Korea bojuje s vlnou veder zvýšením výroby z jádra

DomůJaderné elektrárnyKorea bojuje s vlnou veder zvýšením výroby z jádra

Společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) se rozhodla ve druhém a třetím srpnovém týdnu opět spustit jaderné bloky Hanbit 3 a Hanul 2, aby pokryly rostoucí spotřebu elektrické energie způsobenou pokračující vlnou letních veder, oznámil to v pondělí korejský tisk Korea JoongAng Daily. Oba bloky jsou od druhého květnového týdne odstaveny kvůli údržbě a jejich opětovné spouštění se očekává do 12. srpna.

KHNP také uvedlo, že bude posunuta odstávka na blocích Hanbit 1 a Hanul 1, která měla být zahájena 18., respektive 29. srpna. Na 4. bloku JE Hanul byly dokončeny pravidelné údržbové práce minulý týden a maximálního elektrického výkonu dosáhl blok toto úterý.

Jaderná elektrárna Hanbit; Zdroj: Korea Yonggwang NPP

Podle zpráv z tisku KHNP předpokládá, že díky změnám v harmonogramu odstávek bude těchto 5 reaktorových bloků schopno dodat navíc 5 GW. Vláda odhaduje, že špičkové zatížení může tento týden dosáhnout až 88,3 GW.

„Vzhledem k tomu, že v posledních několika dnech pokračovala vlna veder, předpokládáme, že v tomto období dosáhne spotřeba rekordní úrovně,“ sdělil v pondělí jihokorejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky Paik Un-gyu. „Zajištění stabilních dodávek elektřiny je možné, pokud zabezpečíme dostatek elektrických zdrojů pro pokrytí plánované spotřeby a navíc si udržíme k dispozici nouzové zdroje.“

Korejský odchod od jádra

Jižní Korea provozuje 24 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 22 205 MWe. Společně pokrývají přibližně 1/3 výroby elektrické energie země. V současnosti jsou dva nové jaderné reaktory ve výstavbě. Vláda se ale ve svém stanovisku zavázala zrušit nové jaderné programy a neprodlužovat délku provozu u stávajících reaktorů za hranici projektované životnosti. Z toho důvodu klesne do roku 2038 počet provozovaných reaktorů na 14.

KHNP minulý měsíc vláda oznámila, že 1. blok jaderné elektrárny Wolsong bude odstaven před vypršením své provozní licence v roce 2022 a že ruší své plány na výstavbu 4 nových jaderných reaktorů. Oba kroky jsou v souladu s vládní politikou odchodu od jaderné energetiky.

Zdroj úvodní fotografie: KHNP (JE Shin Kori 3,4)