Domů
Jaderné elektrárny
Jaderný blok Vogtle 4 se blíží k dokončení, horké testy prokázaly připravenost reaktoru
Jaderná elektrárna Vogtle 3. Zdroj: Southern Company
Zdroj: Southern Company

Jaderný blok Vogtle 4 se blíží k dokončení, horké testy prokázaly připravenost reaktoru

Dokončení horkých testů primárního okruhu potvrzuje připravenost reaktoru k zavezení paliva. Jde o významný krok ke komerčnímu spuštění druhého reaktoru AP1000 elektrárny Vogtle. Blok má být uveden do provozu koncem letošního roku nebo začátkem roku 2024.

V březnu byly na bloku Vogtle 4 zahájeny horké funkční zkoušky, během nichž jsou systémy elektrárny provozovány při nominálním provozním tlaku a teplotě, aby se prokázalo, že systémy budou komplexně fungovat podle projektu. V této fázi není uvnitř aktivní zóny reaktoru zavezeno jaderné palivo.

Fotografie z výstavby JE Vogtle 3 a 4 (listopad 2021); Zdroj: Georgia Power

Vogtle 4 je jedním ze dvou reaktorů AP1000 společnosti Westinghouse, které se v lokalitě staví. Třetí blok začal dodávat elektřinu do sítě na začátku dubna. Výstavba čtvrtého bloku byla zahájena v listopadu 2013 a spouštěcí harmonogram ze začátku letošního roku předpokládá zavezení paliva do reaktoru čtvrtého bloku v červnu.

Výsledky musí stvrdit Komise pro jaderný dozor

Horké funkční zkoušky byly na čtvrtém bloku dokončeny za "podstatně kratší dobu", než stejné zkoušky prováděné na třetím bloku. Důvodem jsou podle  předsedkyně představenstva, prezidentky a generální ředitelky společnosti Georgia Power, Kim Greenové, získané zkušenosti ze zkoušek na Vogtle 3.

"Je neuvěřitelné, že tyto nové bloky budou našemu státu poskytovat energii s nulovými emisemi po dobu příštích 60 až 80 let, a to díky odhodlání stavebních týmů tyto bloky postavit," dodala Greenová.

Společnost Georgia Power uvedla, že její tým se nyní zaměří na dokončení zbývajících prací nezbytných k předložení dokumentace Komisi pro jaderný dozor (NRC). Georgia Power musí doložit, že byly provedeny všechny kontroly, testy, analýzy a splněna veškerá kritéria přijatelnosti, souhrnně označovaná jako ITAACS, dle kombinované provozní licence bloku. Před zavezením paliva do reaktoru musí NRC ověřit každé oznámení o uzavření ITAAC.

Fotografie z výstavby prvního reaktoru JE Vogtle, který byl spuštěn v roce 1987. Zdroj: Southern Company

Bloky Vogtle 3 a 4 jsou ve spoluvlastnictví společností Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Reaktory bude provozovat společnost Southern Nuclear.

V lokalitě poblíž Waynesboro v Georgii již stojí dva komerčně provozované tlakovodní reaktory Westinghouse spuštěné v letech 1987 a 1989. Společnosti Southern Nuclear a Georgia Power jsou dceřinými společnostmi firmy Southern Company.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Baton David
8. květen 2023, 09:58

A pak že nerostou :-)

Jan Veselý
8. květen 2023, 18:11

V USA už nerostou. Tohle a šlus, konec jaderné renesance. Cokoliv dalšího je zatím ve fázi teoretizování.

Martin P
10. květen 2023, 12:49

Opět přání otcem myšlenky?

Emil
8. květen 2023, 18:24

Není pravda, podepsány jsou např. smlouvy na výstavbu reaktorů VOYGR nebo Natrium.

Jan Veselý
8. květen 2023, 19:57

Kde se staví? Třeba o Natrium jsem našel jen o plánech na demonstrační jednotku nejdříve v roce 2030, možná. To je teda dynamika, všichni už se třesou.

Emil
8. květen 2023, 20:15

Tak já nevím, jestli ta jedna věta pro vás tak složitá na pochopení, ale nepsal jsem nic o dynamice, ani o tom že se všichni třesou, jen že nejde o žádné "teoretizování" a žádný "šlus", ale jsou podepsané konkrétní projekty na výstavbu dalších reaktorů v USA.

Jan Veselý
8. květen 2023, 21:17

OK, schodneme se, že se nic nestaví a v nejbližších letech ani nebude. Jestli se budou v reálu stavět ty dva pilotní projekty, to se teprve uvidí.

Jan Veselý
8. květen 2023, 21:18

A taky se teprve uvidí, jestli má případně smysl v téhle výstavbě vůbec pokračovat.

Emil
8. květen 2023, 22:12

Neshodneme se ani na tom, že se nic nestaví (dokončuje se reaktor o kterém je článek), ani na tom že v nejbližších letech ani nebude. Např. pro elektrárnu VOYGR v Idaho Falls už se vyrábí první tlaková nádoba:

world-nuclear-news. org/Articles/Doosan-starts-forging-components-for-NuScale-SMR

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se