Domů
Jaderné elektrárny
Kalifornská komise schválila uzavření jediné jaderné elektrárny Diablo Canyon
Kalifornská jaderné elektrárna Diablo Canyon
Zdroj: Tracey Adams / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Kalifornská komise schválila uzavření jediné jaderné elektrárny Diablo Canyon

Kalifornská Komise pro veřejnou službu (CPUC) ve čtvrtek schválila žádost společnosti Pacific Gas & Electric (PG&E) o uzavření jaderné elektrárny Diablo Canyon do roku 2025. JE Diablo Canyon se skládá ze dvou tlakovodních reaktorů a je jedinou jadernou elektrárnou ve státě.

Žádost o vyřazení JE Diablo Canyon na konci současných provozních licencí podala PG&E 11. srpna 2016. V současnosti mají blok 1 a 2 licenci na provoz do roku 2024 a 2025. Pětičlenná komise ve čtvrtek jednomyslně schválila revidovanou verzi společného návrhu na uzavření elektrárny, kterou předložila společnost PG&E společně s odborovými a environmentálními organizacemi.

CPUC dále pověřila PG&E aby zajistila 241,2 milionů dolarů na náklady spojené s vyřazením elektrárny. Z toho má jít přes 211,3 milionů dolarů na udržení pracovníků do doby, než bude elektrárna vyřazena, 11,3 milionů dolarů na rekvalifikaci pracovníků a zbylých 18,6 milionů dolarů na výdaje vzniklé při obnově licencí.

Komise zároveň neschválila návrh PG&E na pořízení zdrojů pro zajištění náhrady za chybějící výkon jaderné elektrárny. Důvodem pro to bylo rozhodnutí, že takovýto návrh by měl být řešen v rámci samostatného plánovacího řízení o politice a programech energetických zakázek. Komise dále zamítla žádost o 85 milionů dolarů na program zmírnění dopadů uzavření na komunitu.

„Diablo Canyon byla zdrojem spolehlivé a čisté energie a také práce v Saint Louis Obispo po mnoho let. Provoz elektrárny ale není nadále ekonomický a vlastník elektrárny PG&E podal žádost o její uzavření. Pečlivě jsme zkoumali všechny argumenty a Komise souhlasí s tím, že nadešel (její) čas. Stanovili jsme spravedlivou a rozumnou cestu k nahrazení elektrárny čistými zdroji, a také programy pro udržení zkušených pracovníků po dobu příštích sedmi let. “ – předseda komise Michael Picker

Milník v plánování čisté energetiky v Kalifornii

Provozovatel elektrárny Diablo Canyon dodal, že si cení důkladného posouzení tohoto komplexního problému ze strany Komise a jejího schválení některých prvků.

„Přestože jsme zklamaní, že Komise neschválila programy na plné zachování pracovníků, na zmírnění dopadů vyřazení elektrárny na místní komunitu a programy na zvýšení energetické účinnosti, oceňujeme, že CPUC podnikla krok vpřed a zvýšila objem financí na udržení pracovníků nad rámec původně navrženého rozhodnutí.“ – z prohlášení PG&E

Diablo Canyon ročně vyrobí přibližně 18 000 GWh

Jaderná elektrárna Diablo Canyon se skládá ze dvou tlakovodních reaktorů dodaných americkou společností Westinghouse. Blok číslo jedna vstoupil do komerčního provozu v roce 1985, druhý blok elektrárny vstoupil do komerčního provozu o rok později.

Celkový instalovaný výkon obou reaktorů činí 2 256 MWe. Po předčasném uzavření bloků 2 a 3 JE San Onofre v roce 2013 se jedná o poslední jadernou elektrárnu v Kalifornii.

Zdroj úvodního obrázku: Tracey Adams

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
14. leden 2018, 14:17

Nejbohatší a technicky nejvyspělejší státy světa vystupují z jaderného vlaku v dekádě 2020-30. V dekádách 2030-50 budou vystupovat další, i ti chudší, zůstanou jen ti s jadernými zbraněmi.

Petr
15. leden 2018, 12:17

A mezitím v Číně...

...zkoušejí levně jednoduchou jadernou teplárnu pro severní města, a vysokoteplotní jaderku 4. generace pro využití i v chemickém a hutním průmyslu, plus pro obyčejné reaktory si schvalují v dlouhodobém plánu rychlost minimálně 8 nových ročně.

Plus jaderné zbraně vlastní státy s polovinou veškeré lidské populace.

Milan Vaněček
15. leden 2018, 13:37

S tou poslední větou máte úplnou pravdu. Souhlasím. Vlastnictví jaderných zbraní bude nakonec jediný argument pro udržení resp. stavbu cca 50 jaderných reaktorů na jadernou velmoc. Jen to udrží jádro jako minoritní ale trvalou součást energetiky.

C
15. leden 2018, 14:29

Mohl bych odkaz na tu superlevnou jadernou teplárnu a ten vysokoteplotní reaktor? Nemyslíte snad to s čím přišel jeden profesor že budou montovat reaktory místo kotlů uhelek.

Jan Veselý
14. leden 2018, 18:30

O téhle elektrárně píše ve své knize Fakta a mýty o energetice i Václav Smil, cituji: "Elektrárna Diablo Canyon v Kalifornii stála oproti původně plánovaným 450 milionům dolarů plné 4,4 miliardy dolarů."

No, a hlavním důvodem proč bude do roku 2025 uzavřena je to, že si majitel spočítal, že když očekávané náklady na renovaci investuje do OZE, demand response a baterií, získá mnohem více elektřiny než ta elektrárna vyrábí.

Milan Vaněček
14. leden 2018, 19:00

Technický pokrok realizovaný průmyslovou velkovýrobou je za posledních 10 let obrovský. Dnes jsem si přečetl Vesmír z roku 2008, č. 9, věnovaný energetice. V úvodu Pačes popisuje jak vznikla "nezávislá energetická komise" jako čistě politicky nominovaný úvar. No a v energetických možnostech v ČR vůbec není vážně zmiňována fotovoltaika a větrná energie. Diskutují ve Vesmíru o všem moźném jen ne o tom, co v Německu už nyní dává skoro třetinu elektřiny.

A v současnosti se zase marginalizuje role bateriových systémů v energetice. A zase, za 10 let to tu bude, nejen elektromobilita.

Díval jsem se na grafy penetrace nových technologií v US k spotřebitelům. Zatímco kdysi to trvalo cca 50 či více let, třeba přechod od 10% do 90% spotřebitelů (telefon, automobil, elektrifikace), nyní to může proběhnout během 10-20 let (počítače, internet, chytré mobilní telefony).

Petr Hariprasad Hajič
15. leden 2018, 18:11

Ano, máte pravdu. Když jsem panu Wagnerovi napsal v komentáři pod jeho článkem (o VtE), že bych chtěl znát jeho představu o doplnění intermitentních (i těch ostatních) zdrojů elektřeny o bateriové systémy, tak se nenamáhal mi napsat ani žádek. Ani v jeho článcích se o tom nikde nezmiňuje, natož aby vyšla nějaká studie, kde by se modelovalo, kolik kapacity by nahradilo například výstavbu dalších bloků JE (při chytrém nákupu a prodeji). Přitom by to stačilo zadat nějakému doktorandovi jako doktorandskou práci.

Simulace naší a okolní energetické soustavy, simulace přetoků, simulace stavů před blacoutem, simulace stabilizačních prvků včetně bateriových zdrojů jak kapacitně a výkonově, tak i topologicky. Noc z toho dnes není neřešitelné. Máme i superpočítač na VŠB. No a nic...

C
16. leden 2018, 02:23

Na takovou simulaci stačí obyčejný počítač a napíše to asi každý, co to bude? Mapa uzlů a cest s nějakým ohodnocením. A kontrolou že když se to překročí tak se to odpojí.

A potřebnou kapacitu můžu odhadnout už teď 50-80GWh, pro léto min 4GW, spíš lépe 7GW (minimum). Pro zimní spekulaci asi 1680GWh, 10-12GWh. Ale tam bude pekelně záležet na tom jak se to udělá a jaká bude rentabilita a podobně. Klasická PVE s uřezanou horou se nemůže vyplatit na takovou kapacitu, spojení přehrad či jezer už asi ano. Lipno-Dunaj má asi 168GWh/1GW, no teď je třeba najít 10 obdob a máme v podstatě vystaráno, že se přes léto využívá jen 8-12GWh nevadí. V zimě zato může síť stabilizovat ve velmi dlouhých cyklech. Jediné místo kde by se to asi ještě dalo, které mne napadá, jsou zatopené lomy v severních Čechách. V budoucnu. Bylo by třeba to přesně spočítat kolik by z toho bylo.

Petr
15. leden 2018, 12:23

Majitel si spočítal, že jelikož neumí jeho američtí zaměstnanci prokazatelně počítat a klidně se spletou o 1000%, tak tam nebude už nikdy stavět nic většího, co vyžaduje dlouhodobé plánování.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se