okupační správa nově převedla do režimu „studené odstávky“, v němž jsou podle zprávy MAAE i všechny zbývající bloky zařízení vyjma čtvrtého bloku. Žádný z bloků elektřinu nevyrábí, připomněla agentura Reuters.

Takzvaná studená odstávka podle Reuters znamená, že teplota reaktoru zůstává pod bodem varu a že v chodu jsou elektrická čerpadla, která pohánějí vodu v aktivní zóně reaktoru a ochlazují palivo a zabraňují roztavení této zóny reaktoru. Při takzvané horké odstávce jsou podle agentury TASS reaktory zahřáty na určitou teplotu a produkují tepelnou energii.

Moskva tvrdí, že elektrárnu plánuje připojit k ruské elektrické síti, zatímco Ukrajina plánuje jaderné zařízení stejně jako všechna další místa na Ukrajině okupovaná ruskými silami získat zpět pod svoji kontrolu.

Ukrajinská společnost Enerhoatom sdělila, že převedení čtvrtého bloku do režimu horké odstávky je hrubým porušením pravidel provozu zařízení a že blok může být výhradně ve stavu studené odstávky. Podobné kroky podle Enerhoatomu ohrožují jadernou bezpečnost a jsou porušením ukrajinských zákonů o této bezpečnosti. Společnost připomněla, že kvůli zničení Kachovské přehrady vzniklo navíc riziko nedostatečných dodávek vody na chlazení elektrárny.

Ruská správa argumentuje, že horká odstávka je potřebná k tomu, „aby mohla být vytvořena pára pro vlastní potřeby elektrárny“. Není jasné, zda převedení čtvrtého bloku do režimu horké odstávky má souvislost s nedělním zjištěním MAAE.

Ruští vojáci největší jadernou elektrárnu v Evropě obsadili loni krátce po začátku války s Ukrajinou. Obě strany konfliktu se od té doby obviňují z ostřelování objektu. MAAE se na místě snaží zavést bezpečnostní mechanismy, které by předešly nehodám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
energetik
26. červenec 2023, 08:46

A v těle ryby, kterou vylovili poblíž odtokových kanálů zničené japonské jaderné elektrárny Fukušima, naměřili 180krát vyšší množství radioaktivního cesia, než povoluje japonský bezpečnostní limit.

https://www.theguardian.com/environment/2023/jul/24/fukushima-fish-with-180-times-legal-limit-of-radioactive-cesium-fuels-water-release-fears

Vladimír Šťastný
26. červenec 2023, 09:06

Myslíte, že komerční rybáři loví právě tam?

energetik
26. červenec 2023, 15:30

A kde je ta hranice kde už můžou lovit, kam už ryby nedoplavou a voda z Fukušimy nedoteče?

Ivan Novák
26. červenec 2023, 19:02

Přečtěte si ten článek, na který odkazujete, do konce. Jde o "inner breakwater" část přístavu, oddělenou od otevřeného moře sítí.

Vladimír Šťastný
26. červenec 2023, 09:09

Inspektoři MAAE našli miny, které našli už minule. To je zatím největší objev letošní okurkové sezóny.

Omega
26. červenec 2023, 11:34

No zatím je nepustili na střechy reaktorových hal

Richard Vacek
26. červenec 2023, 12:44

Podstatné je, jestli nález protipěchotních min v okolí elektrárny a jeho ohlášení zvyšuje nebezpečí jaderného incidentu, nebo ho snižuje.

V zájmu Ukrajiny, Ruska a snad i zbytku Evropy je aby tam k úniku radioaktivity nedošlo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se