Domů
Jaderné elektrárny
Maďarsko je zásadně proti sankcím na ruské jádro. Nesouhlasí ani Bulharsko
Maďarsko získává okolo 50 % elektřiny z jádra i díky modernizaci čtyř bloků VVER440 v jaderné elektrárně Paks. Na obrázku jsou nové turbíny (zdroj Alstom).
Zdroj: Alstom

Maďarsko je zásadně proti sankcím na ruské jádro. Nesouhlasí ani Bulharsko

Maďarsko oponuje rozšíření protiruských sankcí na jaderný sektor. Země, jejíž premiér Viktor Orbán je považován za hlavního Putinova spojence v EU, má s ruskou společností Rosatom dohody o stavbě nových jaderných reaktorů.

Maďarsko má brzy zahájit výstavbu dvou nových jaderných reaktorů s ruským Rosatomem v jaderné elektrárně Paks. Doplní čtyři stávající maďarské jaderné reaktory, které využívají ruské palivo a dodávají přibližně polovinu elektřiny v zemi.

Zároveň Maďarsko požádalo EU o souhlas s prodloužením životnosti svých stávajících reaktorů, uvedl  maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto v pondělí ve videu zveřejněném na své stránce na Facebooku.

Suverenita

Není tedy divu, že Maďarsko, které je vysoce závislé na ruské energii,  po víkendových jednáních EU o této otázce prohlásilo, že se rozhodně staví proti sankcím Evropské unie vůči ruskému jadernému průmyslu.

Ministr Szijjarto na zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni vyjádřil své obavy a nesouhlas s tím, že EU je proti investicích do jaderné energetiky.

„Chci zde jasně říci, že všechny akce prováděné s cílem klást překážky výstavbě našich jaderných elektráren považujeme za útoky proti naší suverenitě," řekl maďarský ministr.

Úplné embargo na dovoz jaderného paliva je opakovaným požadavkem ukrajinské vlády. Evropský parlament vyzval k zavedení embarga již v dubnu. Nejnověji otázku zvedly Německo, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Irsko při projednávání dalšího kola sankcí.

Podle organizace Greenpeace jsou sankce na jaderný průmysl zásadní.

„Ignorování obchodu s jadernými technologiemi zanechává v sankcích EU tak velkou díru, že by jí mohl projet tank. Pokud to vlády EU myslí vážně, že chtějí zastavit válku, musí přerušit pupeční šňůru evropského jaderného průmyslu s Kremlem a místo toho se zaměřit na urychlení úspor energie a obnovitelné zdroje. Podvodné dohody s diktátory výměnou za energii jsou důvodem, proč lidé tuto zimu čelí vysokým cenám energie," řekla Ariadna Rodrigová, vedoucí kampaně Greenpeace EU za udržitelné financování.

Energetická bezpečnost

Sankce na investice do jaderné energetiky jsou pro Maďarsko "červenou linií" a byly by "porušením evropských předpisů", řekl Szijjarto jadernému dozorčímu orgánu OSN.

Na Maďarsko se nevztahuje částečné embargo EU na ruskou ropu a země odmítá výzvy k dalším sankcím vůči ruskému energetickému průmyslu, a to i nepřímým sankcím v oblastech, jako je stavebnictví, strojírenství nebo IT. Svůj postoj Maďaři obhajují potřebou zajistit bezpečné dodávky energie.

„Nikdy bychom nepodpořili žádné sankce, které by ohrozily naše bezpečné dodávky energie," dodal ministr.

Jak na jádro?

Členské státy EU, které podporují přísné sankce proti Rusku, usilují o ukončení jaderné spolupráce s Moskvou. Patří mezi ně pobaltské státy, Irsko a Polsko.

Mezi 27 členy bloku však v této otázce nepanuje shoda, řekl agentuře AFP jeden z evropských diplomatických zdrojů.

Bulharsko, které ztratilo přístup k dodávkám ruského plynu, protože předchozí centristická vláda odmítla platit v rublech, je rovněž znepokojeno rozhovory o rozšíření energetického embarga. Jeho jediná jaderná elektrárna dodává asi třetinu elektřiny v zemi.

Všechny maďarské problémy

Zatímco Orbán v pondělí opět kritizoval strategii EU, vyzval zároveň Brusel, aby uvolnil prostředky EU na investice do energetiky, které jsou v současné době blokovány Bruselem kvůli obavám o dodržování zásad právního státu.

„Pokud nám bruselští byrokraté tyto peníze, na které má Maďarsko nárok, nedají, pak potřebné prostředky získáme z jiných finančních zdrojů. Zahájili jsme jednání s Evropskou unií a dalšími mezinárodními partnery," řekl Orbán.

Maďarská vláda revidovala svou dlouhodobou energetickou strategii a plánuje řadu velkých investic v energetickém sektoru, na které má nárok na financování z prostředků EU.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Martin Kostera
1. říjen 2022, 00:11

Redakci bych poprosil, zda by nemohla přestat zveřejńovat názory laických ekofašounů z Greenpiss.

Děkuji.

Jenyk
1. říjen 2022, 03:47

Řídící systém pro Paks 2 má dodávat konsorcium Framatome - Siemens. Jenže ten teď bude pod sankcemi. Těžko Orbán někomu vysvětlí, že se dodávka systému a jeho integrace s ruskou technologií budou dít pod maďarským řízením projektu. Viktorie, Viktorie. Šeredně ti Voloďa zavařil.

Jimi
30. září 2022, 08:20

Maďarsko, které už 8 let staví s Ruskem jadernou elektrárnu a ještě nezačalo lít beton, jo? :)

Přemek z Mělníka
30. září 2022, 08:35

Nojo Jimi, to je přesně ten kousek polopravdy co tak milují naše mainstreamová media.....Rusové poskytli Maďarsku na tu stavbu úvěr a je domluveno, že Maďarsko udělá přípravné terénní a další práce a vyjednají souhlas E. komise....,a na tom to asi 6 let viselo, než evropská komise dala svolení....

A to ještě maďaři aby uchlácholili negativně nalaďěnou E. komisi tak přislíbili velké nákupy amerických zbraní což probíhá....

Pavel
30. září 2022, 15:44

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ano, polopravdy a lži jsou tvoje silná stránka. Jediné na čem "to viselo" byla rusácká neschopnost dodat maďarskými předpisy vyžadovanou dokumentaci pro vydání stavebního povolení.
.

Přemek z Mělníka
1. říjen 2022, 07:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pavle, demagogie je tvoje silná stránka. Chápu, všechno víš, všechno znáš, od všeho más aspoň dva klíče a všude si byl taky dvakrát. Když má někdo jiný názor, tak ty z toho dostaneš osypky... Máš to v životě těžký....
.

Emil
30. září 2022, 08:39

Před osmi lety ještě ani nebyla podepsaná smlouva, takže osm let zjevně s Ruskem nic nestaví. Ve skutečnosti dostal tento projekt od Evropské komise zelenou 6.3.2017. Do té doby nemohlo být o stavbě ani řeči.

Jimi
30. září 2022, 09:12

Smlouva s Rosatomem byla podepsána 2014. To je 8 let.

Emil
30. září 2022, 09:19

Před osmi lety ještě žádná smlouva s Gazpromem podepsaná nebyla. K podpisu došlo 9.12.2014, takže to ještě osm let není. A pointa je v tom, že o stavbě nemůže být řeči před 6.3.2017, kdy dostal tento projekt od Evropské komise zelenou.

hellokitty
30. září 2022, 11:38

Gazprom stava jadro?

Pavel
30. září 2022, 15:47

Helemese emil má nějaké nové insider informace z Gazpromu. Export plynu je díky vydírání covidového strašpytla puťky už neuživí, tak se vrhli na jádro.

Ivan Novák
30. září 2022, 11:35

Stavební povolení pro nový hlavní výrobní blok č. 1 (Paks 5) bylo vydáno 30.8. letos.

https://www.paks2.hu/en/web/paks-2-en/w/construction-licenses-were-granted-for-the-unit-5-reactor-building-and-the-six-buildings-of-the-nuclear-island

Maďaři doufají, že válka skončí dřív, než konfrontace postihne tenhle projekt podobně, jako NS. Já by si na úspěch takového přístupu nevsadil.

Ivan Švančara
30. září 2022, 09:15

Jimi, pacis sa mi, major Terazky by to lepsie nenapisal.

Petr prochaska
30. září 2022, 12:38

EU jim do toho hází vidle, kdyby nebylo EU, tak už JE v Maďarsku stojí.

Pavel
30. září 2022, 15:49

A to sis vycucal z kterýho prstu? Jestli jim do toho něco "hází vidle", tak leda absolutní neschopnost rosatomu dodat dokumentaci, kterou pro vydání stavebního povolení vyžaduje maďarská legislativa. Ostatně to samé se dělo ve Finsku.

feliz navidad
30. září 2022, 16:18

Rosatom požadovanou dokumentaci v rozsahu 280000 stran předal v červenci 2020.

Maďarský úřad pro jadernou bezpečnost HAEA, který měl na posouzení dokumentace 12+3 měsíce, v říjnu 2021 oznámil, že není v jeho silách během 15 měsíců dokumentaci posoudit a potřebuje více času.

Karel Salaj
30. září 2022, 10:20

Nikdy nám laciněji nedodá reaktor, ani palivo, tak to bylo a je...Nyní budeme jen platit a platit, kdo se proti nynější drahotě postaví, je nazván proruským trolem, zvláštní doba...

Martin Kostera
1. říjen 2022, 00:15

A bude ještě levnější, jak půjde ruZká ekonomika do zadele.

Ale málokdo je tak blbý, aby se spoléhal na stepní protonárod, který umí jen vydírat a krást hajzlíky.

Ivan Novák
30. září 2022, 21:50

I kdyby šlo nějak odmyslet střelbu, Putinovské Rusko přestalo být co do právnického "legitimního očekávání" pravdomluvná osoba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se