Domů
Jaderné elektrárny
Indický jaderný rekord: Kaiga 1 je v nepřetržitém provozu více než 2,5 roku

Indický jaderný rekord: Kaiga 1 je v nepřetržitém provozu více než 2,5 roku

Indická jaderná elektrárna Kaiga minulý týden přepsala dosavadní rekord nepřetržitého provozu jaderného reaktoru. Těžkovodní reaktor PHWR, který není třeba odstavovat pro výměnu paliva, běží bez přestávky již od 13. května 2016. Elektrárna za tuto dobu dosáhla koeficientu využitelnosti ve výši 99,4 %.

Minulý týden, dne 17. prosince přesně v 9:20, překonal první blok indické jaderné elektrárny Kaiga dosavadní 940 dní dlouhý rekord v nepřetržitém provozu jaderného reaktoru. Těžkovodní reaktor PHWR (pressurised heavy water reactor) Kaiga 1 v tu dobu běžel bez přestávky od 13. května 2016 celkem 941 dní.

„Tento úspěch odráží sílu domácí schopnosti navrhovat, stavět a provozovat jaderné elektrárny a naznačuje způsobilost zvládnout špičkovou technologii,“ uvedl indický úřad pro atomovou energii v tiskové zprávě.

Předchozí rekord držela britská jaderná elektrárna Heysham 2 typu AGR (advanced gas-cooled reactor), která jej zaznamenala v září 2016. Oba typy reaktorů AGR i PHWR jsou projektovány tak, aby se reaktor při výměně jaderného paliva nemusel odstavovat. Pokud tak nedojde k závadě, lze je provozovat nepřetržitě po velice dlouhou dobu.

Kromě elektrárny Kaiga jsou v Indii další dva jaderné bloky (Rajasthan 3 a 5), které překonaly metu 2 let v nepřetržitém provozu.

Jaderná energetika v Indii na vzestupu

V současné době má Indie v provozu 22 jaderných reaktorů s instalovaným výkonem 6,8 GW. Většina z nich je typu PHWR s výkonem 220 MW – „rekordní“ jaderná elektrárna Kaiga má celkem 4 takovéto bloky.

Dalších 21 reaktorů je v různých fázích výstavby s cílem navýšit do třicátých let instalovaný výkon až ke 22,5 GW. Indické plány počítají také s největší jadernou elektrárnu na světě Jaitapur s šesti reaktory typu EPR a instalovaným výkonem 9,9 GW.

Zdroj úvodní fotografie: Department of Atomic Energy (Government of India)

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
loudil
18. prosinec 2018, 22:27

Indie má rozestavěných pouze 7 nových reaktorů o nízkém výkonu 5.400 MW na tak obří zemi. V Indii se vše zoufale vleče. Jaderné plány země byly už několikrát silně revidovány směrem dolů. Slunce a vítr tam postupují mnohem rychleji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se