Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Temelín dodává elektřinu do sítě již 20 let
JE Temelín

Jaderná elektrárna Temelín dodává elektřinu do sítě již 20 let

Druhá jaderná elektrárna v Česku, která stojí nedaleko jihočeského Temelína u Týna nad Vltavou, dodává elektřinu do sítě již 20 let, a to od 21. prosince 2000. Ačkoli se o její výstavbě rozhodlo již koncem 70. let minulého století, její výstavbu, která začala v roce 1987, přerušil pád komunistického režimu a s ním spojená změna hospodářských a politických podmínek.

Otázka, zda dostavět či zakonzervovat rozestavěnou Jadernou elektrárnu Temelín (ETE), řadu let zaměstnávala polistopadové politiky a výrazně rezonovala i u veřejnosti. Proti se stavěly hlavně ekologické organizace, silně zněl odpor k dostavbě ze sousedního Rakouska. Konečné rozhodnutí o dostavbě elektrárny učinila vláda Miloše Zemana (ČSSD) v květnu 1999. První blok ETE byl připojen k síti v prosinci 2000, druhý o dva roky později. Instalovaný výkon obou turbogenerátorů činí 1125 MWe. Nyní se již několik let diskutuje o stavbě dalších dvou bloků.

Elektrárna byla vybudována na základě sovětského technického projektu, vylepšeného československými odborníky. Generálním dodavatelem technologické části elektrárny byla Škoda Praha. Systém kontroly a řízení pochází od americké společnosti Westinghouse. V květnu 1997 doputovala do Temelína první zásilka jaderného paliva, jež bylo do reaktoru prvního bloku vloženo v létě 2000. Štěpná reakce byla v reaktoru spuštěna 11. října 2000.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos ke konci listopadu 14,1 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(39)
Chemik
20. prosinec 2020, 14:13

V krajním případě by jejím prodloužením provozu pro překlenování nedostatku mohla být jakousi náhradou za stejně už odpískané uhlí. Celou dobu se vede bezpochyby důležitá přínosná debata o bezpečnosti provozu velkých JE spolu s ekonomickou rozvahou. Mně se zdá, že se zde tak trochu opomíjí fakt ve smyslu bezpečnosti nikoli jenom vlastní technologie, ale bezpečnosti přežití jako takového s pohledu stále vypjatějších vztahů ve všech směrech v lidské společnosti na této zatím obyvatelné planetě názvem země. Že se situace oproti minulosti nějak moc nezlepšuje, cítíme všichni zvláště v dnešní pandemické době. Otázkou je proč to Německo společně s ostatními podobně smýšlejícími zeměmi razí tvrdou možná složitější (o tom jsou tyto diskuse) cestu bez jádra. Můj osobní názor je, že ten hlavní důvod je skryt ve válečném utrpení v minulosti, kde sehráli zcela zásadní negativní roli, která se nakonec obrátila proti nim samotným. Právě ta představa o možnosti vyřazení provozu velké JE a nemusí být cíleně jedinou, by byl nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším způsob ohrožení. Na straně teroristů je rozhodující prvek moment překvapení tak jako nesčíslněkrát v minulosti a společně s využitím nejmodernějších a stále vylepšovaných prostředků. Tento výhodný efekt odpadá do značné míry u obnovitelných zdrojů rozprostřených celoplošné. Stačí podobný incident někde ve světě a v krátké době se nahradit tento výkon nedá a vznik celosvětové paniky nemůže přinést v ekonomice nic pozitivního.

Jaroslav Novák
20. prosinec 2020, 15:03

V SRN chtěla v r.2008 vládnout AM se Zelenými, tak jim slibila odchod od JE za 15 let, a odchod nechce respektovat Bavorsko, které si nechce zhyzdit krajinu VtE, a Mnichov potřebuje k rozvoji elektřinu jako všichni, a nechce si nalhávat zázraky z OZE, tam již Black Out zažili a 8 hodin vypnutá aglomerace=totální chaos asi 13.11.2017!!! Dokud Praha nebude 24 hodin potmě, budeme živeni neodpovědnými tlachaly o OZE a ceně EE, nevhodnosti IN atd. Rozhodné vedení státu by neprodleně zahájilo dostavbu ETE34 (vše připravenou) stejnou technologií pro řadu výhod, pouze manipulátoři a hlupáci končí sliby s uhlím (-8000MWe)nové zdroje nestaví,krizii prohloubí a lidem lžou!!! Jak dopadne stát, v němž nejvyšší přestavitelé lžou??? ŠPATNĚ!!! Jako s kůrovcem, který zničí naše lesy a politici kalamitu svádí na přírodu!!!

Bizon
20. prosinec 2020, 15:21

Blízká budoucnost patří plynu, pro vyrovnávání nestabilních OZE je téměř ideální. Za 20-30 let uvidíme jestli je full OZE reálné, respektive pro jak moc bohaté země je to reálné.

Osobně si myslím že OZE má cenu jen do určitého podílu a vždy budou potřeba i jiné elektrárny v mixu (pokud nejde o zemi s opravdu optimálními podmínkami). OZE + jádro s nějakou akumulací a P2X se přímo nabízí jestli to má být bezemisní.

Jan Veselý
20. prosinec 2020, 19:37

S většinou věcí u vás, Bizone, souhlasím. Jen u těch jaderných elektráren bych dodal "již existující JE, držené při životě dokud to půjde". Při tom, za kolik se dnes staví JE a že není moc perspektiva, že to bude lepší, nevidím důvod proč by se JE měly stavět. Hlavně, jestli se fakt rozjede nějaké P2X. Ale to si (možná tady) povíme za oněch 20-30 let.

Bizon
20. prosinec 2020, 22:06

Uvidíme. Já jsu fanda jádra: intenzivní bezemisní base-load nikdy neuškodí, obrovský inovační potenciál, ale jsu otevřený i jiným možnostem. HVDC vedení přes čtvrt planety moc nevěřím, i když uplně mimo to není. Nejlepší bezjaderná vize mi příjde ta co jsme diskutavali před časem, odlehlé off-shore VE s P2X fabrikama, a zachycenou energii převážet tankery.

Carlos
20. prosinec 2020, 23:53

No pokud se přestane deformovat odběrový diagram v noci ve prospěch parních elektráren, pak se bavme o baseloadu.

Ono je to tak že dnes můžete teoreticky dodávat (papírově) elektřinu třeba z Opatovic do Tunisu, už roky je Evropa synchronně spojená se severní Afrikou, Tureckem, dost možná blízkým východem, to je dost velká dálka. IPS/UPS je synchronní, pokud vím, přes celý bývalý SSSR, takže se to dá i na AC.

Myslím že před tím než se půjde do těchto P2X, tak se ještě objeví na nějakou dobu pár výkonných PVE s cyklem několika dní až týdnů a ještě dost dlouho pak bude patrně docházet k industrializaci severní Afriky a eventuálně blízkého východu, stejně jako používání různých dalších technologií u kterých nebude přerušovaná dodávka proudu tolik vadit.

pr
21. prosinec 2020, 11:05

Co je myšleno deformací odběrového diagramu v noci? Ale ono je vlastně jedno kdy ty akumulátory nabiji :-)

Petr
21. prosinec 2020, 12:30

Carlos re: S noční nadbytečnou výrobou nebudou do budocna problémy. Čím dál víc evropských továren s drahou robotizací přechází nutně i na noční provoz, plus se v noci ideálně pomaleji nabíjejí elektrická auta.

petr
20. prosinec 2020, 16:15

Smutné na tom je, že paní kancléřka je původem fyzikální chemik a jako odborník musí vědět, že její rozhodnutí zrušit JE je totální kravina... a zvláště pak těch německých, které jsou technologicky jinde a jejich životnost zdaleka nebyla vyčerpána...

ale asi je předně politik a to pak můžete dělat sebeblbější rozhodnutí pro získání hlasů trubců...

Bizon
20. prosinec 2020, 16:29

Je to smutné, a jasně že je to 99% politika. Kdyby se rozhodli nestavět nové JE tak bych si jen klepal na čelo, ale odstavit funkční moderní JE před koncem životnosti je ekonomicky i ekologicky kriminální DEMENCE!!! Ještě když skoro všechny jejich novější JE umí load-following, poměrně rychlé manévrování výkonu, mimo Francii a to Německo je to docela rarita.

Jan Veselý
20. prosinec 2020, 19:48

Už staří Římané věděli, že "Hlas lidu je hlas boží." Mě se to rozhodnutí a uzavření JE v Německu taky nelíbí, ale respektuji ho. Angela Merkel chtěla uzavření JE v Německu odložit "na potom" a Německo by se nejspíše v postoji k JE vydalo stejnou cestou jako Belgie, Švédsko nebo Švýcarsko, které už dlouho JE zavírají/nezavírají a ještě v tom budou dlouho pokračovat. V březnu 2011 si musela vybrat jestli obnoví zavírání JE v Německu a udrží si křeslo, nebo o křeslo přijde a zavírání JE v Německu obnoví někdo jiný.

Taky prosím vezměte v úvahu jeden známý fakt, že všichni se chovají logicky. Pokud vám připadá, že se někdo chová "nelogicky" je to proto, že jeho hodnoty a postoje buď neznáte, nebo se místo nich pokoušíte aplikovat své vlastní. Obojí je špatně.

Josef
20. prosinec 2020, 22:54

Co se týče logiky chování , pak nemáte tak úplně pravdu mnoho lidí se chová nelogicky a podléhají emocím celá zelená ideologie je v podstatě o obchodu se strachem a vyvoláváním pocitu viny a s životním prostředím to má jen velmi volnou souvislost.

Jan Veselý
20. prosinec 2020, 19:32

V případě Německa je odpor k jaderné energetice už 50 let stará záležitost. Je to kombinace nechuti k válčení, která u Němců (hlavně na politické levici) vznikla po druhé světové válce a odporu k přehnanému etatismu tehdejší doby. Jadernou energetiku velká část Němců od počátku považovala jednak za krytí německého jaderného zbrojení, druhak za uměle státem vnucovanou monstrozitu, vnucovanou "přes mrtvoly".

V jiných zemí jsou naopak jaderné elektrárny využívány pro státní sebepotvrzování si vlastní technické a hospodářské vyspělosti. Ale jak pravil Tywin Lannister: "Kdo musí říkat, že je král, žádným králem ve skutečnosti není."

V kritické době, kdy se rozhodovalo, co s jadernými elektrárnami, kdy to vypadalo, že se Automausstieg odloží "na potom", stal se ten průšvih ve Fukušimě a ten to spečetil.

Každopádně, tohle je už historie. Dneska to vypadá, že Němci se svojí sázkou na OZE, prokázali, že minimálně 2 technologie z oblasti OZE mohou být a dnes už jsou velmi dobře konkurenceschopné a staví se dnes po celém světě a staví se ve velkém množství, zatímco jaderná energetika hyne na úbytě, protože není schopna nic udělat s ekonomickou stránkou věci, už 40 let ne.

Josef
20. prosinec 2020, 23:13

Bez dotací nejsou žádné OZE v Německu konkurenceschopné, všechno běží jen na zákazech zdanění a dotací. Naopak jaderné energetika je ekologická a z principu levná je na úbytě kvůli zelené ideologii a ničemu jinému.

Petr
21. prosinec 2020, 11:26

Nejčistší konkurence mezi technologiemi je v Číně, která je ideologicky předpojatá jen vůči dovozové americkými letadlovými loděmi snadno zablokovatelné ropě (kvůli čemuž zoufalá Evropa financuje genocidní kulturní válku generačně ubíjející už většinu bílých a zelené náboženství s CO2 odpustky, přičemž náboženský prodej odpustků přinesl u nás velmi rychle Husitskou revoluci a celoevropsky pomalu na závěr Třicetiletou válku).

A v té rozumnější Číně se tedy stavba jaderných elektráren už nezastavitelně masově rozjíždí na plné obrátky.

Vladimír Šťastný
21. prosinec 2020, 15:19

Jaderka je obrovský, pečlivě hlídaný, betonový bunkr. Kdybych byl terorista, v klidu bych se na ni vybodl a zaútočil na jakýkoli chemický provoz. S prostředky které se, s malou nadsázkou, dají schovat do kapsy, se dá napáchat výrazně větší škody včetně ztrát na životech.

Jaroslav Novák
20. prosinec 2020, 15:32

Nechápu řadu zde diskutujících, jak mohou vědomně do diskuze vnášet falešná a většinu poškozující názory, jak fanaticky brání odpovědným racionálním rozhodnutím, a přes PR politických loutek krize jenom prohlubují, např. Kůrovc zničí lesy a my poté nahrazujeme SMRK ZTEPILÝ listnáči, které zdaleka nemají takový blahodárný efekt na klima a srážky, jako jehličnany neopadávavé vyčesáváním horizontálních srážek = kondenzace vodní páry na jehlicích! Dotace podzemní vody přes reverzní transpirační tok klesá důsledku odlesnění a zničení krajiny, lesy se obnovují min.50 let, hladina podzemní vody poklesla o měřitelné 5-10m!!! Na většině území ČR!!!

To se manipulanti PR nedozvěděli na školení,tak nutí politiky k povrchním postojům (s možností osobního zisku) Ví někdo, kolik PR (Hanč a Prchal) měsíčně AB odměňuje a jaké jsou skutečné hodnoty jejich výkonů??? ?Manipulativní grázlové nám vládnou a hlupáci v PSP je poslouchají. Za hodně měsíčních oděn!!!

Carlos
20. prosinec 2020, 15:43

Víte že smrk není na většině území kde je původním?

Stejně tak si najděte co se udělalo s krajinou a řekami, s půdou od války až do dnes. Řeky se zbytečně kanalizovaly, a v půdě chybí humus. Kolem řek se udělaly hráze na nesmyslných místech, čímž se brání rozlivu a vsaku vody... a když to dáte dohromady, tak to bude za tím poklesem hladiny vody.

František Šimunek
21. prosinec 2020, 16:43

No jestli se vàm hnusí nepůvodní druhy tak nejezte brambory !!

Bizon
20. prosinec 2020, 16:02

Vítejte v lidské společnosti: dojmy, PR, politika a prachy jsou důležitější než objektivní realita. Racionální objektivní lidi se těžko manipulují a těžko se na nich vydělává.

Těch potenciálních problémů jako nedostatečná retence vody a živin v krajině tu je více, ale řešení jsou komplexní a dlouhodobá, je jednodušší udělat PR kampaň na nějaké málo podstatné zelené sračky.

PRopaganda je prostě věčná. Vždyť to sám píšete. Rozdejte lidem koblihy, zaplaťte pár mega PRopagandistovi PRchalovi, a BUM, máte nehynoucí podporu 30% národa! A to že nám vládnou manipulativní grázlové taky není nic nového, tak to funguje od nepaměti, jaká část světových vůdců dnes podle vás nejsou charismatičtí sociopati?

Jaroslav Novák
20. prosinec 2020, 17:25

sociopati lepší výsledky nedokáží prosadit, neboť neznají v diskuzi jak a lepší cíle dosáhnout, je jim jedno, že většina ztrácí a trpí, oni sami jsou se sebou spokojeni, ukájí se osobním štěstím, že jsou výše než ostatní, že jim lezou manipulanti do řiti, že jsou mocní a důležití, co může Babiše z podvodů, které dokonal, těšit? Pouze prachy, když mu asi zahradník pígluje Monču, co mu zbývá? lhát a lid podvádět=nás ojebat!!!

Jan Veselý
20. prosinec 2020, 20:10

Zase zanášíte do diskuze falešné názory? Máte slavit, že JE Temelín už spolehlivě 20 let vyrábí a vy tu fantazírujete nad tím, kdo pígluje nějakou Monču.

Jan Veselý
20. prosinec 2020, 20:07

Smiřte se s tím, že zemřete jako (ve svých očích) nepochopený génius, kterému svět upřel jeho zásluhy a nepochopil hodnotu jeho díla.

A když už jsme u vědomého zanášení falešných a většinu poškozujících názorů do diskuze, dodejte něco podrobnějšího o tom "hrozivém" blackoutu v Mnichově v roce 2017. Google našel akorát, že v roce 2017 tam měla koncert kapela Blackout Problems.

Carlos
21. prosinec 2020, 17:44

:D Tak to je super stěr!

PetrV
20. prosinec 2020, 21:07

Ahpj, mám dotaz.

Zaplatily se naklady na ete 1,2 výrobou po 20 ti letech? I s tunelem do řídícího systému a 2x větší spotřebě betonu oproti projektu?

petr
20. prosinec 2020, 23:04

Atomové elektrárny byly a budou vždy rotačky na prachy.

Dukovany = 17 mld Kčs a v době výstavby stála 1 kWh asi 0,5 Kčs

Dukovany vyrábí asi 14,5 TWh za rok již skoro 40 let, tedy kolikrát se to zaplatilo si dopočítejte sám...

Temelín viz kolega níže tedy i přes lumpárny a přepálení všeho je to ohromný výsledek 280 mld Kč za prvních 20 let versus do dnes snad 180 mld Kč celkové investice a pojede to tak ještě 40 let tedy dalších minimálně 560 mld. Kč...

Škoda, že ČEZ neupisuje akcie na dostavbu jaderek, to by byl penzijní fond...

prostě zdroj peněz, ale ne pro každého jako OZE... tedy myšleno dotace na OZE...

energetik
21. prosinec 2020, 07:16

A zaměstnanci JE spásají okolo chladících věží trávu? Palivo a rekonstrukce také netřeba?

Jaroslav Novák
20. prosinec 2020, 22:40

20rx14TWh/rx1mld.Kč/TWh=280mld Kč - hrubý zisk a IN i přes předražený Dlouhým vyobchodovaný ŘS od W dosáhly 129 mld.Kč, dobrý výsledek a spolehlivá EE pro celou společnost, proč se nepokračuje a konec uhlí je jistý, jednou dojde /zbourat ČErnic se nepodaří prosadit) a CZT razantně zdraží,...jóóó vládnou loutky s PR nenažraných manažerůůůů!!!

Milan Vaněček
21. prosinec 2020, 00:11

Vy oba jste se asi zbláznili? Nevíte co jsou provozní náklady a cena peněz?

Nechte se poučit od ekonomů.

PetrV
21. prosinec 2020, 06:59

Něco k dotazu Vaněčku a nebo jako obvykle jste mimo mísu?

Předložte svá data k jaderným elektrárnám Dukovany a Temelín, když chcete diskutovat.

A nebo se vás zeptám na návratnost slunečníků a větrníků bez komunistických dotací?

pr
21. prosinec 2020, 11:50

Návratnost slunečníku oproti nejrozšířenějším tarifům D02d a D25d: - cena 1kWp panelů je cca. 6060Kč včetně DPH (zdroj shop gwl eu/Solar-PV-Systems/Solar-panels-PV-module/Solar-panel-GWL-Sunny-Poly-285Wp-60-cells-ESP285-Pallet-30-pcs.html?cur=2)

- roční výroba 1kWp panelů je cca. 1MWh. Cena 1MWh D02d je 4605 Kč. Cena 1MWh NT D25d je 2592 Kč. (nepočítám poplatek za jistič.) (zdroj: fonergy cz/dokumenty-ke-stazeni?id=163&do=generatedCenikDownload)

- Návratnost samotného slunečníku je tedy v případě spotřeby energie ve vysokém tarifu 1,32 roku a při náhradě spotřeby energie NT (bojler) je to 2,34 roku.

Jde o koncové ceny.

xoor
22. prosinec 2020, 00:31

Uvádíte jen cenu samotného panelu, to je trochu málo. Kde je střídač, uchycení, bižu a montáž? U malých instalací je cena panelů "minoritní" a jejich klesající cena je nepodstatná, protože ostatní složky rostou, především práce.

pr
22. prosinec 2020, 15:09

Však PetrV chtěl cenu slunečníku, ne celého energetického zdroje, ale klidně doplním co chcete Vy.

Upevnění držáků na střechu je v ceně pokládky střechy. Je-li nová. Není-li, pak připevnění úchytů pro 12 panelů je i s cestou střechaře za 4000Kč (Vsetínsko).

Samotná konstrukce včetně mechanické bižuterie odpovídá navýšení 1000Kč k ceně každého panelu.

Jištění řekněme 1500 Kč na celou instalaci a měnič čistě pro bojler je pro 10-12 panelů celkově 6000 Kč (Oplocký). Možná další elektrobižuterie celkově 1000Kč. Nic víc zapotřebí není.

Jó elektrorevize se sveze s výchozí revizí domu.

Petr
21. prosinec 2020, 11:41

Stavbu a provoz Dukovan i Temelína platil ziskový ČEZ ne nějaké dotace.

Zato v Německu provozovatelé větrníků veřejně prohlašují, že po skončení 20 letých dotací je okamžitě přestanou složitěji opravovat, a předpokládají jejich zadření do 5 let.

Knispel
21. prosinec 2020, 16:08

Pan Pr. mě velice pobavil, se svým výpočtem návratnosti a cenou fotovoltaiky.Na jaře nainstalované panely(4,5kW) a baterky(7,5kW) vyšly na nějakých 360 000,-(z toho necelá polovina dotace na baterky), do ceny taky musíte započítat měnič.

A co se týče výnosů?Od půlky října defakto nic. A od výroby je také nutno odečítat vlastní spotřebu měniče a baterií(chlazení vent.)což je cca 1-2 MW ročně.Takže se letos asi dostanu z výrobou něco přes 4 MW, ale po odečtení vlastní spotřeby vychází "návratnost" 15 let?

pr
22. prosinec 2020, 15:25

Dotaz PetraV byl na cenu slunečníku, nikoli celé FVE pro ostrovní provoz.

V tomto si stojím za svým včetně toho co jsem doplnil po rozšiřujícím dotazu. Panely jsou totiž jediné co degraduje na fotovoltaické elektrárně. Konstrukce kabeláž a měnič (Oplocký) vydrží po dobu životnosti celé stavby, je tedy třeba započítat je do ceny budovy.

A to že vy jste (z různých důvodů do kterých mi nic není) zvolil koupi Lambordžíny místo Fóbie nemůžete klást jako argument pro to, že návratnost investice do FVE jsou jak píšete. Prostě jste s tím souhlasil. Levnější varianta, která by měla návratnost (bez dotace) zlomek toho co musíte strpět Vy pro Vás patrně byla nezajímavá. Takový už je život.

pr
22. prosinec 2020, 15:48

A nyní odděleně k technické stránce. Rozlišujte mezi výkonem (kW) a výrobou či akumulační schopností (kWh). Jinak bychom zde byli za ty co seno žerou. Ale co se výroby od poloviny října týká, tak z 3,5kWp je výroba do dneška 300 kWh (1500,- odepsáno). A to vím o několika dnech, kdy už nebylo energii odpoledne kam cpát. Na 4,5kWp máte malý akumulátor.

V zimě je to o přelévání z NT do VT. Kolik Vám to přelilo?

Knispel
23. prosinec 2020, 19:34

Výroba za poslední měsíc byla 56 kWh, kapacita baterie by se snesla ještě vyšší(pro léto), jenom jsou ukrutně drahé.Ale doma je dost jiných spotřebičů, kde elektřinu využiju.

Jenom nerozumím poslední otázce přelévání z NT do VT?

pr
23. prosinec 2020, 22:51

Hmm, výroba 3,5kWp FVE mezi daty 23.11 a 23.12 je 115kWh. Asi nemáte úplně stejné podmínky. To by se muselo ohodnotit přímo na místě.

Jasně, akumulace se dá rozšířit kdykoli, důležité je že technologie je na to připravena. Již dnes se dají sehnat vyřazené akumulátory z elektromobilů (případně z havarovaných totálek) a ceny budou jenom klesat.

Pokud jste před FVE měl bojlerový tarif D25d, pak není důvod v zimním období nenabíjet akumulátory ze sítě v době sepnutého blokovacího relé bojleru. No a v době kdy není sepnuto může dům využívat naakumulovanou energii. Pokud ale máte tarif pro tepelné čerpadlo, tak to nemá smysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se