Domů
Jaderné elektrárny
Mezinárodní organizace přislíbily zvýšit finanční pomoc černobylské elektrárně

Mezinárodní organizace přislíbily zvýšit finanční pomoc černobylské elektrárně

Při příležitosti 30. výročí nehody 4. bloku jaderné elektrárny v Černobylu bylo na konferenci v Kyjevě přislíbeno zvýšení mezinárodní finanční pomoci na projekty spojené s odstraňováním následků této havárie. Celkově by do Fondu na jadernou bezpečnost (Nuclear Safety Account Fund) mělo přibýt 45 miliónů €.

V úterý se v Kyjevě sešli na schůzce, konané v den 30. výročí havárie, zástupci Evropské komise, G7 a Ukrajiny. Společně se dohodli, že přispějí 87,5 miliony € na vybudování úložiště jaderného odpadu z elektrárny. Uskupení G7 a Evropská komise přislíbily přispět 45 miliónů do Fondu na jadernou bezpečnost. Dalších 40 miliónů € věnuje na stavbu Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Zbylé peníze pochází z mezinárodních bilaterálních dohod.

Evropská unie přispěje na výstavbu uložiště 40 miliónů €, celkem tak na projekty spojené s odstraňováním následků největší jaderné havárie v historii, dle tiskové zprávy Evropské komise, vydala již 730 miliónů €.

„EU zůstává i nadálé největším dárcem finanční pomoci na odstranění následků tragédie, vyřazovaní ostatních bloků jaderné elektrárny a s tím spojenou ochranu životního prostředí,“ popsal roli Evropské unie Donald Tusk, předseda Evropské rady, v telefonním rozhovoru s Petrem Porošenkem, prezidentem Ukrajiny.

Úložiště vyhořelého paliva

Peníze přislíbené v tomto týdnu by měly být použity na výstavbu úložiště vyhořelého jaderného paliva. To by mělo sloužit k zpracování, sušení a uložení vyhořelého jaderného paliva ze zbylých třech bloků jaderné elektrárny. Bloky 1 a 2 byly odstaveny v 90. letech, 3. blok byl v provozu až do roku 2000. Palivo bude uloženo ve speciálních kontejnerech, umístěných v betonových modulech. Tento způsob zpracování by měl zajistit bezpečnou konzervaci vyhořelého paliva na 100 let. Předpokládané ukončení stavby toho úložiště je v roce 2017, jeho cena je odhadována na 400 miliónů €.

zdroj úvodní fotografie: Tim Porter

Komentáře

(2)

Vladimír Wagner

29. duben 2016, 09:51

Podrobněji o tomto suchém meziskladu vyhořelého paliva i s fotografiemi a vysvětlením fungování zde: http://www.osel.cz/8816-cernobyl-tricet-let-pote.html

Milan Vaněček

29. duben 2016, 10:09

Na Černobylu (a na Fukušimě) je názorně vidět, že následky jaderných havarií se budou táhnout přes 100 let (a pak další desetiletí budou potřeba na uložení radioaktivního odpadu do trvalého úložiště)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.