Domů
Jaderné elektrárny
Míl: Stát letos s ČEZ kvůli novému bloku uzavře dvě smlouvy

Míl: Stát letos s ČEZ kvůli novému bloku uzavře dvě smlouvy

Stát letos kvůli plánovanému novému jadernému bloku v Dukovanech uzavře s energetickou společností ČEZ dvě smlouvy. První – rámcová – by mohla být připravena k podpisu v létě, druhá – řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru – pak do konce roku. V rozhovoru s ČTK to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

„Na první – rámcové smlouvě se už pracuje,“ uvedl.

Smlouvy za stát bude podle něj po schválení vládou podepisovat zřejmě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Při únorové konferenci ve Sněmovně Míl uvedl, že předpokládá, že první etapa přípravy projektu vyvrcholí v roce 2024, kdy vláda dostane výsledky tendru, projekt bude mít povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k umístění jaderného zařízení a platné územní rozhodnutí.

„Určitě půjdeme cestou výběrového řízení,“ odmítl pro ČTK možné další formy výběru dodavatele Míl.

Zopakoval, že tendr by mohl být zahájen koncem roku 2020, případně v roce 2021, a měl by trvat nejdéle tři roky. Kritériem výběru podle něj zcela jistě nebude pouze cena. Žalob na stát ze strany minoritních akcionářů ČEZ se nebojí, pomoci má právě smluvní dohoda mezi státem a energetickou firmou.

Ilustrační foto

„Je to podle mě nejtransparentnější způsob. Smlouva o výstavbě bude veřejná, bude diskutována a projednávána i v Bruselu. Automaticky zveřejněn bude i jakýkoliv případný dodatek smlouvy. Obě strany budou v podstatě limitovány tím, že tam bude určena cena, za kterou se má ta elektrárna postavit. Budou tam také určeny podmínky, za kterých do projektu vstupuje nebo jej přebírá stát, nebo za kterých investor může projekt prodat státu. To dává podle mě dostatečný komfort i minoritním akcionářům,“ uvedl Míl.

Doplnil, že kvůli stavbě nového bloku se ČEZ nebude dělit ani transformovat, o čemž se dříve uvažovalo.

Míl, který byl v minulosti mimo jiné generálním ředitelem ČEZ nebo prezidentem Svazu průmyslu a dopravy, je vládním jaderným zmocněncem od letošního února. Vláda po jeho nástupu změnila statut výboru. Předsedou výboru se místo ministryně průmyslu a obchodu stal premiér Andrej Babiš (ANO), Míl je jedním z místopředsedů.

Výbor bude mít 22 členů, podle zmocněnce se poprvé sejde na konci března. Členy budou kromě některých ministrů například také generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora nebo předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Sedm míst bylo nabídnuto opozici, podle Míla je totiž podmínkou stavby nového jaderného bloku v ČR široká politická podpora.

Zmocněnec doplnil, že stavba nového bloku je pro Česko potřebná, a to obzvláště ve chvíli, kdy bude v příštích 20 letech nutné nahradit výrobu z odstavených uhelných elektráren a současných dukovanských bloků.

„Ideologická diskuse může být na téma, že máme mít obnovitelné zdroje, a nikoli jaderné elektrárny. To je věc, kterou nerozporuji. Ale jestliže mi bude chybět 35 terawatthodin, jestliže odstavím třikrát větší výkon, než je dnešní výkon Jaderné elektrárny Temelín, tak nahradit 6000 megawattů instalovaného výkonu pouze v obnovitelných zdrojích v ČR neumíme, i když se všichni budeme maximálně snažit. Navíc plynové zdroje jsou emisními zdroji a do programu úspor energií bude ČR investovat více jak 600 miliard korun,“ uvedl.

„Stále platí jednoduchá pravda, že nejdražší elektřina je ta, kterou nemáte,“ dodal.

Radek Doležal mha

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Milan Vaněček
18. březen 2019, 16:01

Jen poznámku k vyjádření, cituji:

„Ideologická diskuse může být na téma, že máme mít obnovitelné zdroje, a nikoli jaderné elektrárny. To je věc, kterou nerozporuji."

okolo roku 2000 to byla v Německu ideologická diskuse: převážně OZE nebo zůstat u jádra a uhlí. Po roce 2011 zase ideologická diskuse v Německu: zbavit se jádra co nejrychleji, nebo nechat dosloužit?

Ale v příští dekádě už to nebude ideologická diskuse, ale realita: náš soused,

největší vlastník podniků v ČR, země s obdobným klimatem jako ČR+Polsko,

bude mít v realitě přes 50% OZE, žádné jádro a každoročně klesající uhelné elektrarny.

A ČR by měla reagovat (okolo 2024 či 2025) na německou realitu, nová JE nemůže u nás stát před rokem ??? (2038). A to by už Německo mělo být bez jádra a uhlí (uhlí možná jen v operační záloze).

ČR by měla mít plán B pro případ, že Němci realizují odklon od uhlí a jádra do roku 2038 a začnou tlačit na sousedy pro obdobné řešení.

Měli bychom začít diskutovat plán B místo řečí (jsou to opravdu jen hesla určité skupiny lidí v ČR) že to nejde. Ale nikdy neopakovat rok 2010 kdy jsme v instalacích fotovoltaiky na hlavu předběhli Německo. Je potřeba všechny změny u nás dělat pomalu, úměrně našim nižším mzdám, důchodům a HDP.

Petr
18. březen 2019, 19:10

Němci nejsou revolučně proinflační Francouzi, kteří svými stávkujícími mozky fantasmagoricky sní o evropské centrální minimální mzdě. A fakt od nich nehrozí to vaše tlačení sousedů do svých konkurenčních kopií. Hlavní zájem Německa je, aby v Česku a Polsku byli co nejdéle co nejnižší platy, a mohli od nás co nejlevněji nakupovat pro sebe hlavně energeticky náročné polotovary z co nejlevnějších převážně sibiřských surovin.

A zároveň jak Francie ve většině věcí upadá, tak už jí i zůstává tak málo velmocenských statusů, že za každou cenu zabrání tomu, aby EU jakkoliv omezovala svým členům jádro.

Milan Vaněček
18. březen 2019, 19:23

Že nehrozí "tlačení sousedů"? A co francouzská elektrárna u hranic na Rýně (Fessenheim)?

666
19. březen 2019, 14:10

"Francouzi, kteří svými stávkujícími mozky fantasmagoricky sní o evropské centrální minimální mzdě."

To by bylo svinstvo, kdybyste v celé EU za stejnou kvalitu práce dostával stejnou mzdu, co?

energetik
18. březen 2019, 16:59

A kdy bude výběrové řízení na provozovatele když to nechce stát provozovat, ale jen stavět? Nebo tu elektrárnu potom stát pronajme tomu kdo nabídne lepší podmínky?

ČEZ je státní jen ze 70% takže těch zbývajících 30% nestátních vlastníků dostanou jadernou elektrárnu a státem garantované zisky bez výběrového řízení?

Kde je ta hranice státního podílu ve firmě která stačí na získání státem garantovaného kšeftu bez výběrového řízení?

Petr
18. březen 2019, 19:13

Hranice je hlasování o vedení a směřování firmy na sjezdu akcionářů, a dokud bude mít stát 70% a jeho zástupce menšinoví akcionáři nepodplatí, tak v hlasování vždy zvítězí.

energetik
18. březen 2019, 19:45

V tom případě ale vedení okrade těch 70% akcionářů (z větší části nedobrovolných občanů ČR) o ten 30% podíl a zisky z něj v každém takovém projektu o kterém nerozhodne trh a výběrové řízení. Pokud stát bude garantovat zisk (jakože bude, současní politici a takzvané "nezávislé" regulační úřady vydržovaný ČEZ zkrachovat nenechají i kdyby lidé na chleba neměli) takže k tomu zisku ti majoritní akcionáři přijdou jak slepý k houslím. Jako ne že by se to tu dosud nedělo, na tyto praktiky jsou lidé zvyklý už o založení akciové společnosti ČEZ že tato firma získává grantové zakázky od státu bez výběrové řízení a a těch 30% nestátních akcionářů na tom vždy bez námahy jen vydělalo.

Kolemjdouci
18. březen 2019, 19:53

To je celkem logicka uvaha, ze by na statem zainvestovanou JE mel rovnez byt vypsan konkurs na provozovatele. UHOS by to mel pohlidat.

P.S. JE Fessenheim je tesne pred zavrenim p. Vanecku, coz jiste vite.

energetik
18. březen 2019, 20:04

To mají pojištěné tím, že za podání podnětu UHOS chce tento "nezávislý" úřad poplatek 10000Kč jinak se jím nebude vůbec zabývat. Takže to tam nikdo z obyčejných lidí nepodá.

Prý je to z toho důvodu aby nebyl tento úřad zavalen. :-)

Zvláštní je protikorupční úřad žádný poplatek nemá asi lidé rezignovali nebo to z dob komunizmu berou jako běžnou součást života. A počkat, my tu vlastně žádný protikorupční úřad nemáme, proto tam není poplatek a ani nehrozí jeho případné zavalení.

Honza
18. březen 2019, 20:09

Už jsem to tu psal vícekrát, ale budiž ... jak vidím, stále je zde představa, že majoritní akcionář si může dělat s firmou cokoliv bez ohledu na ekonomickou prosperitu dané firmy ... ale tak to není, zákon č. 513/1991 Sb. Obchodní zákoník chrání oprávněné zájmy všech akcionářů, tedy i těch menšinových, a oprávněným zájmem akcionáře je ekonomická prosperita dané akciové společnosti (tvorba zisku a jeho následné přerozdělení mezi akcionáře ve formě dividendy) ... pokud vedení ČEZu bude činit kroky, které povedou ke ztrátě, poruší zákony ČR ... minoritní akcionáři vedení ČEZu jsou připraveni chránit své zájmy u soudu ...

energetik
18. březen 2019, 22:08

Ale minoritní akcionáři ve skutečnosti o nic nepřejdou (možná se na chvíli trochu sníží dividenda), ti naopak získají 30% podíl v elektrárně jejíž zisk bude garantovat stát. Jen teď hrají divadlo a spekulují aby někteří mohli levně skupovat akcie.

Pro názornost snížím podíl státu a potom kdyby jste měl 49% akcí firmy kde má stát 51% a proto stát by této firmě dával zakázky bez výběrového řízení s garantovaným ziskem, tak by jste se těch akcí chtěl zbavit a nepobírat tak tuto garantovanou "rentu"? Takové akcie by nikdo neprodal a jejich hodnota by byla uměle a netržně nadhodnocená státními garancemi.

Takže to jen závisí na tom jak se zachová stát při těch slibovaných garancí, ale to že by stát ČEZu nějak snížil zisk a vystavil ho negarantovanému tržnímu prostředí, tomu asi nikdo neuvěří.

energetik
18. březen 2019, 22:29

Takže ať si stát staví a garantuje co chce, ale neměl by to bez výběrového řízení dávat akciové firmě s volně obchodovatelnými akciemi. Ideálně kdyby pro takové projekty kde chce stát něco garantovat nebo dotovat veřejným rozpočtem založil třeba neziskovou firmu, zvláště pokud tvrdí že ten projekt je nutný pro zvýšení bezpečnosti a spolehlivost a nestaví ho přece pro zisk aby na něm rujnoval vlastní občany.

U solárního tunelu také probíhala veřejná soutěž na provozovatele a stavitele, stát nikoho neurčil, každý mohl, stát jen nabídl nějakou garanci návratnosti (že to zbabrali je věc jiná). Ale u chytaného jaderného tunelu stát nabídl garance jedné předem vybrané firmě a ovlivňuje tak cenu jejich akcí se kterými veřejně obchoduje (spekuluje). A to je dvojnásobný tunel. Sice teď hrají divadlo že to akcionáře poškodí, ale to je jen zástěrka a další spekulace.

Honza
19. březen 2019, 16:01

Píšete o státních garancích – ale vždyť Babiš pořád říká, že stát nebude garantovat výkupní cenu (tak jako je to třeba u Hinkley Point C). Tak jakou jinou garanci tedy stát poskytne? Kdyby stát garantoval, že MWh z toho nového jader-bloku bude kupovat za 100 Eur, tak minoritní akcionáři s takovou nabídkou budou spokojení a přijmou ji. Nicméně, z hlediska českých spotřebitelů elektřiny je cena 100 Eur/MWh naprosto úděsná (... a máme tu jaderný tunel na občanech). Pokud stát nabídne garanci ceny 50 Eur/MWh, tak minoritní akcionáři spokojeni nebudou - ekonomická bilance toho nového jader-bloku by se dostalo do plusu po 50 letech a kdo ví jestli. Minoritní akcionáři přistoupí nabídku, která povede ke kladné ekonomické bilanci již po 10 až 15 letech provozu toho jader-bloku (požadavek bude spíše méně než těch 15; 15 let na zisk asi nebudou ochotni čekat). A asi by taky požadovali garanci na splnění termínů výstavby, i když ty míří spíše k realizátorovi stavby.

petr
18. březen 2019, 22:18

Vážení, proč prosím zde diskutujete, že výstavba nových bloků v JE Temelín a nebo Dukovany způsobí někomu škodu či ztrátu ?

To je totální kravina, co způsobuje skutečnou a reálnou ztrátu a tedy nám všem škodu je dotace FTVE cca 2 TWh * 13 000 000 000 tedy cca 26 mld. Kč ročně...

Pokud bychom investovali obdobný blud do dostavby JE tak ji máme cca do 10 let zpět a pak asi až 5 krát se nám to vrátí.

Dukovany stály cca 20 mld. Kčs a doposud výroba činí přes 450 mld kWh, tedy z pohledu investice se to zaplatilo 22,5 krát....

Až takovéto parametry bude mít OZE tak to bude skvělé...

hezky večer všem

energetik
18. březen 2019, 22:36

Přesně tak, JE akcionářům ČEZu škodu nezpůsobí, stát jim bude vše garantovat a budou pobírat nekonečnou rentu. Jaderná neziskovka v těch smlouvách určitě nebude.

Je to stejně pořád dokola, jak kdyby předchozí tunely neexistovali a nikdo se z nich nepoučí.

Carlos
18. březen 2019, 23:40

Tak si tu cenu ale propočítejte bulharskou konstantou 10, což tak nějak by mohlo dopovídat změně Kčs 1989->Kč 2019. A hned jsme na minimálně 200mld Kč, takže ne 22x, ale jen možná 2x-3x při cenách platných dnes.

Jinak to co se tu předvedlo se soláry je hysterická reakce a příklad toho proč se lidé nemají raději pouštět do riskantnějších investic. Tady se udělala obrovská investice, která pomohla rozjet sektor, jenže pak se z toho vystoupilo a už jsme si nebyli schopní vybrat zisky. To je stejné jako nakoupit akcie, ropu, btc, podíly na vrcholu a pak při prvním propadu všechno prodat. Tak vygenerujete jen ztrátu, nic víc a to se tu přesně stalo. Samozřejmě kdyby šly akcie úplně do háje, odvětví do kytek, tak ano, stop a prodej je cesta k minimalizaci škod, ale tu to nebylo. Cena z FVE začala klesat, proto se tu tak masivně zničeho nic investovalo, protože ten rozdíl byl dost zajímavý. Kdyby se dál nechalo ročně instalovat cca 200MWp, jsme dnes na nějakých 4GWp FVE, to už je dost.

Když bychom dnes vzali tu samou sumu a znovu ji investovali do FVE, tak tu máme klidně 20GWp FVE, tedy nějakých 20TWh výroby a tedy cca 1/3 spotřeby. nebo zhruba 76-100% výroby obou JE. Přičemž by průměrná cena MWh byla asi 2/11 ceny před deseti lety. Je to pořád hodně, pokud vezmeme do úvahy historickou zátěž, ale na jednotku by nás to stálo mnohem méně a pro instalace vysoce nad, což by bylo třeba pro P2G/P2L se dostáváme do současných aukčních a tržních cen.

Ukončení programu FVE byla jedna z největších pitomostí v dějinách.

Petr
19. březen 2019, 10:03

Asi si ani neuvědomujete, že to byly dotace podle EU konzumního vzoru na nákup panelů z Číny, a ne na stavbu továren na panely a typický tradiční rozvoj průmyslu v Česku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se