Domů
Jaderné elektrárny
Jižní Korea oficiálně schválila plán Japonska na vypuštění vody z Fukušimy
Jaderná elektrárna ve Fukušimě
Zdroj: Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism

Jižní Korea oficiálně schválila plán Japonska na vypuštění vody z Fukušimy

Jižní Korea dnes dala oficiálně zelenou plánu Japonska na vypuštění odpadní vody z poničené jaderné elektrárny Fukušima. Informovala o tom agentura AP. S plánem dříve souhlasila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Její šéf Rafael Grossi ale dnes uvedl, že postoj odborníků MAAE podle všeho nebyl jednotný.

Posudek Soulu vycházel z 22 měsíců dlouhého pozorování vědců, kteří se shodli, že vliv radioaktivní vody na jihokorejské moře bude „zanedbatelný“. Kontaminace mořské vody bude podle jihokorejských vládních představitelů v mezích stanovených bezpečnostními normami.

I přes ujišťování úřadů ovšem v Jižní Koreji panuje skepse, napsala agentura AP. Obchody podle ní například hlásí zvýšení prodeje mořské soli a opozice vládu obvinila, že ve snaze zlepšit vztahy s Tokiem ohrožuje zdraví Jihokorejců.

Bezpečnost radioaktivní vody je už několik let citlivou otázkou mezi Soulem a Tokiem. Obě země se navíc v posledních měsících snaží napravit vztahy, které jsou napjaté kvůli historickým křivdám, a naopak společně postupovat například v otázce Severní Koreje nebo Číny.

K japonskému plánu na vypuštění radioaktivní vody do oceánu se dříve vyjádřila i komise MAAE, ve které zasedlo 11 expertů z různých zemí včetně Číny, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu. Grossi dnes nicméně uvedl, že jeden, nebo dva odborníci patrně dali najevo své obavy.

Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách. Vypouštění vody, kterou předtím Japonsko naředí, má trvat 30 až 40 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr Turek
7. červenec 2023, 22:44

Nevím co zkoumali vědci z Jížní Koreje. Vezmeme-li že se jedná řádově o tisíce m 3 slabě radioaktivní kapaliny a objem oceánu je technicky z tohoto množství trilionkrát větší (tedy ještě mnohokrát více, al neznám objem Tichého oceánu) pak jejich studování je jen další obstrukcí jak naštvat Japonce snad za okupaci v II. světové válce, jinak mi to rozum nedává...

Petr Hariprasad Hajič
8. červenec 2023, 06:06

Já vidím problém v tom, že to, prezentují Japonci a vědci navenek, je opravdu v podstatě neškodná voda s vyšším obsahem tritia. Při vypouštění se ale může stát, že se ať vědomě nebo nevědomě vypustí i něco jiného. Japonsko je země, která velmi dbá na dekorum. Chyby a selhání se někdy tají dost dlouhou dobu a ta země je daleko, jazyk umí málokdo. Srovnejte si to třeba s rozebíráním jaderného reaktoru Jaslovské Bohunice. Nevěřím tomu, že při dekontaminaci zařízení, kde došlo k tak rozsáhlé devastaci, nedojde k dalším chybám, které vedly, vedou a povedou k únikům.

Ivan Novák
8. červenec 2023, 09:57

Obě varianty vyžadují pečlivý dozor: rychlá nese riziko kontaminace (Fuk.) pomalá riziko čerpání neúčelných dotací (A1 JB).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se