Japonská JE Tokai 2 získala povolení k restartu. Zatím jako jediná z poškozených elektráren

DomůJaderné elektrárnyJaponská JE Tokai 2 získala povolení k restartu. Zatím jako jediná z poškozených elektráren

Japonský Úřad pro jadernou regulaci (NRA) ve středu schválil opětovné spuštění 2. bloku jaderné elektrárny Tokai. Stalo se na základě shledání, že bezpečnostní opatření předložená vlastníkem elektrárny, Japan Atomic Power Company (JAPC), splňují revidované bezpečnostní standardy. Jedná o první reaktor, který byl v roce 2011 poškozen vlnami tsunami a obdržel povolení pro opětovný provoz.

O povolení k restartu varného reaktoru s instalovaným výkonem 1060 MWe zažádala JAPC v květnu 2014. Reaktor, který se nachází v japonské prefektuře Ibaraki, byl během zemětřesení 11. března 2011 automaticky odstaven a ztratil přívod externí energie. Při následné vlně tsunami o výšce 5,4 metru zároveň došlo k poškození jednoho ze tří záložních diesel generátorů. I přesto byla elektrárna bezpečně uvedena do stavu studené odstávky.

V rámci opětovného spouštění japonských jaderných reaktorů jsou jejich provozovatelé povinni zažádat u NRA o povolení ke změně instalace reaktoru, schválení plánu výstavby za účelem posílení bezpečnosti a jako třetí krok o konečnou bezpečnostní kontrolu, ověřující, zda reaktor splňuje nové bezpečnostní požadavky.. Ty mají zajistit, že reaktor splňuje nové bezpečnostní požadavky. Během 5 let od schválení inženýrského pracovního programu NRA musí provozovatelé přidat určité dodatečné bezpečnostní prvky.

Tokai 2 je jednou z nejstarších japonských jaderných elektráren, které požádaly o povolení k restartu

Výstavba Tokai 2 začala 3. října 1973, do komerčního provozu reaktor vstoupil 28. listopadu 1978. Za svou životnost reaktor vyrobil 219,79 TWh elektrické energie.

V rámci revidovaných předpisů mají reaktory jmenovitou životnost 40 let. V případě že reaktor splní přísné bezpečnostní požadavky, může mu být životnost jedenkrát prodloužena o maximálně 20 let. Prodloužení provozu bylo, podle nových předpisů, dosud schváleno pouze ve třech tlakovodních reaktorech – Takahama 1 a 2 a Mihama 3.

Pro prodloužení životnosti Tokai 2 musí JAPC do tohoto listopadu od NRA obdržet schválení podrobných plánů na provedení bezpečnostních opatření a prodloužení provozu. Jedním z bezpečnostních prvků má být například 1,7 km dlouhá mořská hráz, která má elektrárnu ochránit před vlnami tsunami o výšce až 17,1 metru. Hráz má dle plánu být dokončená v roce 2021 a má stát přibližně 1,6 miliard dolarů.

Tokai 2 je 15. reaktorem, který od NRA obdržel povolení k restartu. Zároveň se jedná o první reaktor, který byl v roce 2011 poškozen vlnami tsunami a toto povolení obdržel.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank