Domů
Jaderné elektrárny
Jaderný odpad přijde E.ON údajně na 10 miliard euro

Jaderný odpad přijde E.ON údajně na 10 miliard euro

Minulý měsíc německá vláda předložila návrh, dle kterého přijde rozebrání reaktorů a uskladnění jaderného odpadu E.ON předběžně na 10 miliard euro. Jedná se o 2 miliardy euro více, než se počítalo. E.ON je ale celkově s rozdělením zodpovědností za jaderný odpad spokojen.

Uskladnění jaderného odpadu

Agentura Reuters informovala, že finanční ředitel energetické společnosti E.ON Michael Sen ve středu vydal prohlášení týkající se jaderných aktiv E.ONu v Německu. Dle současného předloženého návrhu německé vlády by energetický gigant musel vynaložit okolo 10 miliard euro, aby vyhověl všem požadavkům na ukončení jaderných reaktorů a následnou manipulaci s jaderným odpadem.

„Museli bychom zaplatit 10 miliard euro“ pronesl Sen během konference směrem k novinářům, která následovala po zveřejnění čtvrtletních výsledků společnosti. Zároveň finanční ředitel zdůraznil, že se jedná o první hrubá čísla na základě předloženého, ale zatím nepřijatého zákona a dohod.

Dopad na budoucnost společnosti

E.ON vyjádřil celkovou spokojenost s předloženým plánem ve smyslu rozdělení zodpovědností v souvislosti s rozebráním jaderných reaktorů a konečného uskladnění jaderného odpadu. Na druhou stranu se ale obává o možné nepředvídatelné budoucí náklady, které můžou při razantním kroku v takto rozsáhlém trhu nastat.

Sen dále řekl, že se obává o dopad zmíněných nákladů na kapitál společnosti a projevil znepokojení ohledně ratingových agentur a obchodních partnerů společnosti právě v době, kdy E.ON hledá příležitosti k růstu a k vytváření budoucích zisků. V současné době má E.ON dlouhodobý rating BBB+.

Pokles akcií

E.ON původně počítal s částkou 8 miliard euro na uskladnění jaderného odpadu, ale dle návrhu předloženého minulý měsíc by se částka měla zvýšit o 2 miliardy. Celkem by se mělo za uskladnění jaderného odpadu zaplatit 23,3 miliard euro. Akcie E.ONu klesly během středy o téměř 5 %.

Zdroj úvodní fotografie: www.independent.co.uk

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Deziluze z malých jaderných reaktorů? Americký NuScale sliboval levnou elektřinu, ale nevyšlo to
1. prosinec 2022, 15:30
Jaderný obr na Vysočině. Francouzi ukázali, jak by vypadaly Dukovany v jejich režiii
1. prosinec 2022, 12:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se