Domů
Jaderné elektrárny
Japonská vláda se rozhodla vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy do moře
Návštěva guvernéra prefektury Mijagi v JE Fukušima (prosinec 2020); Zdroj: Tepco
Zdroj: Tepco

Japonská vláda se rozhodla vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy do moře

Japonská vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Podle zahraničních médií to oznámil premiér Jošihide Suga. Úřady došly k závěru, že krok nebude mít přílišné negativní dopady na životní prostředí. S tím však nesouhlasí některé nevládní organizace či místní rybáři. Nelibost nad japonským rozhodnutím již vyjádřila také například Jižní Korea a Čína, oznámení Tokia naopak podpořil Washington.

Dnešní rozhodnutí japonské vlády je vyústěním několikaleté debaty o tom, jak naložit s velkým množstvím vody, která byla použita pro ochlazování jaderných reaktorů elektrárny poničených přírodní katastrofou. Voda je nyní ukládána v nádržích v areálu elektrárny, jejichž kapacita však bude naplněna na podzim roku 2022, uvedla nedávno společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), která zařízení řídí. Postupné vypouštění vody do oceánu bude trvat zřejmě desítky let s tím, jak se bude dařit reaktory vyřazovat z provozu.

Japonci čistí tuto vodu pomocí filtračního systému, jenž z ní odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, který se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi při návštěvě elektrárny loni v únoru prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům a je to běžný způsob, jakým jaderné elektrárny s vodou nakládají.

Některé nevládní ekologické organizace v čele s Greenpeace však tvrdí, že voda z Fukušimy obsahuje také další prvky, které jsou zdraví škodlivé, a o jejichž výskytu japonská vláda mlčí.

S plánem vlády rovněž dlouhodobě nesouhlasí místní obyvatelé a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti.

Dopadů na životní prostředí se obává i Jižní Korea, která už nyní zakazuje dovoz mořských plodů z vod u Fukušimy. Soul dnes vyjádřil své znepokojení a v reakci na oznámení Japonska uvedl, že zvýší vlastní měření radioaktivity v oblasti. „Bylo by těžké to přijmout, pokud by se Japonsko rozhodlo vypustit kontaminovanou vodu bez dostatečných konzultací,“ uvedla jihokorejská vláda. Své obavy vyjádřil rovněž Tchaj-wan nebo Čína, která japonský krok označila za „extrémně nezodpovědný“.

Rozhodnutí Tokia naopak podporují Spojené státy, podle nichž Japonsko vykročilo cestou, jež se shoduje se všemi globálně přijímanými bezpečnostními standardy. Japonská vláda podle USA při rozhodnutí vystupovala transparentně.

Mohutné zemětřesení, které zasáhlo Japonsko 11. března 2011, uvrhlo zemi do největší krize od druhé světové války. Otřesy půdy vyvolaly místy až několikametrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží. Podle statistik zemřelo 15.899 lidí a 2529 je evidováno jako pohřešovaných.

Cunami poškodila také jadernou elektrárnu Fukušima. Ve třech jejích reaktorech selhaly chladící systémy a došlo tam k explozím a požárům. Úřady po havárii uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny, aby uchránily občany před škodlivými dopady uniklé radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu z roku 1986.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(47)
Karásek
13. duben 2021, 10:23

Jaderná energetika má jen a jen výhody. Přes milion tun radioaktivní vody se vypustí do moře. Takové výhody OZE namají. Kam se vypouští radioaktivní odpad z OZE?

A.O
13. duben 2021, 10:26

Ta voda, kterou chtějí vypouštět, by měla, dle oficiálních míst, obsahovat pouze tritium, které se ale v moři vyskytuje bžně. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se nic vypouštět nemuselo

energetik
13. duben 2021, 10:38

Tomu nevěřím že je tam pouze tritium. Žádný filtr není 100%.

Ještě by tu vodu měli elektrolýzou rozložit na H a O. A potom ten vodík (tritium) vypustit, sám se potom dostane do horních vrstev atmosféry kde je přirozený. Potom už zůstanou jen usazené radionuklidy které nepobrali filtry.

Ale kdyby počkali ještě dalších 10let, tak už by toho tritia byla jen polovina :-)

pr
13. duben 2021, 13:09

Problém je ve Vámi uvedeném sousloví "by měla".

V článku jsou také formulace "čistí tuto vodu pomocí filtračního systému, jenž z ní odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, který se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný."

Co to je relativně?

Co znamená "většinu?

Také to, že se má se současným množstvím chladicí vody vypouštění dít po desítky let značí něco před čím je zapotřebí zbystřit.

A za další - píší, že jde o chladicí vodu. Potom logicky nevidím důvod proč po přečištění je vody čím dále více a nepoužívá se opakovaně. Tvlášť pokud tritium je tak neškodné jak tvrdí ......

Něco nám nechtějí sdělit. Mají pro to pravděpodobně důvod. A to, že US podporují Japonce je ještě zajímavější. Proč? Co tito potřebují zamaskovat či proč se potřebují na někoho v budoucnu vymlouvat a relativizovat původ zatím blíže nespecifikovaných "problémů"?

Carlos
13. duben 2021, 13:40

To znamená že tritiovou vodu musíte pít pár dní a nic než jenom tu než Vás zabije. Otrávit se můžete i těžkou vodou, ale jsou to poměrně značné objemy po několik dní až týdnů. Zabít se můžete úplně stejně i běžnou vodou, pokud jí vypijete naráz poměrně dost. Ale je to běžná chemická toxicita, nebo spíš ani ta ne, ale prostě je to o fyzice a osmotickém tlaku a přenosu elektrických vzruchů. Jakkoliv jsou to lákavé náměty do detektivek, je to nepraktické a držel bych se něčeho klasičtějšího, máme toho kolem dost a dost.

pr
14. duben 2021, 05:16

Uhýbáte od tématu. Nesdělil jste nic k tomu, že objem kontaminované chladicí vody neustále roste místo aby se po přečištění ta neškodná voda v uzavřeném cyklu použila opět k chlazení.

Něco nám nechtějí sdělit. Proč? Na vaše detektivky z vysoka Bílý Tesák, sledujte si co chcete.

Vladimír Wagner
13. duben 2021, 13:53

Takže se pokusím na některé věci reagovat. Voda se pro chlazení využívá opakovaně. Ovšem to její přibývání je dáno tím, že se do silně kontaminovaných oblastí dostává spodní voda a dešťová voda, která se musí odčerpávat. V nádržích je voda, která má všechny ostatní radionuklidy, kromě tritia hluboko pod hygienickými limitami. Ta tritiová voda se bude při vypouštění ředit tak, aby i ona hygienické limity spolehlivě plnila. Proto to vypouštění bude probíhat postupně a potrvá to léta. Podrobněji je to popsáno zde: https://www.osel.cz/11626-fukusima-i-deset-let-pote.html .

Pro zájemce mi teď vyšlo druhé vydání knihy Fukušma I poté, kde je dodatek, který popisuje vývoj až do letošního března a doplněn je i kalendář. Nyní to vyšlo čistě jako E_kniha: https://www.kosmas.cz/knihy/288879/fukusima-i-pote/

Eda
13. duben 2021, 15:30

Je znám poměr ředění?

pr
14. duben 2021, 05:26

Chabá výmluva pane Wagnere. Takže místo toho aby se podobně jako v Černobylu spravila střecha a udělal okap, tak se budete vymlouvat na vítr a déšť s přibýváním a posléze vypouštěním nebezpečné vody kterou je třeba naředit? O spodní vodě v jaderné elektrárně si snad děláte kozy, ne? Takže není pravda že ta voda je neškodná, když se musí prvně naředit tak, aby vypouštěné svinstvo bylo pod hranicí kterou někdo stanovil jako "bezpečnou"?

Eda
13. duben 2021, 14:04

Dobrej podmět. Proč se ta voda nepoužívá znova na chlazení?

energetik
13. duben 2021, 14:47

Neexistuje 100% filtr. Tu vodu by měli minimálně elektrolýzou rozložit. Potom jistě ještě zůstane i to co filtry nezachytili. A následně mohou do ovzduší vypustit O2 a H2 (tritium) které se dostane do horních vrstev atmosféry kde se běžně vyskytuje. V moři je jeho výskyt velmi vzácný.

Mimochodem co dělají s filtračním koláčem? Toho musí být podobné množství jako té vody, zvláště když ta voda propláchla celou elektrárnu a prší do ní + povrchová a spodní voda co tam stále teče, tam musí být i spousty zamořeného bahna a sutě.

Josef
13. duben 2021, 22:09

Takové základy není cíle odstranit špínu úplně jen jí zředit na přijatelnou úroveň. Snaha něco úplně odstranit je nesmyslná to je jako když byste chtěl umýt nádobí tak ,aby na něm nebyla žádná špína jednak to není možné a jednak i snaha o to je nesmysl tady to chápe každý, ale u vypouštění čisté vody do moře to nechápete že....

Emil
13. duben 2021, 10:27

Třeba sem: ekolist. cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesta-k-obnovitelnym-zdrojum-energie-vede-pres-cinske-jezero-toxickeho-odpadu

Milan Vaněček
13. duben 2021, 10:50

Cesta k uranovému palivu nutně vede ke spoustě nejen toxických ale i radioaktivních jezer, máme je i v ČR. Už jsme zde diskutovali "nejekonomičtější" těžbu uranu loužením, že ano?

Ale s uranem pro výrobu palivových tyčí to nekončí,

pak máme ještě ty havarie, na pozůstatcích té Černobylské si dodnes

pochutnávají divočáci u nás i v Bavorsku, že ano?

A po tom všem, jaderná ekologie sáhla po osvědčené praktice uhelné lobby: vše co jde z komína uhelné elektrárny se pěkně "podlimitně naředí".

Takže klidně miliony tun vody s radioaktivním tritiem se "podlimitně naředí" do moře, k radosti místních rybářů.

Ach jó.

Kozák
13. duben 2021, 11:11

Takto se ředí tekuté radioaktivní odpady z Dukovan do přehrady Mohelno. Voda tam není vhodná ke koupání a ryby k jídlu. Byl tady zájem Dukovan vypouštět to až do řeky Jihlavy pod Mohelno, aby byly limity splněny.

Juan
13. duben 2021, 11:34

Nejenom cesta k uranovému palivu ale i veškerá další těžba a zpracování neobnovitelných fosilních energetických zdrojů a dalších surovin nutných k výrobě, stavbě, údržbě neobnovitelných technologií a zařízení k výrobě EE z OZ vede k masivní devastaci a vyčerpání planety.

Viz pojem: Non-renewable renewable energy-harvesting technologies (NRREHTs)

V dlouhodobém horizontu bude téměř veškerá práce místní a téměř veškerá energie bude obnovitelná... nikoliv techno-utopickým způsobem, jak si to představují kornukopiáni a lidé z iniciativy Build Back Better, ale způsobem, jakým žili naši prapraprapraprarodiče na konci osmnáctého a na začátku devatenáctého století.Ano, lidstvo se nakonec vrátí k "zelené energii", ale ne tak, jak si techno-utopičtí fantastové představují. Spíše se zhroutí energetická základna průmyslové ekonomiky a těm, kteří přežijí, zůstanou hlavně energetické technologie jako vodní kola, větrné mlýny a plachty, které doplní lidskou a zvířecí pracovní sílu na ekonomické úrovni ne nepodobné přinejlepším počátku devatenáctého století... to se prostě stane, až se vyčerpají neobnovitelné zdroje.

Jan Veselý
13. duben 2021, 11:42

Vy jste se vrátil časem zpět, že to více tak jistě?

Franta
13. duben 2021, 14:09

Pane Vaněčku, přestaňte zde šířit nesmysly a strach.

Pokud byste jedl 3x týdně 400g steak z divočáka, tak za rok byste dostal dávku, odpovídající limitu pro člověka, nepracujícího s ionizujícím zářením. Alespoň tak jsem si takto kdysi přepočítal zjištěnou radiotoxicitu vámi zmíněného divočáka na Šumavě. Takže ...nic, nevýznamné!! Obdobně by to bylo s rybami v Pacifiku - pardon - nesrovnatelně méně, nesrovnatelně menší NIC!!

Co takhle strašit vypouštěním antibiotik, antikoncepčních pilulek a dalších medikamentů, vylučovaných močí nás všech prostřednictvím plně fungujících ČOV do řek? To Vám nevadí?? Má to nesrovnatelně vyšší toxicitu, než tritium v Pacifiku!! A kolik je rybářů u Vltavy, Moravy, a dalších řek pod výpustěmi z našich ČOV? Podívejte se jak tam sedí a jak si libují.

Ale jako strašení od Greenpeace se tritium hodí!

To je realita dnešního "EKO aktivistického" světa - a vy, pane Vaněčku, se k této "realitě" zdárně připojujete! A přitom si nevidíte na špičku vlastního nosu!!

Milan Vaněček
13. duben 2021, 14:28

Pane Franto, já prostě nemám rád "likvidaci" nebezpečných látek pomocí "ředění". To je bohužel celosvětový přístup a já ho milovat nebudu, i když se Vám to nelíbí.

Myslím, že se vždy dá najít skutečná likvidace (či separace a izolace) škodlivin, jen to stojí prachy a to ti co "likvidují ředěním" nechtějí dávat ze svého.

Ještě možná když to stát zaplatí. No a japonský stát už za Kepco zaplatil a ještě zaplatí stovky miliard USD škod a ani jemu se už nechce platit ještě víc...

Karlos
13. duben 2021, 14:54

A co ředění vod obsahujících tritium ve vodách obsahující tritium pane Vaněčku?

Rezidua látek ve vodě obsažených je něco jiného, nebo vnímáte oba případy stejně?

Antonín Mikeš
13. duben 2021, 16:53

"Myslím, že se vždy dá najít skutečná likvidace (či separace a izolace) škodlivin.."

Pane Vaněčku, pokud si dobře pamatuji tak s trvalým uložením jaderného odpadu problém máte. Tak nevím zdá se mi, že s argumenty kličkujete jak se vám hodí, jednou chcete dokonalou obnovitelnost a bezodpadovost a podruhé, když se prokáže že ani FV není dokonale obnovitelná a bezodpadová tak to najednou není problém a vytáhnete argument hlavně neředit. Kam asi jdou spaliny ze spalování fólií ze zadních stran panelů FV při recyklaci?

Karel Š
13. duben 2021, 15:45

vse co jde z komina uhelne elektrarny se podlimitne naredi? Muzete tuto myslenku technicky konkretizovat?

energetik
13. duben 2021, 10:52

Takových jezer máme i v ČR několik, naštěstí jen u těch s menším zamořením toxickými radionuklidy to naše "nezávislé" úřady dokáží prohlásit za palivo a prodávat ho lidem. A kam se to hrabe na jezero Karačaj u závodu Majak firmy TVEL která dodává to "čisté" palivo do "našich" JE které z toho potom vyrábí v ČR takzvanou "bezemisní" jadernou energii.

Solární panely se vyrábí i bezemisně například firma Energetica Industries GmbH v Rakousku. Těžko by se dalo najít něco tak skutečně čistého, bezemisního, bezpečného a levného v celé historii jaderné energetiky.

Kozák
13. duben 2021, 11:08

Jedno z těch jezer odkališť je u obce Rožná u Bystřice nad Pernštejnem. Je tak velké, že kdyby to byl rybník, tak jen zdatný plavec by ho přeplaval.

Franta
13. duben 2021, 14:19

Tak to máte velmi slabou fyzičku. Těch 490 m v největší šířce a 821 m v největší délce (dnešní stav je už podstatě menší) považujete za délky pro "zdatné" plavce? Jo, a protože je to slané, tak to dobře nadnáší. A radiotoxicita? To jedno přeplavání vám neuškodí - pokud by Vás ovšem někdo k tomu pustil. Mimochodem, v minulosti se o to jeden horník pokusil a nic se mu nestalo, jen dostal odpovídající pokutu.

Pepik
13. duben 2021, 12:56

Tou rakouskou firmou vyrábějící solární panely myslíte tu jednu budovu hned u nádraží, obklopenou spoustou plnometrů dříví a hromadami štěpky, včetně její spalovny? Předpokládám, že si nechají po dráze dovézt kontejner z Číny plný FV panelů a jen je přeloží do dodávek a přivezou zákazníkům. Že by řezali profily, skládali křemíkové články, pokrývali je samočisticím sklem atd. se mi na tak malé ploše moc nezdá.

Milan Vaněček
13. duben 2021, 14:35

Tedy Pepík je skutečně expert. Asi si tohle neprohlédl, aby viděl co firma dělá

solsol.cz/sites/default/files/certifikaty/company-presentation_energetica_2020_cz_solsol-desktop-t52h3ci_6.pdf

že tady tak hloupě plácá...

Pepik
13. duben 2021, 14:57

Jednou viděné je lepší než stokrát plácnuté, že. Zvláště v PR článcích.

https:// www.google.cz/ maps/place/Energetica+Industries/@46.7360445,14.2844104,281m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x47706e70bbe577e9:0xe2f114dcf2aa46c2!2s9556+Liebenfels,+Rakousko!3b1!8m2!3d46.7372269!4d14.2878116!3m4!1s0x47706fd0828e49ed:0xed85052d815e071a!8m2!3d46.7359526!4d14.2845802

Jan Veselý
13. duben 2021, 11:29

Co to bylo za troubu, co to psal? V prvé řadě nezná rozdíll mezi kovy vzácných zemin a vzácnými kovy a v druhé řadě by mě fakt zajímalo, kde se používají ve FV elektrárnách. Pochopil bych neodymové magnety do "některých" větrných elektráren, ale FVE?

Miroslav
13. duben 2021, 13:52

Pane Veselý, FVE články se skládají z PN přechodů, na kterých při osvitu vznikne elektrické napětí. P přechody jsou plné arsenu,fosforu a podobných 5 mocných prvků a N přechody jsou plné trojmocných prvků jako Indium,galium apod. Proto bude do budoucna problém s jejich recyklací, jelikož není jednoduché tyto nekovy, polokovy a kovy řádně odstranit z křemíkového nosiče. Osobně doufám že tu recyklaci dotáhnou dokonce, protože nejlepší bude vyrábět nové FVE panely z těch starších. Jinak těžba těchto prvků moc ekologická není a většínou se těží loužením kyselinami.

Carlos
13. duben 2021, 14:07

Nechme to rozsouzení na pana Vaněčka, ten s tím má největší zkušenosti kolik tam toho je.

energetik
13. duben 2021, 14:28

Ten křemík v solárním panelu musí být tak čistý, že toho arsenu, fosforu a dalších ..... máte v čemkoliv co vás obklopuje daleko větší koncentrace, zvláště v okolí JE. Je to čistější a bezpečnější než vaše okolí. Jedná se o křemíkové články. Ty tenkovrstvé kde byly jiné prvky než křemík se už nevyrábí a do ani ČR nedováží. Sice jsou levné ale nesplňují minimální legislativou požadovanou účinnost a je to překonaná historie. V budoucnu možná ještě tenkovrstvé budou z perovskitu což je běžný minerál a je tam větší potenciál účinnosti a nižší ceny.

Milan Vaněček
13. duben 2021, 14:40

Franta to je podobnej expert jako Pepík. Možná že to je jedna osoba. Troll, nekrmit.

Karlos
13. duben 2021, 14:57

Vážení, to sice ano, ale máme-li tuto úvahu přenechat panu Vaněčkovi, jak navrhujete, tak přesně v duchu jeho komentáře výše (k tritiovým vodám) je jakákoliv nenulová koncentrace nepřípustná...

Carlos
13. duben 2021, 15:26

Pan Vaněček na polovodičích strávil celou profesní kariéru, celkem bych mu v tomto věřil.

Jan Veselý
13. duben 2021, 15:34

Ani jeden z výše jmenovaných kovů není kov vzácných zemin.

Franta
13. duben 2021, 13:54

Pane Karásku,

toxický odpad z OZE se vypouští v Číně, Kongu, na Sibiři, v Chile, Kolumbii a dalších zemích, kde se těží a rafinují příslušné kovy - potřebné jak to FV tak do VtE. A jsou to nesrovnatelně toxičtější odpady než tritium!!!

Karásek
13. duben 2021, 14:00

Franto a co takhle tu Rosatompropagandu prokázat? Ale ne článkem ze Sputníku, Aeronetu, Haló novin atd..

Franta
13. duben 2021, 14:24

Já bych to nazval také Westinghouse, AREVA, GE, CNNC, KHNP a dalších "propagandou..." :).

A pokud nemáte znalosti o tom, kde se potřebné kovy pro FV a VtE produkují, tak o čem tady diskutuje?

Milan
13. duben 2021, 14:39

S lidma jako Karasek se neda diskutovat. Ti jsou zabetonovaní ve své pravdě a nic jiného nepřipustí. Opačné názory dehonestují.

Karásek
13. duben 2021, 16:20

Žádných firem jako Westinghouse, Areva, GE a dalších se nezastávám. Největší propagandu u nás ale dnes dělá Rosatom. Ma na to i svou propagátorskou firmu v ČR. Jmenuje Essential Communication.

Tomáš Zána
13. duben 2021, 11:53

To je zase další prasárna jaderné mafie. Snad už i u nás všichni uvidí, že jaderná energetika není dobrý nápad a žádné další Dukovany stavět nebude. Navíc Rosatom se snaží ovládat bývalé satelity SSSR přes energetiku.

Milan
13. duben 2021, 16:28

A co prasárny OZE mafie? Ty vám nevadí?

Milan Vaněček
13. duben 2021, 17:20

Budoucnost má jenom cirkulární ekonomika, bezodpadová, vše recyklovat, obdobně jako to bylo vyzkoušeno po tisíce let v zemědělské výrobě.

Je nás na zeměkouli moc a každý toho moc chce, i energie.

Juan
13. duben 2021, 19:22

Na zeměkouli je nás příliš mnoho a každý toho chce pořád víc a víc, včetně vody, potravin i energie.

Avšak mělo by být touhou každého z nás žít mravně, střídmě a pokorně v souladu s rozumem a přírodou a to by se mělo také tesat (nebo se to vlastně už i v roce 1980 vytesalo) do kamene, viz Georgia Guidestones.

Jelikož se ale zatím skoro každý řídí heslem co můžeš to urvi, co nemůžeš to zk...i, jinak řečeno,po mě potopa, tak se domnívám, že zánik současné, stejně jako každé jiné civilizace je po dosažení určitého stupně vývoje nevyhnutelný.

luboš
14. duben 2021, 07:31

Biologické čistírny odpadních vod v EU ve schváleném režimu běžně ředí toxické látky a vypouštějí je do vodotečí, které tečou do moří a oceánů. Tuhé látky - kaly z biologických čistíren se ještě před třemi lety vyvážely na zemědělskou půdu jako "hnojivo". Pšenice rostla jako o život a že se dostaly do potravního řetězce naředěné toxické látky nikoho nevzrušuje - jsou to schválené postupy. Jak se tato zavedená praxe liší od japonské a americké praxe? Nijak. Američané na atolovém souostroví Bikiny odpálili přes dvacet nukleárních bomb a nikoho to dnes nevzrušuje. Tisíce lidí se musely vystěhovat, stovky lidí předčasně zemřeli na nemoci spojené s nukleárními pokusy američanů na lidech v souostroví Bikiny a okolí a vše je zapomenuto. Kdy se začne s ozdravným procesem? Zamezí pokus EU Green Deal v Evropě vepřovým procesům na zničení života na zemi?

Zapletal
14. duben 2021, 09:52

Jaderné svinstvo. Jinak se to fakt nazvat nedá. Jaderná energie přineslá víc mínusů, než plusů a těch několik procent energie které vyprodukuje za to nestojí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se