Domů
Jaderné elektrárny
Korejská KHNP dnes uzavřela první závazné dohody s českými firmami k Dukovanům
Siemens, plynová turbína, gas turbine, ccgt
Zdroj: Siemens Energy

Korejská KHNP dnes uzavřela první závazné dohody s českými firmami k Dukovanům

Korejská společnost KHNP dnes v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) novinářům řekl, že kontrakty garantují 30procentní podíl českých firem na projektu. Celkový cíl 60procentního zapojení tuzemského průmyslu nadále platí.

KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun.

Zřejmě největší kontrakt dnes KHNP a její korejští partneři podepsali se zástupci Doosan Škoda Power, která má korejské vlastníky. Plzeňská společnost bude dodavatelem parní turbíny pro chystané reaktory a zajistí také samotnou turbínovou halu. "Tato část projektu, vysoce technologicky náročná, může tvořit až 15 - 20 procent celkového objemu kontraktu a umožní zapojení řady dalších firem v rámci subdodavatelského řetězce Škoda Doosan Power," uvedl Vlček.

Další dohody Korejci dnes uzavřeli například se společnostmi Škoda JS, ÚJV Řež, Mestrostav, OSC, ZAT, Nuvia, I&C Energo. Kromě toho KHNP podepsala také další memoranda nebo smlouvy. Celkem šlo o 12 smluv, z toho devět závazných. Kromě samotné výstavby se týkají také spolupráce při licencování jednotlivých procesů, designování nebo dodávek zařízení. Dvě memoranda počítají s budoucí spoluprací Korejci i v oblasti bateriového průmyslu a robotiky.

Uzavřené kontrakty jsou závaznou dohodou na uzavření smlouvy firem v budoucnu. Přesné podmínky spolupráce tak bude specifikovat až budoucí dohoda.

"Jsem přesvědčen, že dnešní podpisy představují konkrétní důkaz toho, že česko-korejské partnerství má a bude mít reálný přínos pro naši ekonomiku, zaměstnanost i technologickou vyspělost. Posouváme se od politických deklarací ke konkrétním průmyslovým projektům s vysokou přidanou hodnotou,“ dodal Vlček.

O podílu českých firem na projektu stavby v Dukovanech se dlouho diskutovalo. Korejská společnost v rámci své nabídky v tendru avizovala, že plánuje zapojení českých firem na úrovni až 60 procent z celého projektu. Ve finální dohodě ke stavbě se však tato garance neobjeví, což vyvolalo obavy mezi zástupci českého průmyslu. Podle nich bez závazné dohody hrozí, že účast českých firem na stavbě bude nakonec jen omezená.

Podpis smluv KHNP s českými firmami měl být původně součástí slavnostního uzavření finální dohody k výstavbě dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis této smlouvy se ovšem odkládá. Krajský soud v Brně totiž v úterý vydal předběžné opatření, které podpis této dohody zablokovalo. Brněnský soud rozhodl na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.

KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Mex
7. květen 2025, 19:48

Takže podle očekávání. Korejský generální dodavatel zadá část zakázky korejské firmě, která je shodou okolností umístěna zrovna v Česku.

Ještě by se mohli zavázat, že všichni budou jezdit v českých autech. Samozřejmě značky Hyundai z Nošovic. A další procenta jsou splněna.

Problem solved.

Pavel
8. květen 2025, 12:37

Shodou okolností většina velkých firem v Česku funguje díky zahraničnímu kapitálu. Kdo teda měl tu zakázku dostat když ne Doosan ... Siemens?

Mex
8. květen 2025, 23:42

Ano, je to (bohužel) tak.

Jen mně pak přijde poněkud účelové prezentovat jako velké vítězství pro Českou republiku jakou část zakázky budeme realizovat my. Tuto popisovanou část (turbínu) prostě dodávat nebudeme, i když to tak formálně může vypadat.

Záměrem mělo být (aspoň jsem si to dřív myslel), aby se s touto velkou zakázkou svezlo to, že Česko povyskočí na žebříčku zemí s jaderným know-how. A taky i čistě ekonomicky, aby aspoň kus těch peněz zůstal u nás. Jenže to s odchodem KHNP z Evropy asi většinově padlo. A to, že korejská firma v Česku dodá subdodávku korejskému generálnímu dodavateli naše know-how asi moc nezvedne. A bohužel zřejmě ani to, jaká část peněz zůstane u nás.

Pokud děláte někde, kde má česká firma zahraniční matku, tak to asi znáte. A pokud tam neděláte, tak byste tomu snad ani nevěřil, jaký krmelec představujeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se