V jaderné elektrárně Leningradská II byla instalována reaktorová nádoba

DomůJaderné elektrárnyV jaderné elektrárně Leningradská II byla instalována reaktorová nádoba

Ve čtvrtek došlo k instalaci reaktorové nádoby v druhém bloku jaderné elektrárny Leningradská II. Instalace reaktorové nádoby v elektrárně, která se nachází v západním Rusku, proběhla pomocí takzvané technologie „open-top“, která dovoluje umístit zařízení na své místo skrze otevřený vrchol válcové části reaktorové budovy.

Umístění reaktorové nádoby proběhlo pomocí těžkého pásového jeřábu Liebherr. Jeřáb nejprve nádobu zvedl, poté ji přesunul nad válcovou část kontejnmentu, a následně spustil na místo. Reaktorová nádoba byla vyrobena dceřinou společností Rosatomu, Izhorskiye Zavody.

„Instalace reaktorové nádoby je extrémně důležitá operace. Její provedení otevírá celou řadu prací na dokončení instalace zařízení prvního okruhu reaktoru a přímo ovlivňuje podmínky uvedení reaktoru do provozu.“ – Alexander Belyaev, vedoucí inženýr projektu výstavby JE Leningradská II.

Podle Belyaeva se technologie „open-top“, použitá pro instalaci nádoby, v Leningradské II osvědčila již v roce 2014, kdy byla v elektrárně využita při instalaci reaktorová nádoba bloku číslo 1. Stejnou technologii použila i americká společnost Westinghouse při výstavbě rektorů AP1000 v čínských jaderných elektrárnách Haiyang 1+2 a Sanmen 1+2.

Leningradská II má nahradit stárnoucí reaktory RBMK

Na rozdíl od původní Leningradské jaderné elektrárny, která se skládá ze 4 stárnoucích reaktorů RBMK-1000, se má Leningradská II skládat ze 4 reaktorů VVER-1200.

Zatímco testování systémů pasivního odvodu tepla v prvním bloku nové elektrárny bylo dokončeno koncem srpna, výstavba nových bloků 3 a 4 zatím nezačala. Přitom dle současných plánů mají být všechny 4 stárnoucí reaktory RBMK do roku 2025 odstaveny.

Výstavba JE Leningradská II začala v roce 2012, komerční provoz by měl začít v prvním bloku v roce 2018.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují