V jaderné elektrárně Fessenheim bude do poloviny roku 2020 ukončen provoz

DomůJaderné elektrárnyV jaderné elektrárně Fessenheim bude do poloviny roku 2020 ukončen provoz

Oba bloky francouzské jaderné elektrárny Fessenheim ve východní Francii budou trvale odstaveny v únoru a červnu 2020. S informací přišla státní tajemnice ministrestva životního prostředí Emmanuelle Wargonová. Jejich uzavření bylo dříve naplánováno tak, aby se časově shodovalo se spuštěním jaderné elektrárny Flamanville, která ale bude podle aktuálního plánu spuštěna až na konci roku 2022.

Státní tajemnice Emmanuelle Wargonová uvedla, že oba nejstarší francouzské bloky v jaderné elektrárně Fessenheim ukončí výrobu do léta 2020 ve dvou fázích. Výroba v prvním bloku bude ukončena do konce února a druhý blok bude následně odstaven do konce června. S touto informací vystoupila na zasedání výboru projektu regionálního ekonomického rozvoje Fessenheim v Colmaru. Tento projekt má za cíl zahájit rozvoj regionu, který bude působit proti ekonomickému a sociálnímu dopadu uzavření jaderné elektrárny.

Tyto termíny se mírně liší od dřívějších, které v únoru předložil tehdejší ministr životního prostředí. Dříve byl zmiňován březen 2020 pro 1. blok a srpen 2020 pro 2. blok. Oba bloky mají instalovaný elektrický výkon 900 MWe.

Cílem volebního slibu bývalého francouzského prezidenta Francoise Hollanda bylo do roku 2025 omezit podíl jaderné energetiky na energetickém mixu na 50 %. Dále slíbil do konce roku 2017 uzavřít jadernou elektrárnu Fessenheim. V červnu 2014 bylo oznámeno snížení instalovaného elektrického výkonu jaderných elektráren na současných 63,2 GWe. Francouzský zákon o přechodu na energii z obnovitelných zdrojů byl přijat v srpnu 2015. Ten zavazuje stát ke snížení podílu jádra ze současných 75 % na 50 % do roku 2025.

Po zvolení prezidentem dal Emmanuel Macron slib, že bude respektovat Hollandeův cíl. Dodal však, že francouzské snižování využití jaderné energie musí probíhat tempem, které zemi umožní zachovat energetickou soběstačnost.

V projevu v listopadu 2018 v Elysejském paláci, kde objasňoval transformaci energerického sektoru Francie, Macron uvedl, že do roku 2035 bude odstaveno 14 jaderných bloků, každý o instalovaném elektrickém výkonu 900 MWe. Dále uvedl, že mezi prvními bude jaderná elektrárna Fessenheim, která bude uzavřena na jaře 2020.

Podle návrhu zákona o energii a klimatu předloženého v květnu letošního roku Francie nyní oddálí své plánované snížení podílu jádra na 50 % do roku 2035.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News