Jaderné bloky v Německu a Kanadě přepsaly světové provozní rekordy
Dva jaderné bloky pokořily počátkem února velice zajímavé provozní rekordy. Prvním rekordem je nejdelší nepřetržitý provoz jaderného bloku Darlington v Kanadě, který dodával do sítě elektřinu přes tři roky v kuse. O druhý se postaral německý jaderný blok Grohnde, který jako vůbec první pokořil milník 400 TWh elektřiny dodané do sítě.
Nepřetržitý provoz přes 1000 dnů
Dne 5. února byl odstaven jaderný blok Darlington 1 typu PHWR v Kanadě. V nepřetržitém provozu byl od 26. ledna 2018, díky čemuž stanovil nový rekord na 1106 dnů. O úspěchu informoval provozovatel elektrárny, společnost Ontario Power Generation (OPG).
„Rekordní provoz 1. bloku zdůrazňuje vynikající práci vykonanou našimi specializovanými jadernými profesionály během celé pandemie, kteří zajistili, že obyvatelé Ontaria a lidé z první linie bojující s COVID-19 mohou počítat se stálým přísunem energie 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Dále zdůrazňuje účinnost našich programů preventivní údržby a celkovou spolehlivost našich jaderných elektráren,“ řekl provozní ředitel OPG, Sean Granville.
Dosavadní rekord držel indický blok Kaiga s 962 dny z prosince 2018. Kanadský blok tuto hodnotu překonal už v září loňského roku. Těžkovodní reaktory jsou navrženy tak, aby bylo možné doplňovat palivo bez nutnosti odstávky.
Celková výroba přesahující 400 TWh
Dne 7. února přesně ve 23:01 překročilo počítadlo vyrobené elektřiny německé jaderné elektrárny Grohnde magickou hodnotu 400 TWh. Elektrárna Grohnde disponuje jedním blokem typu PWR s instalovaným výkonem 1430 MW. Stala se tak navíc první jadernou elektrárnou na světě, které se tohoto milníku podařilo dosáhnout s jediným blokem.
„Jsem hrdý na to, čeho zaměstnanci elektrárny dosáhli. S velkým osobním nasazením a podporou našich specializovaných dodavatelů se vždy dobře starali o svoji elektrárnu. Nyní sklízejí odměny. Těší mě to, protože jsme nemohli poskytnout přesvědčivější důkaz o bezpečnosti a výkonu naší elektrárny,“ uvedl Michael Bongartz, vedoucí elektrárny Grohnde.
Jaderná elektrárna Grohnde zahájila provoz dne 5. září 1984. Za dobu svého provozu tak dosáhla koeficientu využití instalovaného výkonu okolo 90 %. V souladu s německou politikou odstavování jaderných elektráren bude i rekordní Grohnde odstavena nejpozději na konci letošního roku.
Zdroj úvodního obrázku: Patrick Theinert – Commons Wikimedia
Mohlo by vás zajímat:
To je labutí píseň jaderné energetiky. Jaderné elektrárny nemohou konkurovat ekonomicky, ekologicky, ani bezpečnostně. Budoucnost je v OZE.
To jasné že nemohou, proto státy jako Německo nebo Dánsko kde se OZE nejvíce rozvíjejí mají tak levnou el. energii. Energetika tam funguje tak skvěle jako zemědělství v SSSR.
Víte jaký je rozdíl mezi oblastmi, kde OZE rozvíjeli a elektřina jim zdražila (Německo, Dánsko), a mezi oblastmi, kde OZE rozvíjeli a elektřina jim zlevnila (Texas, Jižní Austrálie, Havaj, ...)?
10-15 let, při srovnání počátku rozvoje OZE ve velkém.
Jednu věc bych opravdu chtěl vidět. A to jak pan Veselý vysvětluje Texasanům, že jim elektřina zlevnila zrovna v den, kdy tam pokořila hranici 9000 $/MWh a přesto je poptávka na historickém maximu a dochází k střídavému odpojování spotřebitelů...
Zase typická dezinformace od Emila. Texasané platí pořád stejně málo za elektřinu. To že na spotovém trhu občas cena vyletí vysoko neznamená vysokou cenu pro obyvatele Texasu, je to jen tržní výkyv významný pro prodejce/spekulanty.
Emile, netrollujte.
Tak to je asi Texas jediný stát na světě, kde prodejci nepřenesou svoje náklady na spotřebitele.
A ta dezinformace spočívá v čem přesně? O tom co znamená takto vysoká cena jsem totiž vůbec nic nepsal, takže je to opět jen klasické podsouvání argumentů. Nějaký další pokus jak zpochybnit pravdu?
Zajímavá by byla informace o zobchodovaném množství energie za tuto cenu. A potom třeba i informace o denním zobchodovaném množství.
Bez těchto informací je Vámi uvedené číslo ohromující, řekl bych přímo zdrcující.
Ale nepoužitelné k ničemu jinému než ke strašení.
Jelikož byl zároveň dnes nucen Ercot odhodit zátěž 10,5 GW, tak se dá říci, že se prodá veškerá elektřina která je zrovna k dispozici, a ještě to nestačí.
Taky zajímavá informace.
Jen škoda, že se nedozvíme zobchodované množství za cenu 9000 Koláčů.
A ani běžný denní průměr. Inu jak jsem psal. Cena se vyšplhala, a třeba nikdo nic za tuto cenu nekoupil. Bytů inzerovaných za 2,5MKč jsem také v nabídce viděl spousty, ale nikoho kdo by je za tuto cenu koupil ;-)
Pokud vás to skutečně zajímá, nic vám nebrání hledat. Já vám mohu říci jen to, že průměrné zatížení za posledních pět let je v polovině února kolem 30 GW, momentálně je více než dvojnásobné. Takže evidentně není pravda, že za tuto cenu elektřinu nikdo nekupuje, naopak se prodá veškerá elektřina, která je k dispozici, a ještě je nutné střídavě spotřebitele odpojovat, protože jí není dostatek.
Dík za info,
Inu pokud je zatížení (nikoli krátkodobá špička) na dvojnásobku obvyklých hodnot, tak není o čem hovořit. Kapitalismus je založen na zisku, ne ztrátě. Takže zisk z ceny 9000 Koláčů/MWh je pro investory přijatelnější než ztráta z elektrárny, která deset let dokončená čeká na první zátop aby mohla v krizi dodávat za běžnou cenu na trhu ;-) a pomáhat aby ta cena nešla nahoru ...... To snad chápe každý?
A že nás to čeká taky? No proč bychom jinak před třiceti lety cinkali klíčky? Asi to přežijeme stejně jako to přežijí ti v tej Emerice.
Jo, díval jsem se na to, co se děje v Texasu. Právě tam zažívají rozklad civilizace, v těch jejich trópech přešla zima a sněžení a oni nejsou vůbec připravení. Hromadné bouračky na dálnicích, potrhané vodovodní trubky a přímotopy v papundeklových barácích jedou naplno.
A protože si desítky let hrají na nezávislost, nemůžou jim pomoct sousední oblastí. Neexistují na to přenosová vedení.
Bude to taková drahá epizodka.
Hlavní příčina problémů je v tom, že jim zamrzla plynová infrastruktura, takže 26 z 56 GW plynových elektráren je mimo provoz, výsledkem bylo dnes odhození 10,5 GW zátěže.
Kdyby jste se podívali ma glogus tak by jste zjistili, že Austin (tam je krize v Texasu největší) je na 30 rovnoběžce, stejné jako třeba Kahira v Africe.
Takže když tam zuří zima jako někde daleko na severu, tak se nedivte že tam mají pohromu. A to je hned radosti v určitých kruzích .....
Já se nedivím, že tam mají pohromu. Jak jste na to přišel?
V kterých kruzích je hned radosti? Já jsem žádné radující se kruhy nad blackouty v Texasu nezaznamenal.
ad Emil) Tak abych to shrnul. V Texasu právě zažívají "jednou za 30 let" (pro ně) extrémní meteorologickou epizodu, na kterou nemají absolutně připravenou infrastrukturu. Je to průser, který bude trvat max týden a pak to nemusí další pár desítek let řešit.
Tak se mi nabízí otázka, proč to sem taháte?
Protože mi přišlo vtipné mluvit o zlevňování elektřiny v Texasu zrovna době, kdy je tam v lepším případě nejdražší na světě a v horším případě není vůbec. Nic víc za tím nehledejte.
O těch pár desítkách let si možná za pár let povíme...
Až OZE dokáží jet bez přestávky tři roky a budou dosahovat 90% využití, tak ano. Zatím je jejich budoucnost jen politické rozhodnutí lidí, kteří z toho mají něco do kapsy, ale o provozování energetických zdrojů toho moc neví, a budoucnost při své omezenosti nedokáží domyslet.
A nebo až pojedou "v rukách" těch, kteří ví a umí. Pravda, bude to chtít generační obměnu (ne věkem, nýbrž myšlením abych nebyl nařknut z gerontofóbie), ale to čas vyřeší.
Čas vám řekne to, co já už dnes. Jenom na OZE to v našich podmínkách nepostavíte.
Jenže my k těm OZE máme na ještě půlstoletí Temelín. Což ovčanům bude nad míru stačit. Podnikavci stejně budou kupovat kde bude levněji, případně když se jim to vyplatí tak si také vyrobí. A co bude za půl století nevíme nikdo z nás.
Nejde o nadšení, jde o tvrdou finanční realitu. Proč by zrovna ČR když je vysávána dividendami a poplatky za značku ročně 300 miliardami korun akcionářům mimo ČR měla ještě dotovat "stabilní zdroj"? To vám nedochází že jde o další poplatky nikoli podle spotřeby, ale za jistič?
Co to melete o trolení? O co jsou více fyzikální zákony než ekonomické chování? Už 30 let zde máme trh a ne centrálně plánovanou ekonomiku a vy neustále trh odmítáte! V roce 2034 máme šanci se de fakto zbavit poplatků za OZE za neschopnost posranců v konci roku 2008 a v celém roce 2009!
Čas nevyřeší v tomto případě nic. Řešit budeme my.A upřímně OZE jsou doplňkový zdroj a pokud se něco zásadního nezmění navždy jím i budou z jednoho fundamentálního důvodu a to že je to příliš zředěný zdroj a pokud lidstvo bude pokračovat v nastoleném trendu hladu po energii nebude to nikdy stačit.Nehledě na to že každý nemiluje obzor plný vrtulí.
Je zajímavé, že fandům jádra vadí pohled na vrtule větrných elektráren, ale nevadí jim dálnice, megaparkoviště a velká obchodní centra. To znamená, že jejich vyjádření je účelové. Jde jen o propagaci jaderné energetiky.
Samozřejmě s obchodními centry se v posledních letech roztrhl pytel a doplácí na to malé obchody v centru města - ztrácí to takové kouzlo.
Dálnice je stavba infrastrukturní, která nestojí za každým domem, ale spojuje důležité body ve státě, samozřejmě bych raději viděl rozvoj a elektrifikaci (myšleno useku, kde ještě není) železnice.
Třeba BPS to dokážou. My máme za 7 let 98 % průměr. Horší je cena elektřiny z ní za 150 Euro :-D
Tohle může napsat jen zaslepený trumbera! Jaderné elektrárny můžou konkurovat OZE jak ekonomicky tak ekologicky a nakonec i bezpečnostně. Především však stálostí a mohutností výkonu. To je jako s elektromobily kdyby nebyly dotovány. Německo však ovládli zelení, rudí aj. extremisté kteří se pod "vedením" Merkelové a s podporou různých zahraničních přátel a "spojenců" snaží ekonomicky i jinak podkopat ne-li zničit vlastní zemi!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se