Domů
Jaderné elektrárny
Jižní Korea testuje v Černobylu svoji dekontaminační technologii
Jaderná elektrárna Černobyl v roce 2011. Autor: Bkv7601 @WikimediaCommons
Zdroj: Wikimedia Commons / Bkv7601 / CC BY-SA 3.0

Jižní Korea testuje v Černobylu svoji dekontaminační technologii

Ukrajinská jaderná elektrárna Černobyl se stane testovací půdou pro jihokorejskou technologii zpracování radioaktivních materiálů. Oznámil to dne zástupce ředitele pro nakládání s radioaktivními odpady jaderné elektrárny Černobyl, Oleksandr Skomarokhov. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Oznámení následovalo po podpisu Memoranda o porozumění Sergejem Kalašnikem, ředitelem ukrajinské Státní agentury pro management vyloučených oblastí (SAUEZM) a prezidentem Korejského výzkumného institutu pro atomovou energii (KAERI), Won Seok Parkem, který se uskutečnil minulý měsíc.

Testovací prostředí pro jihokorejské technologie

Ve stanovisku SAUEZM zveřejněném na webových stránkách, Skomarokhov řekl, že dohoda umožní provést dekontaminaci betonu a kovových úlomků z nerezové a uhlíkové oceli. Testy na těchto materiálech budou probíhat do konce roku 2021.

V rámci vyřazování odstavených nepoškozených bloků se z aktivní zóny prvního bloku začaly odstraňovat „tepelné“ kanály (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).
V rámci vyřazování odstavených nepoškozených bloků se z aktivní zóny prvního bloku začaly odstraňovat „palivové“ kanály; Zdroj: ChNPP

„KAERI disponuje technickými inovacemi zaměřenými na dekontaminaci radioaktivních povrchů, ale nemůže tyto technologie dostatečně testovat, protože Korea aktuálně nemá pro jejich využití na svém území dostatek neuměle kontaminovaných ploch,“ sdělil Skomarokhov.

„Současně, Jaderná elektrárna Černobyl, která prochází procesem dlouhodobého vyřazování z provozu, neustále hledá cesty a možnosti, jak provádět dekontaminaci materiálů a významně snížit množství radioaktivních odpadů, které při těchto procesech vznikají. Oblast Černobylské jaderné elektrárny je tedy jakousi laboratorní zkušebnou pro technologické specialisty z KAERI,“ dodal Skomarokhov.

Likvidace lesního požáru v zakázané zóně okolo Černobylské jaderné elektrárny v červnu 2018 (zdroj Ukrajinská státní služba pro mimořádné události dsns.gov.ua).
Likvidace lesního požáru v zakázané zóně okolo Černobylské jaderné elektrárny v červnu 2018; Zdroj: dsns.gov.ua

KAERI uvedl, že Memorandum o porozumění je rozšířením tohoto výzkumu v praktickém využití nově vyvinutých technologií pro demontáž jaderných zařízení z Projektu vývoje jaderných technologií jihokorejského Ministerstva vědy a technologií. KAERI spolu s ukrajinským ministerstvem hodlá demonstrovat schopnosti technologií v JE Černobyl a poté „vyvinout praktické modely“ pro využití v třetích zemích.

Dekontaminace povede k finální demontáži elektrárny

Jaderná elektrárna Černobyl byla vyřazena z provozu havárií v roce 1986, ale dosud nebyly provedeny rozsáhlé demontážní práce. Očekává se, že tyto stavební práce na odstranění pozůstatků elektrárny začnou v roce 2045.

Pohled do nového černobylského sarkofágu (NSC); Zdroj: ChNPP

Technologie zpracování radioaktivního betonu separuje a zpracovává betonový odpad vzniklý při demontáži jaderných zařízení využitím vysokých teplot a působením fyzikálních sil k oddělení kameniva a cementu, což může podle KAERI snížit množství radioaktivních odpadů až o 50 %.

Radioaktivitou kontaminované kovové vybavení je sanováno použitím pěnových dekontaminačních prostředků na velkou oblast budov nebo velká zařízení.

Zdroj úvodní fotografie (JE Černobyl): WikimediaCommons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef B.
7. listopad 2020, 08:47

"neuměle kontaminovanych ploch"? Snad uměle ne. Jsou to radionuklidy uměle vyrobené, ne přírodní, tech je v Koreji, pokud vím, dostatek. Takže buď špatný překlad, nebo tomu pan ředitel moc nerozumi

Emil
7. listopad 2020, 11:08

Chápu to tak, že si Korejci vyzkoušeli dekontaminaci v laboratoři na záměrně kontaminovaných plochách, ale teď by si ji potřebovali vyzkoušet ještě v praxi na větších plochách, které nebyly kontaminovány záměrně. Přírodně "kontaminované" plochy asi nebude žádný důvod dekontaminovat, v obou případech půjde o kontaminaci umělou.

PetrV
9. listopad 2020, 07:03

Proč lítají až do UA, když mají za humny fukusimu? Nesosaji nějaký grant? A nebo fukusima je příliš zamořená?

A nebo japonci je tam nepustí, protože by se proflaklo, jaký je rozsah zamoření?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se